
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 вересня 2020 року м. ПолтаваСправа № 440/3522/20
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Довгопол М.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за позовом Головного управління ДПС у Полтавській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу,
В С Т А Н О В И В:
І. ІСТОРІЯ СПРАВИ
1. Стислий зміст позовних вимог
06 липня 2020 року Головне управління ДПС у Полтавській області (далі-позивач, ГУ ДПС у Полтавській області) звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (далі-відповідач, ФОП ОСОБА_1 ) про стягнення податкового боргу з орендної плати з фізичних осіб у розмірі 51960,13 грн та з єдиного податку з фізичних осіб у розмірі 3782,33 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що за ФОП ОСОБА_1 обліковується податковий борг з орендної плати з фізичних осіб у розмірі 51960,13 грн та з єдиного податку з фізичних осіб у розмірі 3782,33 грн.
2. Стислий зміст заперечень відповідача
Відповідач правом на подання відзиву на позовну заяву не скористався.
Відповідно до частини шостої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
3. Процесуальні дії по справі
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 09 липня 2020 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі, вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України.
ІІ. ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини справи та відповідні правовідносини.
ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) зареєстрована як фізична особа-підприємець, запис у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань №2 572 000 0000 000986 від 02.04.2011, перебуває на обліку у ГУ ДПС у Полтавській області, Карлівське управління, Машівська ДПІ (Машівський район), про що свідчать витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань /а.с.21/ та відомості з інформаційної системи ДПС України /а.с.22/.
З довідки ГУ ДПС у Полтавській області №25634/16-31-53-10 від 02.07.2020 /а.с.15/ суд вбачає, що за ФОП ОСОБА_1 обліковується податковий борг з орендної плати з фізичних осіб у розмірі 51960,13 грн (основний платіж - 40219,58 грн та пеня-11740,55 грн) та з єдиного податку у розмірі 3782,23 грн (основний платіж-3778,40 грн, пеня-3,83 грн), а всього - 55742,36 грн.
Судом встановлено, що податковий борг відповідача виник з наступних підстав.
1. Податковий борг з орендної плати з фізичних осіб
19.02.2019 ФОП ОСОБА_1 подано до Головного управління ДФС у Полтавській області, Карлівське управління, Машівська ДПІ (Машівський район) податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2019 рік, в якій визначено річну суму орендної плати за землю у розмірі 39735,69 грн, у тому числі щомісячно - 3311,31 грн (за грудень - 3311,28 грн) /а.с.23/.
Матеріалами справи підтверджено, що податкове зобов`язання зі сплати орендної плати з фізичних осіб за 2019 рік частково погашено за рахунок наявної переплати у розмірі 2827,42 грн.
18.02.2020 ФОП ОСОБА_1 подано до Головного управління ДПС у Полтавській області, Карлівське управління, Машівська ДПІ (Машівський район) податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2020 рік, у якій визначено річну суму орендної плати за землю у розмірі 39735,69 грн, у тому числі щомісячно - 3311,31 грн (за грудень - 3311,28 грн) /а.с.24/.
З інтегрованої картки платника податків за платежем «Орендна плата з фізичних осіб» /а.с.41/, розрахунку суми боргу з орендної плати з фізичних осіб /а.с.16-17/, розрахунку пені за несвоєчасну сплату орендної плати з фізичних осіб /а.с.18-20/ суд вбачає, що станом на 31.05.2020 за ФОП ОСОБА_1 обліковується податковий борг з орендної плати за землю у розмірі 51960,13 грн (основний платіж - 40219,58 грн та пеня-11740,55 грн).
Отже, з огляду на несплату відповідачем узгоджених податкових зобов`язань з орендної плати з фізичних осіб утворився податковий борг у розмірі 51960,13 грн (основний платіж - 40219,58 грн та пеня-11740,55 грн).
2. Податковий борг з єдиного податку з фізичних осіб
З 01.01.2012 відповідач є платником єдиного податку 2 групи зі ставкою податку у розмірі 20 відсотків мінімальної заробітної плати, що підтверджується заявою про застосування спрощеної системи оподаткування від 04.01.2012 /а.с.25/.
27.06.2019 Машівська селищна рада Полтавської області прийняла рішення 18 сесії селищної ради 7 скликання «Про встановлення ставок та пільг із сплати місцевих податків на 2020 рік», яким встановлено ставки єдиного податку на 2020 рік для фізичних осіб-підприємців, віднесених до І та ІІ групи платників єдиного податку, зокрема встановлено, незалежно від виду господарської діяльності для другої групи платників єдиного податку - 20 відсотків розміру мінімальної заробітної плати /а.с.26-27/.
Статтею 8 Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» від 14.11.2019 №294-ІХ установлено у 2020 році мінімальну заробітну плату у місячному розмірі з 1 січня - 4723 гривні, з 1 вересня - 5000 гривень.
Отже, враховуючи рішення 18 сесії Машівської селищної ради 7 скликання «Про встановлення ставок та пільг із сплати місцевих податків на 2020 рік» /а.с. 26 - 27/ та статтю 8 Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» від 14.11.2019 №294-ІХ, розмір єдиного податку на території Машівської селищної ради для фізичних осіб-підприємців, віднесених до ІІ групи платників єдиного податку з 01.01.2020 по 31.08.2020 становив 944,60 грн.
З інтегрованої картки платника податків за платежем «Єдиний податок з фізичних осіб» /а.с.43/, розрахунку суми боргу з єдиного податку /а.с.16-17/, розрахунку пені за несвоєчасну сплату єдиного податку з фізичних осіб /а.с.18-20/ суд вбачає, що станом на 31.05.2020 за ФОП ОСОБА_1 обліковується податковий борг з єдиного податку за період з 20.02.2020 по 20.05.2020 у розмірі 3782,23 грн (основний платіж-3778,40 грн, пеня-3,83 грн).
