Справа № 2А-253/2009 року
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
«16» березня 2009 року м. Макіївка
Гірницький районний суд міста Макіївки Донецької області у складі
головуючого судді: Супрун М.Ю.
при секретарі Киреєвої Ю.Г.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Макіївці справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Гірницької районної адміністрації Макіївської міської ради Донецької області про визнання неправомірною відмову у виплаті сум щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку, стягнення недоотриманої допомоги за 2007 рік,
ВСТАНОВИВ:
У лютому 2009 року ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Гірницької районної адміністрації Макіївської міської ради про визнання протиправними дій та стягнення недоплати по допомозі по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
В судовому засіданні позивачка позовні вимоги підтримала та пояснила, що 30 серпня 2007 року вона народила сина ОСОБА_3 і знаходиться у відпустці по догляду за дитиною до 30.08.2010 року, а тому відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» має право на отримання державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей у віці до 6 років. Відповідач виплатив їй соціальні виплати на дитину в розмірі: за листопад 2007 року - 46, 69 грн., за грудень 2007 року -144, 10 грн. Вважає, що розмір нарахованої їй соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку становить суму, яка суттєво меншою прожиткового мінімуму, а тому просила визнати дії відповідача неправомірними та стягнути недоплату допомоги по догляду за дитиною за період з 21 листопада 2007 року по 31 грудня 2007 року до розміру прожиткового мінімуму дитини до 6 років на загальну суму 435, 88 грн.
Представник відповідача ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Гірницької районної адміністрації Макіївської міської ради, ОСОБА_4, яка діє на підставі довіреності від 16.03.2009 року № 750 позов не визнала та пояснила, що Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 22.03.2001 № 2334-ІІІ статтею 13 розділ IV передбачено, що право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку має незастрахована в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною. Відповідно до ст. 3 розділу VIII Прикінцеві положення вищевказаного Закону розмір державної допомоги сім'ям з дітьми, передбаченої статтями 15, 18 і 20 цього закону, визначається Верховною Радою України щороку у відсотковому відношенні до прожиткового мінімуму з поступовим наближенням до прожиткового мінімуму, але при цьому не може бути нижчим за величину, яка дорівнює 25 відсотків від встановленого прожиткового мінімуму (ст. 3 розділ VIII Прикінцеві положення вищевказаного Закону). Статтею 15 цього Закону встановлено, що допомога надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Починаючи з 01 січня 2007 року управлінням праці та соціального захисту населення проводиться призначення та виплата допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до 3-х років особам, застрахованим в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування відповідно до постанови Кабміну України від 11.01.2007 року № 13 „Про деякі питання призначення і виплати допомоги сім’ям з дітьми". Цією постановою затверджено Порядок призначення і виплати допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особам, застрахованим в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування. ОСОБА_1 згідно особової заяви від 27.11.2007 року призначена допомога по догляду за дитиною до 3-х років на дитину ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, з 21.11.2007 по 30.08.2010 року. Розмір отриманої допомоги позивачкою становить: з 21.11.2007 року по 30.11.2007 року в сумі 46, 69 грн., з 01.12.2007 року по 31.12.2008 року в сумі 144, 10 грн. Підстав для відшкодування позивачки за 2007 рік допомоги по догляду за дитиною до 3-х років немає, тому що їй у 2007 році допомога призначалась не по Закону України „Про внесення змін до Закону України „Про державну допомогу сім’ям з дітьми" від 22.03.2001 року, як вона вказує в позові, а згідно постанови Кабінету Міністрів України від 11.01.2007 року № 13 „ Про деякі питання призначення і виплати допомоги сім’ям з дітьми", положення якої не визнані неконституційними та не відмінені. Враховуючи викладене, просила відмовити ОСОБА_1 у позові щодо стягнення заборгованості з виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку на загальну суму 435, 88 грн. за період з 21.11.2007 року по 31.12.2007 року.
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Так, судом встановлено, що позивачка ОСОБА_1 є мамою ОСОБА_3, який народився 30 серпня 2007 року, що підтверджується свідоцтвом про народження дитини, виданим 10 вересня 2007 року Гірницьким відділом реєстрації актів цивільного стану Макіївського міського управління юстиції Донецької області ( а. с 8).
З 21 листопада 2007 року по 31 грудня 2008 року у відповідності до Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми" від 22.03.2001 року відповідачем призначено та сплачено позивачці допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею 3-х років, розмір якої склав: з 21.11.2007 року по 30.11.2007 року в сумі 46, 69 грн., з 01.12.2007 року по 31.12.2007 року в сумі 144, 10 грн., що підтверджено довідкою відповідача (а. с 10)
Законом України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» встановлено гарантований державою рівень матеріальної допомоги сім’ям з дітьми шляхом надання державою грошової допомоги сім’ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.
