Рішення № 91423779, 04.09.2020, Комунарський районний суд м. Запоріжжя

Дата ухвалення
04.09.2020
Номер справи
333/2509/20
Номер документу
91423779
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа №333/2509/20

Провадження №2/333/1698/20

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04 вересня 2020 року м. Запоріжжя

Комунарський районний суд м. Запоріжжя у складі:

головуючої судді Варнавської Л.О.,

за участю секретаря судового засідання Бабенко Я.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Запоріжжя позовну заяву Публічного акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» в особі Запорізьких міських електричних мереж до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про стягнення вартості не облікованої електричної енергії, -

ВСТАНОВИВ:

22.05.2020 року позивач звернувся до суду із позовом до відповідача ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про солідарне стягнення 4519,88 грн. вартості не облікованої електричної енергії та додаткових витрат, пов`язаних з порушенням споживачем ПРРЕЕ у розмірі 1176 грн. 25 коп. Посилається на те, що позивач надає послуги з розподілу електричної енергії на об`єкт, розташований за адресою: АДРЕСА_1 на підставі відкритого на ім`я ОСОБА_1 особового рахунку № НОМЕР_1 . 09.09.2019 року при здійсненні рейдовою бригадою перевірки дотримання споживачем ПРРЕЕ було виявлено порушення Правил відповідачем по справі, а саме: здійснив дії, що призвели до зміни показів засобу обліку електричної енергії - в прилад обліку вмонтовано пристрій, який за допомогою дистанційного керування зупиняє лічильний механізм та дає змогу без облікового споживання електричної енергії. Контролер під час огляду не мав можливості виявити дане порушення без застосування спеціальних технічних засобів. Виявлене порушення зафіксовано Актом про порушення №10000092 від 09.09.2019 р. Акт складений в присутності відповідача 2 ОСОБА_2 , ним підписаний без заперечень та зауважень. Другий примірник надано споживачу. Повідомлення про дату та час проведення експертизи приладу обліку та запрошення на засідання комісії з розгляду актів про порушення направлено на адресу відповідача рекомендованим листом 18.09.2019 р., споживач своїм правом бути присутнім при проведенні експертизи не скористався. Як вказано в акті проведення експертизи лічильника електроенергії №264 від 24.09.2019 року за результатами проведеної експертизи лічильника зниження показників лічильника здійснювалось таким чином: відбитки на пломбах лічильника не відповідають зразкам відбитків тавр ПАТ «ЗОЕ» та ДП «Запоріжжястандарт метрологія»; всередині лічильника знаходиться пристрій, який дозволяє дистанційно зупиняти роботу лічильного механізму. На підставі ПРРЕЕ споживачу визначено за формулою 5 глави 8.4 ПРРЕЕ обсяг не облікованої електроенергії у кількості 1806 кВт год. на суму 4519 грн. 88 коп. На засідання комісії з розгляду актів відповідач не з`явився, додаткових заперечень, зауважень або пояснень стосовно виявленого порушення до комісії не надав. 07.11.2019 р. комісія з розгляду актів про порушення визнала причетність споживача до виявленого порушення, затвердила розрахунок обсягу та вартості не облікованої внаслідок порушення споживачем ПРРЕЕ електроенергії. Копію протоколу засідання комісії №393 від 07.11.2019 р., розрахунок вартості та обсягу електроенергії на рахунок на суму 4519,88 грн. надіслані відповідачу рекомендованим листом, що підтверджується фіскальним чеком поштового відділення від 15.11.2019 р. Протоколом засідання комісії з розгляду актів споживач повідомлений, що у разі незгоди з фактом виявленого порушення або незгоди з сумою нарахувань по акту для вирішення конфліктної ситуації, він може звернутися до Інформаційно-консультативного центру. Відповідач своїм правом звернутися не скористався, суму боргу не сплатив до теперішнього часу, з пропозицією укласти договір реструктуризації заборгованості до ПАТ «Запоріжжяобленерго» не звертався. Внаслідок порушення споживачем правил позивач зазнав додаткові витрати пов`язані з ремонтом однофазного електронного лічильника НІК2102 у розмірі 206,83 грн., проведенням експертизи механічних показників однофазного лічильника в розмірі 520,11 грн. заміною однофазного лічильника за заявою населення у розмірі 139,90 грн., проведенням позачергової технічної перевірки однофазного лічильника за заявою споживача у розмірі 113,37 грн., всього на суму 1176,25 грн.

В судове засідання представник позивача не з`явилась, надала заяву про розгляд справи без її участі, позов підтримала в повному обсязі.

