Рішення № 91412449, 09.09.2020, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
09.09.2020
Номер справи
640/7387/20
Номер документу
91412449
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09 вересня 2020 року м. Київ № 640/7387/20

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Каракашьяна С.К., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 ; ОСОБА_2 доКиївської міської радипровизнання протиправним та скасування рішення, ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

ОСОБА_1 (позивач-1/ ОСОБА_1 ), ОСОБА_2 (позивач-2/ ОСОБА_2 ) звернулись до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Київської міської ради ( відповідач), в якому просять суд визнати протиправними та скасувати рішення Київської міської ради №124/8294 від 13 лютого 2020 року «Про внесення змін до рішення Київської міської ради від 01 грудня 2015 року №4/4 «Про перелік та склад постійних комісії Київської міської ради VІІІ скликання».

На обґрунтування позовних вимог позивачі зазначають, що вимоги нормативно-правових актів встановлюють пряму вимогу обов`язкового входження депутатів місцевих рад до складу однієї з комісій, зазначивши, що вихід зі складу депутатської фракції не є підставою для виключення зі складу постійних комісії Київської міської ради. Як вказують позивачі, чинне законодавство, у тому числі Регламент, не передбачає надання повноважень депутатським фракціям відповідача вирішувати питання щодо кандидатур посадових осіб, які пропонуються для обрання, затвердження, призначення або погодження.

Відповідачем подано відзив на позов, згідно змісту якого відповідач проти задоволення позовних вимог заперечує. Як зазначає відповідач, вихід позивачів із фракції безпосередньо вплинув на право депутатської фракції «Всеукраїнське об`єднання «Свобода» Київської міської ради на пропорційне представництво в постійних комісіях Київської міської ради.

Також, відповідачем наголошено про відсутність звернень позивачів до Київської міської ради із заявами про включення їх до обраних ними на власний розсуд постійних комісій Київської міської ради.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва

ВСТАНОВИВ:

Судом встановлено, рішенням Київської міської ради від 01.12.2015 № 4/4 «Про перелік та склад постійних комісій Київської міської ради VIII скликання» ОСОБА_1 включено до складу постійної комісії Київської міської ради з питань транспорту, зв`язку га реклами, ОСОБА_2 - до постійної комісії Київської міської ради з питань житлово-комунального господарства та паливно-енергетичного комплексу.

05 листопада 2019 року позивачі повідомили Секретаря Київської міської ради Прокопіва В.В. про свій вихід зі складу депутатської фракції «Всеукраїнське об`єднання «Свобода» у Київській міській раді.

12 грудня 2019 року голова депутатської фракції «Всеукраїнське об`єднання «Свобода» Ю.М. Сиротюк звернувся до Секретаря Київської міської ради Прокопіва В.В. із повідомленням № 08/268-078 про виключення позивача-1 та позивача-2 зі складу депутатської фракції «Всеукраїнське об`єднання «Свобода» у Київській міській раді та з проханням підготувати проект рішення про виключення депутатів ОСОБА_5 зі складу постійної комісії Київської міської ради з питань транспорту, зв`язку га реклами та ОСОБА_2 зі складу постійної комісії Київської міської ради з питань житлово-комунального господарства та паливно-енергетичного комплексу.

Рішенням Київської міської ради № 124/8294 від 13 лютого 2020 року «Про внесення змін до рішення Київської міської ради від 01 грудня 2015 року № 4/4 «Про перелік та склад постійних комісій Київської міської ради VIII скликання» викладено в новій редакції додаток до рішення Відповідача від 01 грудня 2015 року № 4/4 «Про перелік та склад постійних комісій Київської міської ради VIII скликання».

Після внесення змін до додатку до рішення Відповідача від 01 грудня 2015 року № 4/4 «Про перелік та склад постійних комісій Київської міської ради VIII скликання», позивач-1 та позивач-2 не внесенні до складу будь-якої постійної комісії Київської міської ради, що зумовило звернення позивачів з даним позовом до суду.

Досліджуючи надані сторонами докази, аналізуючи наведені міркування та заперечення, оцінюючи їх в сукупності, суд бере до уваги наступне.

Статтею 1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що районні та обласні ради - органи місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст.

