Рішення № 91437169, 25.08.2020, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.08.2020
Номер справи
160/5517/20
Номер документу
91437169
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 серпня 2020 року Справа № 160/5517/20 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Тулянцевої І.В.

розглянувши у м. Дніпрі в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Управління Укртрансбезпеки у Дніпропетровській області, Державної служби України з безпеки на транспорті про скасування постанови, -

ВСТАНОВИВ:

22 травня 2020 року ОСОБА_1 (далі – позивач) звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Управління Укртрансбезпеки у Дніпропетровській області (далі – відповідач-1), в якій позивач просить:

- скасувати постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №148904 від 06.02.2020, якою постановлено стягнути з ОСОБА_1 адміністративно-господарський штраф у розмирі 17000,00 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивачем в адміністративному позові зазначено наступне. 12.12.2019 р. об 17 год. 55 хв. державними інспекторами Укртрансбезпеки у Рівненській області на 434 км автомобільної дорогі Київ - Чоп для перевірки транспортного засобу було зупинено автомобіль марки DAF АЕ2347КЕ під керуванням водія ОСОБА_2 . Під час перевірки було виявлено порушення Правил дорожнього руху, а саме, порушення п.22.5 ПДР України - перевищення вантажу з перевантаженням вагового обмеження на одну вісь 12.89 т при допустимих 11.0 т., у тому числі порушення, за які передбачена відповідальність ст. 60 ЗУ «Про автомобільний транспорт». За результатами перевірки було складено акт №192001 від 12.12.2019р., на підставі якого складено Розрахунок плати за проїзд великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування №1492 від 12.12.2019 р. та нараховано оплату за проїзд у сумі 157,95 євро. Розглянувши справу про порушення законодавства про автомобільний транспорт відповідачем було винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №148904 від 06.02.2020 р., якою постановлено стягнути з позивача адміністративно-господарський штраф у розмірі 17 000 грн. Позивач зазначає, що про існування постанови дізнався лише 07.05.2020 р. після неможливості проведення розрахунків у банківській установі. Після з`ясування обставин співробітник банку повідомив про арешт коштів позивача відповідно до виконавчого провадження № 61993886, відкритого з примусового виконання постанови №148904 від 06.02.2020 р. Позивач категорично не погоджується з постановою про застосування адміністративно-господарського штрафу № 148904 від 06.02.2020 р., вважає її необґрунтованою та безпідставною, оскільки ніколи не був власником автомобіль марки DAF АЕ2347КЕ, та не був роботодавцем водія ОСОБА_2 , тобто у позивача відсутній статусу перевізника у зазначеній постанові, відповідно позивачем не вчинялось правопорушення у сфері господарювання. Враховуючи те, що позивач не є власником цього автомобіля, плата за проїзд по автомобільній дорозі «Київ-Чоп» не може стягуватись в позивача. З огляду на викладене, просить задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.05.2020 р. позовну заяву залишено без руху та надано позивачеві строк для усунення недоліків позовної заяви протягом десяти днів з дня отримання ухвали суду.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10.06.2020 р. відкрито провадження по справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Цією ж ухвалою відповідачу було надано строк для подання письмового відзиву на позов (у разі заперечення проти позову) протягом п`ятнадцяти днів з дня отримання копії цієї ухвали, разом із доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача, а також витребувано з Управління Укртрансбезпеки у Дніпропетровській області належним чином засвідчені копії: матеріалів, складених за результатами перевірки; матеріалів про розгляд справи про застосування адміністративного-господарського штрафу.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10.06.2020 р. витребувано від Регіонального сервісного центру МВС в Дніпропетровській області наступні докази: відомості стосовно власника транспортного засобу марки DAF, державний номер НОМЕР_1 ; відомості про те, чи зареєстровані на праві власності за ОСОБА_2 (місце проживання невідоме) та ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ; паспорт серії НОМЕР_3 , АДРЕСА_1 ) будь-які транспортні засоби, та повну інформацію щодо реєстрації таких транспортних засобів.

