
ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 вересня 2020 р. м. Чернівці Справа № 600/713/20-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Анісімова О.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Приватного підприємства «Геозем 4» до Державного кадастрового реєстратора Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області Максимчука Івана Васильовича, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача ОСОБА_1 , про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
І. РУХ СПРАВИ
1.1. Приватне підприємство «Геозем 4» (далі – позивач) звернулось до суду з позовом до Державного кадастрового реєстратора Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області Максимчука Івана Васильовича (далі – відповідач або державний реєстратор), в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення № РВ-7301186382019 від 02.12.2019 року «Про відмову у внесені відомостей до Державного земельного кадастру» державного кадастрового реєстратора Головного Управління Держгеокадастру у Чернівецькій області Максимчука Івана Васильовича;
- зобов`язати Державного кадастрового реєстратора Максимчука Івана Васильовича провести державну реєстрацію земельної ділянки площею 1,4452 га згідно проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства (01.03), площею 1,4452 га, розташована на території Бернівської сільської ради за межами с. Бернове, Кельменецького району Чернівецької області.
1.2. Ухвалою суду від 02.06.2020 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
1.3. Ухвалою суду від 02.06.2020 року залучено до участі у справі, як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача ОСОБА_1 .
1.4. Ухвалою суду від 02.06.2020 року заяву представника Приватного підприємства «Геозем 4» про забезпечення позову – повернуто заявнику без розгляду.
ІІ. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
2.1. 02.12.2019 року Державним кадастровим реєстратором Максимчуком Іваном Васильовичем прийнято рішення № РВ-7301186382019 «Про відмову у внесені відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру», згідно якого відмовлено у внесені відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру про земельну ділянку, стосовно якої розроблено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства орієнтованою площею 1,45 га із земель сільськогосподарського призначення, яка розташована в адміністративних межах Бернівської сільської ради за межами с. Бернове Кельменецького району, Чернівецької області, з наступних підстав: невідповідність поданих документів законодавству, а саме статті 122 пункт 4 Земельного кодексу України. Не усунені зауваження вказані в пункті 9 висновку про розгляд проекту землеустрою від 19.11.2019 № 13910-82-19; подання заявником документів не в повному обсязі, а саме, відсутня підстава для розроблення проекту землеустрою, зокрема, наказ головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області, про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою.
2.2. З таким рішенням відповідача позивач не згідний, що і обумовило звернення до суду з цим позовом.
ІІІ. АРГУМЕНТИ СТОРІН
Позиція позивача
3.1. В обґрунтування позовних вимог у заявах по суті справи представник позивача зазначає, що 30.08.2019 року житель села Бернове Кельменецького району Чернівецької області, ОСОБА_1 , звернувся до Бернівської сільської ради із заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства (копія заяви додається, додаток 5) яка розташована за межами села Бернове, на території Бернівської сільської ради.
3.2. 20-а сесія 7-го скликання Бернівської сільської ради Кельменецького району Чернівецької області 27.09.2019 року, відповідно до заяви гр. ОСОБА_1 на підставі статей 12, 118, 121, 122 Земельного кодексу України, статті 50 Закону України «Про землеустрій» та пункту 21 розділу X Земельного кодексу України, керуючись підпунктом 34 пункту І статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» вирішила надати дозвіл гр. ОСОБА_1 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для особистого селянського господарства орієнтованою площею 1,45 га із земель сільськогосподарського призначення, яка розташована в адміністративних межах Бернівської сільської ради за межами с. Бернове Кельменецького району, Чернівецької області.
3.3. ОСОБА_1 звернувся до позивача - приватного підприємства «Геозем 4», із заявою про розроблення проекту землеустрою щодо відведення (передачі) земельної ділянки у власність. На підставі цього між ОСОБА_1 та ПП «Геозем 4» укладено договір № gz/193-232 від 23.10.2019 року про розроблення проекту землеустрою.
3.4. Проект землеустрою станом на 18.11.2019 року був розроблений, межі та конфігурацію земельної ділянки погоджено з суміжними землевласниками та землекористувачами.
3.5. Відповідно до вимог статті 186-1 Земельного кодексу України проект землеустрою був поданий на погодження до Відділу у Кельменецькому районі Головного управління Держгеокадастру Чернівецької області. Поданий проект землеустрою був розглянутий на відповідність до земельного законодавства експертом державної експертизи Туренко Іриною Олександрівною, та виданий висновок про розгляд проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки від 19.11.2019 року №13910/82-19.
