Рішення № 91405727, 09.09.2020, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.09.2020
Номер справи
360/2590/20
Номер документу
91405727
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

09 вересня 2020 рокуСєвєродонецькСправа № 360/2590/20

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Смішлива Т.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за позовом адвоката Хорольського Ігоря Володимировича в інтересах ОСОБА_1 до 12 державної пожежно-рятувальної частини Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області про стягнення винагороди за безпосередню участь в антитерористичній операції,

ВСТАНОВИВ:

06.07.2020 до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Хоросьлького Ігоря Володимировича (далі - представник позивача) в інтересах ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області (далі - відповідач) в якій просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність 12 державної пожежно-рятувальної частини Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області щодо не донарахування та невиплати ОСОБА_1 винагороди за безпосередню участь в антитерористичній операції за період з серпня 2015 року по квітень 2018 року у розмірі 32086,81 грн.

- стягнути з 12 державної пожежно-рятувальної частини Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області, на користь ОСОБА_1 винагороду за безпосередню участь в антитерористичній операції за період з серпня 2015 року по квітень 2018 року у розмірі 32086,81 грн з відрахуванням установлених законом податків, зборів та інших обов`язкових платежів.

Позовну заяву обґрунтовано тим, що позивач проходив службу у ДСНС України, а на момент звільнення саме у 12 державній пожежно-рятувальній частини Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області на посаді командира рятувального відділення 12 державної пожежно-рятувальної частини Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області та згідно наказу №139 від 07.05.2020 звільнено зі служби цивільного захисту у запас Збройних Сил України (з постановкою на військовий облік) за пунктом 173, 176 підпунктом 1 (у зв`язку з закінченням строку контракту).

В період проходження служби цивільного захисту в підрозділах ГУ ДСНС України у Луганській області, позивач залучався та брав безпосередню участь у Антитерористичній операції на території Луганської області, забезпеченні її проведення з метою виконання службових задач у відповідні періоди 2015 - 2018 років.

Відповідно до наказу першого заступника керівника Антитерористичного Центру при Службі безпеки України (керівника Антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей) позивач залучався та брав безпосередню участь у Антитерористичної операції на території Луганської області для забезпечення її проведення з метою виконання службових (бойових) задач у відповідні періоди 2015-2018 роках, відповідно до наказів від 08.08.2015 № 220, від 03.09.2015 №246, від 03.02.2016 №34, від 03.03.2016 №63, від 29.04.2016 №120, від 08.07.2016 №190дск, від 22.07.2016 №204дск, від 05.04.2017 №96дск, від 11.05.2017 №132дск, наказу ГУ ДСНС України Луганській області від 03.01.2018 №5-НО, наказ ГУ ДСНС України Луганській області від 11.01.2018 №10-НО, наказу АТЦ від 28.04.2018 №118дск.

Відповідно до чинного законодавства, відповідач зобов`язаний був виплатити позивачу винагороду за безпосередню участь в Антитерористичній операції за вищевказані період», але цього в повному розмірі не зроблено. У 2015-2018 роках позивачу виплачено лише 13794,62 грн винагороди за безпосередню участь в АТО.

Позивач вважає, що відповідач зобов`язаний сплатити заборгованість по винагороді за безпосередню участь в АТО в загальному розмірі 32086,81 грн.

04.09.2020 до Луганського окружного адміністративного суду через відділ діловодства та обліку звернень громадян (канцелярію) надійшов відзив на позов (арк. спр. 54-62), в якому зазначено, що позивач дійсно перебував на службі у системі МВС України, МНС України та ДСНС України по 07.05.2020.

На момент звільнення позивач проходив службу на посаді командира рятувального відділення ДПРЧ-12.

07.05.2020 позивача звільнено із служби цивільного згідно наказу ГУ ДСНС України у Луганській області від 07.05.2020 № 139.

Відповідач вважає, що позивачу у спірний період не було правових підстав для призначення винагороди за безпосередню участь в АТО.