25 червня 2020 року від відповідача надійшов відзив на позовну заяву та клопотання про заміну відповідача. В обґрунтування відзиву відповідачем зазначено наступне. Співробітниками Управління Укртрансбезпеки у Рівненській області 12.12.2019 проводилась рейдова перевірка на 434км. автомобільної дороги М-06 «Київ-Чоп». Відповідно до п.3, 4 Порядку № 422 був зупинений транспортний засіб марки DAF, номерний знак НОМЕР_1 . В ході перевірки зазначеного транспортного засобу було встановлено, що він використовується позивачем, водій, що знаходився за кермом, передав для перевірки посвідчення водія, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, товарно-транспортну накладну №ОС-РНо-0000000001403 від 12.12.2019 та договір №1 від 23.07.2019 оренди вантажного автомобіля. Після перевірки документів співробітникам Управління Укртрансбезпеки у Рівненській області було проведено ваговий контроль транспортного засобу та встановлено порушення норм, які зазначені в п. 22.5 Правил дорожнього руху, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 р. № 1306, а саме, навантаження на одиночну вісь склало 12 890 кг. при допустимій нормі 11000 кг., що складає 17,18% перевищення параметрів від нормативу. Було складено Акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів №0001492 від 12.12.2019, Довідку №034629 про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 12.12.2019. Водій з актом №192001 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 12.12.2019 був ознайомлений, пояснень, заперечень не надав. Надалі, на виконання вимог п.26 Порядку №1567 Управлінням Укртрансбезпеки у Дніпропетровській області позивачу було надіслано повідомлення про розгляд справи №5349/22/24-20 від 20.01.2020, в якому зазначалося про необхідність явки до Управління для розгляду справи, яке було отримано ним 25.01.2020. Однак, представник позивача до Управління так і не з`явилися та додаткових пояснень, заперечень, інформації, документів не надавав. Тому, 06.02.2020 р. було проведено розгляд справи без участі представника позивача та винесено постанову №148904 від 06.02.2020 про застосування до позивача адміністративно-господарський штраф у сумі 17 000 грн., яка надіслана позивачу поштою. Доводи позивача про те, що у нього відсутній статусу перевізника у зазначеній постанові, необґрунтовані, оскільки під час перевірки документів водій передав для перевірки уповноваженим посадовим особам договір №1 від 23.07.2019 оренди вантажного автомобіля про надання за оплату ОСОБА_1 у тимчасове користування транспортного засобу марки DAF, номерний знак НОМЕР_1 . З огляду на викладене, постанова №148904 від 06.02.2020 є обґрунтованою та такою, що прийнята відповідно до норм чинного законодавства та в установленому порядку, тому підстави для задоволення позову відсутні.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26.06.2020 р. залучено Державну службу України з безпеки на транспорті до участі у справі в якості другого відповідача.

Цією ж ухвалою другому відповідачу встановлено строк для подання відзиву на позов (у разі заперечення проти позову) протягом п`ятнадцяти днів з дня отримання копії цієї ухвали, разом із доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача.

13 липня 2020 року від відповідача-2 надійшла заява, в якій представником Державної служби України з безпеки на транспорті зазначено про підтримання доводів та аргументів, викладених у відповідачем-1, тому просить вважати відзив на позовну заяву, подану відповідачем-1 такою, що подана Державної служби України з безпеки на транспорті у зв`язку з тим, що Управління Укртрансбезпеки у Дніпропетровській області є структурним підрозділом Державної служби України з безпеки на транспорті.

Частиною 1статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) визначено, що за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.

Суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін (ч. 5ст. 262 КАС України).

Згідно зі статтею 258 КАС України, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Датою ухвалення судового рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено - повне чи скорочене). Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення (ч. 5ст. 250 КАС України).

Дослідивши матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.

ОСОБА_1 зареєстрований як фізична особа - підприємець 18.03.2019 р., про що в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань вчинено запис про проведення державної реєстрації фізичної особи-підприємця за кодом НОМЕР_2 .

Згідно з відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань видами діяльності основний вид діяльності за КВЕД: 49.41 Вантажний автомобільний транспорт.

