Справа № 2А-215/2009 року
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
«02» березня 2009 року м. Макіївка
Гірницький районний суд міста Макіївки Донецької області у складі:
головуючого судді: Супрун М.Ю.
при секретарі Киреєвої Ю.Г.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Макіївці справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Гірницької районної адміністрації Макіївської міської ради Донецької області про визнання неправомірною відмову у виплаті сум щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку, стягнення недоотриманої допомоги за 2007, 2008 роки з компенсацією,
ВСТАНОВИВ:
У січні 2009 року ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Гірницької районної адміністрації Макіївської міської ради про визнання протиправними дій та стягнення недоплати по допомозі по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з компенсацією.
В судовому засіданні позивачка позовні вимоги підтримала та пояснила, що 15 березня 2007 року вона народила сина ОСОБА_3 і знаходиться у відпустці по догляду за дитиною до 15.03.2010 року, а тому відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» має право на отримання державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей у віці до 6 років. Відповідач виплатив їй соціальні виплати на дитину в розмірі: за квітень 2007 року - 30.11 грн., за травень - липень 2007 року - по 129, 03 грн., за серпень 2007 року - 132, 64 грн., за вересень 2007 року - 134, 45 грн., за жовтень 2007 року - 136, 13 грн., за листопад 2007 року -140, 05 грн., за грудень 2007 року - грудень 2008 року - 144, 10 грн. за кожний місяць. Вважає, що розмір нарахованої їй соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку становить суму, яка є суттєво меншою прожиткового мінімуму, а тому просила визнати дії відповідача неправомірними та стягнути недоплату допомоги по догляду за дитиною за 2007 та 2008 роки до розміру прожиткового мінімуму дитини до 6 років з компенсацією на загальну суму 10918, 06 грн.
Представник відповідача ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Гірницької районної адміністрації Макіївської міської ради, ОСОБА_4, яка діє на підставі довіреності від 02.03.2009 року № 466, позов не визнала та пояснила, що Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 22.03.2001 № 2334-ІІІ статтею 13 розділ IV передбачено, що право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку має не застрахована в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною. Відповідно до ст. 3 розділу VIII Прикінцеві положення вищевказаного Закону розмір державної допомоги сім'ям з дітьми, передбаченої статтями 15, 18 і 20 цього закону, визначається Верховною Радою України щороку у відсотковому відношенні до прожиткового мінімуму з поступовим наближенням до прожиткового мінімуму, але при цьому не може бути нижчим за величину, яка дорівнює 25 відсотків від встановленого прожиткового мінімуму (ст. 3 розділ VIII Прикінцеві положення вищевказаного Закону).Статтею 15 цього Закону встановлено, що допомога надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Починаючи з 1 січня 2007 року управлінням праці та соціального захисту населення проводиться призначення та виплата допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до 3-х років особам, застрахованим в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.01.2007 № 13 «Деякі питання призначення і виплати допомоги - сім'ям з дітьми». Цією постановою затверджено Порядок призначення і виплати допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особам, застрахованим в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування. Пунктом 8 Порядку передбачено, що допомога призначається з дня настання відпустки по догляду за дитиною по день її закінчення, але не пізніше ніж по день досягненні дитиною зазначеного віку включно. Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначається в розмірі, що дорівнює різниці між 50% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 23% зазначеного прожиткового мінімуму. ОСОБА_1 згідно особової заяви від 21.05.2007 року призначена допомога по догляду за дитиною до 3-х років на дитину ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, з 24.04.2005 року по 15.03.2010 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.01.2007 № 13 «Деякі питання призначення і виплати допомоги сім'ям з дітьми». Згідно наказу від 25.04.2007 №552 ОСОБА_2 освіти Макіївської міської ради ОСОБА_1 надана відпустка по догляду за дитиною до 3-х років з 24.04.2007 року по 15.03.2010 року. Розмір отриманої позивачкою допомоги становить (щомісячно з урахуванням індексації): з 24.04.2007 року по 30.04.2007 року в сумі 30, 11 грн., з 01.05.2007 року по 31.07.2007 року в сумі 129, 03 грн., з 01.08.2007 року по 31.08.2007 року в сумі 132, 64 грн., з 01.09.2007 року по 30.09.2007 року в сумі 134, 45 грн., з 01.10.2007 року по 31.10.2007 року в сумі 136, 03 грн., з 01.11.2007 року по 30.11.2007 року в сумі 140, 05 грн., з 01.12.2007 року по 31.12.2008 року в сумі 144, 