3.6. Враховуючи те, що проект землеустрою позитивно погоджений, зауваження усунуті та пропозиції враховані, сертифікований інженер-землевпорядник ОСОБА_2 через особистий Електронний кабінет «Е-сервіси» Державного земельного кадастру 26.11.2019 року о 14:32:31 подав заяву на реєстрацію земельної ділянки №9709390192019. Державний кадастровий реєстратор Максимчук Іван Васильович прийняв Рішення № РВ-7301186382019 від 02.12.2019 року «Про відмову у внесені відомостей до Державного земельного кадастру» з наступних підстав: не відповідає статті 122 пункт 4 Земельного кодексу України. Не усунені зауваження вказані в пункті 9 Висновку про розгляд проекту землеустрою від 19.11.2019 № 13910-82-19; відсутня підстава для розроблення проекту землеустрою, а саме Наказ головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області, про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою.
3.7. Позивач вважає Рішення № РВ-7301186382019 від 02.12.2019 року «Про відмову у внесені відомостей до Державного земельного кадастру» державного кадастрового реєстратора Головного Управління Держгеокадастру у Чернівецькій області Максимчука Івана Васильовича незаконним з наступних підстав: державним кадастровим реєстратором не враховано вимоги статті 3 Земельного кодексу України та пункту 21 розділу X Земельного кодексу України, який визначає, що землі колективної власності припинених колективних підприємств є землями комунальної власності, а не державної, та відповідно до пункту 1 статті 122 Земельного кодексу даними землями розпоряджаються сільські, селищні та міські ради, а не органи центральної влади, що забезпечують формування державної політики у сфері земельних відносин або їх територіальні органи; державним кадастровим реєстратором зовсім не враховано зміст коректурного аркуша, щодо зауваження та пропозиції наданих експертом державної експертизи у пункті 9 висновку про розгляд проекту землеустрою №13910-82-19 від 19.11.2019 р.
3.8. Окрім цього, вказує, Головне управління Держгеокадастру у Чернівецькій області звернулося до Кваліфікаційної комісії Держгеокадастру України листом №21-24-0.71-1659/2-20 від 06.05.2020 року щодо порушення законодавства під час розроблення документації із землеустрою, та з вимогою скасувати кваліфікаційні сертифікати інженерів-землевпорядників та інженера-геодезиста, які працюють у складі підприємства. Такі дії розцінюються позивачем як здійснення незаконного тиску на підприємство, оскільки у зверненні навмисно не враховано, приховано, вимоги статті 3 Земельного кодексу України та пункту 21 розділу X Земельного кодексу України, а враховано лише вимоги Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності».
Позиція відповідача
3.9. 18.06.2020 року до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог з огляду на наступне.
3.10. Так, відповідач зазначає, що сертифікований інженер-землевпорядник ПП «Геозем 4» ОСОБА_2 через особистий Електронний кабінет «Е-сервіси» Державного земельного кадастру 26.11.2019 подав заяву №9709390192019 про реєстрацію земельної ділянки, на підставі рішення Бернівської сільської ради від 27.09.2019 р. та розробленого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства, що розташована на території Бернівської сільської ради, Кельменецького району, Чернівецької області (за межами населеного пункту) за гр. ОСОБА_1 . Державним кадастровим реєстратором Максимчуком І.В. прийнято рішення №РВ-7301186382019 від 02.12.2019 про відмову у проведенні державної реєстрації відомостей про земельну ділянку.
3.11. Згідно відомостей, зазначених у пояснювальній записці проекту відведення земельної ділянки у власність, розробленого ПП «Геозем 4», гр. ОСОБА_1 відводиться земельна ділянка для ведення особистого селянського господарства площею 1,4452га за рахунок земель запасу припиненого колективного сільськогосподарського підприємства (КСП) агрофірма «Бернівська», що належали йому на праві колективної власності згідно Державного акту на землі колективної власності серії ЧВ №000145 від 21.12.1995 р. розташованих за межами населеного пункту на території Бернівської сільської ради, Кельменецького району, Чернівецької області. Однак жодного документального підтвердження факту ліквідації КСП агрофірми «Бернівської» та правонаступництва усіх прав до ТЗОВ «Бернівська» у проекті не зазначено, та Головному управлінню не відомі. Водночас, у проекті землеустрою, зазначено, що відповідно до п.21 Розділу X Земельного кодексу України, дана земельна ділянка є комунальною власністю територіальної громади с.Бернове, і відповідно до ст.122 Земельного кодексу України її розпорядником є Бернівська сільська рада.
3.12. Рішенням Бернівської сільської ради від 27.09.2019 р. про надання дозволу на розробку проекту відведення гр. ОСОБА_1 прийняте без врахування п.4 рішення Бернівської сільської ради від 10.03.1999 р., яким внесено зміни в землекористування КСП агрофірма «Бернівська» та зобов`язано внести зміни до Державного акту на право колективної власності на землю серії ІІ-ЧВ №000145 від 21.12.1995 р. Однак вимоги п.4 даного рішення не виконані, а зміни щодо землекористування не внесені. Крім того, на КСП агрофірма «Бернівська» на підставі одного рішення було виготовлено два Державних акти серії ІІ-ЧВ №000002 (зареєстрованого в книзі записів Державних актів на право колективної власності на землю №17) та ІІ-ЧВ №000145 (зареєстрованого в книзі записів Державних актів на право колективної власності на землю №20) з різною конфігурацією землекористування.
