
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 вересня 2020 року Справа № 160/7105/20 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Верба І.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії, -
встановив:
І. ПРОЦЕДУРА
1. 30.06.2020 ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про:
- зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії за віком відповідно до пункту четвертого розділу XV Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», статей 19, 41 Конституції України та статті 1 Протоколу № 1 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод за період з 01.03.2020 до дати фактичної виплати за рішенням суду.
2. Ухвалою суду від 06.07.2020 позовну заяву залишено без руху із наданням строку для усунення недоліків.
3. 09.07.2020 до канцелярії суду на виконання вимог ухвали суду позивачем надано адміністративний позов та його копію для відповідача, в якому викладено наступний зміст позовних вимог:
- визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснені по зменшенню пенсії ОСОБА_1 з березня 2020 року (внаслідок «перерахунку») протиправними, що здійснені в порушення пункту 4 розділу XV Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», статей 19, 41 Конституції України та статті 1 Протоколу № 1 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії за віком відповідно до пункту четвертого розділу XV Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», статей 19, 41 Конституції України та статті 1 Протоколу № 1 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод за період з 01.03.2020 до дати фактичної виплати за рішенням суду.
4. Ухвалою суду від 14.07.2020 прийнято адміністративний позов до розгляду, відкрито провадження у справі, призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), витребувано докази у відповідача.
5. 07.08.2020 відповідачем подано до канцелярії суду клопотанням про долучення до справи витребуваних судом документів.
6. 10.08.2020 від відповідача надійшов відзив на позовну заяву з доказом його направлення позивачу.
7. 11.08.2020 позивачем надано до суду відповідь на відзив на позовну заяву.
ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА
8. Позивач є пенсіонером за віком, отримує пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1.
9. 24.01.2018 позивач звернувся до відповідача із заявою про виключення із страхового стажу періоду, за який зараховувалась заробітна плата, а саме з 01.02.2005 по 24.11.2011, та про перерахунок пенсії відповідно до абзацу 3 пункту 1 статті 40 Закону № 1058-IV, в подальшому позивач змінив вказаний період роботи на інший період – з 01.09.2003 по 30.11.2009. Обраний період є періодом, за який заробітна плата враховувалась.
10. У перерахунку пенсії було відмовлено, відмова оскаржена позивачем, в результаті відповідач позбавив позивача фермерського трудового стажу (разом більше 10 років), та зменшив розмір пенсії з вересня 2018.
11. Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.04.2019 у справі № 160/905/19, яке набрало законної сили 07.04.2019, вимоги ОСОБА_1 задоволено та зобов`язано ГУ ПФУ в Дніпропетровській області здійснити перерахунок пенсії за віком з урахуванням трудового стажу у період роботи членом фермерського господарства «Росток» з 18.04.1991 по 03.01.1992 та з 01.04.1993 по 14.04.2004.
12. Починаючи з 04.06.2019 позивач звертався із відповідними заявами про перерахунок пенсії до всіх інстанцій Пенсійного фонду України та отримав відмови у перерахунку пенсії.
13. Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 10.12.2019 у справі № 160/6813/19 задоволено позов ОСОБА_1 в частині визнання протиправними дій ГУ ПФУ щодо виключення при перерахунку пенсії з періоду, за який враховується заробітна плата, періоду з 01.07.2000 по 31.07.2003 (37 місяців).
14. 19.12.2019 позивач звернувся до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області із заявою про проведення перерахунку пенсії, де посадовою особою управління було повідомлено про належність розгляду такої заяви за місцем реєстрації заявника, у зв`язку із чим надіслала цю від скановану заяву у електронному вигляді до м. Першотравенськ Дніпропетровської області, де позивач був тоді зареєстрований.
15. У зв`язку із реєстрацією з 24.12.2019 місця проживання у місті Новомосковську, 03.02.2020 ОСОБА_1 звернувся до Управління застосування пенсійного законодавства відділу з питань перерахунків пенсій № 13 міста Новомосковськ із заявою встановленого зразка про проведення перерахунку пенсії.
16. На подану заяву отримано відповідь про направлення заяви до міста Першотравенськ, а також, що проведена оптимізація пенсії згідно заяви від 03.02.2020 та розмір пенсії зменшено з 3 053 грн до 2 618 грн.
17. Не погодившись із такими діями, 02.03.2020 позивач подав скаргу, на яку 03.04.2020 отримав повідомлення з фактичною відмовою у перерахунку пенсії.
18. 20.03.2020 на рахунок позивача надійшла пенсія у розмірі 1 438 грн замість раніше призначеної 3 053 грн.
19. 21.04.2020 позивачем подано скаргу до Пенсійного фонду України із зазначенням, що розмір пенсії починаючи з березня 2020 року зменшений незаконно, оскільки за нормами пункту 4 розділу XV Закону № 1058-ІV у разі якщо внаслідок перерахунку пенсії за нормами цього Закону її розмір зменшується, пенсія виплачується у раніше встановленому розмірі, проте у перерахунку пенсії відмовлено.
20. Пенсійні органи вже тричі діяли протиправно, дії Пенсійних органів щодо виключення на свій розсуд відповідного періоду вже визнані незаконними апеляційним судом, крім того, пенсія незаконно зменшена до 1 438 грн.
21. На державні органи покладено обов`язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок і сприятимуть юридичній визначеності у цивільних правовідносинах, які зачіпають майнові інтереси.
22. Потреба виправити минулу «помилку» не повинна непропорційним чином втручатися в нове право, набуте особою, яка покладалася на легітимність добросовісних дій державного органу.
23. Ризик будь-якої помилки державного органу повинен покладатися на саму державу, а помилки не можуть виправлятись за рахунок осіб, яких вони стосуються.
ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА
24. Відповідач проти позову заперечив повністю, зазначив, що судові рішення є обов`язковими до виконання, держава забезпечує та гарантує виконання судового рішення у встановленому порядку.
25. Особа, якій належить виконати судовий акт, повинна здійснити достатні дії для організації процесу його виконання, незалежно від будь-яких умов, оскільки інше суперечило б запровадженому статтею 8 Конституції України принципу верховенства права.
26. Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.03.2020 у справі № 160/1520/20 позов ОСОБА_1 задоволено, визнано дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови у виплаті протиправно недоплачених сум пенсії внаслідок незаконно виключеного із загального трудового стажу періоду роботи у фермерському господарстві «Росток» (з 18.04.1991 по 03.01.1992, та з 01.04.1993 по 14.04.2004) протиправними, зобов`язано здійснити перерахунок пенсії за віком, за період з 01.09.2018 до 06.05.2019 включно.
27. В результаті перерахунку, розмір пенсії було обчислено, виходячи із загального стажу, зарахованого по 03.12.2012, що складає 20 років 11 місяців 24 дні та додатково 10 років за Списком № 1. Було включено періоди роботи у фермерському господарстві «Росток» з 18.04.1991 по 03.01.1992, та з 01.04.1993 по 14.04.2004.
28. Заробітна плата для обчислення пенсії врахована за період з 01.03.1985 по 28.02.1990 та за весь період страхового стажу починаючи з 01.03.2003 по 03.12.2012.
29. Коефіцієнт заробітної плати = 1,64909, оптимізація 37 місяців з 01.07.2000 по 31.07.2003. Коефіцієнт страхового стажу з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1,0% склав 0,40917.
30. Розрахунок коефіцієнту стажу: Кс = (491 міс. х 1,0% ) / 100% х 12).
31. Сума місяців страхового стажу розраховується наступним чином: (40 років х 12 місяців) + 11 місяців = 491 місяць, де 40 років 11 місяців - загальний стаж.
32. Заробіток для обчислення пенсії з урахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях національної економіки, за 2014-2016 рік складає 6 207,83 грн (3 764,40 грн х 1,64909 (коефіцієнт заробітку).
33. Загальний розмір пенсійної виплати, після проведеного перерахунку складає 2 612,66 грн, з яких: 2 540,06 грн - основний розмір пенсії за віком (3 764,40 грн х 1,64909 х 0,40917), 72,62 грн - доплата за понаднормовий стаж.
ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ ТА ЗМІСТ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН
34. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, отримує пенсію за віком.
35. Останній запис у трудовій книжці НОМЕР_1 вчинено 03.12.2012 (а.с.15-22).
36. 19.02.2013 ОСОБА_1 подав заяву про призначення пенсії за віком (а.с.77).
37. Заявою від 19.02.2013 позивач просив при розрахунку пенсії взяти у розрахунок період заробітку з 1985 по 1989 рік включно (60 місяців) (а.с.79).
38. Протоколом від 05.03.2013 № 56 позивачу призначено пенсію за віком (шифр 103) на умовах призначення Список № 1 з 05.03.2013 в сумі 1 877,14 грн; загальний стаж (повний) 20 років 3 місяці 11 днів (30.11.2011); середньомісячний заробіток 4 596,56 (03.12.2012), кількість місяців в розрахунку заробітку 154; коефіцієнт стажу 0,30250 (363 місяці), коефіцієнт стажу з урахуванням кратності 1,35 – 0,40838 (а.с.70).
39. У розрахунок стажу при призначенні пенсії враховані періоди з 18.04.1991 по 03.01.1992 (записи 15-16 трудової книжки, робітник фермерського господарства «Росток») та 12.03.1993 по 31.12.2003 (з 01.04.1993 по 14.04.2004 записи 19-20 трудової книжки, член фермерського господарства «Росток») (а.с.17, 72).
40. Розпорядженням від 26.04.2013 № 119325 здійснено перерахунок пенсії за видом «допризначення пенсії» та перераховано пенсію за віком (шифр 103) на умовах призначення Список № 1 (а.с.80):
- з 05.03.2013 в сумі 2 22,16 грн;
- загальний стаж (повний) 30 років 8 місяців 21 день (30.11.2011);
- середньомісячний заробіток 3 956,27 грн (03.12.2012);
- кількість місяців в розрахунку заробітку 192;
- коефіцієнт стажу 0,40667 (488 міс.);
- коефіцієнт стажу з урахуванням кратності 1,35 – 0,54900.
41. При перерахунку з підстав допризначення пенсії 26.04.2013 (а.с.83-84):
- у розрахунок стажу враховані періоди з 18.04.1991 по 03.01.1992 (записи 15-16 трудової книжки, робітник фермерського господарства «Росток») та 01.04.1993 по 31.12.2003 (з 01.04.1993 по 14.04.2004 записи 19-20 трудової книжки, член фермерського господарства «Росток») (а.с.17, 81);
- для розрахунку заробітку періоди:
-- з 18.04.1991 по 03.01.1992 не враховано;
-- з 12.03.1993 по 30.06.2000 не враховано;
-- період з 01.07.2000 по 31.08.2003 враховано із нульовим заробітком;
-- період з 01.09.2003 по 31.12.2003 враховано із заробітком 120.
42. При цьому, період з 01.07.2000 по 21.08.2003 визначено періодом оптимізації (36 м).
43. 22.06.2018 позивач звернувся до Пенсійного фонду України із заявою про проведення перерахунку пенсії відповідно до абзацу 3 статті 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та у відповідності до частини 4 статті 28 Закону України «Про фермерське господарство».
44. Листом від 25.07.2018 за № 497/0323-12 Відділ з питань призначення та перерахунку пенсій № 4 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повідомило ОСОБА_1 , що при проведенні детального аналізу його пенсійної справи було виявлено, що під час призначення йому пенсії за віком по Списку № 1 до загального стажу роботи було безпідставно зараховано період роботи у фермерському господарстві «Росток» з 18.04.1991 по 03.01.1992 та з 01.04.1993 по 31.12.2003, оскільки не були надані документи про підтвердження сплати внесків на соціальне страхування.
45. З 23.08.2018 відповідачем самостійно здійснено перерахунок пенсії у зв`язку з допущеними помилками у пенсійній справі та з 05.03.2013 перераховано пенсію у розмірі призначення 1 820,43 грн (а.с.89-92).
