Рішення № 91438484, 10.09.2020, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.09.2020
Номер справи
420/8695/20
Номер документу
91438484
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 420/8695/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 вересня 2020 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді ТанцюК.О., розглянувши у порядку письмового провадження у м.Одесі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Подільської міської територіальної виборчої комісії про визнання протиправною та скасування постанови,-

ВСТАНОВИВ:

08.09.2020р. до Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Подільської міської територіальної виборчої комісії про визнання протиправною та скасування постанови Подільської міської територіальної виборчої комісії №4 “Про утворення територіальних виборчих округів для проведення організації місцевих виборів України 25.10.2020р.”.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 08.09.2020р. відкрито провадження у справі, призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін з урахуванням вимог ст.273 КАС України.

Разом з тим, ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 08.09.2020р. задоволено клопотання представника ОСОБА_1 про розгляд справи у режимі відеоконференції з Котовським міськрайонним судом Одеської області; витребувано у Подільської міської територіальної виборчої комісії належним чином засвідчену копію постанови Подільської міської територіальної виборчої комісії №4 “Про утворення територіальних виборчих округів для проведення організації місцевих виборів України 25.10.2020р.” та документів на підставі яких її прийнято; витребувані документи було зобов`язано надати до Одеського окружного адміністративного суду у строк до 14:00 год. 09 вересня 2020 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач у позовній заяві зазначав, що не погоджується із прийняттям оскарженої постанови Подільської міської територіальної виборчої комісії №4 “Про утворення територіальних виборчих округів для проведення організації місцевих виборів України 25.10.2020р.” та вважає її такою, що винесена з грубим порушенням вимог постанови Центральної виборчої комісії №204 від 28 серпня 2020 року «Про роз`яснення щодо утворення виборчих округів для організації і проведення місцевих виборів» та вимог ст.201 Виборчого кодексу України. Позивач вказав, що за даними Державного реєстру виборців по Подільській міській територіальній громаді станом на 31.08.2020р. кількість виборців складає 31 785 чоловік та відповідно до кількості виборців загальний склад ради повинен становити 34 депутати. Позивач, посилаючись на ст. 201 Виборчого кодексу України зазначив, що рекомендовано створення 3 територіальних виборчих округів плюс-мінус 2 округи, що може складати 4, 5. Відповідно до постанови Центральної виборчої комісії №204 від 28.08.2020р. всі ДВК що утворюють округ повинні здійснюватися з дотриманням принципу неперервності меж, не порушувати існуючий адміністративно-територіальний устрій. Так, позивач зазначив, що Подільська міська територіальна виборча комісія утворила наступні округи: округ № 1- ДВК№ 511052, 511054, 511055, 511056, 511059 - 6977 виборців (8 мандатів); округ № 2 - ДВК № 511051, 511053, 511047 - 5810 виборців (6 мандатів); округ № 3 - ДВК № 511049, 511050, 511057 - 6741 виборець (7 мандатів); округ № 4 - ДВК № 511044, 511045, 511046, 511048 - 6563 виборця (7 мандатів); округ № 5 - ДВК № 511042, 511043, 511058, 510550, 510551, 510552, -5711 виборців (6 мандатів). Позивач наголосив, що до складу Подільської міської ради входять села: Олександрівка, Казбеки, Липецьке, але при формуванні 5 територіальних виборчих округів був порушений принцип неперервності меж (зв`язності територій) таких округів та не враховано їх адміністративно-територіальний устрій. Так, у 5-й територіальний виборчий округ увійшли: с.Липецьке, ПЕТ телебачення, Міська лікарня та Будинок культури та с.Липецьке не має меж з ПЕТ телебачення, Міською лікарнею та Будинком культури, а навпаки межує з с.Олександрівка і мало б складати з цим селом один територіальний виборчий округ. Крім того, на думку позивача, якби було створено 4 виборчих округи, а не 5, то це дало б можливість зменшити кількість ДВК, збільшити кількість виборців на ДВК та кількість мандатів від цих округів, що сприяло б проведенню виборів за найвищими вимогами виборчого законодавства. Поряд з цим, позивач зазначивши, що постанова Подільської міської територіальної виборчої комісії №4 “Про утворення територіальних виборчих округів для проведення організації місцевих виборів України 25.10.2020р.” зачіпає інтереси ОСОБА_1 як виборця щодо формування територіальних виборчих округів та дільничих виборчих комісій по Подільській міській раді, позивач звернувся до суду із цим позовом.

Сторони повідомлялись про день та час слухання справи, однак у судове засідання позивач, представники позивача та відповідача не з`явились. 09.09.2020р. до суду від представника позивача надійшла заява про розгляд справи у письмовому провадженні. Разом з тим, у вказаній заяві представник позивача зазначив, що просить врахувати те, що округ №511058 не має спільних меж з округами №510550; №510551 та №510552.

Вимоги ухвали Одеського окружного адміністративного суду від 08.09.2020р. в частині витребування у Подільської міської територіальної виборчої комісії належним чином засвідчену копію постанови Подільської міської територіальної виборчої комісії №4 “Про утворення територіальних виборчих округів для проведення організації місцевих виборів України 25.10.2020р.” та документів на підставі яких її прийнято, відповідачем не виконано.