Довідкою виданою позивачу Головне управління підтвердило, що позивач дійсно залучався до сил та засобів, що беруть участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районах проведення Антитерористичної операції на території Луганської області.

Посилання скаржника на те, що він брав безпосередню участь в АТО з липня 2015 року по 31.12.2015 є безпідставними, оскільки вказаний період часу є загальним періодом, що визначає участь позивача в проведенні антитерористичної операції.

Позивачем не підтверджено свого перебування у підпорядкуванні (виконання завдань) керівництва штабу АТО у період з липня 2015 року по 31.12.2015.

Просить суд відмовити у задоволенні адміністративного позову в повному обсязі.

07.09.2020 до Луганського окружного адміністративного суду через відділ діловодства та обліку звернень громадян (канцелярію) надійшли письмові пояснення відповідача (арк. спр. 63) в яких вказано, що довідку №13/114/1349 складено кадровим органом підрозділу з зазначенням фактичної кількості днів залучення позивача до складу сил та засобів, які залучалися та брали безпосередню участь в Антитерористичній операції на території Луганської області, забезпеченні її проведення, з метою виконання службових завдань. Довідка № 13/114/1926 складається фінансовим органом підрозділу з зазначенням здійсненних сум виплат винагороди за безпосередню участь в АТО позивача.

Протягом 2015 року виплати винагороди за безпосередню участь в АТО позивачу не проводились. Тому у довідці №13/114/1926 кількість діб залучення в АТО не зазначалась, але в довідці №13/114/1349 зазначено фактичну кількість днів залучення позивача до складу сил та засобів, які залучалися та брали безпосередню участь в Антитерористичній операції на території Луганської області.

Під час проходження служби позивач знаходився на змінному режимі служби. Тому у разі несення служби в останній день місяця у довідці №13/114/1349 добове чергування розбивалось на фактично відпрацьований час в останньому дні місяця та першому дні наступного місяця. А в довідці №13/114/1926 добове чергування враховувалось та виплачувалось в поточному місяці з врахуванням першого дня наступного місяця.

Ухвалою від 09.07.2020 відкрито провадження в адміністративній справі, розгляд справи вирішено проводити в порядку спрощеного позовного провадження без повідомленням учасників справи (арк. спр. 25-26).

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-76, 90 КАС України, судом встановлено таке.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , є учасником бойових дій, проходив службу у 12 державній пожежно-рятувальній частині Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області та 07.02.2020 звільнений та виключений зі списків особового складу, що підтверджено копіями документів, а саме: паспорта громадянина України (арк. спр. 5), картки фізичної особи - платника податків (арк. спр. 6), посвідчення учасника бойових дій (арк. спр. 11), трудової книжки (арк. спр. 7-9).

Відповідно до витягу з наказу (по особовому складу) № 139 від 07.05.2020 старшого прапорщика служби цивільного захисту ОСОБА_1 , командира рятувального відділення 12 державної пожежно-рятувальної частини Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області звільнено із служби цивільного захисту у запас Збройних Сил України (з постановкою на військовий облік) за пунктом 173, 176 підпунктом 1 (у зв`язку із закінченням строку контракту), виключено з кадрів ДСНС України з 07.05.2020 та направлено до Сєвєродонецького міського військового комісаріату Луганської області для постановки на військовий облік (арк. спр. 46 зв.б.).

Відповідно до витягу з послужного списку (пункт 11) позивач безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районах проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей з 22.07.2015 по 08.08.2015, з 23.08.2015 по 10.01.2016, з 08.02.2016 по 04.04.2016, з 19.04.2016 по 07.06.2016, з 09.07.2016 по 02.03.2017, 18.04.2017 по 18.12.2017, з 01.01.2018 по 28.04.2018 (арк. спр. 20, 47-50).

