
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 вересня 2020 р. № 520/12/20
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Мороко А.С., розглянувши у порядку спрощеного провадження в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу № 520/12/20 за позовом ОСОБА_1 до державної установи "Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області", Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області, Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства внутрішніх справ України, третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог, просить суд визнати бездіяльність відповідачів протиправною та зобов`язати вчинити певні дії, а саме:
- виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 (пенсійна справа № 100/24974) з 01.09.2019 з зазначенням складових: посадовий оклад 2500; оклад за спеціальним званням (майор поліції) 2000; надбавка за стаж служби 1800 (40 %); надбавка за роботу з таємними документами - 10 % (від посади) 250; надбавка за кваліфікацію 50 %; премія 32,14 %;
- виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 (пенсійна справа № 100/24974) за період з 01.01.2019 по 31.07.2019 з зазначенням складових: посадовий оклад 2500; оклад за спеціальним званням (майор поліції) 2000; надбавка за стаж служби 1800 ( 40 %); надбавка за роботу з таємними документами -10 % (від посади) 250; надбавка за кваліфікацію 50 %; премія 93,94 %;
- виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 (пенсійна справа № 100/24974) за період з 01 грудня 2019 року з зазначенням складових: посадовий оклад 2500; оклад за спеціальним званням (майор поліції) 2000; надбавка за стаж служби 1800 (40 %); надбавка за роботу з таємними документами -10 % (від посади) 250; надбавка за кваліфікацію 50 %; надбавка за специфічні умови проходження служби - 45 %; премія 93,94 %;
- виготовлені довідки завірити належним чином та направити на домашню адресу.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що відповідачами допущено бездіяльність щодо не виготовлення та не направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області довідок про грошове забезпечення з 01.01.2019 по 31.07.2019, з 01.09.2019, з 01.12.2019 з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення.
Ухвалою суду від 15.01.2020 відкрито спрощене провадження по даній справі.
Ухвалою суду від 27.01.2020 залучено в якості співвідповідача Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України до участі у справі № 520/12/20.
Ухвалою суду від 18.02.2020 залучено в якості другого відповідача Міністерство внутрішніх справ України до участі у справі № 520/12/20.
Ухвалою суду від 13.03.2020 витребувано від Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області належним чином завірені копії довідок про грошове забезпечення ОСОБА_1 з 01.01.2018 по 01.09.2019 включно.
Ухвалою суду від 13.03.2020 клопотання представника Міністерства внутрішніх справ України про зупинення провадження у справі № 520/12/20 - задоволено. Зупинено провадження по справі № 520/12/20 за позовом ОСОБА_1 до державної установи "Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області", Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області, Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства внутрішніх справ України, третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі № 160/8324/19.
Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 20.07.2020 ухвалу Харківського окружного адміністративного суду від 13.03.2020 скасовано; справу направлено для продовження розгляду до Харківського окружного адміністративного суду.
31.07.2020 дана справа надійшла до Харківського окружного адміністративного суду.
Ухвалою суду від 03.08.2020 повторно витребувано від Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області належним чином завірені копії довідок про грошове забезпечення ОСОБА_1 з 01.01.2018 по 01.09.2019 включно; витребувано від Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області належним чином завірену копію протоколу призначення пенсії, копії перерахунків пенсії ОСОБА_1 .
18.08.2020 на адресу суду надійшли витребувані докази.
Ухвалою суду від 03.08.2020 відмовлено у прийнятті заяв ОСОБА_1 про уточнення позовних вимог до розгляду та повернути її заявнику.
Ухвалою суду від 06.08.2020 прийнято до розгляду заяву про уточнення позовних вимог ОСОБА_1 по справі № 5120/12/20.
