
Справа № 464/4643/20
пр.№ 2-а/464/171/20
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09.09.2020 м. Львів
Сихівський районний суд м. Львова
в складі: головуючого-судді Мички Б.Р.
секретар судового засідання Куйдич О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу №464/4643/20 за позовом ОСОБА_1 до Інспектора 2 роти 1 батальйону Управління патрульної поліції у Львівській області Оліярник Івана Федоровича, Департаменту патрульної поліції в особі Управління патрульної поліції у Львівській області ДПП про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення,
в с т а н о в и в :
позивач звернувся до суду із адміністративним позовом, в якому просить скасувати постанову серії ЕАМ № 2985817 про накладення штрафу по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, від 16.08.2020 відносно ОСОБА_1 за ч.2 ст.122 КУпАП. В обгрунтування позовних вимог покликається на те, що 16.08.2020 близько 09.10 год. ОСОБА_1 керуючи належним йому автомобілем Toyota Land Cruiser і рухаючись по с. Холодновідка, дороги Західний обхід м. Львова 9 км. 700 м. був зупинений інспектором роти №2 батальйону №1 Оліярником І.Ф. Підійшовши до його автомобіля інспектор звинуватив його тому, що він здійснив обгін транспортного засобу, що рухався попереду у кінці підйому на ділянці дороги з обмеженою оглядовістю, чим порушив п.14.6 г ПДР України. Однак він заперечує вказані вище обставини та пояснив, що жодних транспортних засобів він не обганяв та звернув увагу інспектору на той факт, що узбіччя, в попутному напрямку до його, рухалося кілька автомобілів, які не знаходилися в цей момент на автомобільній дорозі, а його автомобіль, при цьому не здійснював виїзду на смугу зустрічного руху, тому такі його дії не є маневром "обгону" в розумінні Правил дорожнього руху. Просить вищевказану постанову скасувати.
Ухвалою Сихівського районного суду м.Львова від 27.08.2020 прийнято до розгляду позовну заяву та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Позивач у судове засідання не з`явився, його представником подано до суду заяву про розгляд справи у його відсутності, позовні вимоги підтримав.
Відповідачі явку уповноваженого представника у судове засідання не забезпечили, хоча були належним чином повідомленими про час та місце розгляду справи, причин неявки суду не повідомили, відзив на адміністративний позов суду не надали.
У зв`язку із неявкою у судове засідання всіх учасників справи фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно із вимогами ч.4 ст. 229 КАС України.
Оглянувши матеріали справи, з`ясувавши її дійсні обставини та перевіривши їх доказами, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено, що 16.08.2020 постановою серії ЕАМ №2985817 позивача притягнуто до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ч.2 ст.122КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу. Згідно з даною постановою позивач визнаний винним у тому, що він керуючи транспортним засобом «Toyota Land Cruiser», д.н.з. НОМЕР_1 , 16.08.2020, на автодорозі Західний обхід м. Львова 9 км. 700м у с. Холодновідка порушив п. 14.6 ПДР України, чим скоїв адміністративне правопорушення, передбачене частиною 2 статті 122 КУпАП.
Відповідно до ст.280 КУпАПорган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення,чи винна дана особа в його вчиненні,чи підлягає вона адміністративній відповідальності,чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність,чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Відповідно до положень КУпАП вищевказані обставини встановлюються на підставі доказів.
Доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-якіфактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів,а також іншими документами (ст.251 Кодексу України про адміністративне правопорушення).
Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно з п.24 Постанови №14 Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті`звернуто увагу на неприпустимість спрощеного підходу до розгляду справ про адміністративні правопорушення на транспорті та ігнорування прав осіб, яких притягують до відповідальності.
Відповідно до ч.2 ст. 122 КУпАП, порушення правил проїзду перехресть, зупинок транспортних засобів загального користування, проїзд на заборонний сигнал світлофора або жест регулювальника, порушення правил обгону і зустрічного роз`їзду, безпечної дистанції або інтервалу, розташування транспортних засобів на проїзній частині, порушення правил руху автомагістралями, користування зовнішніми освітлювальними приладами або попереджувальними сигналами при початку руху чи зміні його напрямку, використання цих приладів та їх переобладнання з порушенням вимог відповідних стандартів, користування під час руху транспортного засобу засобами зв`язку, не обладнаними технічними пристроями, що дозволяють вести перемови без допомоги рук (за винятком водіїв оперативних транспортних засобів під час виконання ними невідкладного службового завдання), а так само порушення правил навчальної їзди - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі двадцяти п`яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або 50 штрафних балів.
Ч.5 ст.14 Закону України «Про дорожній рух» передбачає, що учасники дорожнього руху зобов`язані знати і неухильно дотримуватися вимог цього Закону, правил дорожнього руху та інших нормативних актів з питань безпеки дорожнього руху.
п. 14.6 Правил дорожнього руху передбачає: "Обгін заборонено:
a) на перехресті;
б) на залізничних переїздах і ближче ніж за 100 м перед ними;
в) ближче ніж за 50 м перед пішохідним переходом у населеному пункті і 100 м - поза населеним пунктом;
г) у кінці підйому, на мостах, естакадах, шляхопроводах, крутих поворотах та інших ділянках доріг з обмеженою оглядовістю чи в умовах недостатньої видимості;
ґ) транспортного засобу, який здійснює обгін або об`їзд;
д) у тунелях;
е) на дорогах, що мають дві і більше смуги для руху в одному напрямку;
є) колони транспортних засобів, позаду якої рухається транспортний засіб з увімкненим проблисковим маячком (крім оранжевого).
Незважаючи на вказані обставини, відповідачем не спростовано дані покликання позивача, не надано суду достатніх та належних доказів в підтвердження правомірності оскаржуваної постанови, документів (матеріалів), на підставі яких було прийнято рішення про притягнення позивача до адміністративної відповідальності. В матеріалах справи відсутні показання технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху.
Відповідно до п.3 ч.3 ст.286КАС України за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право скасувати рішення суб`єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення.
Згідно з ст.293 КУпАПорган (посадова особа) при розгляді скарги на постанову по справі про адміністративне правопорушення перевіряє законність і обґрунтованість винесеної постанови і приймає серед іншого рішення про скасування постанови і закриття справи.
З огляду на встановлені судом обставини, враховуючи відсутність достатніх та належних доказів на підтвердження правомірності оскаржуваної постанови, суд приходить до висновку, що прийняте рішення про притягнення позивача до адміністративної відповідальності є необґрунтованим, прийнятим без повного та всебічного з`ясування усіх обставин справи, а тому підлягає скасуванню, а провадження у справі закриттю у зв`язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст.ст.9,73-77, 90,229, 242,244-246, 286 КАС України,
у х в а л и в :
Позов задовольнити.
Постанову серії ЕАМ № 2985817 про накладення штрафу по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, від 16.08.2020 відносно ОСОБА_1 за ч.2 ст.122 КУпАП- скасувати, а провадження у справі про адміністративне правопорушення - закрити.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом десяти днів з дня його проголошення з урахуванням Перехідних положень КАС України.
За умовами ст.255 КАС України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач: ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 .
Відповідач: Інспектор 2 роти 1 батальйону Управління патрульнгої поліції у Львівській області Оліярник Івана Федоровича, місцезнаходження: м. Львів, вул. Перфецького, 19.
Відповідач: Департамент патрульної поліції в особі Управління патрульної поліції у Львівській області ДПП, код ЄДРПОУ 40108646, місцезнаходження: м.Львів, вул. Перфецького, 19.
Повний текст рішення складено 09.09.2020.
Головуючий Б.Р.Мичка