10 грн. Підстав для відшкодування позивачки недоплаченої допомоги по догляду за дитиною за 2007 рік не має, тому що ОСОБА_1 в 2007 році допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначалася не по Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 22.03.2001 № 2334-ІП, як вона вказує в позовній заяві, а згідно постанови Кабінету Міністрів України від 11.01.2007 № 13 «Деякі питання призначення і виплати допомоги сім'ям з дітьми», положення якої не визнані неконституційними та не відмінені. Тільки пунктом 23 розділу II Закону України „Про державний бюджет України на 2008 рік" № 107-VІ від 28.12.2007р. були внесені зміни до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» в частині призначення та виплати допомоги працюючим застрахованим жінкам, а також до частини першої статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» викладена в такій редакції: допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень. У п.3 розділу VIII „Прикінцеві положення" також внесені зміни Законом України „Про державний бюджет України на 2008 рік" № 107-VІ від 28.12.2007р. і допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008р. - 50%, з 1 січня 2009р. - 75%, з 1 січня 2010р.-100% прожиткового мінімуму для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців. Відповідно і була прийнята постанова Кабінету Міністрів України від 22.02.2008 № 57 «Питання призначення і виплати допомоги сім'ям з дітьми», якою відмінено Порядок призначення і виплати допомоги при народженні дитини та допомоги пр догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особам, застрахованим в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, затверджений постановою КМУ від 11.01.2007 № 13 та вносяться зміни до постанови КМУ від 27.12.2001 № 1751 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми». Дія пункту 23 розділу II Закону України „Про державний бюджет України на 2008 рік" № 107-VІ від 28.12.2007 рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 № 10-рп/2008 не визнана неконституційною. Тому підстав для відшкодування ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до 3-х років за період з 01.01.2008 року по 31.12.2008 року не має, тому що дія п.23 розділу II Закону України „Про державний бюджет України на 2008 рік" № 107-VІ від 28.12.2007 не визнана неконституційною. Статтею 4 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» передбачено, що покриття виплат державної допомоги сім'ям з дітьми здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України у вигляді субвенцій до місцевих бюджетів. В ч. 2 ст. 95 Конституції України передбачено, що виключно Законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків. Згідно п. 5 ч. 1 ст. 4 Бюджетного Кодексу України до нормативно - правових актів, які регулюють бюджетні відносини в Україні належать нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України, які прийняті на підставі та на виконання Бюджетного кодексу та інших законів України. Частиною другою ст. 4 Бюджетного кодексу України встановлено, що при здійсненні бюджетного процесу в Україні положення нормативно-правових актів застосовуються лише в частині, в якій вони не суперечать положенням Конституції України, цього кодексу та Закону України "Про Державний бюджет України". Крім того за обсягами наданих прав управління праці та соціального захисту населення є розпорядником бюджетних коштів нижчого рівня, який у своїй діяльності підпорядковується головному розпоряднику та діяльність якого координується через нього. Згідно з ч. 4 ст. 22 Бюджетного кодексу, головний розпорядник бюджетних коштів отримує бюджетні призначення шляхом їх затвердження у законі про Державний бюджет України, доводить у встановленому порядку до розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня відомості про обсяги асигнувань, забезпечує управління бюджетними асигнуваннями. Затверджує кошториси розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня. Згідно ч. 2 ст. 51 Бюджетного кодексу, відповідно до затвердженого бюджетного розпису розпорядники коштів Державного бюджету України одержують бюджетні асигнування, що є підставою для затвердження кошторисів. Затвердження, а також коригування протягом бюджетного року кошторисів бюджетних установ здійснюється розпорядниками коштів відповідно до затвердженого бюджетного розпису Державного бюджету. Кошторис є основним плановим документом бюджетної установи, який надає повноваження щодо здійснення видатків, визначає обсяг і спрямування коштів для виконання бюджетною установою своїх функцій та досягнення цілей, визначених на бюджетний період відповідно до бюджетних призначень. Розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов'язання та провадять видатки тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами. Враховуючи викладене, просила відмовити ОСОБА_1 у позові щодо стягнення заборгованості з виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з компенсацією на загальну суму 10918, 06 грн. за період з 24.04.2007 року по 31.12.2008 року.