04.02.2020 представником державної установи "Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області" надано відзив на позовну заяву, в якому він просив відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог, оскільки відповідач у спірних правовідносинах діяв з дотриманням норм чинного законодавства України
05.02.2020 представником Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області подано відзив на позовну заяву, в якому він просив відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог. У вказаному відзиві представник відповідача зазначив, що 04.03.2019 до ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Харківській області надійшов лист МВС України № 2537/05/22-2019 від 25.02.2019, в якому повідомлялось, що МВС України в Харківській області 25.09.2018 видано наказ № 787 "Про організаційно - штатні зміни у МВС", відповідно до якого при територіальних медичних об`єднаннях МВС України по областях розпочали свою роботу сектори із соціально - гуманітарних питань. Вказаний сектор створений і в державній установі "Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області". Так, згідно вказаного листа до функцій сектору, серед іншого, відноситься прийом від особи, яка набула права на пенсію відповідно до Закону № 2262-ХІІ заяв та документів для призначення (перерахунку) пенсії, перевірка правильності оформлення поданих документів, розгляд звернень, заяв та скарг з питань пенсійного та соціального забезпечення, осіб, звільнених з ОВС, оформлення довідок про грошове забезпечення та інші повноваження. Ліквідаційним комісіям надано вказівку передати всю інформацію та документи щодо осіб, які проходили службу в МВС, до створених секторів у територіальних медичних об`єднаннях МВС України по областях. 29.03.2019 ліквідаційною комісією ГУ МВС України в Харківській області передано до сектору із соціально - гуманітарних питань державної установи "Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області" всю інформацію та документацію щодо осіб, які проходили службу в МВС.
Представник Міністерства внутрішніх справ України своїм правом на подачу відзиву на позовну заяву не скористався.
03.02.2020 від представника Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області надішли пояснення, в яких просив суд відмовити в задоволенні позову. Також, у вказаних поясненнях представник управління послався на пункт 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою КМУ № 45 від 13.02.2008 (в редакції постанови КМУ № 103 від 21.02.2018), відповідно до якого під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Положеннями ч.1 ст.257 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.
Згідно ч.2 ст.257 Кодексу адміністративного судочинства України: за правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду.
Відповідно 258 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ України та отримує пенсію за вислугою років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ" та перебуває на обліку в Головному управлінню ПФУ в Харківській області.
Матеріалами справи встановлено, що позивачу проведено з 01.01.2016 перерахунок пенсії на підставі довідки ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Харківській області про грошове забезпечення для перерахунку пенсії № 100/24974 від 22.03.2018, яка містила наступні показники: посадовий оклад - 2500; оклад за спеціальним званням (майор поліції) - 2000; надбавка за вислугу років (40 %) - 1800; надбавка за роботу з таємними документами (10 %) - 250; премія (2,05 %) - 134,28.
23 вересня 2019 року ОСОБА_1 звернувся з запитом до Головного управління Національної поліції в Харківській області із заявою, в якій просив надати інформацію: яка посада поліцейського за класифікаційними характеристиками, розміром посадового окладу, функціональністю та організаційним рівнем прирівнюється до посади з якої позивач звільнений на пенсію, а саме начальника чергової частини Харківського РВ УМВС України у Харківській області; що входить до грошового забезпечення, та його розмір, яке отримує поліцейський (посадовий оклад, оклад за спеціальним званням, процентна надбавка за вислугою років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення надбавки, доплати, підвищення та розмір премії) за порівняльною посадою начальника чергової частини Харківського РВ УМВС України у Харківській області, станом на 01.09.2019; які види та розміри, щомісячні додаткові види грошового забезпечення, надбавки, доплати, підвищення та розмір премії) виплачувалися поліцейському за порівняльною посадою начальника чергової частини Харківського РВ УМВС України у Харківській області, починаючи з 01.01.2018 ( з урахуванням наказу № 260 ), види та розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, надбавки, доплати, підвищення та розмір премії надати по щомісячно.
Листом № 120 зі/119/05/29-2019 від 30.09.2019 Головне управління Національної поліції в Харківській області повідомило ОСОБА_1 про те, що грошове забезпечення поліцейського, який проходить службу на посаді старшого інспектора Харківського ВП ГУНП в Харківській області (майор поліції, стаж служби в поліції - понад 20 років) з урахуванням змін за період з 01.01.2018 по 01.09.2019 становить: з 01.01.2018 по 31.12.2018: посадовий оклад - 2500, оклад за спеціальним званням (майор міліції) - 2000, надбавка за стаж служби в поліції - 1800 (40%), надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (0 %), премія - 2025 (32,14 %), всього нараховано - 8200; всього на руки - 8200; з 01.01.2019 по 31.07.2019: посадовий оклад - 2500, оклад за спеціальним званням (майор міліції) - 2000, надбавка за стаж служби в поліції - 1800 (40 %), надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (0 %), премія - 5918 (93,94 %), всього нараховано - 12218, всього на руки - 12035; станом на 01.09.2019: посадовий оклад - 2500, оклад за спеціальним званням (майор міліції) - 2000, надбавка за стаж служби в поліції - 1800 (40%), надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (2835 (45 %), премія - 3083 (33,75 %), всього нараховано - 12218, всього на руки - 12035.