Інформація про безпосередню участь позивача в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районах проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей з 22.07.2015 по 08.08.2015, з 23.08.2015 по 10.01.2016, з 08.02.2016 по 04.04.2016, з 19.04.2016 по 07.06.2016, з 09.07.2016 по 02.03.2017, 18.04.2017 по 18.12.2017 та з 01.01.2018 по 28.04.2018, підтверджена довідкою № 13/114/1349 від 05.06.2020 (арк. спр. 18-19), витягами з наказів першого заступника керівника антитерористичного Центру при Службі безпеки України (керівника Антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей) (по стройовій частині) від 08.08.2015 № 220, від 03.09.2015 № 246, від 03.02.2016 № 34, від 03.03.2016 № 63, від 29.04.2016 № 120дск, від 08.07.2016 № 190дск, від 22.07.2016 № 204дск, від 05.04.2017 від 96дск, від 11.05.2017 № 132дск, від 28.04.2018 № 118дск, а також витягами з наказу Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області "Про залучення та вилучення співробітників структурних та підпорядкованих підрозділів Головного управління до виконання завдань за призначенням у зоні АТО на території Луганської області" № 5-НО від 03.01.2018 та № 10-НО від 11.01.2018 (арк. спр.34 зв.б.-42).

Згідно з довідкою № 2 від 05.06.2020 та № 14 від 21.08.2020 розмір грошового забезпечення позивача за період з липня 2015 по травень 2018 року (межах предмету позову) склав:

з липня по грудень 2015 року (арк. спр. 12, 43):

у липні - 3346,87 грн, у серпні - 3551,89 грн (у тому числі 500,00 грн - разова премія), у вересні - 3822,88 грн (у тому числі 500,00 грн - разова премія), у жовтні - 3527,99 грн, у листопаді - 3596,15 грн, у грудні - 4740,52 грн (у тому числі 1300,00 грн - разова премія);

з січня по грудень 2016 року (арк. спр. 12 зв.б., 43 зв.б.-44):

у січні - 4077,61 грн, у лютому - 4051,59 грн, у березні - 4074,41 грн, у квітні - 4075,54 грн, у травні - 4058,29 грн, у червні - 4085,66 грн, у липні - 5121,01 грн (у тому числі 1077,20 грн винагорода АТО), у серпні - 4443,26 грн (у тому числі 280,00 грн винагорода АТО), у вересні - 4783,17 грн (у тому числі 699,35 грн винагорода АТО), у жовтні - 9155,11 грн (у тому числі винагорода АТО - 1045,16 грн, матеріальна допомога на оздоровлення 4038,13 грн), у листопаді - 4080,75 грн, у грудні - 4238,15 грн;

з січня по грудень 2017 року (арк. спр. 13, 44-44 зв.б.):

у січні - 6361,05 грн, у лютому - 8185,72 грн (у тому числі 1819,35 грн винагорода АТО), у березні - 13887,01 грн (у тому числі винагорода АТО 1200,00 грн, матеріальна допомога на оздоровлення 6323,75 грн), у квітні - 6923,75 грн (у тому числі 600,00 грн винагорода АТО), у травні - 6580,47 грн (у тому числі 240,00 грн винагорода АТО), у червні - 7488,53 грн (у тому числі 619,35 грн винагорода АТО, 500,00 грн разова премія), у липні - 6960,30 грн (у тому числі 600,00 грн винагорода АТО), у серпні - 6849,28 грн (у тому числі 500,00 грн разова премія), у вересні - 6728,90 грн (у тому числі 348,39 грн винагорода АТО), у жовтні - 8305,19 грн (у тому числі винагорода АТО - 851,61 грн), у листопаді - 7448,43 грн, у грудні - 10296,15 грн (у тому числі 1860,65 грн винагорода АТО, 1000,00 грн разова премія);

з січня по травень 2018 року (арк. спр. 13 зв.б., 45):

у січні - 7772,31 грн, у лютому - 8640,06 грн (у тому числі 851,62 грн винагорода АТО), у березні - 8393,08 грн (у тому числі винагорода АТО 600,00 грн), у квітні - 16164,00 грн (у тому числі 541,94,00 грн винагорода АТО, матеріальна допомога на оздоровлення 7811,03 грн), у травні - 8371,03 грн (у тому числі 560,00 грн винагорода АТО).