Матеріалами справи підтверджено, що 23 липня 2019 року між громадянкою України ОСОБА_3 (орендодавець) ( АДРЕСА_2 ) та Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 (орендар) ( АДРЕСА_3 ) укладено договір оренди вантажного автомобіля № 1 від 23.07.2019 (далі - Договір), відповідно до п.1.1.-п.1.2 якого орендодавець зобов`язується передати за плату орендарю в тимчасове користування, а орендар зобов`язується прийняти в строкове користування автомобіль (марки ДАФ, номерний знак НОМЕР_1 ) і сплатити орендодавцю орендну плату.

Відповідно до п.2.1 Договору орендований автомобіль повинен використовуватись виключно для службових перевезень, а також для вантажного перевезення, а саме 0-10т, масою до 0-10т. Орендований автомобіль передається орендарю упродовж доби від дня вступу договору в силу.

Відповідно до п.4.1. Договору строк користування автомобілем з 23.07.2019 р. по 23.07.2021 р.

Орендна плата сплачується через касу Орендатора не пізніше 23 числа кожного місяця (п. 5.2).

Відповідно до інформації з Регіонального сервісного центру МВС в Дніпропетровській області від 23.06.2020 р. за вих.№31/4-46 станом на 21.06.2020 р. транспортний засіб марки DAF75CF270, номер знак НОМЕР_1 15 лютого 2019 року зареєстрований за громадянкою ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 .

12 грудня 2012 року на підставі направлення на перевірку від 06.12.2019 р. №007399 співробітниками Управлінням Укртрансбезпеки у Рівненській області проведено рейдову перевірку транспортних засобів автомобільних перевізників, водіїв, що здійснюють перевезення пасажирів та вантажів на 434 км. автомобільної дороги М-06 «Київ-Чоп».

В ході рейдової перевірки відповідно до п.3, 4 Порядку зупинення транспортного засобу, що здійснює автомобільні перевезення пасажирів та вантажів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.05.2013 р. №422 12.12.2019 р. о 17 год. 55 хв. був зупинений транспортний засіб DAF, номер знак НОМЕР_1 .

Водієм, що перебував за кермом транспортний засіб DAF, номер знак НОМЕР_1 , було надано для перевірки посвідчення водія п/в НОМЕР_4 , свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_5 , товарно-транспортну накладну №ОС-РНо-0000000001403 від 12.12.2019 та договір №1 від 23.07.2019 р. оренди вантажного автомобіля.

12.12.2019 р. у пункті габаритно-вагового контролю 434 км. автомобільної дороги М-06 «Київ-Чоп» СПГВК було проведено габаритно-ваговий контроль автомобіля марки DAF, модель 75 CF270, реєстраційний номер НОМЕР_1 , та встановлено навантаження на одиночну вісь – 12 890 кг при нормативно допустимій нормі – 11 000 кг.

За результатами перевірки посадовими особами Управлінням Укртрансбезпеки у Рівненській області було складено довідку №034626 від 12.12.2019 року про результати здійснення габаритно-вагового контролю, акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів №0001492 від 12.12.2019 р., Розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільним дорогами загального користування № 1492 від 12.12.2019 р. та акт №192001 від 12.12.2019 р. проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом.

За висновками акту №192001 від 12.12.2019 р. під час перевірки транспортного засобу марки DAF, модель 75 CF270, реєстраційний номер НОМЕР_1 , яким керував водій ОСОБА_2 , та який належить ОСОБА_1 згідно з договором оренди вантажного автомобіля №1 від 23.07.2019 р., виявлено порушення п. 22.5 Правил дорожнього руху, а саме: перевезення вантажу з перевищенням вагових обмежень та одиночну вісь 12,89 т. при допустимих 11,0 т., в тому числі порушення, відповідальність за які передбачена статтею 60 Закону України «Про автомобільний транспорт»: перевищення встановлених законодавством вагових норм понад 10%, але не більше 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу.