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи суд вважає, що позов підлягає задоволенню частково з наступних підстав.
Так, судом встановлено, що позивачка ОСОБА_1 є мамою ОСОБА_3, який народився 15 березня 2007 року, що підтверджується свідоцтвом про народження дитини, виданим 27 березня 2007 року Міським відділом реєстрації актів цивільного стану Макіївського міського управління юстиції Донецької області ( а. с 6).
З 24 квітня 2007 року по 31 грудня 2008 року позивачці призначено та сплачено допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею 3-х років, розмір якої склав: з 24.04.2007 року по 30.04.2007 року в сумі 30, 11 грн., з 01.05.2007 року по 31.07.2007 року в сумі 129, 03 грн., з 01.08.2007 року по 31.08.2007 року в сумі 132, 64 грн., з 01.09.2007 року по 30.09.2007 року в сумі 134, 45 грн., з 01.10.2007 року по 31.10.2007 року в сумі 136, 03 грн., з 01.11.2007 року по 30.11.2007 року в сумі 140, 05 грн., з 01.12.2007 року по 31.12.2008 року в сумі 144, 10 грн., в загальній сумі 2797, 77 грн., що підтверджено довідкою відповідача (а. с 10).
Законом України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» встановлено гарантований державою рівень матеріальної допомоги сім’ям з дітьми шляхом надання державою грошової допомоги сім’ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.
Частиною першою ст. 1 вказаного закону встановлено, громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.
Частиною першою ст. 15 цього Закону передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Згідно із Законом України «Про державний бюджет України на 2007 рік» №489 від 19.12. 2006 року дію частини першої ст. 15 зупинено на 2007 рік, і статтею 56 цього Закону встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з прожиткового бюджету місцевим бюджетом - у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім»ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 грн. для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Рішенням Конституційного Суду від 09 липня 2007 року визнано неконституційними положення ст. 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» в частині зупинення на 2007 рік дії частини першої статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми»
З моменту визнання норми неконституційною, вона втрачає силу, а тому з 09.07.2007 року відновлено дію статті частини 1 ст. 15 Закону України в редакції, відповідно якої допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
З таких підстав, позивачка має право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Разом з тим, суд вважає, що виплата допомоги по догляду за дитиною ОСОБА_1 за період з 24 квітня 2007 року по 09 липня 2007 року призведена у відповідності до діючого та той час законодавства.
Законом України «Про державний бюджет України на 2007 рік» встановлено розмір мінімального прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років; з 1 січня - 434 грн., з 01 квітня -464 грн.; з 01 жовтня - 470 грн.
В 2008 році порядок виплати та розмір допомоги по догляду за дитиною є іншим.
Так, Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік» від 28.12. 2007 рік №107, який набрав чинності з 01.01. 2008 року знову внесено зміни до частини 1 ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», відповідно до яких допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановлених для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім»ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 грн..
Враховуючи викладене, суд вважає, що відповідач правильно сплачував позивачці з січня 2008 року по грудень 2008 року допомогу по догляду за дитиною.
Статтею 4 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» передбачено, що покриття витрат на виплату державної допомоги сім’ям з дітьми здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України у вигляді субвенцій до місцевих бюджетів.