Частиною першою ст. 1 вказаного закону встановлено, громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.
Частиною першою ст. 15 цього Закону передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Згідно із Законом України «Про державний бюджет України на 2007 рік» №489 від 19.12. 2006 року дію частини першої ст. 15 зупинено на 2007 рік, і статтею 56 цього Закону встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з прожиткового бюджету місцевим бюджетом - у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім»ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 грн. для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Рішенням Конституційного Суду від 09 липня 2007 року визнано неконституційними положення ст. 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» в частині зупинення на 2007 рік дії частини першої статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми»
З моменту визнання норми неконституційною, вона втрачає силу, а тому з 09.07. 2007 року відновлено дію статті частини 1 ст. 15 Закону України в редакції, відповідно якої допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
З таких підстав, позивачка має право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 21 листопада 2007 року по 31 грудня 2007 року в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Законом України «Про державний бюджет України на 2007 рік» встановлено розмір мінімального прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років; з 1 січня - 434 грн., з 01 квітня - 464 грн.; з 01 жовтня - 470 грн.
Статтею 4 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» передбачено, що покриття витрат на виплату державної допомоги сім’ям з дітьми здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України у вигляді субвенцій до місцевих бюджетів.
Суд не приймає до уваги посилання представника відповідача на п.3 «Перехідних положень Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», відповідно до яких розмір державної допомоги сім’ям з дітьми, передбаченої статтею 15 цього Закону, визначається Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік у відсотковому відношенні до прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку з поступовим наближенням до прожиткового мінімуму, але при цьому не може бути нижчим за величину, що дорівнює 25 відсотків зазначеного прожиткового мінімуму, а з 1 січня 2006 року - 50% цього прожиткового мінімуму.
Законом України про державний бюджет України на 2007 рік та 2008 рік не визначався розмір державної допомоги сім’ям з дітьми, а ті зміни які вносились до статті 15 зазначеного Закону, з 9 липня 2007 року визнані неконституційними.
Проаналізувавши встановлені обставини по справі, оцінивши надані сторонами в силу положень частини першої статті 71 КАС України, докази у їх сукупності, суд дійшов до висновку про покладання зобов'язання на відповідача нарахування і виплати за рахунок коштів Державного бюджету України на користь позивачки недоплаченої суми держави грошової допомоги на дитину до досягнення нею трирічного віку за період з 21 листопада 2007 року по 31 грудня 2007 року в розмірі 435, 88 грн.
Доводи представника відповідача про здійснення виплат у межах фінансування, передбаченого державним бюджетом та відсутність у бюджеті спеціального фінансування виплату за 2007 рік державної допомоги на дитину у розмірах, визначених ст. 43 Закону № 2240-111, суд визнає безпідставними з огляду на те, що судові рішення ухвалюються в межах норм чинного законодавства в незалежності від причин ненадходження коштів з Державного бюджету України на виплату соціальної допомоги, оскільки згідно приписів частини другої статті 3 Конституції України права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, держава відповідає перед людиною своєю діяльністю, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави, тому органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів як причину невиконання своїх публічних зобов'язань (рішення Європейського Суду з прав людини - справа „Кечко проти України"). Наведені представником відповідача аргумент не є підставою для звуження існуючого у позивачки права на отримання соціальної - пільги - державної грошової допомоги на дитину і для звільнення відповідач від виплати такої допомоги у передбаченому Законом розмірі.
Оскільки відповідач є державною бюджетною установою, суд вважає можливим відповідності до ст. 88 КАС України звільнити його від сплати судових витрат на користь держави.
На підставі вищевказаного, керуючись статтями 3, 8, 19, 22, 75, 83, 92 Конституції України, статтями 9, 11, 71, 88, 158, 159, 160, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, Законом України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми", Рішенням Конституційного Суду від 09.07.2007 року, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Гірницької районної адміністрації Макіївської міської ради Донецької області про визнання неправомірною відмову у виплаті сум щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку, стягнення недоотриманої допомоги за 2007 рік - задовольнити.
Визнати дії ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Гірницької районної адміністрації Макіївської міської ради з виплати ОСОБА_1 щомісячно допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 21 листопада 2007 року до 31 грудня 2007 року протиправними.
Стягнути з ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Гірницької районної адміністрації Макіївської міської ради за рахунок коштів Державного бюджету України (код тимчасової функціональної класифікації видатків 090303; реєстраційний рахунок № 35419016000632 в ГК ДКУ у Донецькій області, МФО 834016, код ЕДР 25953988) на користь ОСОБА_1 недоплачену за період з 21 листопада 2007 року по 31 грудня 2007 року допомоги по догляду за дитиною в сумі 435, 88 грн. (чотириста тридцять п’ять грн. 88 коп.)
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Гірницький районний суд м. Макіївки Донецької області протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження або в порядку ч. 5 ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.