Отже, з огляду на несплату відповідачем узгоджених податкових зобов`язань з єдиного податку за період з 20.02.2020 по 20.05.2020 утворився податковий борг у розмірі 3782,23 грн (основний платіж-3778,40 грн, пеня-3,83 грн).
Головним управлінням ДФС у Полтавській області сформовано та надіслано відповідачу податкову вимогу від 25.04.2016 №135-17 про сплату узгодженої суми грошового зобов`язання у загальному розмірі 8834,69 грн /а.с. 28/. Податкова вимога отримана платником податків 28.04.2016 що підтверджено копією рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення /а.с. 28/.
Як встановлено з інтегрованих карток платника податків за 2017-2020 роки /а.с.30-41/ податковий борг, що визначений в податковій вимозі від 25.04.2016 №135-17, не переривався.
Посилаючись на несплату відповідачем податкового зобов`язання у строки, визначені Податковим кодексом України, позивач звернувся до суду з позовом про стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу.
ІІІ. ДЖЕРЕЛА ПРАВА
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
За змістом підпунктів 14.1.39, 14.1.156, 14.1.175, 14.1.162 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України грошове зобов`язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов`язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв`язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності. Податкове зобов`язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк). Податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов`язання. Пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахованих на суми грошових зобов`язань, не сплачених у встановлені законодавством строки.
Згідно із підпунктом 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України платник податків зобов`язаний, зокрема сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Згідно з пунктом 54.1 статті 54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов`язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов`язання та/або пені вважається узгодженою.
Пунктом 56.11 статті 56 Податкового кодексу України передбачено, що не підлягає оскарженню грошове зобов`язання, самостійно визначене платником податків.
Відповідно до пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України платник податків зобов`язаний самостійно сплатити суму податкового зобов`язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Пунктом 59.1 статті 59 Податкового кодексу України передбачено, що у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов`язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. Податкова вимога не надсилається (не вручається), якщо загальна сума податкового боргу платника податків не перевищує шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. У разі збільшення загальної суми податкового боргу до розміру, що перевищує шістдесят неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, контролюючий орган надсилає (вручає) податкову вимогу такому платнику податків.
Згідно з пунктом 59.3 статті 59 Податкового кодексу України податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов`язання.
Відповідно до пункту 59.5 статті 59 Податкового кодексу України у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Підпунктом 20.1.19 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України визначено, що податковий орган наділений правом стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов`язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.
Згідно з пунктом 41.1 статті 41 Податкового кодексу України контролюючими органами є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову, державну митну політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового та митного законодавства, законодавства з питань сплати єдиного внеску та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган (далі - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику), його територіальні органи.
Відповідно до пункту 41.2 статті 41 Податкового кодексу України органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці у межах своїх повноважень. Стягнення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску за виконавчими написами нотаріусів не дозволяється.
Відповідно до пункту 87.11 статті 87 Податкового кодексу України орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи.
Згідно з пунктом 95.1 статті 95 Податкового кодексу України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
ІV. ВИСНОВКИ СУДУ
Системний аналіз норм податкового законодавства дає підстави для висновку, що статусу податкового боргу набуває лише узгоджена сума грошового (податкового) зобов`язання, не сплачена платником податків у визначений строк.
Податкове зобов`язання, визначене відповідачем у податкових деклараціях, вважається узгодженим з дати подання таких декларацій до контролюючого органу та не може бути оскаржене.
Доказів оплати узгоджених грошових зобов`язань з орендної плати за землю за 2019-2020 роки та єдиного податку за період з 20.02.2020 по 20.05.2020 відповідачем не надано.
З огляду на несплату податкових (грошових) зобов`язань у визначені Податковим кодексом України строки, ці зобов`язання набули статусу податкового боргу.
Згідно з частиною першою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідач відзиву на позовну заяву, жодних заперечень чи доказів сплати суми податкового боргу до суду не надав.
Разом з тим, наявність у ФОП ОСОБА_1 податкового боргу за узгодженими грошовими зобов`язаннями підтверджено зібраними у справі письмовими доказами у їх сукупності.
За таких обставин, суд дійшов висновку про правомірність та обґрунтованість позовних вимог Головного управління ДПС у Полтавській області.
Отже, позов належить задовольнити у повному обсязі.
V. РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ
Відповідно до статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
Згідно з частиною 2 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Зважаючи на те, що позивачем є суб`єкт владних повноважень, доказів на підтвердження понесення судових витрат, пов`язаних із залученням свідків та проведенням експертиз не надано, тому суд не вбачає підстав для розподілу судових витрат.
На підставі викладеного та керуючись статтями 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Головного управління ДПС у Полтавській області (вул.Європейська,4, м. Полтава, 36014, ідентифікаційний код 43142831) до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) про стягнення податкового боргу задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) податковий борг з:
- орендної плати з фізичних осіб у розмірі 51960,13 грн (п`ятдесят одна тисяча дев`ятсот шістдесят гривень тринадцять копійок) на розрахунковий рахунок: UA648999980334169815000016616, отримувач: отг смт. Машівка, код отримувача (ЄДРПОУ): 38058806, отримувач: Машівське УК/отг смт. Машівка/18010900, банк одержувача: Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету:18010900;
- єдиного податку з фізичних осіб у розмірі 3782,23 грн (три тисячі сімсот вісімдесят дві гривні двадцять три копійки) на розрахунковий рахунок: UA688999980314020699000016616, отримувач: отг смт. Машівка, код отримувача (ЄДРПОУ): 38058806, отримувач: Машівське УК/отг смт. Машівка/18050400, банк одержувача:Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету:18050400.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя М.В. Довгопол