Водій транспортного засобу DAF, модель 75CF270, реєстраційний номер НОМЕР_1 , ОСОБА_2 , з висновками акту №192001 від 12.12.2019 р. ознайомлений, про що свідчить відповідна відмітка в акті, пояснень та/або заперечень не надав.

Управлінням Укртрансбезпеки у Рівненській області направило акт №192001 від 12.12.2019 р. до Управлінням Укртрансбезпеки у Дніпропетровській області для розгляду справи.

В подальшому, Управлінням Укртрансбезпеки у Дніпропетровській області повідомленням від 20.01.2020 р. №5349/22/24-20 запросило ОСОБА_1 прибути до Управлінням Укртрансбезпеки у Дніпропетровській області на розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт.

Копію повідомлення від 20.01.2020 р. №5349/22/24-20 було надіслано позивачу рекомендованим поштовим відправленням на адресу: АДРЕСА_1 , та згідно з відміткою у поштовому повідомленні про вручення поштового відправлення вручено 25.01.2020 р.

06.02.2020 р. позивач та/або уповноважена ним особа на розгляд справи не з`явилась, а тому, відповідно до вимог пункту 27 Порядку №1567, розгляд справи відбувся без участі позивача.

За результатами розгляду справи начальником Управління Укртрансбезпеки у Дніпропетровській області було складено постанову №148904 від 06.02.2020 про стягнення з ОСОБА_1 адміністративно-господарського штрафу у сумі 17000 грн. за допущене порушення Закону України «Про автомобільний транспорт», відповідальність за яке передбачена абзацом 15 частини 1 статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт».

Копію постанови направлено на адресу позивача засобами поштового зв`язку.

Не погодившись з постановою Управління Укртрансбезпеки у Дніпропетровській області про застосування адміністративно-господарського штрафу № №148904 від 06.02.2020 р., позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Відносини між автомобільними перевізниками, замовниками транспортних послуг, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, пасажирами, власниками транспортних засобів, а також їх відносини з юридичними та фізичними особами - суб`єктами підприємницької діяльності, які забезпечують діяльність автомобільного транспорту та безпеку перевезень, врегульовано Законом України «Про автомобільний транспорт» від 05.04.2001 №2344-ІІІ (далі - Закон №2344-ІІІ).

Статтею 1 Закону №2344-ІІІ визначено, що автомобільний перевізник – фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами; автомобільний транспортний засіб - колісний транспортний засіб (автобус, вантажний та легковий автомобіль, причіп, напівпричіп), який використовується для перевезення пасажирів, вантажів або виконання спеціальних робочих функцій (далі - транспортний засіб); водій - особа, яка керує транспортним засобом і має відповідне посвідчення встановленого зразка; послуга з перевезення пасажирів чи вантажів - перевезення пасажирів чи вантажів транспортними засобами на договірних умовах із замовником послуги за плату.

Статтею 33 Закону №2344-ІІІ визначено, що автомобільним перевізником, що здійснює перевезення вантажів на договірних умовах, є суб`єкт господарювання, який відповідно до законодавства надає послугу згідно з договором про перевезення вантажу транспортним засобом, що використовується на законних підставах.

Відповідно до статті 48 Закону №2344-ІІІ автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред`являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.

Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є:

для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством;

для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.

У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов`язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п`яти відсотків.

Відповідно до статті 60 Закону №2344-ІІІ за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи.

Відповідно до п.1 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 103 від 11.02.2015 року Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті.

Відповідно до п. 5 Положення №103 Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань, зокрема, здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням вимог законодавства на автомобільному, міському електричному, залізничному транспорті; здійснює габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування; здійснює нарахування, вживає заходів щодо стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, під час здійснення габаритно-вагового контролю; у випадках, передбачених законом, складає протоколи про адміністративні правопорушення, розглядає справи про адміністративні правопорушення і накладає адміністративні стягнення тощо.

Згідно з п.8 Положення №103 Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи та Держспецтрансслужбу.

Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 року № 1567 (далі - Порядок №1567), визначає процедуру здійснення державного контролю за додержанням суб`єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту (далі - суб`єкти господарювання), вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, норм міжнародних договорів про міжнародне автомобільне сполучення, виконанням умов перевезень, визначених дозволом на перевезення на міжобласних автобусних маршрутах, вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення, дотриманням габаритно-вагових параметрів, наявністю дозвільних документів на виконання перевезень та відповідністю виду перевезень, відповідних ліцензій, внесенням перевізниками-нерезидентами платежів за проїзд автомобільними дорогами.

Відповідно до п.3 вказаного Порядку органами державного контролю на автомобільному транспорті (далі - органи державного контролю) є Укртрансбезпека, її територіальні органи.

Згідно з п.4 Порядку №1567 державний контроль на автомобільному транспорті (далі - державний контроль) здійснюється посадовими особами органу державного контролю (далі - посадові особи) у форменому одязі, які мають відповідне службове посвідчення, направлення на перевірку, сигнальний диск (жезл) та індивідуальну печатку, шляхом проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі).

В силу п.14 зазначеного Порядку №1567 рейдова перевірка транспортних засобів проводиться в будь-який час на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах руху, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, стоянках таксі і транспортних засобів, місцях навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, місцях здійснення габаритно-вагового контролю, під час виїзду з підприємств та місць стоянки, на інших об`єктах, що використовуються суб`єктами господарювання для забезпечення діяльності автомобільного транспорту.

Також, відповідно до ст.6 Закону України «Про автомобільний транспорт», рейдові перевірки дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом здійснюються шляхом зупинки транспортного засобу або без такої зупинки посадовими особами центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, та його територіальних органів, які мають право зупиняти транспортний засіб у форменому одязі за допомогою сигнального диска (жезла) відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 15 Порядку №1567 передбачено, що під час проведення рейдової перевірки перевіряється виключно:

наявність визначених статтями 39 і 48 Закону документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом;

додержання вимог статей 53, 56, 57 і 59 Закону;

додержання водієм вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення (ЄУТР) (далі - Європейська угода);

відповідність зовнішнього і внутрішнього спорядження (екіпірування) транспортного засобу встановленим вимогам;

оснащення таксі справним таксометром;

відповідність кількості пасажирів, що перевозяться, відомостям, зазначеним у реєстраційних документах, або нормам, передбаченим технічною характеристикою транспортного засобу;

додержання водієм автобуса затвердженого розкладу та маршруту руху;

наявність у всіх пасажирів квитків на проїзд та квитанцій на перевезення багажу, а у разі пільгового проїзду - відповідного посвідчення;

додержання водієм режиму праці та відпочинку, а також вимоги щодо наявності в автобусі двох водіїв у разі перевезення пасажирів на відстань 500 і більше кілометрів або перевезення організованих груп дітей за маршрутом, який виходить за межі населеного пункту та має протяжність понад 250 кілометрів;

виконання водієм інших вимог Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту та Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, інших нормативно-правових актів.

Згідно з пунктами 16, 17 Порядку № 1567 (в редакції, чинної на момент виникнення спірних відносин), рейдова перевірка проводиться групою посадових осіб у кількості не менш як дві особи. Під час проведення такої перевірки можливе застосування спеціалізованих автомобілів, на яких розміщений напис «Укртрансінспекція», та використання спеціального обладнання, призначеного для перевірки дотримання водіями Європейської угоди, здійснення габаритно-вагового контролю.

Рейдова перевірка проводиться із зупиненням транспортних засобів або без їх зупинення. Зупинення транспортних засобів здійснюється відповідно до вимог пункту 15 Правил дорожнього руху та Порядку зупинення транспортного засобу, що здійснює автомобільні перевезення пасажирів та вантажів, посадовими особами Укртрансбезпеки та її територіальних органів.

Пунктами 20, 21 Порядку 1567 визначено, що виявлені під час перевірки порушення вимог законодавства та норм і стандартів щодо організації перевезень автомобільним транспортом зазначаються в акті з посиланням на порушену норму.

У разі виявлення в ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовою особою (особами), що провела перевірку, складається акт за формою згідно з додатком 3 (акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом).