Керуючись положеннями ч.9 ст.205 судом продовжено розгляд справи у порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 зареєстрований за адресою с.Липецьке Подільського району Одеської області, про що свідчить паспорт громадянина України № НОМЕР_1 , виданий 02.12.1997р. Котовським МРВ УМВС України в Одеській області.

06.09.2020р. Подільською міською територіальною виборчою комісією прийнято постанову №4“Про утворення територіальних виборчих округів для проведення організації місцевих виборів України 25.10.2020р.” , пунктами 1, 2 якої постановлено:

- утворити на підставі відомостей Державного реєстру виборців 5 територіальних виборчих округів для організації виборів депутатів Подільської міської ради Подільського району Одеської області 25 жовтня 2020 року;

- визначити межі територіальних виборчих округів з виборів депутатів Подільської міської ради Подільського району Одеської області та присвоїти їм нумерацію.

Разом з тим, постановою №4“Про утворення територіальних виборчих округів для проведення організації місцевих виборів України 25.10.2020р. вирішено розподілити територію Подільської міської територіальної громади у кількості 5 виборчих округів, а саме:

- виборчий округ № 1- ДВК№ 511052, 511054, 511055, 511056, 511059 - 6977 виборців (8 мандатів);

- виборчий округ № 2 - ДВК № 511051, 511053, 511047 - 5810 виборців (6 мандатів);

- виборчий округ № 3 - ДВК № 511049, 511050, 511057 - 6741 виборець (7 мандатів);

- виборчий округ № 4 - ДВК № 511044, 511045, 511046, 511048 - 6563 виборця (7 мандатів);

- виборчий округ № 5 - ДВК № 511042, 511043, 511058, 510550, 510551, 510552, 510547, 510549 -5711 виборців (6 мандатів).

Постановою Верховної Ради України 15 липня 2020 року № 795-IX призначено чергові вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів (крім визначених пунктами 2 і 3 цієї Постанови) на неділю 25 жовтня 2020 року.

Територіальна організація виборів депутатів обласних, районних, районних у місті, а також міських, сільських, селищних рад (територіальних громад з кількістю виборців 10 тисяч і більше) регулюється ст. 201 Виборчого кодексу України.

Частиною 1 ст.201 Виборчого кодексу України встановлено, що систему територіальної організації виборів депутатів обласних, районних, районних у місті, а також міських, сільських, селищних рад (територіальної громади з кількістю виборців 10 тисяч і більше) складають: 1) єдиний багатомандатний виборчий округ; 2) територіальні виборчі округи; 3) виборчі дільниці.

Згідно із ч.3 ст.201 Виборчого кодексу України територіальні виборчі округи з виборів депутатів обласних, районних, районних у місті рад, а також депутатів міських, сільських, селищних рад (територіальних громад з кількістю виборців 10 тисяч і більше) утворюються відповідно обласною, районною, районною в місті, міською, сільською, селищною виборчою комісією не пізніш як на другий день виборчого процесу з дотриманням принципу неперервності меж (зв`язності територій) таких округів та, за можливості, з урахуванням адміністративно-територіального устрою. Відповідна виборча комісія тим самим рішенням присвоює номери територіальним виборчим округам.

Частинами 4, 5 ст.201 Виборчого кодексу України встановлено, що орієнтовна кількість територіальних округів, зазначених у частині третій цієї статті, визначається як ціла частка від ділення кількісного складу відповідної ради на 10. При утворенні цих округів відхилення від їх середньої орієнтовної кількості не може становити більше ніж два округи. При утворенні територіальних виборчих округів з виборів депутатів міської ради міста з районним поділом територіальні округи утворюються, за можливості, в межах відповідних районів у місті. До меж територіального округу, утвореного у місті з районним поділом, не можуть входити частини територій різних районів у місті. У межах району в місті може бути утворено більше ніж один територіальний округ. До меж територіального округу з виборів депутатів міської ради міста з районним поділом може входити декілька суміжних районів у місті.

Частиною 7 ст.201 Виборчого кодексу України встановлено, що рішення про утворення територіальних виборчих округів разом із зазначенням номера кожного такого округу відповідна територіальна виборча комісія не пізніше наступного дня після прийняття рішення про їх утворення оприлюднює у визначений нею спосіб з урахуванням положень цього Кодексу.

Як вбачається зі змісту позовної заяви ОСОБА_1 вважає безпідставним розподіл території Подільської міської територіальної громади у кількості 5 виборчих округів, оскільки утворення 4 округів сприяло би, на думку позивача, проведенню виборів за найвищими вимогами вибочого законодавства.

Суд не приймає до уваги вказанні посилання позивача в підтвердження обгрунтованості протиправності прийняття оскарженої постанови, враховуючи наступне.

Як вбачається з данних Державного реєстру виборців по Подільській міській територіальній громаді (https://www.drv.gov.ua/) кількість виборців станом на 31.08.2020р. складає 33415(31685- з виборчою адресою; 1730-з відміткою про вибуття).