Згідно із преамбулою Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» цей Закон відповідно до Конституції України визначає систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування.

Сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами (частина перша статті 10).

Строк повноважень місцевої ради, обраної на чергових місцевих виборах, визначається Конституцією України. Повноваження місцевої ради, обраної на позачергових, повторних або перших виборах, закінчуються в день відкриття першої сесії відповідної ради, обраної на наступних (чергових або позачергових) виборах.

Повноваження депутата ради відповідно до ч.1 ст.49 Закону починаються з моменту офіційного оголошення відповідною територіальною виборчою комісією на сесії ради рішення про підсумки виборів та визнання повноважень депутатів і закінчуються в день першої сесії ради нового скликання.

Відповідно до ст.43 Закону виключно на пленарних засіданнях обласної ради вирішуються питання про утворення, обрання і ліквідація постійних та інших комісій ради, зміна їх складу, обрання голів комісій.

Згідно із ч.1,2,13 ст.47 Закону постійні комісії ради є органами ради, що обираються з числа її депутатів, для вивчення, попереднього розгляду і підготовки питань, які належать до її відання, здійснення контролю за виконанням рішень ради, її виконавчого комітету.

Постійні комісії обираються радою на строк її повноважень у складі голови і членів комісії. Всі інші питання структури комісії вирішуються відповідною комісією.

Депутати працюють у постійних комісіях на громадських засадах. За рішенням обласних рад голови постійних комісій з питань бюджету можуть працювати в раді на постійній основі.

Київським міським головою подано підготовлений проект рішення «Про внесення змін до рішення Київської міської ради від 01 грудня 2015 року № 4/4 "Про перелік та склад постійних комісій Київської міської ради VIII скликання», контроль за виконанням покладено на постійну комісією Київської міської ради з питань місцевого самоврядування, регіональних та міжнародних зав`язків та постійну комісію Київської міської ради з питань регламенту та депутатської етики.

Згідно пояснювальної записки до проекту рішення «Про внесення змін до рішення Київської міської ради від 01 грудня 2015 року № 4/4 "Про перелік та склад постійних комісій Київської міської ради VIII скликання», відповідно до частини другої статті 49 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та частини другої статті 20 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», кожен депутат місцевої ради, окрім секретаря ради, повинен входити до складу однієї з постійних комісій ради. Згідно пункту 2 частини першої статті 18 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» та пунктом 3 частини першої статті 6 Регламенту Київської міської ради, депутат Київської міської ради зобов`язаний брати участь у роботі ради, постійних комісій та інших її органів. Враховуючи вищезазначене, та у зв`язку зі змінами у персональному складі депутатського корпусу Київської міської ради та з метою ефективного виконання депутатами свої обов`язків підготовлений проект рішення «Про внесення змін до рішення Київської міської ради від 01 грудня 2015 року № 4/4 "Про перелік та склад постійних комісій Київської міської ради VIII скликання». Метою прийняття даного рішення є забезпечення можливості виконання депутатами Київської міської ради свого обов`язку щодо входження до складу однієї з постійних комісії Київської міської ради, а також виключення зі переліку та персонального складу постійних комісій Київської міської ради VIII скликання осіб, які в установленому законодавством порядку склали свої повноваження депутатів Київської міської ради.

Згідно Протоколу №3 від 29.01.2020 чергового засідання постійної комісії Київської міської ради з питань місцевого самоврядування, регіональних та міжнародних зав`язків поставлено на розгляд (обговорення) питань порядку денного: про розгляд проєкту рішення Київської міської ради «Про внесення змін до рішення Київської міської ради від 01 грудня 2015 року № 4/4 "Про перелік та склад постійних комісій Київської міської ради VIII скликання» та, зокрема, вирішено підтримати пропозицію фракції ВО «Свобода» щодо виключення зі складу постійної комісії Київської міської ради з питань житлово-комунального господарства та паливно-енергетичного комплексу депутата Київської міської ради ОСОБА_2 та виключення зі складу постійної комісії Київської міської ради з питань транспорту, зв`язку та реклами депутата Київської міської ради ОСОБА_1 («за»-3, «проти»-0, «утрималось» - 0, «не голосували» - 0).