Відповідачі ОСОБА_1 , ОСОБА_2 в судове засідання не з`явились, надіслали відзив на позовну заяву, в якому позов не визнали в повному обсязі, посилаючись на таке. Акт про порушення №10000092 від 09.09.2019 р. було складено із порушенням, а саме: не заповнено п. 9 в частині відомостей про направлення лічильника на експертизу, а також складений Акт не відповідає п. 8.4.6 ПРРЕЕ. Так, згідно п. 8.4.6 в акті про порушення зазначаються відомості про дії представників оператора системи, вжиті для виявлення місця підключення із зазначенням їх типу та способу застосування, здійснення часткового демонтажу будівельних конструкцій, оздоблювальних матеріалів та/або демонтажу приладів чи їх захисних панелей тощо. В протоколі №393 засідання комісії з розгляду актів від 07.11.2019 р. вказано, що споживачем здійснено дії, які призвели до зміни показів засобу обліку (п. 8.4.23) ПРРЕЕ. Проте в Акті про порушення від 09.09.2019 р. не вказано жодних відомостей про те, який саме нібито пристрій вмонтовано, яким чином, куди саме, якого розміру, типу, та яким чином відбувалось дистанційне керування, про яке вказано в акті. У висновках експертизи вказано про те, що лічильник №3900950 визнано непридатним для подальшої експлуатації. Тобто, при огляді лічильника не виявлено наявність будь-яких вмонтованих пристроїв і не вказано при огляді жодного слова про невідповідність пломб. У висновку Акта проведення експертизи вказується про нібито невідповідність пломб та про знаходження якогось пристрою, при цьому не вказано, яким чином дистанційно зупиняється робота лічильного механізму, не вказано який пристрій вмонтовано, його опис, розмір, тип. Позивачем не надано жодного доказу існування будь-якого пристрою у лічильнику, не має фото чи відео зйомки. Також не підтверджується невідповідність пломб. Відповідно до п. 8.4.4 ПРРЕЕ факт пошкодження пломб, втручання в роботу засобів вимірювальної техніки має бути підтверджений експертизою, проведеною спеціалізованою організацією, яка має право на її проведення. До матеріалів справи надано копію Акту, проведеного комісією ПАТ «Запоріжжяобленерго», тобто працівниками позивача, що ставить під сумнів об`єктивність такого акту. Крім того, не надано доказів наявності права проведення таких експертиз позивачем.

Вивчивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлені такі факти та відповідні ним обставини.

Особовий рахунок № НОМЕР_1 на будинок АДРЕСА_1 , відкритий на ім`я ОСОБА_1 . Власником цього будинку відповідно до інформації Реєстру права власності на нерухоме майно також є ОСОБА_1 .

Згідно ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживачем є фізична чи юридична особа, яка отримує або має намір отримати житлово-комунальну послугу.

Таким чином, ОСОБА_1 є споживачем електричної енергії за адресою будинок АДРЕСА_1 .

09.09.2019 року при здійсненні рейдовою бригадою перевірки дотримання споживачем ПРРЕЕ було виявлено порушення Правил відповідачем по справі, а саме: здійснив дії, що призвели до зміни показів засобу обліку електричної енергії - в прилад обліку вмонтовано пристрій, який за допомогою дистанційного керування зупиняє лічильний механізм та дає змогу без облікового споживання електричної енергії. Контролер під час огляду не мав можливості виявити дане порушення без застосування спеціальних технічних засобів.

Виявлене порушення зафіксовано Актом про порушення №10000092 від 09.09.2019 р.

Акт складений в присутності підписано трьома представниками постачальника електричної енергії та уповноваженою особою споживача ОСОБА_2 , ним підписаний без заперечень та зауважень. Другий примірник надано споживачу.

Повідомлення про дату та час проведення експертизи приладу обліку та запрошення на засідання комісії з розгляду актів про порушення направлено на адресу відповідача рекомендованим листом 18.09.2019 р.

Згідно акту проведення експертизи лічильника електроенергії №264 від 24.09.2019 року за результатами проведеної експертизи лічильника встановлено, що зниження показників лічильника здійснювалось таким чином: відбитки на пломбах лічильника не відповідають зразкам відбитків тавр ПАТ «ЗОЕ» та ДП «Запоріжжястандарт метрологія»; всередині лічильника знаходиться пристрій, який дозволяє дистанційно зупиняти роботу лічильного механізму.

На підставі ПРРЕЕ споживачу визначено за формулою 5 глави 8.4 ПРРЕЕ обсяг не облікованої електроенергії у кількості 1806 кВт год. на суму 4519 грн. 88 коп.