Згідно з довідкою № 14 від 21.08.2020 позивачу за період з 2015 по 2018 роки сплачено винагороду за участь в АТО в сумі 13794,62 грн з яких: у 2015 році - 0,00 грн, у 2016 році - 5501,71 грн (за 140 днів залучення в АТО), у 2017 році - 6049,03 грн (за 153 дні залучення в АТО) та у 2018 році - 2243,88 грн (за 56 днів залучення в АТО), а всього 349 днів (арк. спр. 46).

Відповідно до довідки № 13/114/1349 від 05.06.2020 видану відповідачем (арк. спр. 18-19) позивач за період з липня 2015 року по квітень 2018 року був залучений до участі в АТО з метою виконання службових завдань на протязі 437 днів.

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам, якими сторони обґрунтовують свої вимоги, суд виходить з такого.

Згідно з пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 31.01.2015 № 24 "Про особливості виплати винагород військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу в особливий період та під час проведення антитерористичних операцій" (далі - Постанова № 24), яка була чинною до 21.01.2016, в особливий період або під час проведення антитерористичної операції військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів військових формувань, правоохоронних органів, Державної служби з надзвичайних ситуацій, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту за безпосередню участь у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду виплачується винагорода у відсотках місячного грошового забезпечення.

Розмір винагороди визначається виходячи з розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних додаткових видів місячного грошового забезпечення постійного характеру, премії та повинен становити не менш як 3 тис. гривень на місяць. У разі коли військовослужбовець, особа рядового або начальницького складу, що брали безпосередню участь у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду менше одного календарного місяця, розмір винагороди визначається пропорційно дням участі виходячи з її розміру, що становить не менш як 3 тис. гривень.

Винагорода військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу виплачується також під час безперервного перебування на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров`я після отриманих під час безпосередньої участі у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду поранень (контузії, травми, каліцтва).

На виконання Постанови № 24 наказом Міністерства оборони України від 02.02.2015 № 49 затверджено Порядок та умови виплати винагород військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та резервістам, механізм підтвердження виконання окремих завдань під час безпосередньої участі у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду (далі - Порядок № 49), який діяв до 18.03.2016.

Вказаний Порядок визначав механізм та умови виплат винагород військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та резервістам Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів військових формувань, правоохоронних органів, Державної служби з надзвичайних ситуацій України, Головного управління розвідки Міністерства оборони України, Державної прикордонної служби України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, Державної спеціальної служби транспорту (далі - військовослужбовці) за безпосередню участь у воєнних конфліктах чи в антитерористичній операції (далі - АТО), інших заходах в умовах особливого періоду.

Відповідно до пункту 1 розділу ІІ Порядку № 49 військовослужбовцям (крім резервістів) у період мобілізації (у тому числі часткової) або з моменту введення воєнного стану та до дати завершення демобілізації або закінчення (скасування) воєнного стану, у період проведення АТО за безпосередню участь у воєнних конфліктах чи АТО, здійсненні заходів із забезпечення правопорядку на державному кордоні, відбитті збройного нападу на об`єкти, що охороняються військовослужбовцями, звільненні таких об`єктів у разі їх захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою виплачується винагорода у розмірі 100 відсотків місячного грошового забезпечення.

Розмір винагороди визначається, виходячи з розміру посадового окладу (у тому числі посадового окладу за посадою, до тимчасового виконання обов`язків (завдань) за якою допущено військовослужбовця), окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних додаткових видів місячного грошового забезпечення постійного характеру, премії, та повинен становити не менш як 3000 гривень на місяць. У разі участі у воєнних конфліктах чи АТО, інших заходах в умовах особливого періоду менше одного календарного місяця розмір винагороди визначається пропорційно дням участі, виходячи з її розміру, що становить не менш як 3000 гривень (пункт 2 розділу ІІ Порядку № 49).