У свою чергу ч.3 ст.197 Виборчого кодексу України встановлено, що загальний склад (кількість депутатів) місцевої ради становить при чисельності виборців, зокрема, від 30 тисяч до 50 тисяч виборців - 34 депутати.

Таким чином, з урахуванням ч.3 ст.197 та ч.4 ст.201 Виборчого кодексу України та загального складу (кількість депутатів) місцевої ради, вбачається можливість створення 3 територіальних виборчих округів.

Однак, ч.4 ст.201 Виборчого кодексу України передбачена можливість при утворенні цих округів відхилення від їх середньої орієнтовної кількості не більше ніж два округи.

У зв`язку з викладеним, суд приходить до висновку про правомірність Подільською міською територіальною виборчою комісією розподілу території Подільської міської територіальної громади у кількості 5 виборчих округів.

Щодо посилання представника позивача на те, що до 5-го територіального виборчого округу увійшли: с.Липецьке, ПЕТ телебачення, Міська лікарня та Будинок культури та с.Липецьке не має меж з ПЕТ телебачення, Міською лікарнею та Будинком культури, суд зазначає наступне.

Постановою Центральної виборчої комісії від 28.08.2020р. №204 затверджено роз`яснення щодо утворення виборчих округів для організації і проведення місцевих виборів, відповідно п.1.4 якого встановлено, що систему територіальної організації виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, районних у місті рад, а також депутатів міських, сільських, селищних рад (територіальних громад з кількістю виборців 10 тисяч і більше) становлять: єдиний республіканський багатомандатний виборчий округ (для виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим) або єдиний багатомандатний виборчий округ; територіальні виборчі округи; виборчі дільниці.

Пунктом 3.3. вказаного Роз`яснення №204 визначено, що утворення територіальних виборчих округів має здійснюватися з дотриманням принципу неперервності меж (зв`язності територій) таких округів та за можливості з урахуванням адміністративно-територіального устрою.

У разі неможливості врахування системи адміністративно-територіального устрою рішення про утворення виборчих округів на території відповідних адміністративно-територіальних одиниць чи їх частин приймається відповідною виборчою комісією виходячи з приблизно рівної кількості виборців, які мають право голосу на відповідних виборах у кожному окрузі, а обласною чи районною виборчими комісіями також – з необхідності забезпечення представництва спільних інтересів територіальних громад під час виборів депутатів обласної чи районної ради.

При цьому, позивач, посилаючись на те, що 5-й територіальний виборчий округ увійшли: с.Липецьке, ПЕТ телебачення, Міська лікарня та Будинок культури, а с.Липецьке не має меж з ПЕТ телебачення, Міською лікарнею та Будинком культури, не надав на підтвердження жодних доказів щодо відсутності вказаних меж.

При цьому, як вбачається з п.3.3. Роз`яснення №204 Центральна виборча комісія роз`яснила, що у разі неможливості врахування системи адміністративно-територіального устрою рішення про утворення виборчих округів на території відповідних адміністративно-територіальних одиниць чи їх частин приймається відповідною виборчою комісією виходячи з приблизно рівної кількості виборців, які мають право голосу на відповідних виборах у кожному окрузі.

Щодо вибрчих округів № 1- ДВК№ 511052, 511054, 511055, 511056, 511059 - 6977 виборців (8 мандатів); виборчий округ № 2 - ДВК № 511051, 511053, 511047 - 5810 виборців (6 мандатів); виборчий округ № 3 - ДВК № 511049, 511050, 511057 - 6741 виборець (7 мандатів); виборчий округ № 4 - ДВК № 511044, 511045, 511046, 511048 - 6563 виборця (7 мандатів), утворених на підставі оскарженої постанови №4 від 06.09.2020р., ОСОБА_1 взагалі не зазначено підстави для її скасування в цій частині.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, суд вважає, що адміністративний позов ОСОБА_1 до Подільської міської територіальної виборчої комісії про визнання протиправною та скасування постанови Подільської міської територіальної виборчої комісії №4 “Про утворення територіальних виборчих округів для проведення організації місцевих виборів України 25.10.2020р.” є необгрунтованим та задоволенню не підлягає.

Частиною 9 ст.273 КАС України визначено, що суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.

Враховуючи викладене та те, що на момент звернення до суду із цим позовом позивач не сплатив судовий збір та суд прийшов до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 , суд вважає, що наявні підстави для стягнення з позивача в дохід Державного бюджету України судовий збір у розмірі судовий збір у розмірі 840,80 грн.

Керуючись ст.ст. 241-246, 278 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 - відмовити.

Стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , с.Липецьке Подільського району Одеської області) в дохід Державного бюджету України (реквізити рахунку: УК у м.Одесі/Київський р-н/22030101; код отримувача 38016923; банк отримувача-КазначействоУкраїни(ЕАП); МФО89998, р/р UA338999980313181206084015005, код класифікації доходів бюджету 22030101 ) суму судового збору у розмірі 840 грн. 80 коп. (вісімсот сорок гривень вісімдесят копійок).

Рішення набирає законної сили згідно ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 278 та п. 15-5 розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя К.О. Танцюра

.