3.13. Вказує, що чинним законодавством не передбачено автоматичного переходу, без проведення усіх необхідних етапів та державної реєстрації права щодо визнання земель припинених КСП власністю територіальної громади. Відтак, розробник недотримав вимоги ст.122 Земельного кодексу України, що і стало підставою для прийняття оскаржуваного рішення про відмову у державній реєстрації земельної ділянки, оскільки даний факт міг призвести до незаконного вибуття земельної ділянки із державної форми власності.
3.14. Окрім цього, відповідач зазначає, що вимога про визнання протиправним та скасування рішення щодо внесення відомостей до Державного земельного кадастру є необґрунтованою, оскільки спірне рішення носить інформаційний та роз`яснювальний характер, щодо порядку вчинення позивачем необхідних дій, і не перешкоджає повторному зверненню після виправлення недоліків.
Позиція третьої особи
3.15. 12.06.2020 року третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача ОСОБА_1 подано письмові пояснення з викладенням своїх аргументів і міркувань на підтримку позову.
3.16. Так, ОСОБА_1 , вважає рішення № РВ-7301186382019 від 02.12.2019 року «Про відмову у внесені відомостей до Державного земельного кадастру» державного кадастрового реєстратора Головного Управління Держгеокадастру у Чернівецькій області Максимчука Івана Васильовича незаконним з наступних підстав: державним кадастровим реєстратором не враховано вимоги статті 3 Земельного кодексу України та пункту 21 розділу X Земельного кодексу України, який визначає, що землі колективної власності припинених колективних підприємств є землями комунальної власності, а не державної, та відповідно до пункту 1 статті 122 Земельного кодексу даними землями розпоряджаються сільські, селищні та міські ради, а не органи центральної влади що забезпечують формування державної політики у сфері земельних відносин або їх територіальні органи; державним кадастровим реєстратором зовсім не враховано зміст коректурного аркуша, щодо зауваження та пропозиції наданих експертом державної експертизи у пункті 9 висновку про розгляд проекту землеустрою № 13910-82-19 від 19.11.2019 р.
3.17. Окрім цього, вказує, що для підтвердження факту припинення КСП агрофірма «Бернівська» ПП «Геозем 4» було здійснено запит до Кельменецької районної державної адміністрації щодо факту припинення юридичної особи, відповідно отримано відповідь про те що КСП агрофірма «Бернівська» припинила свою діяльність 0.01.2020 року (лист №01-34/915 від 10.06.2020 року Кельменцької РДА).
IV. ЗАЯВИ ТА КЛОПОТАННЯ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
4.1. 25.08.2020 року третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача ОСОБА_1 подано до суду заяву про доручення до матеріалів справи додаткових доказів.
4.2. Заяв та клопотань іншого характеру від учасників справи до суду не надходило.
V. ОБСТАВИНИ ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
5.1. Згідно рішення 20-ї сесії 7-го скликання Бернівської сільської ради Кельменецького району Чернівецької області від 27.09.2019 року ОСОБА_1 надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для особистого селянського господарства орієнтованою площею 1,45 га із земель сільськогосподарського призначення, яка розташована в адміністративних межах Бернівської сільської ради за межами с. Бернове Кельменецького району, Чернівецької області (а.с. 29).
5.2. 23.10.2019 року між ОСОБА_1 та ПП «Геозем 4» укладено договір № gz/193-232 від 23.10.2019 року про розроблення проекту землеустрою (а.с. 30), на виконання вимог якого ПП «Геозем 4» виготовлено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства орієнтованою площею 1,45 га із земель сільськогосподарського призначення, яка розташована в адміністративних межах Бернівської сільської ради за межами с. Бернове, Кельменецького району, Чернівецької області (а.с. 38-59).
5.3. Згідно висновку про розгляд проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки від 19.11.2019 року №13910/82-19 проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_1 погоджений експертом державної експертизи Туренко І.О. Разом з цим, у пункті 9 вказаного висновку зазначено одне зауваження до проекту землеустрою наступного змісту: «Відповідно до даних Державного земельного кадастру на земельній ділянці наявні насадження. Відтак, до проекту землеустрою долучити розрахунок розміру збитків відповідно до п. 3 Постанови Кабінету Міністрів України «Про Порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам» від 19.04.1993 № 284», а також, експертом вказано одну пропозицію: «До проекту землеустрою долучити інформацію щодо припинення/ліквідації КСП «Бернівська» (а.с. 62).
5.4. 26.11.2019 року о 14:32:31 сертифікований інженер-землевпорядник ОСОБА_2 через особистий Електронний кабінет «Е-сервіси» Державного земельного кадастру подав заяву на реєстрацію земельної ділянки за №9709390192019 (а.с. 63-65).