Згідно з пунктом 3 розділу ІІ Порядку № 49 винагорода виплачується за час, обрахований з дня фактичного початку участі військовослужбовців (крім резервістів) у заходах, зазначених у пункті 1 цього розділу, до дня завершення такої участі, про що зазначається у відповідних наказах командирів (штабу АТО).

Пунктом 5 розділу ІІ Порядку № 49 передбачено, що військовослужбовці вважаються такими, що беруть безпосередню участь в АТО, у разі одночасного дотримання таких умов:

залучені до проведення АТО;

перебувають у підпорядкуванні (виконують завдання) керівництва штабу АТО (крім військовослужбовців військових прокуратур та розвідувальних органів України);

перебувають у районі проведення АТО.

З системного аналізу вищевказаних норм, з урахуванням змістового навантаження розділових знаків у пункті 2 Постанови № 24, пункті 1 додатку № 1 до Постанови № 24, пункті 1 розділу ІІ Порядку № 49 можна дійти висновку, що у період до 21.01.2016 за безпосередню участь в антитерористичних операціях військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу правоохоронних органів виплачувалася винагорода, яка обчислювалася у розмірі 100 % місячного грошового забезпечення з розрахунку на місяць. Проте, такий розмір не повинен бути меншим ніж 3000 грн на місяць. У разі коли військовослужбовець, особа рядового або начальницького складу правоохоронних органів брали безпосередню участь у антитерористичній операції менше одного календарного місяця, розмір винагороди визначається пропорційно дням участі, виходячи з її розміру, що становить не менш як 3 тис. гривень.

Згідно з пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 20.01.2016 № 18 "Деякі питання грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та поліцейських" (далі - Постанова № 18) в особливий період або під час проведення антитерористичної операції військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Генеральної прокуратури України, особам рядового і начальницького складу Державної пенітенціарної служби, Державної служби з надзвичайних ситуацій та поліцейським за безпосередню участь у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду виплачується винагорода у розмірах, визначених керівниками відповідних державних органів за погодженням з Міністерством фінансів та Міністерством соціальної політики, у межах бюджетних призначень.

Розміри винагороди визначаються пропорційно часу участі у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду.

Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 17.05.2016 № 385 (далі - Наказ № 385) затверджено Інструкцію про порядок та умови виплати винагороди особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту за безпосередню участь в антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду (далі - Інструкція).

Відповідно до пункту 3 Наказу № 385 цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування та застосовується з дня набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.2016 № 18 "Деякі питання грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та поліцейських".

Згідно з пунктом 1 Розділу І Інструкції, вона визначає механізм та умови виплати винагороди особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту (далі - особи рядового і начальницького складу) ДСНС, її територіальних органів, установ та організацій, що належать до сфери управління ДСНС, за безпосередню участь в антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду.

Пунктами 1 та 2 Розділу ІІ Інструкції передбачено, що виплата винагороди особам рядового і начальницького складу здійснюється за безпосередню участь в АТО, інших заходах в умовах особливого періоду у таких розмірах із розрахунку на місяць:

у районах проведення активної фази АТО (лінії бойового зіткнення) - 4200 гривень;

в інших районах (місцях) проведення АТО - 1200 гривень.

Згідно з пунктом 3 Розділу ІІ Інструкції особи рядового і начальницького складу вважаються такими, що беруть безпосередню участь в АТО, у разі одночасного дотримання таких умов:

залучення до виконання завдань за призначенням у районі проведення АТО;

перебування у безпосередньому підпорядкуванні керівництва оперативного штабу з управління АТО (далі - штаб АТО);

перебування у районі проведення АТО.