Відповідно до п. 25 Порядку справа про порушення розглядається в органі державного контролю за місцезнаходженням суб`єкта господарювання або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи суб`єкта господарювання) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення.

За наявності підстав керівник органу державного контролю або його заступник виносить постанову про застосування адміністративно-господарських штрафів, яка оформляється згідно з додатком 5 (п. 27 Порядку).

Адміністративно-господарський штраф повинен бути перерахований суб`єктом господарювання на зазначений у постанові рахунок не пізніше ніж протягом п`ятнадцяти днів після отримання ним копії постанови про застосування адміністративно-господарських штрафів, про що повідомляється орган державного контролю, посадовою особою якого винесено відповідну постанову.

Відповідно до п.6 Порядку зупинення транспортного засобу, що здійснює автомобільні перевезення пасажирів та вантажів, посадовими особами Державної інспекції з безпеки на наземному транспорті та її територіальних органів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 травня 2013 р. № 422, у разі виявлення порушень правил перевезення великогабаритних, великовагових і небезпечних вантажів посадові особи складають акти за формою згідно з додатками 2 (акт про перевищення транспортним засобом нормативних габаритних параметрів) і 3 (акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів) до цього Порядку та повідомляють відповідний підрозділ Національної поліції про такі порушення.

Статтею 1 Закону України «Про автомобільний транспорт» визначено, що рейдова перевірка (перевірка на дорозі) - перевірка транспортних засобів суб`єкта господарювання на маршруті руху в будь-який час з урахуванням інфраструктури (автовокзали, автостанції, автобусні зупинки, місця посадки та висадки пасажирів, стоянки таксі і транспортних засобів, місця навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, контрольно-вагові комплекси та інші об`єкти, що використовуються суб`єктами господарювання для забезпечення діяльності автомобільного транспорту.

Відповідно до ч.12 ст.6 Закону України «Про автомобільний транспорт» та пункту 2 Порядку №1567 державному контролю підлягають усі транспортні засоби українських та іноземних перевізників, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів і вантажів на території України.

Постановою Кабінету Міністрів України №879 від 27 червня 2007 року «Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування» затверджено Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - Порядок №879).

Відповідно до пункту 2 Порядку №879 габаритно-ваговий контроль - контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.

Пунктом 3 Порядку №879 передбачено, що габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та уповноваженими підрозділами Національної поліції.

За результатами габаритно-вагового контролю на стаціонарному або пересувному пункті водієві транспортного засобу видається довідка про здійснення габаритно-вагового контролю із зазначенням часу і місця його здійснення (пункту 18 Порядку №879).

Крім того, за результатами габаритно-вагового контролю посадові особи та/або працівники Укртрансбезпеки або її територіальних органів визначають належність транспортного засобу до великовагових та/або великогабаритних.

У разі виявлення факту перевищення хоча б одного вагового та/або габаритного нормативного параметра більш як на 2 відсотки подальший рух транспортного засобу забороняється до внесення плати за його проїзд автомобільними дорогами загального користування (далі - плата за проїзд). Плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, що рухався без відповідного дозволу, здійснюється у подвійному розмірі за пройдену частину маршруту по території України (пункти 20, 21 Порядку №879).

Разом із тим, відповідно до підпункту 3 пункту 2 Порядку №879 великовагові та великогабаритні транспортні засоби - транспортні засоби, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні навантаження на вісь (осі) та загальна маса або габарити яких перевищують один з параметрів, що зазначені у пункті 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року №1306 (надалі - Правила дорожнього руху).

Відповідно до пункту 22.1. Правил дорожнього руху маса вантажу, що перевозиться, і розподіл навантаження на осі не повинні перевищувати величин, визначених технічною характеристикою даного транспортного засобу.

Згідно з пунктом 22.5. Правил дорожнього руху за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м (для сільськогосподарської техніки, яка рухається за межами населених пунктів, дорогами сіл, селищ, міст районного значення, - 3,75 м), за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.

Рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на одиночну вісь понад 11 т, здвоєні осі - понад 16 т, строєні осі - понад 22 т або фактичною масою понад 40 т (для контейнеровозів - навантаження на одиночну вісь - понад 11 т, здвоєні осі - понад 18 т, строєні осі - понад 24 т або фактичною масою понад 44 т, а на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - понад 46 т) у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється (абзац 3 пункту 22.5 Правил дорожнього руху).

Судом встановлено та матеріалами підтверджено, що 12 грудня 2019 року відбулася рейдова перевірка транспортного засобу марки DAF, модель 75 CF270, реєстраційний номер НОМЕР_1 , на підставі направлення на перевірку від 06.12.2019 р. №007399 та яка була оформлена актом від 12.12.2019 р. №192001.

В ході проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень вантажу транспортним засобом марки DAF, модель 75 CF270, реєстраційний номер НОМЕР_1 , яким керував водій ОСОБА_2 , та який належить ОСОБА_1 згідно з договором оренди вантажного автомобіля №1 від 23.07.2019 р., було встановлено порушення п. 22.5 Правил дорожнього руху, а саме: перевезення вантажу з перевищенням вагових обмежень та одиночну вісь 12,89 т. при допустимих 11,0 т., в тому числі порушення, відповідальність за які передбачена статтею 60 Закону України «Про автомобільний транспорт»: перевищення встановлених законодавством вагових норм понад 10%, але не більше 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу, що в подальшому стало підставою для прийняття постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу №148904 від 06.02.2020 р.

Обґрунтовуючи позовні вимоги та вказуючи на неправомірність прийняття щодо нього постанови №148904 від 06.02.2020, позивач зазначив, що не власником автомобілю марки DAF, модель 75 CF270, реєстраційний номер НОМЕР_1 , не є роботодавцем водія ОСОБА_2 , не є перевізником, відтак не може бути притягнутий до відповідальності за правопорушення у сфері господарювання.

Суд критично оцінює такі доводи позивача, виходячи з наступного.

В силу наведених положень Закону України «Про автомобільний транспорт» за порушення законодавства про автомобільний транспорт саме до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи.

Матеріалами справи підтверджено, що під час перевірки водієм транспортного засобу DAF, номер знак НОМЕР_1 , ОСОБА_2 було надано до перевірки посвідчення водія п/в НОМЕР_4 , свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_5 , товарно-транспортну накладну №ОС-РНо-0000000001403 від 12.12.2019 та договір №1 від 23.07.2019 р. оренди вантажного автомобіля.

Наказом Міністерства транспорту України від 14.10.97 №363, затверджено Правила перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні (далі – Правила №363).

Відповідно до п.11.1 Правил №363 основним документом на перевезення вантажів є товарно-транспортна накладна, форму якої наведено в додатку 7 до цих Правил.

Товарно-транспортна накладна може оформлюватись суб`єктом господарювання без дотримання форми, наведеної в додатку 7 до цих Правил, за умови наявності в ній інформації про назву документа, дату і місце його складання, найменування (прізвище, ім`я, по батькові) перевізника та/або експедитора, замовника, вантажовідправника, вантажоодержувача, найменування та кількість вантажу, його основні характеристики та ознаки, які надають можливість однозначно ідентифікувати цей вантаж, автомобіль (марка, модель, тип, реєстраційний номер), причіп/напівпричіп (марка, модель, тип, реєстраційний номер), пункти навантаження та розвантаження із зазначенням повної адреси, посади, прізвища та підписів відповідальних осіб вантажовідправника, вантажоодержувача, водія та/або експедитора.

Слід відмітити, що дана норма є альтернативною, в якій зазначається, що обов`язковою інформацією в товарно-транспортній накладній має бути інформація про перевізника та/або експедитора.

Крім того, загальними нормами Правил, визначено, що товарно-транспортна накладна- документ на вантаж, а не документ, який визначає автомобільного перевізника.

Як встановлено матеріалами справи, в товарно-транспортній накладній №ОС-РНо-0000000001403 від 12.12.2019 р. зазначено, що автомобільний перевізник - ФОП ОСОБА_1 , автомобіль DAF 75 CF 270, номерний знак НОМЕР_1 , замовник та вантажоодержувач – ТОВ «Екологічні Інвестиції», вантажовідправник – Приватне акціонерне товариство «Моршинський завод мінеральних вод «Оскар».

