Рішення № 91472124, 03.09.2020, Києво-Святошинський районний суд Київської області

Дата ухвалення
03.09.2020
Номер справи
369/10448/20
Номер документу
91472124
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 369/10448/20

Провадження № 2-о/369/222/20

РІШЕННЯ

Іменем України

03.09.2020 року Києво-Святошинський районний суд Київської області в складі:

головуючого судді Волчко А.Я.,

при секретарі Миголь А.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Києво-Святошинський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) про встановлення факту народження дитини, -

В С Т А Н О В И В:

Заявник ОСОБА_1 звернулася до суду з даною заявою мотивуючи її тим, що 13.09.2013 року між ОСОБА_2 та ОСОБА_1 Відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Алчевського міського правління юстиції у Луганській області зареєстровано шлюб.

04.03.2020 року у м. Луганськ у ОСОБА_2 та ОСОБА_1 народилася дівчинка, про що видано відділом запису цивільного стану Алчевського міського управління юстиції Міністерства юстиції свідоцтво про народження серії НОМЕР_1 від 17 березня 2020 року.

Вказана установа знаходиться на території, не підконтрольній Українській владі, а тому отримати свідоцтво про народження дитини у м. Луганськ у заявника немає можливості.

Крім того, про неможливість зареєструвати народження за документами, оформленими закладами, які розташовані на території, непідконтрольній українській владі, відділ державної реєстрації актів цивільного стану надав відповідь про відмову (надається).

Оскільки реєстрація народження дитини в органах реєстрації актів цивільного стану не проводилась, то є підстави в судовому порядку встановити факт народження доньки ОСОБА_2 та ОСОБА_1 , місцем народження якої є м. Луганськ, Україна.

Встановлення в судовому порядку факту народження дитини ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 заявнику необхідне для реєстрації народження дитини та отримання свідоцтва про народження.

Тому заявник просив встановити факт народження дитини жіночої статі - ОСОБА_3 , яка народилася у м. Луганськ, Луганської області, Україна, ІНФОРМАЦІЯ_1 (четвертого березня дві тисячі двадцятого року), матір`ю якої є - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянка України, місце народження - село Верхньошивирівка, Краснодонський район, Луганської області, Україна, батько дитини - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянин України, місце народження - місто Алчевськ, Луганської області, Україна.

Заявник у відповідній заяві просив розгляд справи провести без її участі.

Києво-Святошинський районний відділ реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) про день, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.

Відповідно до ч.2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового засідання технічним засобом здійснює секретар судового засідання. У разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Відповідно до п.5 ст. 268 ЦПК України датою ухвалення рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено - повне чи скорочене). Датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення.

Дослідивши обставини справи в їх сукупності, оцінивши зібрані по справі докази виходячи зі свого внутрішнього переконання, суд дійшов висновку, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи, листом Києво-Святошинського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) від 05.08.2020 р. №82-21.14-128 було розглянуто документи, подані для державної реєстрації народження дитини жіночої статі, народженої ІНФОРМАЦІЯ_1 громадянкою ОСОБА_1 , свідоцтво про народження серії НОМЕР_1 від 17 березня 2020 року видане відділом запису цивільного стану Алчевського міського управління юстиції Міністерства юстиції. Заявником пред`явлено документ, виданий на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження, у зв`язку з чим у проведенні державної реєстрації народження на підставі пред`явлених документів було відмовлено.

Згідно ст. 317 ЦПК України - заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника.

Відповідно до ст.13 Закону України «Про реєстрацію актів цивільного стану» (за внесеними змінами від 09.09.2011 року), підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади у сфері охорони здоров`я документи, що підтверджують факт народження. У разі народження дитини поза закладом охорони здоров`я документ, що підтверджує факт народження, видає заклад охорони здоров`я , який проводив огляд матері та дитини. У разі, якщо заклад охорони здоров`я не проводив огляд матері та дитини, документ, що підтверджує факт народження, видає медична консультаційна комісія в порядку, визначеному КМУ. Медична консультаційна комісія видає документ про народження у разі встановлення факту народження жінкою дитини. За відсутності документа закладу охорони здоров`я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.

Відповідно до ст.9 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом.

Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.

Встановлення факту народження дитини заявнику необхідне для реєстрації народження його дитини в органах реєстрації актів цивільного стану та отримання свідоцтва про народження дитини.

