
241/2682/19
2/241/193/2020
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(ПОВНИЙ ТЕКСТ)
10.09.2020 року смт. Мангуш
Першотравневий районний суд Донецької області
у складі:
головуючого судді Демочко Д.О.,
при секретарі Цукановій Л.П.,
за участю відповідача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт.Мангуш цивільну справу за позовом Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів у вигляді адресної грошової допомоги, -
ВСТАНОВИВ:
Представник позивача звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів у вигляді адресної грошової допомоги, обґрунтовуючи свої вимоги наступним.
Відповідач ОСОБА_1 , перебувала на обліку в департаменті соціальної політики Черкаської міської ради (далі - департамент) з 23.12.2014 по 24.03.2017 як внутрішньо переміщена особа відповідно до Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» (далі - Закон) за фактичним місцем проживання: АДРЕСА_1 .
24.03.2017 рішенням департаменту скасовано довідку внутрішньо переміщеної особи від 23.12.2014 № 7102001194, видану ОСОБА_1 , відповідно до пункту 3 статті 12 Закону (повернення до покинутого місця постійного проживання).
З 13.12.2017 по даний час відповідач перебуває як внутрішньо переміщена особа на обліку в управлінні соціального захисту населення Мангушської райдержадміністрації Донецької області за фактичним місцем проживання: АДРЕСА_2 .
Згідно із заявою ОСОБА_1 від 30.09.2016 та відповідно до Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 505, в редакції на час виникнення спірних правовідносин (далі - Порядок), заявниці призначена в департаменті адресна допомога внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг на період з 30.09.2016 року по 29.03.2017 в розмірі 884,00 грн.
На підставі листа департаменту соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації від 21.03.2017 № 88/05.1-02 (разом із доданими списками), департаментом перевірено та встановлено факт тривалої відсутності (понад 60 днів) ОСОБА_1 за місцем фактичного проживання з 20.10.2016.
Неповідомлення відповідачем про свою тривалу відсутність (понад 60 днів) за місцем фактичного проживання з 20.10.2016, призвело до зайвого нарахування та виплати щомісячної адресної грошової допомоги за рахунок коштів державного бюджету за період з 01.11.2016 по 29.03.2017 року на загальну суму 4362,97 грн.
Відповідачу направлялись листи за адресою фактичного місця проживання про необхідність повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги, однак на даний час сума в розмірі 4362,97 грн. залишається не повернутою.
У зв`язку із зазначеним позивач у своїх позовних вимогах просить: стягнути з відповідача на користь позивача надміру виплачені кошти у вигляді адресної грошової допомоги у розмірі 4362,97 грн. та сплачений при подані позову судовий збір.
Представник позивача в судове засідання не з`явився, надавши до суду письмову заяву про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримує та просить задовольнити.
Відповідач ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги не визнала та пояснила, що вона кожні 56 днів перетинала кордон з тимчасово непідконтрольною територією України. З жовтня 2016 року заяви з проханням надати їй щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеній особі до департаменту соціального захисту населення не подавала і вважала, що виплати будуть припинені автоматично. Чому відповідач продовжував нараховувати їй виплати не розуміє, а тому не визнає позовні вимоги, вважаючи, що спір виник саме з вини позивача.
Суд, вислухавши відповідача, дослідивши матеріали справи, встановив наступні факти та відповідні їм правовідносини.
Відповідач ОСОБА_1 згідно її заяви від 23.12.2014 року перебувала на обліку в департаменті соціальної політики Черкаської міської ради як внутрішньо переміщена особа за фактичним місцем проживання: АДРЕСА_1 та місцем реєстрації: АДРЕСА_3 . (а.с.28).
За заявою ОСОБА_1 від 30.09.2016 року рішенням Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради від 26.10.2016 року відповідачу була призначена адресна допомога внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг на період з 30.09.2016 року по 29.03.2017 в розмірі 884,00 грн. (а.с.26-27).