Тож, з урахуванням відомостей з товарно-транспортної накладної №ОС-РНо-0000000001403 від 12.12.2019 р. ФОП ОСОБА_1 є автомобільним перевізником вантажу, транспортні послуги надаються автомобільним перевізником автомобілем DAF 75 CF 270, номер знак НОМЕР_1 .

Також, в ході судового розгляду справи встановлено та матеріалами справи підтверджено, що власником автомобіля DAF 75CF270, номер знак НОМЕР_1 , є ОСОБА_4 . Водночас, згідно з договором оренди вантажного автомобіля № 1 від 23.07.2019 р., укладеного ОСОБА_4 (орендодавець) з Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 (орендар), орендодавець передала в строкове платне користування орендарю легковий автомобіль (марки ДАФ, номерний знак НОМЕР_1 ); строк користування автомобілем з 23.07.2019 р. по 23.07.2021 р. Докази дострокового розірвання договору оренди № 1 від 23.07.2019 р. відсутні.

Отже, з урахуванням договору оренди № 1 від 23.07.2019 р. автомобіль DAF 75 НОМЕР_6 , номер знак НОМЕР_1 , на час проведення рейдової перевірки 12.12.2019 р. фактично перебував в оренді у позивача.

Статтею 33 Закону №2344-ІІІ визначено, що автомобільним перевізником, що здійснює перевезення вантажів на договірних умовах, є суб`єкт господарювання, який відповідно до законодавства надає послугу згідно з договором про перевезення вантажу транспортним засобом, що використовується на законних підставах.

За таких обставин, доводи позивача суд вважає необґрунтованими та такими, що спростовуються матеріалами справи, оскільки фактичні обставини відповідних подій підтверджуються іншими доказами у справі, які свідчать про те, що у розумінні статті 33 Закону №2344 позивач фактично є автомобільним перевізником, оскільки саме ФОП ОСОБА_1 здійснював перевезення вантажу на договірних умовах транспортним засобом автомобілем DAF 75 CF 270, номерний знак НОМЕР_1 , що використовується на законних підставах згідно з договором оренди № 1 від 23.07.2019 р.

З огляду на викладене, суд вважає застосування адміністративно-господарського штрафу саме до автомобільного перевізника, яким в даному випадку є позивач, цілком правомірним з урахуванням положень статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт».

Виявлені відповідачем порушення Закону України «Про автомобільний транспорт», які були встановлені актом №192001 від 12.12.20219 р. та в подальшому стали підставою для прийняття оспорюваної постанови, не спростовані позивачем, йдеться лише про посилання на те, що позивач не є власником автомобілю марки DAF, модель 75 CF270, реєстраційний номер НОМЕР_1 , не є перевізником, яким надано правову оцінку.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Приписами ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Суд зазначає, що позивачем не доведено та не підтверджено належними доказами обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, натомість відповідачем як суб`єктом владних повноважень доведено правомірність своїх дій у прийнятті рішення, що оскаржується.

За таких обставин, суд вважає, що постанова про застосування адміністративно-господарського штрафу № №148904 від 06.02.2020 р. прийнята відповідачем на підставі, у межах та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, та обґрунтовано, тобто з урахуванням всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, тобто відповідає критеріям, визначених ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України.

Враховуючи викладене, позовні вимоги ОСОБА_1 є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.

Згідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України в разі відмови в задоволенні позову судові витрати не присуджуються на користь сторони за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 9, 73-78, 90, 139, 241 - 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_4 , ідентифікаційний код НОМЕР_2 ) до Управління Укртрансбезпеки у Дніпропетровській області (м. Дніпро, вул. Курчатова, 8, 49038), Державної служби України з безпеки на транспорті(м. Київ, пр.. Перемоги, 14, 01135, код ЄДРПОУ 39816845) про скасування постанови – відмовити.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та у строки, встановлені статтями 295 та 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 РозділуПерехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя І.В. Тулянцева