5.5. Згідно рішення № РВ-7301186382019 «Про відмову у внесені відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру» від 02.12.2019 року державним кадастровим реєстратором Відділу у Кельменецькому районі Головного управління Держгеокадастру Чернівецької області Максимчуком Іваном Васильовичем за результатами розгляду заяви про внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру від 26.11.2019 року №ЗВ-9709390192019 прийнято рішення про відмову у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру, з таких підстав: «електронний документ не відповідає установленим вимогам, про що зазначено у протоколі проведення перевірки електронного документа; невідповідність поданих документів законодавству, а саме не відповідає статті 122 пункт 4 Земельного кодексу України. Не усунені зауваження вказані в пункті 9 висновку про розгляд проекту землеустрою від 19.11.2019 № 13910-82-19; подання заявником документів не в повному обсязі, а саме, відсутні такі документи: відсутня підстава для розроблення проекту землеустрою, а саме наказ головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області, про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою». Відтак, рекомендовано: «Згідно даних державного земельного кадастру на ділянці наявні/були наявними фундамент та насадження, уточнити. Відповідно до статті 11, 34 ЗУ «Про державний земельний кадастр», відомості про об`єкти Державного земельного кадастру під час їх внесення до ДЗК мають відповідати існуючим характеристикам об`єктів у натурі (на місцевості). В проекті значаться тільки проектні угіддя. Привести у відповідність та усунути зауваження, вказані у висновку». (а.с. 66).
VІ. ПОЗИЦІЯ СУДУ
6.1. Предметом цього позову є рішення № РВ-7301186382019 «Про відмову у внесені відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру» від 02.12.2019 року державного кадастрового реєстратора Відділу у Кельменецькому районі Головного управління Держгеокадастру Чернівецької області Максимчука Івана Васильовича, яким вирішено відмовити у внесені відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру про земельну ділянку, стосовно якої розроблено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства орієнтованою площею 1,45 га із земель сільськогосподарського призначення, яка розташована в адміністративних межах Бернівської сільської ради за межами с. Бернове Кельменецького району, Чернівецької області.
6.2. Відтак, у цій справі, суд має надати оцінку на предмет правомірності вказаного рішення через призму верховенства права.
6.3. Правові, економічні та організаційні основи діяльності у сфері Державного земельного кадастру визначені Законом України «Про державний земельний кадастр» від 07 липня 2011 року №3613-VI (далі - Закон №3613-VI у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).
6.4. Відповідно до статті 1 Закону №3613-VI державний земельний кадастр - єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами.
6.5. Державна реєстрація земельної ділянки вказаним Законом визначена як внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера.
6.6. У відповідності до частини 5 статті 5 Закону № 3613-VI внесення відомостей до Державного земельного кадастру та користування такими відомостями здійснюється виключно на підставі та відповідно до цього Закону.
6.7. Згідно з частиною 1 статті 9 Закону № 3613-VI внесення відомостей до Державного земельного кадастру і надання таких відомостей здійснюються державними кадастровими реєстраторами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
6.8. Згідно із частиною 4 статті 9 Закону № 3613-VI державний кадастровий реєстратор: здійснює реєстрацію заяв про внесення відомостей до Державного земельного кадастру, надання таких відомостей; перевіряє відповідність поданих документів вимогам законодавства; формує поземельні книги на земельні ділянки, вносить записи до них, забезпечує зберігання таких книг; здійснює внесення відомостей до Державного земельного кадастру або надає відмову у їх внесенні; присвоює кадастрові номери земельним ділянкам; надає відомості з Державного земельного кадастру та відмову у їх наданні; здійснює виправлення помилок у Державному земельному кадастрі; передає органам державної реєстрації речових прав на нерухоме майно відомості про земельні ділянки.
6.9. Відповідно до частин 6, 7 статті 9 Закону № 3613-VI державний кадастровий реєстратор має доступ до всіх відомостей Державного земельного кадастру, самостійно приймає рішення про внесення відомостей до нього, надання таких відомостей, про відмову у здійсненні таких дій. Втручання будь-яких органів, посадових і службових осіб, громадян чи їх об`єднань у діяльність Державного кадастрового реєстратора забороняється, крім випадків, встановлених цим Законом.
6.10. У відповідності до частини 4 статті 24 Закону № 3613-VI для державної реєстрації земельної ділянки державному кадастровому реєстратору, який здійснює таку реєстрацію, подаються: заява за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері земельних відносин; оригінал документації із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки; документація із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки у формі електронного документа.