46. Листом від 10.08.2018 № 14800/Р-11 Департаментом пенсійного забезпечення Пенсійного фонду України ОСОБА_1 повідомлено про те, що при призначенні йому пенсії Пенсійним органом безпідставно зараховано до страхового стажу періоди роботи у фермерському господарстві «Росток», оскільки відповідно до довідки Управління Пенсійного фонду України в м. Новомосковську та Новомосковському районі дані про сплату страхових внесків вказаним підприємством відсутні (а.с.100-101).
47. Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 28.08.2018 за № Р13431-18 позивача повідомлено, що в ході перевірки його пенсійної справи при призначенні пенсії до загального стажу безпідставно зараховано періоди роботи у фермерському господарстві «Росток» з 18.04.1991 по 03.01.1992, з 01.04.1993 по 31.12.2003, оскільки фермерським господарством не сплачувались внески на соціальне страхування. Проведено коригування. Загальний стаж 19 років 6 місяців 25 днів, 354 місяці, коефіцієнт стажу для розрахунку пенсії становить 0,29500, індивідуальний коефіцієнт для обчислення середньомісячного заробітку для розрахунку пенсії 1,92978, розмір пенсії з 01.09.2018 складає 2 143,02 грн (а.с.106-107).
справа № 160/905/19, ЄДРСР 81144240, а.с.125-127
48. Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.04.2019 у справі № 160/905/19, яке набрало законної сили 07.04.2019, позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено:
- визнано дії ГУ ПФУ в Дніпропетровській області щодо виключення з загального стажу ОСОБА_1 страхового стажу - періодів роботи членом фермерського господарства «Росток» з 18.04.1991 по 03.01.1992 та з 01.04.1993 по 14.04.2004 протиправними;
- зобов`язано ГУ ПФУ в Дніпропетровській області здійснити перерахунок пенсії за віком з урахуванням трудового стажу у період роботи членом фермерського господарства «Росток» з 18.04.1991 по 03.01.1992 та з 01.04.1993 по 14.04.2004.
49. 04.06.2019 ОСОБА_1 звернувся до управління Пенсійного фонду України в м. Першотравенську Дніпропетровської області із заявою про перерахунок пенсії згідно з рішенням суду від 04.04.2019 з 04.03.2013 (а.с.118 звор.-119).
50. 05.06.2019-05.06.2019 на виконання рішення суду від 04.04.2019 у справі № 160/905/19, та у зв`язку із виправленням мігрованих даних в ЕПС, відповідачем здійснено перерахунок пенсії з 07.05.2019, розмір пенсії з 07.05.2019 3 046,72 грн, з 01.07.2019 – 3 050,07 грн, з 01.12.2019 - 3 046,72 грн (а.с.119 звор.-124).
51. 06.06.2019 ОСОБА_1 звернувся з ідентичною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.
52. 20.06.2019 Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області надало відповідь № 4374/Р-09, № 4485/Р-09 за результатом розгляду вищезазначених звернень відповідно до Закону України «Про звернення громадян», у якій повідомило, що на виконання рішення суду від 04.04.2019 по справі № 160/905/19 проведено перерахунок пенсії позивача з дати набрання чинності рішенням суду (з 07.05.2019). До стажу роботи додано періоди з 18.04.1991 по 03.01.1992 та з 01.04.1993 по 14.04.2004. Загальний страховий стаж, який зараховано по 03.12.2012 склав 30 років 11 місяців 24 дні, в тому числі за Списком № 1 - 1 рік 10 місяців 16 днів та на підземних роботах за Списком № 1 - 8 років 6 місяців 12 днів. Коефіцієнт страхового стажу - 0,40917. При обчисленні пенсії застосовано заробітну плату за період з 01.03.1985 по 28.02.1990 та дані системи персоніфікованого обліку за період з 01.07.2000 по 31.12.2012. За даними системи персоніфікованого обліку відомості про суми нарахованого заробітку за період з 01.07.2000 по 31.08.2003 та з 01.01.2004 по 31.03.2004 - відсутні, за таких обставин, при розрахунку заробітку зазначені періоди враховано нулями. При здійсненні перерахунку пенсії в автоматичному режимі визначено оптимальний період заробітку позивача, а саме: виключено період з 01.07.2000 по 31.07.2003 (37 місяців). Індивідуальний коефіцієнт заробітку склав 1,64909.
53. 23.07.2019 позивач звернувся до відповідача із заявою довільної форми, у якій просив здійснити розрахунок пенсії, виключивши період з 01.02.2005 по 24.11.2011 (не включаючи період роботи членом фермерського господарства «Росток»), та зробити такий же розрахунок, виключивши період заробітної плати з 01.09.2003 по 30.11.2009. Інформація необхідна для виключення найбільш невигідного періоду за який враховувалась заробітна плата. (а.с.128).
54. У відповідь на заяву від 23.07.2019 листом від 02.08.2019 № 867/0319-11 повідомлено, що у зв`язку із відсутністю в Реєстрі застрахованих осіб відомостей про заробітну плату з 01.07.200 по 31.08.2003 та з 01.01.2004 по 14.04.2004, заробітна плата для розрахунку пенсії взята « 0». Згідно пенсійної справи, із загального періоду заробітної плати виключено період з 01.07.2000 по 31.07.2003 після оптимізації, кількість виключених місяців складає 37. Провести розрахунок заробітної плати немає законних підстав, оскільки зазначені періоди перевищують кількість місяців, що підлягають виключенню, тобто більше 10 відсотків тривалості страхового стажу (а.с. 128 звор.-129).
справа № 160/6813/19, ЄДРСР 86271256, а.с.144-147
55. Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 10.12.2019 у справі № 160/6813/19 задоволено поданий ОСОБА_1 адміністративний позов в частині визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України щодо виключення при перерахунку пенсії ОСОБА_1 з періоду, за який враховується заробітна плата, періоду з 01.07.2000 по 31.07.2003 (37 місяців).
