Постанова № 91431039, 03.09.2020, Летичівський районний суд Хмельницької області

Дата ухвалення
03.09.2020
Номер справи
684/404/20
Номер документу
91431039
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Єдиний унікальний номер судової справи 684/404/20

Номер провадження 3-678-378/20

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 вересня 2020 року смт. Летичів

Суддя Летичівського районного суду Хмельницької області Лазаренко А.В., розглянувши адміністративну справу №870, яка надійшла з Старосинявського відділення поліції Старокостянтинівського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жительки АДРЕСА_1 , фізичної особи - підприємця,

за ст. 44-3 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

20.08.2020 року дана справа надійшла для розгляду до Летичівського районного суду Хмельницької області згідно постанови Хмельницького апеляційного суду від 13.08.2020 року.

Судом встановлено, що 26.06.2020 року о 08 год. 40 хв. в смт. Стара Синява Старосинявського району Хмельницької області, на території, яка є прилеглою до Старосинявського ринку, ОСОБА_1 , будучи фізичною особою – підприємцем, здійснювала торгівлю без засобів індивідуального захисту та стихійну торгівлю чим порушила п.п. 1 п. 3 Постанови «Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» №392 від 20.05.2020 року (в редакції Постанови Кабінету Міністрів України №500 від 17.06.2020 року), п. 6 Постанови Головного державного санітарного лікаря України «Про затвердження Тимчасових рекомендацій щодо організації протиепідемічних заходів з торгівлі на ринках на період карантину у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)» №34 від 06.06.2020 року та вчинила правопорушення, передбачене ст. 44-3 КУпАП (порушення правил щодо карантину людей).

В судове засідання ОСОБА_1 не з`явилася, подала суду клопотання про розгляд справи у її відсутність, просить суд врахувати, що має на утриманні 3 дітей – 2 малолітніх і 1 неповнолітнього, проживає в м. Старокостянтинів, є приватним підприємцем, заробляє на життя роздрібною торгівлею, штраф в сумі 17000 грн. є для неї непомірним, жодного разу не притягувалась до адміністративної відповідальності.

У клопотанні також зазначено, що підставою складення протоколу стало те, що 26.06.2020 року під час торгівлі роздрібними товарами на ринку вона приспустила захисну маску з обличчя, коли в цей час підійшли працівники поліції та почали складати на неї протокол про порушення правил щодо карантину людей і повідомили, що матеріали будуть передані до Старокостянтинівського районного суду Хмельницької області.

Дослідивши матеріали справи приходжу до наступного висновку.

Відповідно до ст. 44-3 КУпАП порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом України «Про захист населення від інфекційних хвороб», іншими актами законодавства, а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами, - тягне за собою накладення штрафу на громадян від однієї до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від двох до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Зі змісту ст. 44-3 КУпАП випливає, що дана норма закону є бланкетною.

Відповідно до абз. 17 ст. 1 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» карантин - адміністративні та медико-санітарні заходи, що застосовуються для запобігання поширенню особливо небезпечних інфекційних хвороб.

Згідно зі ст. 29 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» карантин встановлюється та відміняється Кабінетом Міністрів України.

В силу ч. 1 ст. 117 Конституції України Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов`язковими до виконання.

11.03.2020 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2», де у п. 1 вказано: установити з 12 березня до 3 квітня 2020 р. на усій території України карантин.

Дата закінчення карантину Кабінетом Міністрів України змінювалась неодноразово і на даний час він діє фактично безперервно у період з 12.03.2020 року до 31.10.2020 року.

Згідно ч. 4 ст. 29 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» у рішенні про встановлення карантину зазначаються обставини, що призвели до цього, визначаються межі території карантину, затверджуються необхідні профілактичні, протиепідемічні та інші заходи, їх виконавці та терміни проведення, встановлюються тимчасові обмеження прав фізичних і юридичних осіб та додаткові обов`язки, що покладаються на них, підстави та порядок обов`язкової самоізоляції, перебування особи в обсерваторі (обсервації), госпіталізації до тимчасових закладів охорони здоров`я (спеціалізованих шпиталів). Карантин встановлюється на період, необхідний для ліквідації епідемії чи спалаху особливо небезпечної інфекційної хвороби. На цей період можуть змінюватися режими роботи підприємств, установ, організацій, вноситися інші необхідні зміни щодо умов їх виробничої та іншої діяльності.