6.11. Відповідно до частини 5 статті 24 Закону № 3613-VI державний кадастровий реєстратор, який здійснює державну реєстрацію земельних ділянок, протягом чотирнадцяти днів з дня реєстрації заяви: перевіряє відповідність документів вимогам законодавства; за результатами перевірки здійснює державну реєстрацію земельної ділянки або надає заявнику мотивовану відмову у державній реєстрації.
6.12. Процедура та вимоги щодо ведення Державного земельного кадастру визначені Порядком ведення Державного земельного кадастру, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 року № 1051 (далі – Порядок № 1051).
6.13. Згідно пункту 67 Порядку внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру здійснюється виключно на підставі та відповідно до Закону України «Про Державний земельний кадастр» та цього Порядку.
Забороняється вимагати для внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру надання документів та здійснення дій, прямо не передбачених Законом України «Про Державний земельний кадастр».
Документи, які є підставою для внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру, мають відповідати таким вимогам: текст документів має бути написаний розбірливо; документи не мають містити підчищення або дописки, закреслені слова чи інші не обумовлені в них виправлення, орфографічні та арифметичні помилки, бути заповнені олівцем, а також з пошкодженнями, які не дають змоги однозначно тлумачити їх зміст; документи мають відповідати вимогам Закону України «Про Державний земельний кадастр» та цього Порядку.
6.14. Частиною 6 статті 24 Закону № 3613-VI визначені підстави для відмови у здійсненні державної реєстрації земельної ділянки, а саме: розташування земельної ділянки на території дії повноважень іншого Державного кадастрового реєстратора; подання заявником документів, передбачених частиною четвертою цієї статті, не в повному обсязі; невідповідність поданих документів вимогам законодавства; знаходження в межах земельної ділянки, яку передбачається зареєструвати, іншої земельної ділянки або її частини. Зміна найменування акціонерного товариства у зв`язку із зміною типу акціонерного товариства або перетворенням акціонерного товариства в інше господарське товариство не є підставою для відмови у державній реєстрації земельної ділянки.
6.15. Відповідно до пункту 70 Порядку № 1051 державний кадастровий реєстратор у момент надходження до нього заяви про внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру разом з документами, зазначеними у пункті 69 цього Порядку, перевіряє: 1) повноваження особи, що звернулася за внесенням відповідних відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру; 2) наявність повного пакета документів, необхідних для внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру; 3) розташування об`єкта Державного земельного кадастру на території дії його повноважень; 4) придатність електронного документа для проведення його перевірки за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру.
6.16. У відповідності до пункту 107 Порядку № 1051 державна реєстрація земельної ділянки здійснюється під час її формування за результатами складення документації із землеустрою після її погодження у встановленому порядку та до прийняття рішення про її затвердження органом державної влади або органом місцевого самоврядування (у разі, коли згідно із законом така документація підлягає затвердженню таким органом) шляхом відкриття Поземельної книги на таку земельну ділянку відповідно до пунктів 49 - 54 цього Порядку.
6.17. Відповідно до підпункту 1 пункту 109 Порядку № 1051 державна реєстрація земельної ділянки здійснюється за заявою: особи, якій за рішенням органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування надано дозвіл на розроблення документації із землеустрою, що є підставою для формування земельної ділянки у разі її передачі у власність чи користування із земель державної чи комунальної власності, або уповноваженої нею особи.
6.18. Згідно пункту 111 Порядку № 1051 державний кадастровий реєстратор для здійснення державної реєстрації земельної ділянки протягом 14 календарних днів з дня реєстрації відповідної заяви перевіряє: відповідність поданих документів вимогам, передбаченим пунктом 67 цього Порядку; електронний документ відповідно до пункту 74 цього Порядку;
За результатами перевірки Державний кадастровий реєстратор виконує одну з таких дій: здійснює державну реєстрацію земельної ділянки; за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру присвоює кадастровий номер земельній ділянці; відкриває Поземельну книгу та вносить відомості до неї (крім відомостей про затвердження документації із землеустрою, на підставі якої здійснена державна реєстрація земельної ділянки, а також про власників, користувачів земельної ділянки); робить позначку про проведення перевірки електронного документа та внесення відомостей до Державного земельного кадастру відповідно до підпункту 2 пункту 75 цього Порядку; приймає рішення про відмову у державній реєстрації земельної ділянки відповідно до пунктів 70,73, 77-85 цього Порядку в разі: невідповідності поданих документів, зазначених у пункті 110 цього Порядку, вимогам, зазначеним у підпунктах 1 і 2 цього пункту; розташування земельної ділянки на території дії повноважень іншого Державного кадастрового реєстратора; подання заявником документів, зазначених у пункті 110 цього Порядку, не в повному обсязі.
6.19. З аналізу наведених норм суд дійшов висновку, що Законом № 3613-VII та Порядком № 1051 чітко визначено підстави та порядок прийняття Державним кадастровим реєстратором рішення про відмову у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру.