56. Постановою суду від 10.12.2019 у справі № 160/6813/19 встановлено:
- стосовно позовних вимог про визнання протиправними дій ГУ ПФУ в Дніпропетровській області щодо проведення оптимізації та самостійного виключення періоду заробітної плати позивача на власний розсуд при проведенні перерахунку пенсії на виконання рішення суду, суд апеляційної інстанції зазначає наступне;
- встановлені обставини справи свідчать, що на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.04.2019 по справі № 160/905/19 проведено перерахунок пенсії позивача з дати набрання чинності рішенням суду (з 07.05.2019);
- до стажу роботи позивача пенсійним органом додано періоди з 18.04.1991 по 03.01.1992 та з 01.04.1993 по 14.04.2004, у зв`язку з чим, загальний страховий стаж, який зараховано по 03.12.2012 склав 30 років 11 місяців 24 дні, в тому числі за Списком № 1 - 1 рік 10 місяців 16 днів та на підземних роботах за Списком № 1 - 8 років 6 місяців 12 днів. Коефіцієнт страхового стажу - 0,40917. При обчисленні пенсії застосовано заробітну плату за період з 01.03.1985 по 28.02.1990 та данні системи персоніфікованого обліку за період з 01.07.2000 по 31.12.2012. За даними системи персоніфікованого обліку відомості про суми нарахованого заробітку за період з 01.07.2000 по 31.08.2003 та з 01.01.2004 по 31.03.2004 - відсутні, за таких обставин, при розрахунку заробітку зазначені періоди враховано нулями;
- при цьому, при здійсненні перерахунку пенсії в автоматичному режимі пенсійним органом визначено оптимальний період заробітку позивача та виключено періоду за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії період часу з 01.07.2000 по 31.07.2003 (37 місяців). За наслідками проведення оптимізації індивідуальний коефіцієнт заробітку склав 1,64909;
- між тим, суд апеляційної інстанції зазначає, що приписи частини першої 1 статті 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» чітко визначає, що оптимізація, шляхом виключення певного періоду заробітної плати з періоду, який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, може відбуватись лише за бажанням та за вибором особи, яка звернулась за призначенням пенсії;
- за відсутності відповідного бажання особи, яка звернулась за призначенням пенсії, виключити певні періоди заробітної плати з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, пенсійним органом має бути застосовано абзац 1 частини 1 статті 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», згідно якого, для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року;
- таким чином, з урахуванням аналізу приписів частини 1 статті 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що пенсійний орган не наділений правом самостійно оптимізувати період, за який враховується заробітна плата (дохід), із виключенням на власний розсуд періоду заробітної плати позивача;
- відтак, при проведенні перерахунку на виконання рішення суду відповідач не мав право самостійно оптимізувати період заробітку позивача та виключати на власний розсуд період стажу позивача, за який враховується заробітна плата, з 01.07.2000 по 31.07.2003 (37 місяців);
- з огляду на викладене, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що позовні вимоги про визнання протиправними дій ГУ ПФУ в Дніпропетровській області щодо перерахунку пенсії шляхом виключення (оптимізації) з періоду, за який враховується заробітна плата, періоду з 01.07.2000 по 31.07.2003 (37 місяців) підлягають задоволенню.
57. 19.12.2019 позивач звернувся до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області із заявою про проведення перерахунку пенсії, якою просив виключити з підрахунку заробітної плати період з 01.09.2003 по 30.11.2009 (а.с.129 звор.-130, 148 звор.-149). У відповідь на заяву листом від 28.12.2019 № 3570/032011 повідомлено про відмову у проведенні перерахунку (а.с.131-132).
58. Листом від 01.02.2020 № 9482/Р-09 щодо виконання постанови суду позивача повідомлено, що із загального періоду заробітної плати виключено період з 01.07.2000 по 31.07.2003 після оптимізації, кількість виключених періодів складає 37 місяців. Оптимізований період заробітної плати є максимально вигідним для розрахунку розміру пенсії. При виключенні будь-якого іншого періоду із заробітної плати, розмір пенсії зменшується, що потребує роз`яснення виконання судового рішення (а.с.150).
59. Судом встановлено, що при виконанні постанови суду від 10.12.2019 у справі № 160/7813/19 виключено період оптимізації з 01.07.2000 по 31.07.2003, та оптимізовано період з 31.01.2003 по 31.01.2007 (а.с.171).
60. 03.02.2020 позивач подав до Новомосковського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області заяву про перерахунок пенсії, в якій просив перерахувати пенсію на підставі частини четвертої статті 42, абзацу третього частини першої статті 40 Закону № 1058-ІV, та при перерахунку пенсії виключити із підрахунку заробітної плати період з 01.09.2003 до 30.11.2009 (а.с.25, 173).
61. 13.02.2020 за вих. № 408/03-18/27 Відділ з питань перерахунків пенсій № 13 Управління застосування Пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на звернення ОСОБА_1 повідомив, що пенсійна справа 30.01.2020 була повернута на дооформлення до відділу з питань призначення пенсій № 15 Управління застосування пенсійного законодавства (м. Першотравенськ), відповідь щодо перерахунку пенсії по заяві від 03.02.2020 буде надіслана Першотравенським ВПП № 15, так як заява для відпрацювання надіслана до цього відділу. Після проведення відповідних дій пенсійна справи буде надіслана до відділу, про результати буде повідомлено в найближчий час (а.с.26).
62. 14.02.2020 відповідачем на виконання судового рішення у справі № 160/6813/19 здійснено перерахунок пенсії у тому числі шляхом макетної обробки із коригуванням періодичних складових, в результаті перерахунку розмір пенсії з 10.12.2019 склав 2 618,32 грн, з 01.07.2020 - 2 622,02 грн (а.с.168-171).
63. В результаті перерахунку за постановою суду від 10.12.2019 у справі № 160/7813/19 прийнято рішення про переплату від 14.02.2020, яка обрахована у розмірі 1 179,93 грн (а.с.172-172 звор.).