При цьому, відповідно до пункту 5 Розділу ІІ Інструкції підтвердженням безпосередньої участі для осіб рядового і начальницького складу органів управління (підрозділів) у Донецькій та Луганській областях у заходах у районах (місцях) проведення АТО є:

витяг з наказу штабу АТО про включення (виключення) до (зі) складу сил та засобів АТО та безпосереднє залучення до виконання завдань (робіт) за призначенням у районах проведення АТО;

витяг з наказу органу управління (підрозділу) про залучення до виконання завдань за призначенням у районі проведення АТО;

оперативні донесення (звіти) про виконані заходи в районі проведення АТО, а також інші заходи в умовах особливого періоду з визначенням території (місця) їх виконання;

витяги з книг служб органів управління (підрозділів) про виконані заходи (чергування) у районі проведення АТО;

витяги з графіків несення служби в районі проведення АТО;

інші офіційні документи або витяги з них, видані оперативним штабом АТО (штабами секторів або оперативно-тактичних угрупувань), що містять достатні докази безпосередньої участі в АТО на території відповідних областей.

Відповідно до пунктів 1 та 2 розділу VI Порядку організації внутрішньої, гарнізонної та караульної служб в органах управління і підрозділах Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту Державної служби України з надзвичайних ситуацій, затвердженого Наказом Міністерства внутрішніх справ України 07.10.2014 № 1032 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 04.12.2014 за № 1563/26340, служба в чергових караулах підрозділів гарнізону ОРС ЦЗ здійснюється з урахуванням кількості відпрацьованого особовим складом часу згідно з чинним законодавством України. Організація служби в чергових караулах здійснюється в чотири чергові зміни. Тривалість чергової зміни - 24 години.

Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 23.04.2015 № 475 (який діяв на момент виникнення спірних правовідносин, втратив чинність 14.09.2018) затверджено Інструкцію про виплату грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту (далі - Інструкція про виплату грошового забезпечення).

Відповідно до пункту 3 Інструкції про виплату грошового забезпечення до грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу належать: посадовий оклад, оклад за спеціальним званням, щомісячні види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, що мають постійний характер, премії) та одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Розділом IV "Надбавки і доплати" Інструкції про виплату грошового забезпечення передбачено такі види надбавок і доплат: надбавка за вислугу років, надбавка за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби, надбавка за знання та використання іноземної мови, доплата за науковий ступінь, доплата за вчене звання, надбавка за спортивні звання, надбавка за почесне звання, надбавка фахівцям, які залучаються до підготовки рішень та висновків державних експертів з питань таємниць, надбавка за кваліфікаційну категорію, надбавка за кваліфікацію, надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі, надбавка за операторське обслуговування і збереження засобів засекреченого автоматичного зв`язку, доплата за службу в нічний час, надбавка за особливі умови служби, пов`язані з підвищеним ризиком для життя, надбавка за роботу в захисних ізолювальних дихальних апаратах, курсантська посадова надбавка, надбавка за службу у високогірних місцевостях, надбавка за службу в умовах режимних обмежень.

Норми аналогічні за змістом містить Інструкція про виплату грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту затверджена Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 20.07.2018 № 623 (Розділи ІV-XV).

З системного аналізу наведених вище нормативних актів (постанов Кабінету Міністрів України № 24, № 18, наказу Міністерства внутрішніх справ України № 385), можна дійти висновку, що винагорода за безпосередню участь в антитерористичних операціях обчислюється у розмірі 100% місячного грошового забезпечення, з розрахунку на місяць. Проте, такий розмір до 20.01.2016 не повинен бути меншим ніж 3000,00 грн, а з 21.01.2016 (з дня набрання чинності наказом Міністерства внутрішніх справ України № 385) повинен становити у розмірі із розрахунку на місяць: у районах проведення активної фази АТО (лінії бойового зіткнення) - 4200 гривень; в інших районах (місцях) проведення АТО - 1200 гривень.