6.20. Як вбачається з матеріалів справи та оскаржуваного рішення, для відмови у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру, за результатом розгляду заяви, поданої позивачем, слугували наступні підстави:
- електронний документ не відповідає установленим вимогам, про що зазначено у протоколі проведення перевірки електронного документа;
- невідповідність поданих документів законодавству, а саме статті 122 пункт 4 Земельного кодексу України. Не усунені зауваження вказані в пункті 9 висновку про розгляд проекту землеустрою від 19.11.2019 № 13910-82-19;
- подання заявником документів не в повному обсязі, а саме: відсутня підстава для розроблення проекту землеустрою, а саме наказ головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області, про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою.
6.21. Відповідно до протоколу проведення перевірки електронного документа № ПП-7300352392019 від 02.12.2019 р. державним реєстратор зазначено про невідповідність даних електронного документу, зокрема: невідповідність даним Державного земельного кадастру (геодезичній та картографічній основам, даним індексних кадастрових карт (планів), відомостям про інші об`єкти Державного земельного кадастру, їх кількісним, якісним характеристикам та відомостям про значення оцінки земельної ділянки. Відтак, зроблено наступний висновок: «Відповідно до Порядку ведення Державного земельного кадастру встановлено, що: В електронному документі значиться форма власності 200 Комунальна, що не відповідає дійсності, адже має бути 300 Державна форма власності, відповідно до ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності» (а.с. 67).
6.22. Окрім цього, у відзиві на позовну заяву відповідач стверджує, що земельна ділянка, щодо якої розроблено проект землеустрою, належить до земель державної форми власності.
6.23. Щодо вказаного висновку суд зазначає наступне. Згідно відомостей наявного у матеріалах справи державного акту колективної власності агрофірми «Бернівська» серія ЧВ №000145 від 21 грудня 1995 року видно, що земельна ділянка, щодо якої розроблено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства орієнтованою площею 1,45 га із земель сільськогосподарського призначення, яка розташована в адміністративних межах Бернівської сільської ради за межами с. Бернове Кельменецького району, Чернівецької області, належить до земель колективної власності Агрофірми «Бернівська», що були розташовані в селі Бернове, Кельменецького району, та належали їй на підставі вказаного державного акту серії ЧВ №000145 від 21 грудня 1995 року, виданого рішенням Бернівської сільської ради від 7 жовтня 1995 року.
6.24. Разом з цим, дослідженням матеріалів справи судом встановлено, що листом від 10.06.2020 року Кельменецька районна державна адміністрація у відповідь на запит ПП «Геозем» повідомила позивача, що КСП Агрофірма «Бернівська» припинена шляхом реорганізації 20.01.2000 року у ТзОВ агрофірма «Бернівська», яка в свою чергу як юридична особа-банкрут ліквідована згідно ухвали Господарського суду Чернівецької області від 29.10.2012 року по справі №8/35/6, запис в Єдиний Державний реєстр юридичних та фізичних осіб-підприємців внесено 07.11.2012 року (а.с. 94).
6.25. Відтак, суд погоджується з доводами позивача про те, що земельна ділянка, щодо якої розроблено проект землеустрою, належить до земель комунальної форми власності, оскільки пунктом 21 Розділу XI Земельного кодексу України установлено, що з дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вирішення питання колективної власності на землю, удосконалення правил землекористування у масивах земель сільськогосподарського призначення, запобігання рейдерству та стимулювання зрошення в Україні" землі колективних сільськогосподарських підприємств, що припинені (крім земельних ділянок, які на день набрання чинності зазначеним Законом перебували у приватній власності), вважаються власністю територіальних громад, на території яких вони розташовані. Зазначений Закон є підставою для державної реєстрації права комунальної власності на земельні ділянки, сформовані за рахунок земель, які в силу зазначеного Закону переходять до комунальної власності.
6.26. Частинами 1 та 2 статті 116 Земельного кодексу України встановлено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
6.27. Згідно пунктом 34 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 р. № 280/97-ВР питання з приводу земельних відносин вирішується виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради.
6.28. Повноваження, а також розмежування повноважень органів виконавчої влади, Верховної ради Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування щодо передачі земельних ділянок у власність або у користування визначені статтею 122 Земельного кодексу України.
6.29. Так, частина 1 статті 122 Земельного кодексу України чітко визначає, що сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
6.30. В матеріалах проекту землеустрою наявний державний акт колективної власності агрофірми «Бернівська» серія ЧВ №000145 від 21 грудня 1995 року, окрім цього у висновку розгляд проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки від 19.11.2019 року №13910/82-19, який жодним чином не ставиться під сумнів відповідачем, зазначено, що земельна ділянка належить до колективної форми власності.
6.31. Відтак, безпідставним є посилання відповідача у оскаржуваному рішенні на порушення вимог частини 4 статті 122 Земельного кодексу України щодо відсутності підстав для розроблення проекту землеустрою, а саме наказу головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області, про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою.