64. 26.02.2020 за вих. № 482/03-18/27 Відділ з питань перерахунків пенсій № 13 Управління застосування Пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на звернення ОСОБА_1 направив два листа, якими повідомив:
- відповідь щодо перерахунку пенсії по заяві від 03.02.2020 буде надіслана Першотравенським ВПП № 15, так як заява для відпрацювання надіслана до цього відділу; після виконання постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 10.12.2019 у справі № 160/6813/19 розмір пенсії становитиме 2 618,32 грн; до виконання постанови розмір пенсії з 01.12.2019 становив 3 053,77 грн; страховий стаж становить 40 років 11 місяців 24 дні; розрахунок пенсії з 10.12.2019 з урахуванням постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 10.12.2019 у справі № 160/6813/19: 4 404,35 грн – середній заробіток по Україні за 2017 рік; 1,40746 – індивідуальний коефіцієнт для обчислення (після оптимізації); 6 198, 95 грн – середній заробіток (4 404,35 х 1,40746); 0,40917 – коефіцієнт стажу; основний розмір пенсії за віком 6 198,95 х 0,40917 = 2 536,42 грн, 81,90 грн – доплата за понаднормативний стаж; всього розмір пенсії – 2 618,32 грн (а.с.27);
- згідно заяви від 03.02.2020 було проведено перерахунок пенсії та виконано постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 10.12.2019 у справі № 160/6813/19; розмір пенсії з 10.12.2019 становить 2 618,32 грн; до виконання постанови розмір пенсії з 01.12.2019 становив 3 053,77 грн; страховий стаж становить 40 років 11 місяців 24 дні; розрахунок пенсії з 10.12.2019 з урахуванням постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 10.12.2019 у справі № 160/6813/19: 4 404,35 грн – середній заробіток по Україні за 2017 рік; 1,40746 – індивідуальний коефіцієнт для обчислення (після оптимізації); 6 198, 95 грн – середній заробіток (4 404,35 х 1,40746); 0,40917 – коефіцієнт стажу; основний розмір пенсії за віком 6 198,95 х 0,40917 = 2 536,42 грн, 81,90 грн – доплата за понаднормативний стаж; всього розмір пенсії – 2 618,32 грн (а.с.28).
65. 02.03.2020 ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області із скаргою (а.с.29-32), на яку надано відповідь про розгляд звернення за вих. № 4473-3549/Р-03/8-0400/20 від 31.03.2020 (а.с.33-34):
- для виконання рішення Третього апеляційного адміністративного суду від 10.12.2019 у справі № 160/6813/19 пенсійна справа була направлена до відділу з питань перерахунків пенсій № 15 управління застосування пенсійного законодавства (за місцем перебування пенсійної справи на час розгляду судової справи), про що повідомлено листом відділу з питань перерахунків пенсій № 13 від 13.02.2020 № 408/03-18/27;
- на виконання рішення суду із заробітної плати, яка враховується для обчислення пенсії вилучено період оптимізації з 01.07.2000 по 31.07.2003 (37 місяців);
- однак, з урахуванням вимог пункту 3 статті 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» із заробітної плати, яка враховується для обчислення пенсії, виключено період з 01.09.2003 по 31.01.2007 (37 місяців) та розраховано найвигідніший коефіцієнт заробітку;
- при обчисленні пенсії застосовано середньомісячний заробіток, який складає 6 198,95 грн (4 404,35 грн х 1,40746 - індивідуальний коефіцієнт заробітку);
- загальний розмір пенсії з 10.12.2019 становить 2 618,32 грн;
- відповідь щодо виконання рішення суду та проведення перерахунку пенсії направлена Вам відділом з питань перерахунків пенсій № 13 листом від 26.02.2020 № 482/03-18/27.
справа № 160/1520/20, ЄДРСР 88823255
66. Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.03.2020 у справі № 160/1520/20 адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено:
- визнано дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови у виплаті протиправно недоплачених сум пенсії внаслідок незаконно виключеного із загального трудового стажу періоду роботи у фермерському господарстві «Росток» (з 18.04.1991 по 03.01.1992 та з 01.04.1993 по 14.04.2004) – протиправними;
- зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 за віком, за період з 01.09.2018 до 06.05.2019 включно.
67. На виконання вказаного судового рішення Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснено перерахунок, розмір пенсії було обчислено, виходячи із загального стажу, зарахованого по 03.12.2012, що складає 20 років 11 місяців 24 дні та додатково 10 років за Списком № 1. Включено періоди роботи у фермерському господарстві «Росток» з 18.04.1991 по 03.01.1992, та з 01.04.1993 по 14.04.2004.
68. Заробітна плата для обчислення пенсії врахована за період з 01.03.1985 по 28.02.1990 та за весь період страхового стажу починаючи з 01.03.2003 по 03.12.2012. Коефіцієнт заробітної плати = 1,64909, оптимізація 37 місяців з 01.07.2000 по 31.07.2003. Коефіцієнт страхового стажу з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1,0% склав 0,40917. Розрахунок коефіцієнту стажу: Кс = (491 міс. х 1,0% )/100% х 12). Сума місяців страхового стажу розраховується наступним чином: ( 40 років х 12 місяців) + 11 місяців = 491 місяців, де 40 років 11 місяців - загальний стаж. Заробіток для обчислення пенсії з урахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях національної економіки, за 2014-2016 рік складає 6 207,83 грн (3 764,40 грн х 1,64909 (коефіцієнт заробітку)). Загальний розмір пенсійної виплати, після проведеного перерахунку складає 2 612,66 грн, з яких: 2 540,06 грн. - основний розмір пенсії за віком (3 764,40 грн х 1,64909 х 0,40917), 72,62 грн - доплата за понаднормовий стаж.
