
Справа № 234/647/20
Провадження № 2/243/1415/2020
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 вересня 2020 року Слов`янський міськрайонний суд Донецької області в складі:
Головуючий суддя Пронін С.Г.
за участю секретаря Маслової К.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Слов`янська справа за позовом Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради до ОСОБА_1 , про стягнення переплати бюджетних коштів,
ВСТАНОВИВ:
Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради звернулося до суду з вказаним позовом, обґрунтовуючи свої позовні вимоги тим, що ОСОБА_1 , що зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 та фактично проживає за адресою: АДРЕСА_2 звернувся 18 листопада 2014 року до управління з заявою як особа, яка переміщується з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення. Відповідно до абз. 1 п.1 Постанови Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 р. № 509 «Про облік осіб, які переміщуються з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення» довідка є документом, який видається громадянам України, іноземцям та особам без громадянства, які постійно проживають на території України і переміщуються з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, або змушені були покинути своє постійне місце проживання в населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють своїх повноважень, і перемістилися в населені пункти, на території яких органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі. Згідно Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 р. № 509 управлінням було видано відповідачу довідку № 1426/3887 від 18.11.2014 року про взяття на облік. Згідно зі ст. 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014 року № 1706-VII факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Підставами для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є наявність реєстрації місця проживання на території, де виникли обставини на момент їх виникнення. 02 березня 2016 року ОСОБА_1 звернувся до управління з заявою про призначення державної соціальної допомоги особі з інвалідністю з дитинства 3 групи підгрупи «Б» та надав встановлений законодавством пакет документів. За даними ДП «Інформаційно-обчислюваний центр Мінсоцполітики України» ОСОБА_1 перебуває на обліку як одержувач державної допомоги особі з інвалідністю з дитинства, листом від 11.03.2016 року № 013-92362/п на адресу управління надійшла електронна справа. На підставі заяви від 02 березня 2016 року та електронної справи відповідачу була призначена державна соціальна допомога особі з інвалідністю з дитинства з 01.08.2014 року довічно у наступних розмірах: 949,00 грн. з 01.08.2014 року по 31.08.2015 року, 949,00 грн. з 01.09.2015 року по 30.11.2015 року, 1074 грн. з 01.12.2015 року довічно. У зв`язку із збільшенням прожиткового мінімуму відповідачу проводився перерахунок державної соціальної допомоги як особі з інвалідністю з дитинства з доплатою до прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність 1247,00 грн. з 01.12.2016 року, 1312 грн. з 01.05.2017 року, 1452,00 грн. з 01.10.2017 року. Згідно п.2 Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем
їх фактичного проживання/перебування, контроль за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам здійснюють структурні підрозділи з питань соціального захисту населення шляхом відвідування не рідше одного разу на шість місяців фактичного місця проживання/перебування внутрішньо переміщеної особи, про що складається акт обстеження матеріально-побутових умов сім`ї за формою, встановленою Мінсоцполітикою. Згідно п.9 Порядку за наявності підстав для скасування довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, визначених ст. 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», що підтверджується письмовою інформацією відповідних органів, інших юридичних і фізичних осіб, що надають допомогу внутрішньо переміщеним особам, керівник структурного підрозділу з питань соціального захисту населення приймає рішення про скасування такої довідки. У день прийняття рішення про скасування довідки керівник структурного підрозділу з питань соціального захисту населення припиняє призначені управлінням виплати такій особі та інформує про прийняте рішення органи, що здійснюють соціальні виплати, які припиняють соціальні виплати такій особі до прийняття остаточного рішення комісією. Згідно п.12 Порядку соціальні виплати припиняються у разі зокрема скасування довідки внутрішньо переміщеної особи з підстав, визначених ст. 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб». 24 травня 2018 року на адресу управління надійшла заява від господаря квартири АДРЕСА_3 , з якої слідує, що за даною адресою ОСОБА_1 не проживає. Після чого державним соціальним інспектором 24 травня 2018 року було складено акт обстеження матеріально-побутових умов № 11131 на ОСОБА_1 , в якому підтверджено факт його не проживання за адресою: АДРЕСА_2 . Згідно п.п.5 п.1 ст. 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» рішенням управління від 12.06.2018 року № 370 було скасовано довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_1 у зв`язку з наданням ним завідомо недостовірних відомостей про фактичне місце проживання. Розпорядженням управління від 14.06.2018 року виплата державної соціальної допомоги особі з інвалідністю з дитинства ОСОБА_1 була припинена з 12.06.2018 року у зв`язку зі скасуванням довідки внутрішньо переміщеної особи. Сума надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги особі з інвалідністю з дитинства за період з 12.06.2018 року по 30.06.2018 року склала 919,60 гривень з розрахунку 1452,00 гривень на місяць. Відповідач був повідомлений листом 17.08.2018 року про заборгованість, однак до теперішнього часу сума переплати добровільно не погашалась. Тому просять суд стягнути з відповідача на користь Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради заборговану переплату бюджетних коштів у сумі 919,60 гривень та витрати на оплату судового збору в сумі 2102,00 гривень.
Представник позивача в судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду повідомлявся належним чином, надіслав до суду заяву, про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги просив задовольнити у повному обсязі.
Відповідач будучи повідомленим належним чином про дату, час та місце розгляду справи, в судове засідання не з`явився, про причини неявки суду не повідомив, відзив на позов не надав. Відповідно до ст. 280 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання відповідача, який належним чином повідомлений і який не подав відзив на позов, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів, якщо позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до переконання, що позов Управління праці соціального захисту населення Краматорської міської ради, підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 18 листопада 2014 року № 1426/3887 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 та фактично проживає за адресою: АДРЕСА_2 .