Як вбачається із витягу зі стенограми пленарного засідання Київської міської ради Х сесії VIII скликання від 13.02.2020, поставлено на голосування та прийняті рішення щодо пропозиції голови фракції ВО «Свобода» Сиротюка Юрія Миколайовича виключити депутата ОСОБА_2 зі складу постійної комісії з питань житлово-комунального господарства та паливно-енергетичного комплексу (за-75, проти -4, утрималось -2) та щодо пропозиції голови фракції ВО «Свобода» Сиротюка Юрія Миколайовича виключити депутата ОСОБА_1 зі складу постійної комісії з питань транспорту, зв`язку та реклами (за -74, проти -5, утрималось -4).

Як вбачається зі стенограми пленарного засідання Київради від 13.02.2020, після обговорення проекту рішення Київської міської ради «Про внесення змін до рішення Київської міської ради від 01 грудня 2015 року № 4/4 "Про перелік та склад постійних комісій Київської міської ради VIII скликання», проект рішення прийнятий в цілому з усіма проголосованими правками ( за -93, проти -1, утрималось - 0).

З вищевикладеного вбачається, що відповідачем здійснено належну процедуру, передбачену Регламентом Київради, щодо внесення проекту рішення про внесення змін до рішення Київради від 01 грудня 2015 року № 4/4 «Про перелік та склад постійних комісій Київської міської ради VІІІ скликання», який підтриманий необхідним числом депутатів на пленарному засіданні.

Щодо посилань позивачів на обов`язковість входження депутатів місцевих рад до складу однієї з комісій, та на те, що вихід зі складу депутатської фракції не є підставою для виключення зі складу постійних комісії Київської міської ради, суд зазначає наступне.

За приписами частини другої статті 20 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» депутат місцевої ради, крім секретаря ради, голови районної у місті, районної, обласної ради та їх заступників, повинен входити до складу однієї з постійних комісій, що утворюються радою.

При цьому, відповідно до статті 28 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» депутатські групи, фракції мають право на пропорційне представництво в постійних та тимчасових та тимчасових комісіях ради (квотний принцип).

Також, згідно пункту 1 частини 3 статті 18 Регламенту Депутатські фракції Київради мають право: на пропорційне представництво в постійних та тимчасових контрольних комісіях Київради.

В той же час, частиною другою статті 19 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» визначено права депутата місцевої ради, зокрема й право вносити на розгляд ради та її органів пропозиції з питань, пов`язаних з його депутатською діяльністю.

Згідно статті 26 Регламенту Київської міської ради суб`єктами подання проектів рішень виступають Київський міський голова, депутати Київради, заступник міського голови - секретар Київради, постійні комісії Київради, виконавчий орган Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація), загальні збори громадян в порядку, визначеному законодавством та цим Регламентом, а також члени територіальної громади міста Києва в порядку місцевої ініціативи відповідно до вимог, передбачених законодавством та цим Регламентом.

Отже, ініціатором (суб`єктом) подання проекту відповідного рішення, зокрема, щодо включення депутата до складу певної постійної комісії Київради, може бути як самі позивачі - депутати Київради, так і інші суб`єкти, визначені статтею 26 Регламенту Київради.

З наведеного вбачається, що позивачі, на виконання обов`язку, передбаченого статтею 20 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», стосовно входження до однієї з постійних комісій Київради, наділені правом подання відповідного звернення щодо бажання бути обраним до складу постійної комісії.

З огляду на наведене, суд не вбачає протиправності в спірному рішенні відповідача №124/8294 від 13 лютого 2020 року «Про внесення змін до рішення Київської міської ради від 01 грудня 2015 року №4/4 «Про перелік та склад постійних комісії Київської міської ради VІІІ скликання», прийнятого відповідно до Регламенту Київради на пленарному засіданні шляхом голосування.

Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до пунктів 1, 3 частини другої статті 129 Конституції України та частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочиснтваУкраїни кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, Окружний адміністративний суд міста Києва, з урахуванням вимог встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, виходячи з системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, вважає, що адміністративний позов не підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст. 2, 3, 6-11, 73-77, 79, 90, 139, 241 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

В И Р І Ш И В:

В задоволенні позову ОСОБА_1 , ОСОБА_2 відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 - 297 КАС України.

Суддя С.К. Каракашьян