69. 21.04.2020 ОСОБА_1 подано скаргу до Пенсійного Фонду України (а.с.35-44), за наслідками розгляду звернення від 08.04.2020 та скарги від 21.04.2020, листом від 09.06.2020 № 15842-12931/Р-03/8-2800/20, повідомлено (а.с.46-47):
- на виконання рішення суду від 04.04.2019 проведено перерахунок пенсії з дати набрання судового рішення законної сили (з 07.05.2019);
- після перерахунку страховий стаж склав 40 років 11 місяців 24 дні, в тому числі до страхового стажу додатково враховано 10 повних років роботи за Списком № 1;
- заробітну плату для обчислення пенсії визначено за період з 01.03.1985 по 28.02.1990 та за всі періоди страхового стажу з 01.07.2000 по 31.12.2012;
- при цьому при визначенні заробітної плати починаючи з 01.07.2000, враховані періоди отримання допомоги по безробіттю;
- відповідно до абзацу 3 частини 1 статті 40 Закону із періоду заробітку, з якого обчислено розмір пенсії, було виключено (оптимізовано) заробіток з 37 місяців підряд у період з 01.07.2000 по 31.07.2003, як період з найменшим заробітком. Після оптимізації індивідуальний коефіцієнт заробітку становив 1,64909;
- рішенням Третього апеляційного адміністративного суду від 10.12.2019 визнано протиправними дії Головного управління щодо виключення при перерахунку пенсії з періоду, за який враховується заробітна плата, періоду з 01.07.2000 по 31.07.2003 (37 місяців);
- на виконання судового рішення від 10.12.2019, враховуючи подану заяву від 03.02.2020 про проведення оптимізації заробітної плати у період з 01.09.2003 по 30.11.2009, відповідно до абзацу 3 частини 1 статті 40 Закону із заробітної плати, яка враховується для обчислення пенсії, виключено період з 01.09.2003 по 31.01.2007 (37 місяців, що становить 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі). Коефіцієнт заробітної плати становить 1,40746;
- після виконання рішення суду розмір пенсії з 10.12.2019 зменшився з 3 053,77 грн до 2 618,32 грн. Надміру виплачені кошти у сумі 1 179,93 грн були утримані з пенсії у березні 2020 року;
- оскільки переплата пенсії виникла не з Вашої вини, утримані кошти будуть вам повернуті у червні 2020 року;
- Головним управлінням проведено перерахунок вашої пенсії за період з 01.09.2018 по 06.05.2019 з урахуванням до страхового стажу періодів роботи у фермерському господарстві «Росток» з 18.04.1991 по 03.01.1992 та з 01.04.1993 по 14.04.2004;
- доплату пенсії за період з 01.09.2018 по 06.05.2019 буде нараховано на поточний рахунок в установі банку у червні 2020 року;
- додатково повідомляємо, що 19.12.2019 Ви звертались до Головного управління із заявою про перерахунок пенсії щодо виключення (оптимізації) заробітку у період з 01.09.2003 по 30.11.2009. Листом Головного управління від 28.12.2019 № 3570/03.20-11 Вам повідомлено про відмову у проведенні зазначеного перерахунку пенсії, оскільки це суперечить вимогам абзацу 3 частини 1 статті 40 Закону.
70. 26.05.2020 відповідачем здійснено перерахунок пенсії у зв`язку із виправленням мігрованих даних в ЕПС, призначено пенсію з 01.06.2020 у розмірі 2 897,33 грн, з 01.07.2020 у розмірі 2 901,03 грн.
V. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН
71. Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій врегульовані Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі – Закон № 1058-IV).
72. Згідно із частиною другою статті 27 Закону № 1058-IV:
- за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону;
- при цьому частина розміру пенсії за віком, обчислена за раніше діючим законодавством, не може перевищувати максимальних розмірів пенсій, визначених законом для відповідних категорій пенсіонерів, та не може бути нижчою, ніж розмір трудової пенсії за віком з урахуванням цільової грошової допомоги на прожиття, що діяли на день набрання чинності цим Законом;
- розмір пенсії за віком, обчислений за раніше діючим законодавством, підвищується з дня набрання чинності цим Законом до дня її призначення в порядку, передбаченому частинами першою та другою статті 42 цього Закону.
73. Порядок визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії у солідарній системі, порядок призначення, перерахунку та виплати пенсії визначені розділом VI Закону.
74. Відповідно до частини першої статті 40 Закону № 1058-IV, в редакції на дату призначення пенсії:
- абзац перший: для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами у період до 1 січня 2016 року або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв;
- абзац другий: у разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж;
- абзац третій: за вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з частиною третьою статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. Додатково за бажанням особи можуть бути виключені періоди строкової військової служби, навчання, догляду за інвалідом I групи або дитиною-інвалідом віком до 16 років, за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за період з 1 липня 2000 року до 1 січня 2005 року, а також періоди, коли особа підлягала загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню відповідно до пунктів 8, 13 і 14 статті 11 цього Закону. У всіх випадках, крім випадку, передбаченого абзацом другим цієї частини, період, за який враховується заробітна плата, не може бути меншим, ніж 60 календарних місяців;
- абзац четвертий: для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини;
- абзац п`ятий: заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
75. Відповідно до частини першої статті 40 Закону № 1058-IV, в редакції на час виникнення спірних правовідносин:
- абзац перший: для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв;
- абзац другий: у разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж;
- абзац третій: за вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. Додатково за бажанням особи можуть бути виключені періоди строкової військової служби, навчання, догляду за особою з інвалідністю I групи або дитиною з інвалідністю віком до 16 років, за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за період з 1 липня 2000 року до 1 січня 2005 року, а також періоди, коли особа підлягала загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню відповідно до пунктів 7, 8, 9 і 14 статті 11 цього Закону. У всіх випадках, крім випадку, передбаченого абзацом другим цієї частини, період, за який враховується заробітна плата, не може бути меншим, ніж 60 календарних місяців;
- абзац четвертий: для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини;
- абзац п`ятий: заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
76. Випадки та умови перерахунку пенсії, у тому числі особам, які після призначення пенсії продовжили працювати, врегульовані статтею 42 Закону № 1058-IV та прикінцевими положеннями вказаного закону.
