
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 вересня 2020 р. № 400/2177/20 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Фульги А.П. розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1
до відповідача:Військової частини А2227, вул. 40 років Перемоги, 4, м.Первомайськ, Миколаївська область,55202
про:визнання дій протиправними,стягнення індексації грошового забезпечення,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив визнати протиправними дії Військової частини А2227 щодо нарахування та виплати не в повному обсязі індексації грошового забезпечення за період з 14.09.2016 по 14.07.2019 року включно з урахуванням січня 2008 року та березня 2018 року як базових місяців; стянути з відповідача на його користь індексацію грошового забезпечення за період з 14.09.2016 року по 14.07.2016 року як базових місяців в сумі 119044,52 грн з урахуванням відрахувань.
В обгрунтування своїх позовних вимог позивач вказує на те, що при звільненні з військової служби 12.01.18 відповідачем в порушення вимог Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" та п. 2 Порядку проведення індексації грошових доходів громадян, затвердженого постановою КМУ від 17.07.2003 року № 1078 йому не була нарахована та виплачена індексація грошового забезпечення за період проходження військової служби з 14.09.2016 по 14.07.2019 роки. В зв`язку із цим, позивач звернувся до суду.
Відповідачем на адресу суду 10.08.2020 року направлено лист з вимогами встановити відповідачу строк для подання відзиву п`ятнадцять днів з дати закінчення карантину, пов`язаного із запобіганням поширенню короновірусої хвороби.
Суд зазначає,одним із принципів адміністративного судочинства є офіційне з`ясування обставин у справі. Так ч.4 ст.9 КАС України передбачено, що суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з`ясування всіх обставин справи. Разом з тим суд повідомляє, що Постановою КМУ від 20.05.2020р. № 392 "Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та етапів послаблення протиепідемічних заходів" встановлено послаблення протиепідемічних заходів в деяких регіонах України. Виходячи з існуючих карантинних обмежень, суд не вбачає перешкод для розгляду справи в порядку визначеному нормами КАС України та не знаходить перешкод для виконання сторонами по справі своїх процесуальних обов`язків визначених судом.
Відповідно до ЗУ від 18.06.2020 №731-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо перебігу процесуальних строків під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню короновірусної хвороби
(COVID-19)» п.3 розділу VI «Прикінцеві положення» КАС України передбачає під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню короновірусної хвороби (COVID-19), суд за заявою учасників справи та осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їх права, інтереси або обов`язки ( у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цим Кодексом), поновлює процесуальні строки, встановлені нормами цього Кодексу, якщо визнає причини їх пропуску поважними і такими, що зумовлені обмеженнями. Суд не вбачає поважності причин не подання відповідачем відзиву у встановлені строки на позовну заяву, так як часу для подачі відзиву було достатньо, відповідач лише 25.08.2020 року направив на адресу суду відзив.
Відповідач позов не визнав, просив відмовити в задоволенні позову. Обгрунтовуючи свою позицію зазначив, що для виплати індексації в січні 2016 року - лютому 2018 року фінансового ресурсу в Міністерстві Оборони України не було. Фінансування на виплату індексації не здійснювалося. Пунктом 14 Порядку проведення індексації грошових доходів населення Затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078 визначено, що роз`яснення про застосування порядку проведення індексації за попередні роки Порядком не передбачений, та зазначає про відсутність підстав для визначення дій відповідача по невиплаті індексації грошового забезпечення протиправними, оскільки відповідач, відповідно до Інструкції №260 виконував роз`яснення Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 04.01.2016 року №248/3/9/1/2, в якому було зазначено про ненарахування індексації грошового забезпечення. Військовою частиною був проведенний з позивачем остаточний розрахунок при звільненні.
Ухвалою суду від 11.06.2020 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін (у письмовому провадженні).
Дослідив матеріали справи, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 у період з 14.09.2016 року по 14.07.2019 року проходив військову службу у Збройних Силах України. У період проходження позивачем військової служби, нарахування грошового забезпечення відповідачем здійснювалося не в повному обсязі, а саме у період з 14.09.2016 року по 14.07.2019 року не в повному обсязі нараховувалася та виплачувалася індексація грошового забезпечення, яка є однією із основних державних гарантій щодо оплати праці і її проведення, у зв`язку зі зростанням споживчих цін, є обов`язковим для всіх юридичних осіб роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи. Індексація грошового забезпечення не виплачена станом на день подання позову, підтвердженням цьому є копія довідки про виплату індексації.
У зв`язку з невиплатою індексації, позивач звернувся з заявою до Військової частини А2227 з проханням виплатити індексацію грошового забезпечення.
Однак, у відповіді Військової частини А2227 було зазначено, що у зв`язку з відсутністю наявного фінансового ресурсу можливості виплати індексації грошового забезпечення немає.
На підставі зазначеного у зв`язку з невиплатою індексації за період з 14.09.2016 року по 14.07.2019 року, позивач звернувся до Миколаївського окружного адміністративного суду з позовними вимогами.