В п.п. 1 п. 3 Постанови «Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» №392 від 20.05.2020 року (в редакції Постанови Кабінету Міністрів України №500 від 17.06.2020 року, тобто станом на час інкримінованого правопорушення) було вказано: на період дії карантину забороняється: 1) перебування в громадських будинках і спорудах, громадському транспорті без вдягнутих засобів індивідуального захисту, зокрема респіраторів або захисних масок, що закривають ніс та рот, у тому числі виготовлених самостійно.

В абз. 7 п. 2 цієї ж Постанови було зазначено, що Головним державним санітарним лікарем України розробляються та затверджуються протиепідемічні заходи, які визначають особливості провадження діяльності суб`єктами господарювання на період карантину.

У ч. 3 ст. 32 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» вказано, що Головний державний санітарний лікар України у межах своїх повноважень видає накази з питань діяльності державної санітарно-епідеміологічної служби України, обов`язкові до виконання усіма юридичними та фізичними особами постанови, розпорядження, висновки, приписи тощо щодо дотримання вимог санітарного законодавства, проведення санітарних заходів, вносить пропозиції центральним і місцевим органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування, іншим державним органам щодо забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення в Україні.

Згідно ч. 1 ст. 40 цього Закону Головний державний санітарний лікар України: а) вносить на затвердження центральному органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров`я, проекти актів, якими встановлюються: державні санітарні норми та правила, санітарно-епідеміологічні та санітарно-протиепідемічні правила і норми, санітарно-епідеміологічні правила і норми, протиепідемічні правила і норми, гігієнічні та протиепідемічні правила і норми, державні санітарно-епідеміологічні нормативи, санітарні регламенти.

Постановою Головного державного санітарного лікаря України №34 від 06.06.2020 року з метою протидії поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19) під час торгівлі на ринках затверджено Тимчасові рекомендації щодо організації протиепідемічних заходів з торгівлі на ринках на період карантину у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19). Ці рекомендації повинні враховуватися суб`єктами господарювання з метою запобігання ускладненню епідемічної ситуації.

У Тимчасових рекомендаціях вказано: допуск працівників ринку, суб`єктів господарювання та їх працівників, які здійснюють торгівлю на ринках, здійснюється виключно за наявності вдягнутого респіратора або захисної маски, у тому числі виготовленої самостійно, та проходження температурного скринінгу (п. 1); допуск відвідувачів та перебування на території ринку дозволяється лише у респіраторі або захисній масці, у тому числі виготовленій самостійно, так, щоб були покриті ніс та рот (п. 4); на прилеглій до ринку території повинна бути відсутня неконрольована (стихійна) торгівля (п. 6).

Із зазначеного можна зробити висновок, що Уряд України у відповідних постановах затверджував необхідні профілактичні, протиепідемічні та інші заходи, встановлював тимчасові обмеження прав фізичних і юридичних осіб та додаткові обов`язки, що покладаються на них.

Водночас, додатково, для суб`єктів господарювання, Головним державним санітарним лікарем України розроблені та затверджені протиепідемічні заходи, які визначають особливості провадження їх діяльності на період карантину.

Фактично, у вину ОСОБА_1 , як фізичній особі – підприємцю, ставиться торгівля без засобів індивідуального захисту під час карантину та стихійна торгівля.

Суд вважає, що інкриміноване обвинувачення є обґрунтованим і вина ОСОБА_1 є доведеною та підтверджується:

свідоцтвом про державну реєстрацію фізичної особи – підприємця ОСОБА_1 ;

Витягом з реєстру платників єдиного податку від 17.03.2017 року згідно якого фізична особа – підприємець ОСОБА_1 може проводити господарську діяльність (роздрібна торгівля з лотків і на ринках харчовими продуктами, напоями та тютюновими виробами) на ринках смт. Стара Синява, м. Любар, м. Антоніни, м Старокостянтинів;

Договором на оренду місця на території автостанції від 15.02.2020 року згідно якого ОСОБА_1 є орендарем місця на території Старосинявської АС для використання під торговий кіоск по торгівлі продовольчими товарами. Строк оренди – по 31.12.2020 року;

розпорядженням керівника робіт з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації Старосинявської районної державної адміністрації Хмельницької області «Про створення рейдових груп» №9 від 13.05.2020 року згідно якого постановлено створити рейдові групи яким з 14.05.2020 року провести заходи з контролю за дотриманням суб`єктами підприємницької діяльності на території Старосинявського району протиепідемічних вимог відповідно до чинного законодавства України;

постановою Головного державного санітарного лікаря України «Про затвердження Тимчасових рекомендацій щодо організації протиепідемічних заходів з торгівлі на ринках на період карантину у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)» №34 від 06.06.2020 року;