77. Відповідно до пункту 4 Розділу XV «Прикінцеві Положення» Закону № 1058-IV у разі якщо внаслідок перерахунку пенсії за нормами цього Закону її розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
78. Відповідно до частини третьої та четвертої статті 28 Закону України «Про селянське (фермерське) господарство» від 20.12.1991 № 2009-XII, який втратив чинність згідно із Законом України від 19.06.2003 № 973-IV:
- частина третя: час роботи в селянському (фермерському) господарстві членів господарства та осіб, які працюють у ньому за трудовим договором (контрактом), зараховується до загального і безперервного стажу роботи на підставі записів у трудовій книжці і документів, що підтверджують сплату внесків (збору) на соціальне страхування;
- частина четверта: членам селянського (фермерського) господарства та особам, які працюють у ньому за трудовим договором (контрактом), призначені пенсії виплачуються у повному розмірі без урахування одержуваного заробітку (доходу).
79. З 01.08.2003 набрав чинності Закон України «Про фермерське господарство» від 19.06.2003 № 973-IV, відповідно до частини третьої та четвертої статті 34 якого:
- частина третя: час роботи у фермерському господарстві членів господарства та осіб, які працюють у ньому за трудовим договором (контрактом), зараховується до загального і безперервного стажу роботи на підставі записів у трудовій книжці і документів, що підтверджують сплату внесків на соціальне страхування;
- частина четверта: членам фермерського господарства та особам, які працюють у ньому за трудовим договором (контрактом), призначені пенсії виплачуються у повному розмірі без урахування одержуваного заробітку (доходу).
VІ. ОЦІНКА СУДУ
щодо неможливості зменшення розміру пенсії в результаті перерахунку
80. В заявленому спорі позивач оскаржує дії відповідача, в результаті яких зменшено розмір пенсії з березня 2020 року внаслідок перерахунку пенсії, в чому вбачає порушення пункту 4 Розділу XV «Прикінцеві Положення» Закону № 1058-IV.
81. Згідно вказаної норми, у разі якщо внаслідок перерахунку пенсії за нормами цього Закону її розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
82. Пункт 4 Розділу XV Закону № 1058-IV встановлює спеціальну норму, направлену на недопущення зменшення розміру пенсії у разі її перерахунку за нормами Закону № 1058-IV, як гарантію незвуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів, закріплену частиною третьою статті 22 Конституції України.
83. Наведена спеціальна норма застосовується при здійсненні органами Пенсійного фонду перерахунку з підстав, передбачених Законом № 1058-IV.
84. Судове рішення відповідно до статті 129-1 Конституції України є обов`язковим до виконання.
85. Судом встановлено, що 21.02.2020 позивача взято на облік в Новомосковському об`єднаному ПФУ ГУ ПФУ у Дніпропетровській області, з 01.03.2020 призначено пенсію у розмірі 2 618,32 грн, підставою перерахунку зазначено взяття на облік (а.с.174-177).
86. Таким чином, оскільки 01.03.2020 позивача взято на облік в іншому органі пенсійного фонду, перерахунок у розмірі 2 618,32 грн здійснено не з підстав, визначених Законом № 1058-IV, в розумінні пункту 4 Розділу XV Закону № 1058-IV, а на виконання рішення суду та з 10.12.2019, а не з 01.03.2020, в цій частині доводи позивача є необґрунтованими та позовні вимоги не підлягають задоволенню.
щодо оптимізації заробітку для обчислення пенсії
87. Процедура оптимізації передбачена частиною третьою статті 40 Закону № 1058-IV, та полягає у тому, що за вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу.
88. Метою такої процедури є зменшення (виключення) періодів, які враховуються при обчисленні заробітку для обчислення пенсії, в результаті чого визначається сума коефіцієнтів заробітної плати і кількість місяців заробітної плати, та обраховується індивідуальний коефіцієнт для обчислення пенсії, що, в свою чергу, призводить до збільшення розміру пенсії, оскільки вказаний коефіцієнт застосовується для визначення розміру середнього заробітку.
89. Особливістю процедури оптимізації є те, що вона проводиться за вибором особи при призначенні пенсії, та не застосовується при перерахунку вже призначеної пенсії, незалежно від підстав проведення перерахунку.
90. Таким чином, право, закріплене у абзаці третьому частини першої статті 40 Закону № 1058-IV реалізується особою, яка звернулася за призначенням пенсії, а не особою якій призначена пенсія.
91. Оптимізація є виключенням із імперативного правила, встановлено абзацом п`ятим частини першої статті 40 Закону № 1058-IV, відповідно до якого заробітна плата (дохід) за період страхового стажу починаючи з 01.07.2000 враховується для обчислення пенсії за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
92. Отже, в межах заявленого спору, суд зазначає, що оптимізація:
- проводиться за заявою особи, яка звернулася за пенсією;
- проводиться тільки при призначенні пенсії та не проводиться при подальших перерахунках пенсії за заявою особи, якій вже призначено пенсію;
- не здійснюється за самостійним вибором органу пенсійного фонду;
- не є обов`язковою процедурою;
- застосовується з метою збільшення розміру пенсії.
93. Фактично, періоди оптимізації обраховуються в автоматичному режимі ІКІС ПФУ: Підсистема призначення та виплати пенсії, однак, такий автоматичний розрахунок не може бути виправданням порушення норм статті 40 Закону № 1058-IV, зокрема, якщо це призводить до зменшення розміру пенсії.
94. З матеріалів справи не вбачається подання позивачем у 2013 році, при призначенні пенсії, заяви про виключення періодів із страхового стажу в порядку абзаці третьому частини першої статті 40 Закону № 1058-IV.
95. При цьому вбачається проведення оптимізації органом пенсійного фонду, зокрема згідно із розпорядженням від 26.04.2013 про допризначення пенсії (у розмірі 2 216,69 грн) та розрахунком заробітку період з 01.07.2000 по 31.08.2000 визначено із нульовим доходом, та період з 01.09.2000 по 31.08.2003 (36 місяців) оптимізовано (виключено з розрахунку) та не враховано при визначенні індивідуального коефіцієнту для обчислення, що призвело до збільшення розміру допризначеної пенсії (а.с.80-84).