Відповідно до статті 2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" (далі - Закон) індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема оплата праці (грошове забезпечення). Індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.
Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін. У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при
визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв`язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України (ст. 4 Закону).
Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078 затверджено Порядок проведення індексації грошових доходів населення, яким визначені правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення, згідно з п. 4 якого, індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. Оплата праці (грошове забезпечення) індексується у межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб. Сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків. Приклад обчислення суми індексації грошових доходів громадян наведений у Додатку № 2 вищевказаного Порядку ( в редакції на час виникнення спірних правовідносин).
Із довідки Військової частини А2227 слідує, що посадовий оклад позивача у період з 01.01.2008 року по лютий 2018 не збільшувався, але з 01.03.2018 по 14.07.2019 грошове забезпечення збільшилось на 819,10 грн
Підвищення заробітної плати у ці періоди відбувалось за рахунок підвищення премії та інших надбавок.
З урахуванням наведеного, суд вважає, що відповідач при обрахуванні індексації грошового забезпечення повинен керуватися та діяти відповідно до Закону України "Про індексації грошових доходів населення", який має вищу юридичну силу, ніж роз`яснення Міністерства соціальної політики України чи інші накази та роз`яснення Міністерства оборони України.
В силу приписів статті 1 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Статтею 2 Закону передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема: оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Відповідно до частин 3-5 статті 4 Закону, обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.
Підвищення грошових доходів населення у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін. У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв`язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Положеннями пункту 5 Порядку №1078 визначено, що у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення. Сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму
індексації, що склалась у місяці підвищення доходу. Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.
У разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру.
З огляду на пункт 5 Порядку № 1078 на підприємства, установи, організації незалежно від форм власності покладається обов`язок проводити індексацію заробітної плати (грошового забезпечення) у разі перевищення величини індексу споживчих цін встановленого порогу індексації, при цьому базовим місяцем при обчисленні індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації слід вважати підвищення грошового забезпечення за рахунок зростання його складових, які не мають разового характеру.
Слід зважати на те, що базовим вважається місяць прийняття на роботу або місяць підвищення заробітної плати. Індекс споживчих цін наростаючим підсумком починає розраховуватися у місяці, наступному за базовим (крім місяця прийняття на роботу).
Відтак, оскільки з січня 2013 - лютий 2018 посадовий оклад позивача не змінювався, то саме січень 2008 року слід вважати базовим місяцем при обчисленні індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації позивачу., а також з березня 2018 року по липень 2019 року слід вважати базовим місяцем березень 2018 року.
Складові заробітної плати, завдяки яких протягом цього періоду підвищувалось грошове забезпечення позивача (премії, надбавки, доплати) не мають постійного характеру, а їх величина є змінною.
В цій частині позов підлягає задоволенню.
Щодо стягнення в Військової частини індексацію грошового забезпечення, за період з 14.09.2016 року по 14.07.2019 року включно з урахуванням січня 2008 року та березня 2018 року як базових місяців в сумі 119044,52 грн з урахуванням відрахувань суд повідомляє наступне.Суд не може взяти до уваги розрахунок позивача щодо суми індексації, яка підлягає виплаті, оскільки нарахування суми індексації належить до компетенції відповідача, суд не може підміняти функції інших органів, а тому вимога про стягнення індексації в сумі 119044,52 грн. не підлягає задоволенню.
Частина 2 ст. 9 КАС України надає суду право вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень. У даному випадку, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та зобов`язати Військову частину А 2227 здійснити перерахунок ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення в період з 14.09.2016 по 14.07.2019, включно з урахуванням січня 2008 року та березня 2018 року як базових місяців.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про часткове задоволення вимог позивача.
Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як
зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Відповідачем в порушення частини другої статті 77 КАС України не доведено, а позивачем та наявною у матеріалах справи сукупністю належних, допустимих, достовірних та достатніх доказів спростовано правомірність не нарахування та не виплати індексації грошового забезпечення, а тому позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Питання про розподіл судових витрат судом не вирішувалось, так як позивач на підставі ст.5 Закону України “Про судовий збір” звільнений від сплати судового збору, а доказів понесення інших судових витрат сторони суду не подали.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) до Військової частини А2227 (вул. 40 років Перемоги, 4, м.Первомайськ, Миколаївська область,55202 код ЄДРПОУ 26614923) задовольнити частково.
2. Визнати протиправними дії Військової частини А 2227 щодо нарахування та виплати не в повному обсязі ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 14.09.2016 по 14.07.2019, включно з урахуванням січня 2008 року та березня 2018 року як базових місяців.
3. Зобов`язати Військову частину А 2227(вул.40 років Перемоги,4, м.Первомайськ, Миколаївська область,55202, код ЄДРПОУ 26614923) здійснити перерахунок ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) індексації грошового забезпечення в період з 14.09.2016 по 14.07.2019, включно з урахуванням січня 2008 року та березня 2018 року як базових місяців.
4. В іншій частині позовних вимог відмовити.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя А. П. Фульга