розпорядженням керівника робіт з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації Старосинявської районної державної адміністрації Хмельницької області «Про посилення карантинних заходів» №11 від 23.06.2020 року згідно якого постановлено: Старосинявському ВП Старокостянтинівського ВП ГУНП в Хмельницькій області в межах компетенції забезпечити здійснення контролю за дотриманням протиепідемічних заходів, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 20.05.2020 року №392 зі змінами, внесеними постановою від 17.06.2020 року №500 (п. 1); керівникам рейдових груп посилити контроль за виконанням і дотриманням протиепідемічних заходів, в тому числі, заборони перебування в громадських будинках і спорудах, громадському транспорті без вдягнутих засобів індивідуального захисту, зокрема, респіраторів або захисних масок, що закривають ніс та рот, проведення суб`єктами господарювання заходів з дезінфекції, в першу чергу в закладах громадського харчування (ресторані, кафе тощо), торговельно-розважальних центрів, закладів розважальної діяльності, фітнес-центрів, закладів культури тощо, при виявленні порушень забезпечити проведення роз`яснювальної роботи та інформування органів Національної поліції для вжиття відповідних заходів (п. 2);

письмовими поясненнями ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 від 26.06.2020 року згідно змісту яких о 08 год. 40 хв. було виявлено факт порушення карантинних заходів, а саме: ОСОБА_1 , будучи підприємцем, здійснювала несанкціоновану (стихійну) торгівлю продуктами харчування на території, прилеглій до Старосинявського ринку по вул. Ватутіна, без вдягнутої на лице захисної маски чим порушила п. 6 Тимчасових рекомендацій, затверджених постановою Головного державного санітарного лікаря України від 06.06.2020 року;

письмовими поясненнями ОСОБА_5 від 26.06.2020 року згідно змісту яких 26.06.2020 року ОСОБА_1 без засобів індивідуального захисту та антисептиків проводила торгівлю цукерками, макаронами та іншими товарами;

протоколом про адміністративне правопорушення серія АПР18 від 26.06.2020 року, де зазначені фактичні обставини вчинення правопорушення. У протоколі ОСОБА_1 вказала, що не погоджується з вказаними порушеннями, оскільки здійснювала торгівлю на території автостанції Стара Синява згідно договору оренди і всі документи може надати.

Суд не погоджується з доводами ОСОБА_1 про те, що вона не здійснювала стихійну торгівлю, адже безпосередньо у протоколі про адміністративне правопорушення та доданих матеріалах місцем торгівлі вказано територію, яка є прилеглою до Старосинявського ринку.

Водночас, Договір оренди від 15.02.2020 року визначає, що місцем торгівлі є кіоск на території Старосинявської автостанції.

При накладенні адміністративного стягнення враховується характер вчиненого правопорушення, фактичне визнання ОСОБА_1 у поданому суду письмовому клопотанні факту приспущення засобу індивідуального захисту – маски під час проведення торгівлі, особа правопорушниці, яка має на утриманні 3 дітей – 2 малолітніх (2011 року народження) і 1 неповнолітнього (2004 року народження), те, що ОСОБА_1 вперше притягується до адміністративної відповідальності.

Суд приймає до уваги й те, що число хворих на коронавірусну хворобу (COVID-19) постійно збільшується, що є загальновідомою обставиною, тому придбання товарів у суб`єкта господарювання, який обслуговує клієнтів без засобів індивідуального захисту, потенційно становить загрозу для їх життя та здоров`я.

У зв`язку із зазначеним суд не може визнати дане правопорушення малозначним у відповідності до ст. 22 КУпАП.

Сукупність зазначених обставин дає підстави до висновку про необхідність застосування адміністративного стягнення у виді штрафу у мінімальній межі санкції ст. 44-3 КУпАП, яке буде необхідним та достатнім для виправлення ОСОБА_1 і запобігання вчинення нею нових правопорушень.

У відповідності до ч. 1 ст. 40-1 КУпАП, ч. 1, п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік», особою, на яку накладено адміністративне стягнення, сплачується судовий збір.

Керуючись ст.ст. 33-35, 40-1, 44-3, 245, 251-252, 280, 283-285, 294 КУпАП,

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 визнати винуватою у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 44-3 КУпАП, та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000,00 (сімнадцять тисяч) грн.

Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в сумі 420 грн. 40 коп. (р/р UA908999980313111256000026001, код за ЄДРПОУ: 37993783, отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код банку (МФО) 899998, код класифікації доходів бюджету 22030106).

На постанову може бути подана апеляційна скарга протягом 10 днів з дня її винесення.

Суддя: А.В. Лазаренко