Як вбачається з листа департаменту соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації від 21.03.2017 № 88/05.1-02 (разом із доданими списками), департаментом перевірено та встановлено факт тривалої відсутності (понад 60 днів) ОСОБА_1 за місцем фактичного проживання з 20.10.2016 (а.с.24-25).
Рішенням Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради від 24.03.2017 року скасовано довідку внутрішньо переміщеної особи від 23.12.2014 № 7102001194, видану ОСОБА_1 , відповідно до пункту 3 статті 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» (повернення до покинутого місця постійного проживання) (а.с.23).
На підставі рішення Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради від 03.04.2017 року виплату адресної допомоги ОСОБА_1 припинено у зв`язку з неповідомленням про зміну обставин, які впливають на призначення допомоги (повернення до покинутого місця проживання на підставі даних СБУ). Суму надмірно виплачених коштів визначено з 01.11.2016 року по 29.03.2017 року(а.с.22).
Відповідно до довідки Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради від 04.12.2019 року ОСОБА_1 з листопада 2016 року по березень 2017 року виплачено допомогу переміщеним особам на проживання у розмірі 4362,97 грн. (а.с.6).
Відповідачу неодноразово повідомлялося про переплату щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг за період з 01.11.2016 року по 29.03.2017 року в розмірі 4362,97 грн. згідно відповідних повідомлень від 13.12.2017 року, 13.04.2017 року, 21.04.2017 року, 16.03.2018 року, 06.09.2018 року, 19.10.2018 року, 16.01.2019 року, 14.05.2019 року, 30.07.2019 року, 02.08.2019 року(а.с.9-13, 15-18, 20-21).
З 13.12.2017 по даний час відповідач перебуває як внутрішньо переміщена особа на обліку в управлінні соціального захисту населення Мангушської райдержадміністрації Донецької області за фактичним місцем проживання: АДРЕСА_2 (а.с.19).
Законом України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» (далі Закон) у абз. 1 ч. 1 ст. 1 встановлено, що внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Згідно із абз. 1 ч. 1 ст. 4 Закону факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.
Статтею 9 Закону окрім прав внутрішньо переміщеної особи передбачені і її обов`язки, в тому числі, пунктами 3, 4 частини другої встановлено, що внутрішньо переміщена особа зобов`язана: повідомляти про зміну місця проживання структурний підрозділ з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за новим місцем проживання протягом 10 днів з дня прибуття до нового місця проживання. У разі добровільного повернення до покинутого постійного місця проживання внутрішньо переміщена особа зобов`язана повідомити про це структурний підрозділ з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за місцем отримання довідки не пізніш як за три дні до дня від`їзду.
У разі виявлення подання внутрішньо переміщеною особою завідомо неправдивих відомостей для отримання довідки про взяття на облік відшкодувати фактичні витрати, понесені за рахунок державного та місцевих бюджетів у результаті реалізації прав, передбачених цим Законом.
Також в статті 12 Закону передбачені підстави для скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та внесення відомостей про це в Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб. Такими є, між іншим, обставини, за яких внутрішньо переміщена особа: повернулася до покинутого місця постійного проживання (п.3), виїхала на постійне місце проживання за кордон (п. 4), подала завідомо недостовірні відомості (п.5).