Суд не приймає до уваги посилання представника відповідача на п.3 «Перехідних положень Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», відповідно до яких розмір державної допомоги сім’ям з дітьми, передбаченої статтею 15 цього Закону, визначається Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік у відсотковому відношенні до прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку з поступовим наближенням до прожиткового мінімуму, але при цьому не може бути нижчим за величину, що дорівнює 25 відсотків зазначеного прожиткового мінімуму, а з 1 січня 2006 року - 50% цього прожиткового мінімуму.
Законом України про державний бюджет України на 2007 та 2008 роки не визначався розмір державної допомоги сім’ям з дітьми, а ті зміни які вносились до статті 15 зазначеного Закону, з 9 липня 2007 року визнані неконституційними.
Проаналізувавши встановлені обставини по справі, оцінивши надані сторонами в силу положень частини першої статті 71 КАС України, докази у їх сукупності, суд дійшов до висновку про покладання зобов'язання на відповідача нарахування і виплати за рахунок коштів Державного бюджету України на користь позивачки недоплаченої суми держави грошової допомоги на дитину до досягнення нею трирічного віку за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року в розмірі 1896, 42 грн.
Доводи представника відповідача про здійснення виплат у межах фінансування, передбаченого державним бюджетом та відсутність у бюджеті спеціального фінансування виплату за 2007 рік державної допомоги на дитину у розмірах, визначених ст. 43 Закону № 2240-111, суд визнає безпідставними з огляду на те, що судові рішення ухвалюються в межах норм чинного законодавства в незалежності від причин ненадходження коштів з Державного бюджету України на виплату соціальної допомоги, оскільки приписи частини другої статті 3 Конституції України права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, держава відповідає перед людиною своєю діяльністю, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави, тому органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів як причину невиконання своїх публічних зобов'язань (рішення Європейського Суду з прав людини - справа „Кечко проти України"). Наведений представником відповідача аргумент не є підставою для звуження існуючого у позивачки права на отримання соціальної - пільги - державної грошової допомоги на дитину і для звільнення відповідача від виплати такої допомоги у передбаченому Законом розмірі.
Крім того, згідно зі ст. 2 Закону України „ Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв’язку з порушенням строків їх виплати" від 19.10.2000 року, компенсація громадянам втрати частини доходів у зв’язку з порушенням строків їх виплати провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом.
Враховуючи те, що допомога по догляду за дитиною в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року не була нарахована ОСОБА_5, компенсація втрати частини доходів у зв’язку з порушенням строків їх виплати не повинна проводитися. Тому позов ОСОБА_1 в частині стягнення недоплати допомоги по догляду за дитиною з компенсацією не підлягає задоволенню.
Оскільки відповідач є державною бюджетною установою, суд вважає можливим відповідності до ст. 88 КАС України звільнити його від сплати судових витрат на користь держави.
На підставі вищевказаного, керуючись статтями 3, 8, 19, 22, 75, 83, 92 Конституції України, статтями 9, 11, 71, 88, 158, 159, 160, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, Законом України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми", Рішенням Конституційного Суду від 09.07.2007 року, Законом України „Про Державний бюджет України на 2008 рік", суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Гірницької районної адміністрації Макіївської міської ради Донецької області про визнання неправомірною відмову у виплаті сум щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку, стягнення недоотриманої допомоги за 2007, 2008 роки з урахуванням компенсації - задовольнити частково.
Визнати дії ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Гірницької районної адміністрації Макіївської міської ради з виплати ОСОБА_1 щомісячно допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 09 липня 2007 року до 31 грудня 2007 року протиправними.
Стягнути з ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Гірницької районної адміністрації Макіївської міської ради за рахунок коштів Державного бюджету України (код тимчасової функціональної класифікації видатків 090303; реєстраційний рахунок № 35419016000632 в ГК ДКУ у Донецькій області, МФО 834016, код ЕДР 25953988) на користь ОСОБА_1 недоплачену за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року допомоги по догляду за дитиною в сумі 1896, 42 грн ( тисяча вісімсот дев'яносто шість грн., 42 коп.)
У задоволенні решти позовних вимог ОСОБА_1 - відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Гірницький районний суд м. Макіївки Донецької області протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження або в порядку ч. 5 ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.