У видачі свідоцтва про народження на підставі вищевказаного свідоцтва заявникам було відмовлено.

Статтею 293 ЦПК України визначено, що судом може бути встановлено факти, що мають юридичне значення, тобто такі, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

У відповідності до ч. 2 ст. 315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Відповідно до ст. 316 ЦПК України заява фізичної особи про встановлення факту, що має юридичне значення, подається до суду за місцем її проживання.

За ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника. Заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.

Справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.

У рішенні про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, зокрема, мають бути зазначені встановлені судом дані про дату і місце народження особи, про її батьків. Ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.

Рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути оскаржено в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.

Копія судового рішення видається особам, які брали участь у справі, негайно після проголошення такого рішення або невідкладно надсилається судом до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для державної реєстрації народження або смерті особи.

З огляду на ст. 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація народження дитини проводиться з одночасним визначенням її походження та присвоєнням їй прізвища, власного імені та по батькові. Походження дитини визначається відповідно до Сімейного кодексу України. Державна реєстрація народження дитини проводиться за письмовою або усною заявою батьків чи одного з них за місцем її народження або за місцем проживання батьків. Якщо державна реєстрація народження дитини проводиться за місцем проживання батьків чи одного з них, то за їх бажанням місцем народження дитини в актовому записі про народження може бути визначене фактичне місце її народження або місце проживання батьків чи одного з них.

Державна реєстрація народження дитини проводиться не пізніше одного місяця з дня її народження, а у разі народження дитини мертвою - не пізніше трьох днів.

Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров`я документи, що підтверджують факт народження. У разі народження дитини поза закладом охорони здоров`я документ, що підтверджує факт народження, видає заклад охорони здоров`я, який проводив огляд матері та дитини. У разі якщо заклад охорони здоров`я не проводив огляд матері та дитини, документ, що підтверджує факт народження, видає медична консультаційна комісія в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

За відсутності документа закладу охорони здоров`я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.

З урахуванням вимог вище перелічених нормативно-правових актів у розрізі встановлених у ході судового розгляду обставин суд приходить до наступних висновків.

Спір про право у даній справі відсутній, так як у разі встановлення факту народження дитини відповідний відділ видасть свідоцтво про народження дитини.

Встановлення вказаного факту має для заявників юридичне значення, тому що це надасть можливість зареєструвати народження дитини у встановленому чинним законодавством України порядку.

Вирішити дане питання в позасудовому порядку заявник не може, оскільки чинним законодавством України не допускається реєстрація народження на підставі медичного свідоцтва, виданого неіснуючою державою. З огляду на надані суду докази в їх сукупності, суд приходить до висновку про задоволення поданої заяви.

Зважаючи на вищенаведене, керуючись Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», Законом України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», ст.ст. 5, 12, 81, 89, 247, 259, 263-265, 268, 293-294, 315-317, 319, 430 ЦПК України, суд, -

У Х В А Л И В :

Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Києво-Святошинський районний відділ реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) про встановлення факту народження дитини - задовольнити.

Встановити факт народження дитини жіночої статі - ОСОБА_3 , яка народилася у м. Луганськ, Луганської області, Україна, 04 березня 2020 року (четвертого березня дві тисячі двадцятого року), батьками якої є - ОСОБА_1 , громадянка України, ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , та ОСОБА_2 , громадянин України, ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 , що перебувають у шлюбі з 13 вересня 2013 року.

Зобов`язати Києво-Святошинський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) провести державну реєстрацію народження дитини жіночої статі: ОСОБА_3 , дата народження ІНФОРМАЦІЯ_1 (четвертого березня дві тисячі двадцятого року), місце народження: місто Луганськ, Луганська область, Україна.

Ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення, до Київського апеляційного суду через Києво-Святошинський районний суд Київської області.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Інформація про заявника: ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , паспорт серія НОМЕР_2 виданий Краснодонським РСУДМС України в Луганській області від 18.10.2013 року, РНОКПП: НОМЕР_3 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 ).

Інформація про заінтересовану особу: Києво-Святошинський районний відділ реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) (код ЄДРПОУ 22208054, адреса: 08153, Київська обл., Києво-Святошинський р-н., м. Боярка, вул. Білогородська, 134-Б).

Суддя: А.Я. Волчко