Крім того, абз. 3 ч. 1 ст. 12 Закону встановлено, що у разі неповідомлення внутрішньо переміщеною особою про її повернення до покинутого місця постійного проживання згідно з абзацом другим пункту 3 частини другої статті 9 цього Закону рішення про скасування дії довідки відповідно до пункту 3 частини першої цієї статті приймається на підставі інформації про тривалу відсутність (понад 60 днів) особи за місцем проживання, яка дає обґрунтовані підстави вважати, що внутрішньо переміщена особа повернулася до покинутого місця постійного проживання. Інформацією, яка дає обґрунтовані підстави вважати, що внутрішньо переміщена особа повернулася до покинутого місця постійного проживання, є: дані, отримані з відповідних державних реєстрів; дані, отримані в результаті обміну інформацією структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад з органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування; дані, отримані в результаті обміну інформацією структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад з громадськими об`єднаннями, волонтерськими, благодійними організаціями, іншими юридичними та фізичними особами, що надають допомогу внутрішньо переміщеним особам відповідно до статті 16 цього Закону. У разі наявності у внутрішньо переміщеної особи обґрунтованих причин для продовження строку її відсутності за місцем проживання понад 60 днів така особа звертається з відповідною письмовою заявою за місцем проживання до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад. У такому разі строк відсутності внутрішньо переміщеної особи за місцем проживання може бути збільшено до 90 днів.
Постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року № 505 затверджено Порядок надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг (далі Порядок).
Пунктами 2 Порядку встановлено, що грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням і виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.
Пунктом 12 Порядку встановлено, що виплата грошової допомоги припиняється з наступного місяця, в тому числі, у разі: зняття з обліку внутрішньо переміщеної особи; виявлення уповноваженим органом факту подання недостовірної інформації або неповідомлення про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги.
Відповідно до п. 11 Порядку уповноважений представник сім`ї, якому призначено грошову допомогу, зобов`язаний повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин. Суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються уповноваженим представником сім`ї на вимогу уповноваженого органу. У разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються у судовому порядку.
В судовому засіданні встановлено, що відповідач діяв недобросовісно, оскільки не виконав обов`язки, покладені на нього п.11 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, щодо інформування державних органів про зміну обставин, які впливають на виплату коштів допомоги, а саме в 3-х денний термін не повідомив департамент соціальної політики про зміну обставин, які впливають на виплату коштів, а саме виїзд до покинутого місця проживання, отже одержані ним внаслідок вказаної недобросовісності кошти допомоги мають бути повернуті, як такі, що одержані без належної правової підстави.
А тому суд вважає необхідним задовольнити позовні вимоги у повному обсязі та стягнути з відповідача надміру виплачені кошти в сумі 4362,97 грн.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат у відповідності до ст. 141 ЦПК України, суд враховує, що понесення позивачем судових витрат підтверджується платіжним дорученням № 314 від 06.12.2019 року про сплату судового збору у сумі 1921 грн. 00 коп. (а.с. 1).
Враховуючи викладене та з урахуванням задоволення позовних вимог, суд вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь позивача суму сплаченого судового збору в розмірі 1921 грн. 00 коп.
На підставі викладеного та керуючись ст..ст. 10, 12, 13, 76, 141, 263-265, 354, 355 ЦПК України, Законом України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», Постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року № 505 «Про порядок надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», суд-
УХВАЛИВ:
Позовні вимоги Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради (місце знаходження за адресою: б-р. Шевченко буд. 307, м. Черкаси Черкаської області, ЄДРПОУ: 37853109) до ОСОБА_1 (проживаючої за адресою: АДРЕСА_2 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) про стягнення надміру виплачених коштів у вигляді адресної грошової допомоги – задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь департаменту соціальної політики Черкаської міської ради надміру виплачені кошти у вигляді адресної грошової допомоги у розмірі 4362 (чотири тисячі триста шістдесят дві) гривні 97 копійок за наступними реквізитами: р/р 35210094079620, банку ГУДКСУ в Черкаській обл., код 37853109, МФО 820172.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь департаменту соціальної політики Черкаської міської ради понесені позивачем судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 1921(одна тисяча дев`ятсот двадцять одна) гривня за наступними реквізитами: р/р 35414067079620, банку УДКСУ в Черкаській області, код 37853109, МФО 854018.
Повний текст рішення суду складено 11.09.2020 року.
Апеляційна скарга на рішення Першотравневого районного суду Донецької області може бути подана до Донецької апеляційного суду через Першотравневий районний суд Донецької області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя Д.О. Демочко