
14.08.2020 Єдиний унікальний номер 205/10295/19
Провадження номер 2/205/828/20
РІШЕННЯ
іменем України
14 серпня 2020 року
Ленінський районний суд м. Дніпропетровська в складі головуючого судді Остапенко Н.Г., за участю секретаря судового засідання Шевцової М.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпро цивільну справу № 205/10295/19 за позовом Правобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення незаконно отриманої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, -
ВСТАНОВИВ:
29 листопада 2019 року Правобережне управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради звернулося до Ленінського районного суду м. Дніпропетровська з позовом до ОСОБА_1 про стягнення незаконно отриманої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям за період з 01 жовтня 2016 року по 31 березня 2018 року в розмірі 43 988,54 грн., також просили стягнути судові витрати в розмірі 1 921,00 грн.
Ухвалою Ленінського районного суду м. Дніпропетровську від 02 грудня 2019 року відкрито провадження у цивільній справі в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
10 лютого 2020 року від представника відповідача - ОСОБА_2 надійшов відзив на позовну заяву.
14 лютого 2020 року від представника позивача ОСОБА_3 надійшла відповідь на відзив.
В судовому засіданні представник позивача - ОСОБА_4 позовні вимоги підтримала в повному обсязі та просила задовольнити.
В судовому засіданні відповідач ОСОБА_1 та її представник ОСОБА_2 позовні вимоги не визнали та заперечували проти їх задоволення.
Суд, заслухавши пояснення учасників судового процесу, свідка, фахівця, вивчивши матеріали справи, приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
В ході судового розгляду справи встановлено, що ОСОБА_1 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 з 2016 року перебуває на обліку в управлінні соціального захисту населення Новокодацької районної у м. Дніпрі ради, як отримувач державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям (а.с. 6-7).
За результатами проведення інспекторами Правобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради контрольних заходів встановлено, що ОСОБА_5 20 січня 2016 року укладено договір купівлі-продажу 99/100 часток домоволодіння АДРЕСА_2 , вартість якого складає 55 400,00 грн., а також договір купівлі-продажу 1/100 частки домоволодіння АДРЕСА_2 , вартість якого складає 560,00 грн. (а.с. 29-30, 31, 32-33, 34).
ОСОБА_1 при зверненні до управління з питань призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, а саме: 03.10.2016, 14.04.2017, 31.10.2017, 06.04.2018, в декларації про доходи та майновий стан не зазначено факт придбання її чоловіком ОСОБА_5 20 січня 2016 року у власність домоволодіння АДРЕСА_2 , що вплинуло на отримання права, визначення соціальної допомоги та її розміру.
Державна допомога призначається та виплачується згідно ЗУ «Про Державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» та Порядку призначення та виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого постановою КМУ від 24.02.2003 року № 250.
Відповідно до абз. 3 ч. 3 ст. 4 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» та п. 6 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року № 250, для призначення соціальної допомоги уповноважений представник сім`ї подає органу соціального захисту населення такі документи: заяву; документ, що посвідчує особу уповноваженого представника сім`ї; довідку про склад сім`ї; декларацію про доходи та майно).
У відповідності до Положення про головного державного соціального інспектора та державного соціального інспектора», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.08.2001р. № 1091 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 25.08.2004р. № 1098), із змінами, державними соціальними інспекторами Правобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради здійснюються перевірки достовірності повноти інформації про доходи та майновий стан осіб, які входять до складу сім`ї, що звертається за призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям.
Органи, що призначають і виплачують державну допомогу сім`ям з дітьми, мають право перевіряти матеріальне становище сімей з дітьми; робити запити та у строк до п`яти календарних днів з дня надходження відповідного запиту безоплатно отримувати Фонду України інформацію, необхідну для перевірки достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за призначенням державної допомоги сім`ям з дітьми.
Статтею 1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» визначено, що державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім`ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини -середньомісячного сукупного доходу сім`ї; малозабезпечена сім`я - сім`я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний доход нижчий від прожиткового мінімуму для сім`ї.
Згідно із п. 2 Порядку призначення та виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям (в редакції чинній на день виникнення спірних правовідносин), державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім`ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім`ї.
Пунктом 10 Порядку призначення та виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям передбачено, що соціальна допомога не призначається у разі, коли особи, які входять до складу малозабезпеченої сім`ї, протягом 12 місяців перед зверненням за наданням соціальної допомоги здійснили купівлю земельної ділянки, квартири (будинку), автомобіля, транспортного засобу (механізму), будівельних матеріалів, інших товарів довгострокового вжитку тощо або оплатили послуги з навчання, будівництва, ремонту квартири (будинку) або автомобіля, транспортного засобу (механізму), телефонного (в тому числі мобільного) зв`язку тощо (крім житлово-комунальних послуг, у межах норм споживання медичних послуг, пов`язаних із забезпеченням життєдіяльності) в сумі, яка на час звернення перевищує 10-кратну величину прожиткового мінімуму для сім`ї.