23 жовтня 2019 року позивач звернувся до голови ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області із заявою, в якій просив: виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії з 01.09.2019 із значенням складових: посадовий оклад – 2500, оклад за спеціальним званням (майор поліції) – 2000, надбавка за стаж служби – 1800 (40 %), надбавка за роботу з таємними документами -10% (від посади) – 250, надбавка за кваліфікацію – 50 %, премія – 32,14 % ; виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії за період з 01.01.2019 по 31.07.2019 із значенням складових: посадовий оклад – 2500, оклад за спеціальним званням (майор поліції) – 2000, надбавка за стаж служби – 1800 ( 40 %), надбавка за роботу з таємними документами - 10 % (від посади) – 250, надбавка за кваліфікацію – 50 %, премія – 93,94 % ; виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії за період з 01.01.2018 по 31.012.2018 із зазначенням складових: посадовий оклад – 2500, оклад за спеціальним званням (майор поліції) – 2000, надбавка за стаж служби – 1800 ( 40%), надбавка за роботу з таємними документами -10% (від посади) – 250, надбавка за кваліфікацію – 50 %, надбавка за специфічні умови проходження служби – 45 %, премія – 93,94 % .
В листі № 11-170/119-29/05-2019 від 05.11.2019 Головне управління Національної поліції в Харківській області зазначило, що оскільки ліквідаційна комісія ГУ МВС України в Харківській області не отримувала нових списків для перерахунку пенсій з Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, немає підстав для складання нової довідки про розмір грошового забезпечення та направлення її до вищевказаного пенсійного органу. Також, повідомлено, що на виконання вказівки МВС України № 2537/05/22-2019 від 25.02.2019 "Про передачу функцій з питань пенсійного та соціального забезпечення колишніх працівників органів внутрішніх справ" 29.03.2019 ліквідаційною комісією ГУ МВС України в Харківській області передано до сектору із соціально - гуманітарних питань державної установи "Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області" всю інформацію щодо осіб, які проходили службу в МВС. До функцій сектору із соціально - гуманітарних питань при ДУ "Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області" належать, зокрема, прийом від особи, яка набула права на пенсію відповідно до Закону, заяв та документів для призначення (перерахунку) пенсії, перевірка правильності оформлення поданих документів, розгляд звернень, заяв та скарг з питань пенсійного та соціального забезпечення, осіб, звільнених з ОВС та членів їх сімей. У подальшому, з питань пенсійного та соціального забезпечення колишніх працівників органів внутрішніх справ, рекомендовано звертатись до державної установи "Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області"
23 жовтня 2019 року ОСОБА_1 звернувся до начальника сектору із соціально - гуманітарних питань державної установи "Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області" із заявою, в якій просив виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії з 01.09.2019 із значенням складових: посадовий оклад – 2500, оклад за спеціальним званням (майор поліції) – 2000, надбавка за стаж служби – 1800 (40 %), надбавка за роботу з таємними документами -10% (від посади) – 250, надбавка за кваліфікацію – 50 %, премія – 32,14 % ; виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії за період з 01.01.2019 по 31.07.2019 із значенням складових: посадовий оклад – 2500, оклад за спеціальним званням (майор поліції) – 2000, надбавка за стаж служби – 1800 ( 40 %), надбавка за роботу з таємними документами - 10 % (від посади) – 250, надбавка за кваліфікацію – 50 %, премія – 93,94 % ; виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії за період з 01.01.2018 по 31.12.2018 із зазначенням складових: посадовий оклад – 2500, оклад за спеціальним званням (майор поліції) – 2000, надбавка за стаж служби – 1800 ( 40%), надбавка за роботу з таємними документами -10% (від посади) – 250, надбавка за кваліфікацію – 50 %, надбавка за специфічні умови проходження служби – 45 %, премія – 93,94 % .