На засідання комісії з розгляду актів відповідач не з`явився, додаткових заперечень, зауважень або пояснень стосовно виявленого порушення до комісії не надав.

07.11.2019 р. комісія з розгляду актів про порушення визнала причетність споживача до виявленого порушення, затвердила розрахунок обсягу та вартості не облікованої внаслідок порушення споживачем ПРРЕЕ електроенергії.

Копію протоколу засідання комісії №393 від 07.11.2019 р., розрахунок вартості та обсягу електроенергії на рахунок на суму 4519,88 грн. надіслані відповідачу рекомендованим листом, що підтверджується фіскальним чеком поштового відділення від 15.11.2019 р.

Відповідно до статті 26 Закону України «Про електроенергетику» споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України. Правопорушення в електроенергетиці тягне за собою встановлену законодавством України цивільну, адміністративну і кримінальну відповідальність.

Згідно зі статтею 27 Закону України «Про електроенергетику» правопорушеннями в електроенергетиці є порушенням Правил.

Згідно Правил користування електричною енергією для населення, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України №1357 від 26 липня 1999 року, (далі - Правила) споживач електричної енергії зобов`язаний дотримуватися вимог нормативно-технічних документів та договору; забезпечувати належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх електроустановок та побутових електроприладів; оплачувати спожиту електричну енергію та здійснювати інші платежі відповідно до умов договору та цих Правил; узгоджувати з енергопостачальником нові підключення та переобладнання внутрішньої електропроводки (п. 42 Правил).

Згідно пункту 48 Правил користування електричною енергією для населення, споживач несе відповідальність за порушення правил користування електричною енергією; розкрадання електричної енергії у разі самовільного підключення до електромереж і споживання електричної енергії без приладів обліку; пошкодження приладів обліку.

Підстави та порядок складання актів про порушення споживачем правил користування електричною енергією, у тому числі актів, що засвідчують факти її розкрадання, врегульовано, зокрема, п. 53 Правил користування електричною енергією для населення.

Відповідно до пункту 53 Правил користування електричною енергією для населення у разі виявлення представником енергопостачальної організації порушень споживачем правил користування електроенергією, у тому числі розкрадання, складається акт, що підписується представником енергопостачальної організації й споживачем.

Рішення комісії з розгляду актів оформляється протоколом, копія якого видається побутовому споживачу. У протоколі зазначається інформація про причетність побутового споживача до порушення цих Правил. У разі причетності побутового споживача до порушення цих Правил у протоколі зазначаються: відомості щодо обсягу та вартості необлікованої електричної енергії; розрахунок проведених нарахувань з посиланням на відповідні пункти цих Правил та Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення побутовими споживачами правил користування електричною енергією затвердженою постановою НКРЕ від 04.05.2006 року №562, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 04.07.2006 року за №782/12656 (далі Методика).

Згідно п. 6.40 Правил у разі виявлення представниками електропередавальної організації або представниками постачальника електричної енергії пошкоджень чи зриву пломб, установлених в місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів обліку, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів (систем) обліку з метою зміни їх показів перерахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до Методики.

Відповідно до п. 6.41 Правил у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником постачальника електричної енергії, від якого споживач одержує електричну енергію, або електропередавальної організації порушень цих Правил або умов договору на місці виявлення порушення у присутності представника споживача оформляється акт порушень.

Пунктом 2.1 Методики передбачено, що остання застосовується на підставі акта про порушення, складеного в порядку, установленому цією Методикою, з урахуванням Правил та в разі виявлення наступних порушень ПКЕЕ: п.п. 2.1.2 пошкодження або відсутності пломб з відбитками тавр енергопостачальника чи інших заінтересованих сторін, індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, складеному в порядку, визначеному ПКЕЕ, або в іншому документі, який підтверджує факт пломбування і передачу на збереження приладів обліку, установлених пломб та індикаторів; п.п. 2.1.3 пошкодження приладів обліку (розбите скло, пошкодження цілісності корпусу тощо), інших дій споживача, які призвели до зміни показів приладів обліку (фіксація індикатором впливу постійного (змінного) магнітного або електричного полів (у разі підтвердження факту встановлення та передачі на збереження споживачу цього індикатора), використання фазозсувного трансформатора тощо).

Відповідно до підпункту 9 пункту 10.2 Правил споживач електричної енергії зобов`язаний забезпечувати функціонування власних розрахункових засобів обліку електричної енергії відповідно до вимог нормативно-технічних документів та паспортних даних заводу-виробника відповідних засобів обліку.