96. Позивач в судовому порядку не оскаржував рішення відповідача щодо призначення та допризначення пенсії стосовно процедури оптимізації у 2013 році.
щодо зменшення розміру пенсії
97. Позивач заявляє про захист права на отримання пенсії у більшому розмірі, ніж 2 618,32 грн, з 01.03.2020, пов`язуючи перерахунок у бік зменшення із взяттям на облік в іншому Управлінні пенсійного фонду з 21.02.2020 (а.с.174).
98. З матеріалів справи судом встановлено, що пенсія у розмірі 2 618,32 грн перерахована рішенням від 14.02.2020 09:32 з 10.12.2019, а не з 01.03.2020 (а.с.168 звор).
99. Судом встановлено, що на виконання постанови суду від 10.12.2019 у справі № 160/6819/20 відповідачем виключено із обчислення заробітної плати раніше оптимізований період з 01.07.2000 по 31.07.2003 (37 місяців).
100. Однак, незважаючи на правову оцінку суду апеляційної інстанції, надану у справі № 160/6819/19, відповідачем при виконанні постанови визначено новий період оптимізації з 01.09.2003 по 31.01.2007 (37 місяців), та проведено повторну оптимізацію, що призвело до зменшення розміру пенсії. При цьому, позивач подав заяви від 19.12.2019 та від 03.02.2020, в яких просив перерахувати пенсію виключивши із підрахунку заробітної плати період з 01.09.2003 до 30.11.2009.
101. Як зазначено вище, проведення оптимізації, як обов`язкової, законом не передбачено, а порядок її проведення унормовано частиною третьою статті 40 Закону № 1058-IV. Вказаний порядок не передбачає проведення оптимізації після признчення пенсії за ініціативою органу Пенсійного фонду або за заявою пенсіонера.
102. Суд зазначає, що частиною четвертою статті 28 Закону № 2009-XII та частиною четвертою статті 34 Закону № 973-IV встановлено, що членам фермерського господарства та особам, які працюють у ньому за трудовим договором (контрактом), призначені пенсії виплачуються у повному розмірі без урахування одержуваного заробітку (доходу).
103. Оскільки спеціальним правилом закріплено право працівників (робітників) та членів фермерського господарства на отримання пенсії без урахування одержуваного заробітку (доходу), орган Пенсійного фонду не мав підстав ураховувати заробіток за період стажу роботи у Фермерському господарстві «Росток», зокрема, із нульовими показниками за період з 01.07.2000 по 31.08.2003, що призвело до зменшення розміру пенсії.
104. Суд з метою захисту порушених прав позивача, виходить за межі позову та визнає протиправними дії відповідача щодо визначення при перерахунку пенсії з 10.12.2019 періоду оптимізації з 01.09.2003 по 31.01.2007 (37 місяців) при перерахунку пенсії та зобов`язує відповідача здійснити з 10.12.2019 перерахунок пенсії ОСОБА_1 без періоду оптимізації з 01.09.2003 по 31.01.2007 (37 місяців).
VІІ. ВИСНОВКИ СУДУ
105. Право на соціальний захист, що включає право на забезпечення у старості, гарантоване громадянам України частиною першою статті 46 Конституції України.
106. Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
107. Право на соціальний захист відноситься до основоположних прав і свобод, які гарантуються державою і, за жодних умов, не можуть бути скасовані, а їх обмеження не допускається, крім випадків, передбачених Конституцією України.
108. Ефективний засіб правого захисту має забезпечувати поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату, при цьому прийняття рішень, які не призводять безпосередньо до змін в обсязі прав та забезпечення їх примусової реалізації, не відповідає завданням адміністративного судочинства.
109. У розглянутому спорі, на перерахунок пенсії, вчинений на виконання постанови суду від 10.12.2019 у справі № 160/6819/20 не розповсюджується правило пункту 4 Розділу XV Закону № 1058-IV. Зменшення розміру пенсії відбулось у зв`язку із повторним проведенням оптимізації при перерахунку пенсії з 10.12.2019, зокрема періодів з 01.09.2003 по 31.01.2007.
110. Законодавець імперативно встановив, що для обчислення пенсії має враховуватися заробітна плата (дохід), отримана після 01.07.2000 протягом усього періоду страхового стажу особи без будь-яких виключень.
111. Єдиний виняток із цього правила, визначений абзацом третім частини першої статті 40 Закону № 1058-IV, передбачає можливість оптимізації заробітку та стосується призначення пенсій, і не може бути застосований при перерахунку вже призначеної пенсії.
112. Процедура оптимізації не є обов`язковою процедурою, застосовується за заявою особи при призначенні пенсії, не може проводитись при подальших перерахунках пенсії за заявою пенсіонера або за самостійною ініціативою та вибором органу Пенсійного фонду.
113. Процедуру оптимізації, вчинену у 2013 році, у судовому порядку оскаржено не було.
114. З системного аналізу матеріалів справи, суд дійшов висновку про часткове задоволення позову, із виходом за його межі, у зв`язку із чим стягує на користь позивача понесені судові витрати на сплату судового збору у розмірі 840,80 грн.
115. Керуючись статтями 241-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
вирішив:
116. Адміністративний позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ; код НОМЕР_2 ; АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427; вул. Набережна Перемоги, буд. 26, м. Дніпро, 49094) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
117. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо визначення періоду оптимізації з 01.09.2003 по 31.01.2007 (37 місяців) при перерахунку ОСОБА_1 пенсії з 10.12.2019.
118. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити з 10.12.2019 перерахунок пенсії ОСОБА_1 без періоду оптимізації з 01.09.2003 по 31.01.2007 (37 місяців).
119. В іншій частині позовних вимог відмовити.
120. Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області понесені судові витрати на сплату судового збору у розмірі 840,80 грн.
121. Рішення суду набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено в порядку та у строки, встановлені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя І.О. Верба