6.32. Поряд з цим, також є безпідставним є зазначення державним реєстратором у висновку протоколу проведення перевірки електронного документа № ПП-7300352392019 від 02.12.2019 р. про те, що позивачем в електронному документі невірно зазначено форму власності, а саме « 200 Комунальна, що не відповідає дійсності, адже має бути 300 Державна форма власності, відповідно до ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності».
6.33. Щодо такої підстави відмови для внесення відомостей про земельну ділянку до Державного земельного кадастру, як не усунення зауважень, вказаних в пункті 9 висновку про розгляд проекту землеустрою від 19.11.2019 № 13910-82-19, суд зазначає наступне.
6.34. Як встановлено судом, у пункті 9 висновку про розгляд проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки від 19.11.2019 року №13910/82-19 експертом державної експертизи ОСОБА_3 зазначено одне зауваження до проекту землеустрою наступного змісту: «Відповідно до даних Державного земельного кадастру на земельній ділянці наявні насадження. Відтак, до проекту землеустрою долучити розрахунок розміру збитків відповідно до п. 3 Постанови Кабінету Міністрів України «Про Порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам» від 19.04.1993 № 284», а також, експертом вказано одну пропозицію: «До проекту землеустрою долучити інформацію щодо припинення/ліквідації КСП «Бернівська».
6.35. У матеріалах проекту землеустрою наявний коректурний аркуш про усунення зауважень, викладених у висновку №13910/82-19 від 19.11.2019 р. землевпорядної документації, згідно якого позивачем щодо зауваження експерта державної експертизи ОСОБА_3 зазначено, що на земельній ділянці наявні чагарники як самозалісненням та не є зеленими насадженнями. Відповідно до п. 3 постанови Кабінету Міністрів України «Про Порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам» від 19.04.1993 р. № 284 підлягають відшкодуванню насадження.
6.36. Разом з цим, державним реєстратором не взято до уваги відомості з коректурного аркушу та не перевірено їх дійсність.
6.37. Відсутність на земельній ділянці об`єктів нерухомого майна, а також будь-яких лісових та садових насаджень підтверджується довідкою Бернівської сільської ради від 19.08.2020 року №522, що надана третьою особою по справі у якості додаткового доказу. Однак, суд зазначає, що вказана довідка видана після прийняття оскаржуваного рішення, та на розгляд державного реєстратора не подавалася, а тому, безпідставним є посилання третьої особи на таку довідку, як на доказ, що має значення для розгляду справи.
6.38. Щодо пропозиції експерта державної експертизи ОСОБА_3 долучити до проекту землеустрою інформацію щодо припинення/ліквідації КСП «Бернівська", позивачем у коректурному аркуші дано результат пошуку інформації в публічному Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприемців та громадських формувань щодо наявних відомостей по КСП «Бернівська».
6.39. Відтак, на переконання суду, позивачем в належній та достатній мірі виконано вимоги експерта державної експертизи ОСОБА_3 , визначені ним у пункті 9 висновку про розгляд проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки від 19.11.2019 року №13910/82-19.
6.40. Щодо твердження відповідача стосовно того, що спірне рішення носить інформаційний та роз`яснювальний характер щодо порядку вчинення позивачем необхідних дій, і не перешкоджає повторному зверненню після виправлення недоліків, суд вважає за необхідне зазначити, що таке твердження є помилковим з огляду на наступне.
6.41. Порядком № 1051 чітко визначено варіанти дій державного кадастрового реєстратора за результатами перевірки заяви про внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру разом з доданими до неї документами, однією з яких є прийняття рішення про відмову у державній реєстрації земельної ділянки відповідно до пунктів 70,73, 77-85 цього Порядку. При цьому, суд звертає увагу на те, що оскаржуване рішення про відмову у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру в розумінні КАС України є актом індивідуальної дії, оскільки прийняте суб`єктом владних повноважень (державним реєстратором) на виконання владних управлінських функцій, який прямо стосується прав або інтересів позивача.
VІІ. ВИСНОВКИ СУДУ
7.1. Аналізуючи матеріали адміністративної справи у своїй сукупності, суд вважає, що підстави, з яких державний кадастровий реєстратор Головного Управління Держгеокадастру у Чернівецькій області ОСОБА_4 відмовив у внесені відомостей до Державного земельного кадастру, зазначені відповідачем в оскаржуваному рішенні, не є належними підставами відповідно до норм ЗК України для такої відмови, а отже відповідач діяв всупереч положень частини 2 статті 19 Конституції України, відповідно до якої органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
7.2. Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу, а згідно частини 2 цієї статті Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
7.3. Відповідачем не доведено правомірність свого рішення, натомість з матеріалів справи вбачається порушення прав позивача, відтак, суд вважає позовні вимоги позивача в частині визнання протиправним та скасування рішення № РВ-7301186382019 від у 02.12.2019 року «Про відмову у внесені відомостей до Державного земельного кадастру» Державного кадастрового реєстратора Головного Управління Держгеокадастру у Чернівецькій області Максимчука Івана Васильовича; - обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
7.4. Щодо позовних вимог позивача в частині зобов`язання Державного кадастрового реєстратора Максимчука Івана Васильовича провести державну реєстрацію земельної ділянки площею 1,4452 га згідно Проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства (01.03), площею 1,4452 га, розташована на території Бернівської сільської ради за межами с. Бернове, Кельменецького району Чернівецької області, суд зазначає наступне.
