Ухвала суду № 91438197, 10.09.2020, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.09.2020
Номер справи
360/3341/20
Номер документу
91438197
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

10 вересня 2020 року СєвєродонецькСправа № 360/3341/20

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Шембелян В.С., перевіривши матеріали позовної заяви Державного підприємства «Сєвєродонецька теплоелектроцентраль» до Головного управління Держпродспоживслужби в Луганській області про скасування рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій,-

ВСТАНОВИВ:

07 вересня 2020 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Державного підприємства «Сєвєродонецька теплоелектроцентраль» (далі – позивач) до Головного управління Держпродспоживслужби в Луганській області (далі – відповідач), в якій позивач просить:

- скасувати рішення Головного управління Держпродспоживслужби в Луганській області № 4 від 20.08.2020 про застосування до Державного підприємства «Сєвєродонецька теплоелектроцентраль» адміністративно-господарських санкцій за створення перешкод уповноваженого органу виконавчої влади при виконанні покладених на нього функцій у вигляді штрафу в сумі 34000,00 грн.

За приписами пунктів 3 та 6 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу, чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

Розглянувши матеріали адміністративного позову, суддя дійшов висновку, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 КАС України, у зв`язку з чим вона має бути залишена без руху з таких підстав.

Згідно з пунктом 4 частини п`ятої статті 160 КАС України в позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; у справах щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб`єкта владних повноважень - обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів позивача.

Отже, під змістом позовних вимог розуміється визначення предмету позову – із зазначенням, які саме рішення, дії чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень порушують права, свободи чи законні інтереси позивача, а також визначення способу захисту порушеного права (свободи чи інтересу), застосування якого судом забезпечить ефективне відновлення цих прав (свобод чи інтересів).

Частиною першої статті 5 КАС України визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом:

1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень;

2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень;

3) визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій;

4) визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії;

5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб`єкта владних повноважень;

6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб`єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.

Згідно з частиною другою статті 5 КАС України захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

В рамках адміністративного судочинства:

дії - певна форма поведінки суб`єкта владних повноважень, яка полягає у здійсненні суб`єктом владних повноважень своїх обов`язків у межах наданих законодавством повноважень чи всупереч їм;

бездіяльність - певна форма поведінки суб`єкта владних повноважень, яка полягає у невиконанні ним дій, які він повинен був і міг вчинити відповідно до покладених на нього посадових обов`язків згідно із законодавством України;

рішення - нормативно-правовий акт або індивідуальний акт (нормативно-правовий акт - акт управління (рішення) суб`єкта владних повноважень, який встановлює, змінює, припиняє (скасовує) загальні правила регулювання однотипних відносин, і який розрахований на довгострокове та неодноразове застосування; індивідуальний акт - акт (рішення) суб`єкта владних повноважень, виданий (прийняте) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб, та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк).

Отже, законодавством визначено вичерпний перелік форм захисту прав (свобод чи інтересів) позивача, як то оскарження конкретних рішень, дій чи бездіяльності відповідача.

Позивач у прохальній частині позовної заяви просить скасувати рішення відповідача про застосування адміністративно-господарських санкцій.

При цьому позовна заява не містить вимог про визнання протиправними рішення, дії чи бездіяльності відповідача.

Відповідно до вимог частини 1 статті 3 КАС України порядок здійснення адміністративного судочинства встановлюється Конституцією України, цим Кодексом та міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.

Отже, позовна заява має відповідати зазначеним вище вимогам процесуального законодавства і містити чітко сформовані позовні вимоги з визначенням конкретних рішень, дій чи бездіяльності відповідача, які є предметом оскарження в цій справі.

Таким чином, позивачу необхідно визначитись якими рішеннями, діями чи бездіяльністю відповідача порушено певні його права, свободи або законні інтереси.

Отже, позивачу необхідно надати адміністративний позов, оформлений у відповідності з нормами статей 160, 161 КАС України, зазначивши форму захисту його прав, свобод або інтересів.

Відповідно до частини першої статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Керуючись статтями 160, 161, 169, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя

УХВАЛИВ:

Позовну заяву Державного підприємства «Сєвєродонецька теплоелектроцентраль» до Головного управління Держпродспоживслужби в Луганській області про скасування рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій - залишити без руху.

Запропонувати Державному підприємству «Сєвєродонецька теплоелектроцентраль» протягом 7-ми (семи) календарних днів з дати отримання даної ухвали усунути недоліки позовної заяви шляхом надання суду позовної заяви, оформленої з дотриманням вимог статей 160, 161 КАС України, та її копії з копіями доданих до позовної заяви документів для вручення відповідачу;

Якщо недоліки позовної заяви не будуть усунуті у строк, встановлений судом, позовна заява буде повернута позивачу та вважатиметься неподаною.

Копію ухвали про залишення позовної заяви без руху невідкладно надіслати особі, яка подала позовну заяву.

Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею та оскарженню в апеляційному порядку окремо від рішення суду не підлягає. Заперечення на ухвалу, що не підлягає оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.

СуддяВ.С. Шембелян