Згідно з пунктом 28 Порядку призначення та виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення визначають обсяг надміру виплачених коштів та у разі їх добровільного неповернення вирішують питання про їх стягнення в судовому порядку.
Згідно розрахунку сума надміру отриманих ОСОБА_1 бюджетних коштів за період з 01.10.2016р. по 31.03.2018р. становить 49 988,54 грн. (а.с. 37).
Посилання представника відповідача ОСОБА_2 , що величина десятикратного прожиткового мінімуму для сім`ї ОСОБА_1 станом на 01 травня 2016 року становить 71 900 грн., суд до уваги не приймає, оскільки відповідно Закону України «Про державний бюджет України на 2016 рік» від 25.12.2015 року, прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць з 01.05.2016 року складає:
-для дітей віком до 6 років - 1 228,00 грн.;
-для дітей віком від 6 до 18 років - 1 531,00 грн.;
-для працездатних осіб - 1 450,00 грн.;
-для осіб, які втратили працездатність - 1 130,00 грн.
На час звернення відповідача ОСОБА_1 до органу соціального захисту з заявою щодо призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям 03.10.2016 р. сім`я складалася з п`яти осіб: ОСОБА_1 - працездатна особа; ОСОБА_5 - працездатна особа; ОСОБА_6 , вік 12 років, ОСОБА_7 , вік 6 років, ОСОБА_8 , вік 10 місяців.
Тобто, прожитковий мінімум для призначення допомоги сім`ї ОСОБА_1 становить 4 255,5 грн., 10-кратна величина прожиткового мінімуму для сім`ї станом на 01.05.2016 р. складає 42 555,00 грн.
Заперечення відповідача щодо періоду перерахування надміру сплачених коштів за період з 14.04.17р. по 31.03.18 р. суд до уваги також не приймає з наступних підстав.
Згідно ч. 4 статті 7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям», якщо сім`єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк державна соціальна допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.
Надання недостовірних даних про доходи та майновий стан сім`ї ОСОБА_1 виявлено 12.04.2020 року.
Отже, квітень 2018 року є місяцем документального підтвердження виявлення правопорушення. А так як останнє звернення відповідача з заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям відбулося 06.04.2018 року, то стягнення надміру виплачених коштів здійснюється за всі періоди, які передують 06.04.2018 року.
З метою реалізації права на повернення бюджетних коштів у досудовому та добровільному порядку, 09 липня 2018 року між управлінням соціального захисту населення Новокодацької районної у місті Дніпрі ради та ОСОБА_1 укладено угоду № 609291 про повернення надміру сплачених бюджетних коштів (а.с. 35).
Отже, суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 визнано факт порушення при зверненні з заявою щодо отримання державної допомоги малозабезпеченим сім`ям та суму надміру сплачених бюджетних коштів у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям за період з 01.10.2016 року по 31.03.2018 року у розмірі 49 988,54 грн.
ОСОБА_1 у добровільному порядку сплачено в рахунок відшкодування надміру сплачених бюджетних коштів у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям суму у розмірі 6 000,00 грн.
11 жовтня 2019 року ОСОБА_1 направлено повідомлення щодо припинення надання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, із визначенням порядку та банківських реквізитів управління щодо самостійного повернення надміру виплачених бюджетних коштів. Також, у повідомленні було зазначено про намір здійснення примусового стягнення залишку несплаченої суми у судовому порядку (а.с. 36).
Оскільки відповідач в добровільному порядку не повернула незаконно виплачені кошти, вимоги позивача є обґрунтованими, законними та підлягають задоволенню
Вирішуючи питання щодо судових витрат, відповідно до вимог ст. 141 ЦПК України та Закону України «Про судовий збір», суд приходить до висновку про необхідність стягнути з відповідача на користь позивача судовий збір у розмірі 1 921,00 грн.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 2, 4, 81, 82, 133, 141, 142, 259, 263-265, 268 ЦПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
Позовні вимоги Правобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення незаконно отриманої державної допомоги малозабезпеченим сім`ям - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІПН: НОМЕР_1 , на користь Правобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради, код ЄДРПОУ 42788513, надміру сплачені бюджетні кошти у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям за період з 01.10.2016 року по 31.03.2018 року у розмірі 43 988,54 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Правобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради судові витрати у розмірі 1 921,00 грн.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 30 днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Н.Г. Остапенко