7.5. Статтею 245 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) визначено повноваження суду при вирішенні справи. Зокрема відповідно до пункту 2 частини 2 цієї статті у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.
7.6. При цьому відповідно до частини 3 статті 245 КАС України у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов`язати суб`єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
7.7. Отже, виходячи із зазначених положень статті 245 КАС України, враховуючи те, що позивачем оскаржуються індивідуальний акт, суд може відповідача у цій справі зобов`язати вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
7.8. З огляду на варіанти можливих дій державного реєстратора, які визначені Порядком № 1051, у разі відповідності поданої на його розгляд заяви про внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру разом з доданими до неї документами, вимогам законодавства, державний реєстратор ніяк не інакше повинен здійснити державну реєстрацію земельної ділянки.
7.9. При цьому суд вважає за необхідне зазначити, що при прийнятті рішення відповідачем щодо внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру відсутній адміністративний розсуд, оскільки розсуд передбачає повноваження обирати у конкретній ситуації з правомірних альтернатив відповідний правомірний варіант поведінки/рішення. Прикладом таких повноважень є повноваження, які закріплені у законодавстві із застосуванням слів “може”, “або”.
7.10. У випадку, коли повноваження суб`єкта владних повноважень сформульовані через формулу дихотомії “задоволити-відмовити”, а фактично законодавство не передбачає альтернативи рішення при зверненні особи у разі виконання нею вимог закону, будь-які дискусії про дискреційні повноваження стають безпредметними. Встановити наявність чи відсутність умов дії норми не можна відносити до адміністративного розсуду.
7.11. Відтак, суд вважає позовні вимоги позивача в частині зобов`язання Державного кадастрового реєстратора Максимчука Івана Васильовича провести державну реєстрацію земельної ділянки площею 1,4452 га згідно Проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства (01.03), площею 1,4452 га, розташована на території Бернівської сільської ради за межами с. Бернове, Кельменецького району Чернівецької області також підлягають задоволенню.
VІІІ. РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ
8.1. Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
8.2. З матеріалів справи встановлено, що при зверненні до суду з даним позовом позивачем сплачено судовий збір у розмірі 4204,00 грн., що підтверджується квитанціями № 634 та №635 від 01.06.2020 року (а.с. 16-17).
8.3. Оскільки, позов задоволено повністю, суд стягує на користь позивача судові витрати (судовий збір) у сумі 4204,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного Управління Держгеокадастру у Чернівецькій області.
На підставі викладеного, керуючись статтями 73-77, 90, 241-246, 250 КАС України, суд -
В И Р І Ш И В:
1. Позов Приватного підприємства «Геозем 4» до Державного кадастрового реєстратора Головного управління Держгеокадастру в Чернівецькій області Максимчука Івана Васильовича, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача ОСОБА_1 , про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії – задовольнити повністю.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення № РВ-7301186382019 від 02.12.2019 року «Про відмову у внесені відомостей до Державного земельного кадастру» державного кадастрового реєстратора Головного Управління Держгеокадастру в Чернівецькій області Максимчука Івана Васильовича.
3. Зобов`язати Державного кадастрового реєстратора Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області Максимчука Івана Васильовича провести державну реєстрацію земельної ділянки площею 1,4452 га згідно проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства (01.03), площею 1,4452 га, розташована на території Бернівської сільської ради за межами с. Бернове, Кельменецького району Чернівецької області.
4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області (58013, м. Чернівці, вул. Героїв Майдану, 194-А, код ЄДРПОУ 39909396) на користь Приватного підприємства «Геозем 4» судові витрати у вигляді сплаченого згідно квитанцій № 634 та №635 від 01.06.2020 року судового збору у розмірі 4204 (чотири тисячі двісті чотири) грн.
Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення (складання).
Повне найменування сторін:
Позивач – Приватне підприємство «Геозем 4» (60423, Чернівецька обл., Глибоцький район, с. Сучевени, вул. Ф.Фретовчан, 12, код ЄДРПОУ ).
Відповідач – Державний кадастровий реєстратор Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області Максимчук Іван Васильович (60100, Чернівецька обл., Кельменецький район, смт. Кельменці, площа Центральна, 2).
Суддя О.В. Анісімов