02 березня 2016 року ОСОБА_1 звернувся до Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради з заявою про призначення йому державної соціальної допомоги особі з інвалідністю з дитинства 3 групи підгрупи «Б» та надав встановлений законодавством пакет документів.
За даними ДП «Інформаційно-обчислюваний центр Мінсоцполітики України» ОСОБА_1 перебуває на обліку як одержувач державної допомоги особі з інвалідністю з дитинства, що підтверджується листом від 11.03.2016 року № 013-92362/п та електронною справою, що надійшла на адресу позивача.
На підставі заяви від 02 березня 2016 року та електронної справи ОСОБА_1 була призначена державна соціальна допомога особі з інвалідністю з дитинства з 01.08.2014 року довічно
у наступних розмірах: 949,00 грн. з 01.08.2014 року по 31.08.2015 року, 949,00 грн. з 01.09.2015 року по 30.11.2015 року, 1074 грн. з 01.12.2015 року довічно. У зв`язку із збільшенням прожиткового мінімуму відповідачу проводився перерахунок державної соціальної допомоги як особі з інвалідністю з дитинства з доплатою до прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність 1247,00 грн. з 01.12.2016 року, 1312 грн. з 01.05.2017 року, 1452,00 грн. з 01.10.2017 року.
24 травня 2018 року на адресу Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради надійшла заява від господаря квартири АДРЕСА_3 ОСОБА_2 , з якої слідує, що за даною адресою ОСОБА_1 не проживає, у зв`язку з чим, державним соціальним інспектором 24 травня 2018 року було складено акт обстеження матеріально-побутових умов № 11131 на ОСОБА_1 , в якому підтверджено факт його не проживання за вищевказаною адресою.
Рішенням Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради від 12.06.2018 року № 370 було скасовано довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_1 у зв`язку з наданням ним завідомо недостовірних відомостей про фактичне місце проживання.
Розпорядженням управління від 14.06.2018 року виплата державної соціальної допомоги особі з інвалідністю з дитинства ОСОБА_1 була припинена з 12.06.2018 року у зв`язку зі скасуванням довідки внутрішньо переміщеної особи.
Сума надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги ОСОБА_1 , який є інвалідом з дитинства за період з 12.06.2018 року по 30.06.2018 року склала 919,60 гривень з розрахунку 1452,00 гривень на місяць.
Відповідач ОСОБА_1 був повідомлений листом Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради № 04-40 від 17.08.2018 року про заборгованість, однак до теперішнього часу сума переплати добровільно ним не погашалась.
Постановою Кабінету Міністрів України № 365 від 08.06.2016 року «Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» затверджений Порядок здійснення контролю за проведення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування.
Відповідно до п.1 цей Порядок визначає механізм здійснення контролю за проведенням виплати внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування незалежно від факту реєстрації місця проживання/перебування пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, субсидій та пільг (далі - соціальні виплати) за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Згідно п.2 Порядку контроль за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам здійснюють структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення) шляхом відвідування не рідше ніж одного разу на шість місяців фактичного місця проживання/перебування внутрішньо переміщеної особи, про що складається акт обстеження матеріально-побутових умов сім`ї за формою, встановленою Мінсоцполітики.
Згідно п.9 Порядку за наявності підстав для скасування довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, визначених статтею 12 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб", що підтверджується письмовою інформацією Держприкордонслужби, МВС, СБУ, Національної поліції, ДМС, Мінфіну, Держфінінспекції, Держаудитслужби та інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, громадських об`єднань, волонтерських, благодійних організацій, інших юридичних і фізичних осіб, що надають допомогу внутрішньо переміщеним особам, керівник структурного підрозділу з питань соціального захисту населення приймає рішення про скасування такої довідки. У день прийняття рішення про скасування довідки керівник структурного підрозділу з питань соціального захисту населення припиняє призначені структурним підрозділом з питань соціального захисту населення соціальні виплати такій особі та інформує про прийняте рішення органи, що здійснюють соціальні виплати, які припиняють соціальні виплати такій особі до прийняття остаточного рішення комісією.
Згідно п.12 Порядку соціальні виплати припиняються у разі зокрема скасування довідки внутрішньо переміщеної особи з підстав, визначених ст. 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб».
Виходячи з викладеного суд вважає, що під час розгляду справи дійсно було встановлено, що ОСОБА_1 надав позивачу недостовірні відомості про його фактичне місце проживання як внутрішньо переміщеної особи, у зв`язку з чим управлінням йому було надмірно виплачені кошти державної соціальної допомоги як особі з інвалідністю з дитинства 3 групи підгрупи «Б» у розмірі 919,60 гривень, а тому суд приходить до висновку, що позовні вимоги Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради підлягають задоволенню.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягають стягненню понесені судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 2102,00 гривень.
На підставі викладеного, керуючись Порядок здійснення контролю за проведення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, Законом України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб", ст. ст. 3,12, 13, 141, 259, 263-268, 289 ЦПК України, суд -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради ЄДРПОУ 25953617 заборговану переплату бюджетних коштів у сумі 919 (дев`ятсот дев`ятнадцять) гривень 60 копійок на р/р UA 228201720343160052000022516 в ДКСУ у м. Київ.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради ЄДРПОУ 25953617 витрати на оплату судового збору у сумі 2102 (дві тисячі сто дві) гривень 00 копійок на р/р UA3082011720344220001000022516 в ДКСУ м. Київ, МФО 820172.
Рішення може бути оскаржене в судову палату по цивільних справах Донецького апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Донецького апеляційного протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 10 вересня 2020 року.
Суддя Слов`янського
міськрайонного суду С.Г. Пронін