Пунктом 6.40 Правил встановлено, що перерахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до Методики, у разі явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів (систем) обліку з метою зміни їх показів.

Відповідно до підпункту 3 пункту 2.1 Методики остання застосовується на підставі акту про порушення, складеного в порядку, установленому цією Методикою, з урахуванням вимог правил користування електричною енергією та в разі виявлення таких порушень правил користування електричною енергією, як, зокрема: пошкодження приладів обліку (розбите скло, пошкодження цілісності корпусу тощо), інших дій споживача, які призвели до зміни показів приладів обліку (фіксація індикатором впливу постійного (змінного) магнітного або електричного полів (у разі підтвердження факту встановлення та передачі на збереження споживачу цього індикатора), використання фазозсувного трансформатора тощо).

Згідно з пунктом 3.1 зазначеної Методики факт втручання споживача в роботу приладів обліку, факт пошкодження пломб та/або приладів обліку має бути підтверджений експертизою.

Враховуючи вищевказане, суд вважає, що наявними у справі доказами встановлено факт втручання в роботу належного позивачці засобу обліку, що призвело до зміни показів цього засобу і є підставою для перерахунку відповідачем обсягу та вартості електроенергії за Методикою, тобто за період з останньої технічної перевірки лічильника, але не більше, ніж за три роки.

Порушення зафіксовані в акті про порушення №10000092 від 09.09.2019 року підтверджено висновком експертного дослідження №264 від 24.09.2019 року. Доводи відповідачів щодо того, що вказане втручання в роботу лічильника не зафіксоване за допомогою фото та відеозйомки, судом не можуть прийматись до уваги, оскільки діючим законодавство врегульовано право споживача приймати особисту участь під час проведення експертизи, ОСОБА_1 було запрошено для проведення експертизи, але він не скористався своїм правом.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.

Відповідно до п. 5.5.10 ПРРЕ у разі порушення схеми розрахункового обліку електричної енергії, пошкодження або викрадення розрахункових засобів вимірювання обсягу електроенергії внаслідок дії споживача, їх ремонт, заміну і технічну перевірку здійснюють за рахунок споживача.

Згідно рахунку №18801/30 від 07.11.2019 року позивач зазнав додаткових витрат пов`язаних з ремонтом однофазного електронного лічильника НІК2102 на суму 206,83 грн., з проведенням експертизи механічних показників однофазного лічильника на суму 520,11 грн., заміною однофазного лічильника за заявою населення у розмірі 139,90 грн., проведенням позачергової технічної перевірки однофазного лічильника за заявою споживача у розмірі 113,37 грн., всього на суму 1176,25 грн., які підлягають стягненню з відповідача.

Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України, так як судове рішення ухвалюється у повному обсязі на користь позивача, понесені ним і документально підтверджені судові витрати підлягають стягненню з відповідачів.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 12, 81, 141, 263-265, 274-279 ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву Публічного акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» в особі Запорізьких міських електричних мереж до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про стягнення вартості не облікованої електричної енергії - задовольнити повністю.

Стягнути солідарно з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_2 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_3 , які проживають за адресою АДРЕСА_1 , на користь Публічного акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» в особі Запорізьких міських електричних мереж (на поточний рахунок НОМЕР_4 , АТ «Метабанк», МФО 313582, ЄДРПОУ 00130926) вартість не облікованої електричної енергії у розмірі 4519 (чотири тисячі дев`ятнадцять) гривень 88 копійок, додаткові витрати у розмірі 1176 (одна тисяча сто сімдесят шість) гривень 25 копійок, а всього - 5696 (п`ять тисяч шістсот дев`яносто шість) гривень 13 копійок.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_2 , який проживає за адресою АДРЕСА_1 , на користь Публічного акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» в особі Запорізьких міських електричних мереж (на поточний рахунок НОМЕР_4 , АТ «Метабанк», МФО 313582, ЄДРПОУ 00130926) судовий збір у розмірі 1051 (одна тисяча п`ятдесят одна) гривня.

Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_3 , який проживає за адресою АДРЕСА_1 , на користь Публічного акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» в особі Запорізьких міських електричних мереж (на поточний рахунок НОМЕР_4 , АТ «Метабанк», МФО 313582, ЄДРПОУ 00130926) судовий збір у розмірі 1051 (одна тисяча п`ятдесят одна) гривня.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Запорізького апеляційного суду через Комунарський районний суд м. Запоріжжя. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому відповідного рішення суду.

Головуюча Л.О. Варнавська