Листом № 33/41-П-197 від 19.11.2019 сектор із соціально - гуманітарних питань державної установи "Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області" повідомив позивача про те, що на сьогоднішній час до МВС інформація щодо підстав для проведення перерахунку пенсій не надходила. Також, зазначено, що відповідно до пункту 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою КМУ № 45 від 13.02.2008, під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням. Розміри посадових окладів, відсоткової надбавки за вислугу років, оклади за військовим (спеціальним) званням поліцейських, які визначені постановою КМУ № 988 від 11.11.2015 з 01.01.2019 не змінювались. У разі виникнення підстав для перерахунку пенсій, відповідно до ст. 63 Закону, Міністерством внутрішніх справ України буде додатково визначено органи, уповноважені на видачу довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій. Ліквідаційна комісія ГУ МВС України в Харківській області, яка була на той час уповноваженим органом, підготовила довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії та направила її до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області. Інформація в довідці повністю відповідає складовим грошового забезпечення, зазначеним в п. 5 вказаного Порядку. У разі надходження до сектору з Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області іншого списку із зазначенням прізвища ОСОБА_1 його буде опрацьовано із дотриманням вимог чинного законодавства.
Щодо вирішення справи по суті, суд зазначає наступне.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема Закон "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-ХІІ.
Статтею 9 Закону "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" № 2011-XII визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів. Згідно із частиною другою статті 9 Закону "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" №2011-ХІІ від 20 грудня 1991 року до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (частина третя статті 9 Закону № 2011-ХІІ).
Так, статтею 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Процитована норма статті 43 зазначеного Закону міститься в розділі V Обчислення пенсії, тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення.
Такий висновок міститься у постанові Верховного Суду від 12.11.2019 у справі № 826/3858/18.
Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.
Кабінет Міністрів України постановою від 13.02.2008 № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 затвердив Порядок № 45.
Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Абзацом 1 пункту 5 Порядку № 45 в редакції постанови № 103 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням. При цьому у Додатку 2 до Порядку № 45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою № 103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, в адміністративній справі № 826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.
Суд зазначає, що в компетенцію Уряду входить прийняття, зміна чи припинення дії Порядку № 45. Проте, зміни внесені постановою №103, зокрема до додатку 2 до Порядку №45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05.03.2019 - дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.
Такі висновки містяться в рішенні Верховного Суду від 17.12.2019 по справі № 160/8324/19.
Водночас, алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема Головне управління Пенсійного фонду України та відповідачі у зв`язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 не змінився.
Зокрема, на час звернення позивача до відповідачів із заявами про видачу оновленої довідки про розміри його грошового забезпечення пункт 3 Порядку № 45 передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Згідно з абзацами другим, четвертим та п`ятим пункту 2.6 Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 31.12.2014 №937, на обласні військові комісаріати покладаються: оформлення та подання до органів, що призначають пенсії, документів для призначення за Законом пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам сімей померлих військовослужбовців і осіб, звільнених з військової служби; визначення розміру грошового забезпечення для обчислення і перерахунку пенсій органами, що призначають пенсії, відповідно до Закону "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їх сімей (зі змінами) та Порядку № 45 і Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (зі змінами), затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 (далі - Порядок № 3-1). У разі якщо розмір грошового забезпечення на день призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам їх сімей змінився, обласний військовий комісаріат складає довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій згідно з нормами, що діють на день призначення пенсії за відповідною посадою.
Тобто, на відповідачів покладено функції по складанню довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку за формою згідно із додатком 1 до Порядку № 45.
Враховуючи те, що Кабінетом Міністрів України не прийнято рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством у спірний період, суд вважає, що підстави для підготовки довідок про грошове забезпечення позивача з 01.01.2019 по 31.07.2019, з 01.09.2019, з 01.12.2019 з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, відсутні.
Таким чином, суд приходить до висновку, що відповідачі у спірних правовідносинах діяли з дотриманням норм чинного законодавства України.
Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 є необґрунтованими, а тому, не підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295, 296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) до державної установи "Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області" (місцезнаходження: вул. Гіршмана, буд. 8/10, м. Харків, 61002, ідентифікаційний код - 08734011), Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області (місцезнаходження: вул. Жон Мироносиць, буд. 5, м. Харків, 61002, ідентифікаційний код - 08592313), Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України (місцезнаходження: вул. Богомольця, буд. 10, м. Київ, 01601), Міністерства внутрішніх справ України (місцезнаходження: вул. Богомольця, буд. 10, м. Київ, 01601, ідентифікаційний код - 00032684), третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (місцезнаходження - майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 3 під., 2 пов., м. Харків, 61022, ідентифікаційний код - 14099344) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії – відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо справа розглядалась в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя А.С. Мороко