При цьому, особи вважаються такими, що беруть безпосередню участь в АТО, у разі одночасного дотримання таких умов: залучення до виконання завдань за призначенням у районі проведення АТО; перебування у безпосередньому підпорядкуванні керівництва оперативного штабу з управління АТО (далі - штаб АТО); перебування у районі проведення АТО, підтвердженням чого, зокрема, є: витяги з наказів штабу АТО про включення (виключення) до (зі) складу сил та засобів АТО та безпосереднє залучення до виконання завдань (робіт) за призначенням у районах проведення АТО; витяг з наказу органу управління (підрозділу) про залучення до виконання завдань за призначенням у районі проведення АТО.

Судом встановлено, позивача залучено до безпосередньої участі у Антитерористичній операції на території Донецької та Луганської областей наказами Першого заступника Антитерористичного Центру при Службі безпеки України (керівника АТО на території Донецької та Луганської областей) 22.07.2015 по 07.08.2015 (виключено з 08.08.2015), з 23.08.2015 по 09.01.2016 (виключено з 10.01.2016), з 08.02.2016 по 03.04.2016 (виключено з 04.04.2016), з 19.04.2016 по 06.06.2016 (виключено з 07.06.2016), з 09.07.2016 по 01.03.2017 (виключено з 02.03.2017), 18.04.2017 по 17.12.2017 (виключено з 18.12.2017) та з 01.01.2018 по 27.04.2018 (виключено з 28.04.2018).

Аналізом відомостей вказаних відповідачем в довідках № 14 від 21.08.2020 та від 05.06.2020 за вихідним номером 13/114/1349 судом встановлено, що в них зазначено різну кількість днів участі позивача в АТО.

Зокрема в довідці № 14 від 21.08.2020 вказано, що позивач приймав участь в АТО 349 днів: у 2016 році 140 днів, у 2017 році 153 дні та в 2018 році 56 днів, проте в довідці від 05.06.2020 за вихідним номером 13/114/1349 зазначено, що позивач приймав участь в АТО 437 днів: в 2015 році 85 днів, в 2016 році 144 днів, в 2017 році 152 дні та в 2018 році 56 днів.

Разом з цим, суд з урахуванням наданих письмових пояснень відповідача (арк. спр. 63), дійшов висновку, що позивач приймав участь в АТО за спірний період 437 днів.

При цьому суд зазначає, що відповідачем самостійно визначено кількість днів участі позивача в АТО у довідці № 13/114/1349 від 05.06.2020 (арк. спр. 18-19) та в письмових поясненнях від 07.09.2020 підтверджено факт безпосередньої участі в АТО у періоди, зазначені у довідці № 13/114/1349 від 05.06.2020, а тому суд дійшов висновку, що позивач приймав участь в АТО у спірний період всього 437 днів.

У вказаний час позивач перебував у районі проведення АТО, оскільки м.Сєвєродонецьк Луганської області (місцезнаходження 12 державної пожежно-рятувальної частини Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області) є зоною проведення АТО згідно з розпорядженням Кабінет Міністрів України від 02.12.2015 № 1275-р "Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України".

Таким чином, суд дійшов висновку, що позивачу у період безпосередньої участі в АТО відповідно до Постанови № 24, Порядку № 49, Постанови № 18 та Наказу № 385, а тому йому повинна бути нарахована та виплачена винагорода за весь час безпосередньої участі в антитерористичній операції згідно з наказами Першого заступника Антитерористичного Центру при Службі безпеки України (керівника АТО на території Донецької та Луганської областей) з урахуванням фактичного залучення, періоди якого зазначено відповідачем у довідці № 13/114/1349 від 05.06.2020.

Оскільки матеріали справи не містять доказів безпосередньої участі позивача в АТО у районах проведення активної фази АТО (лінії бойового зіткнення), а лише в інших районах (місцях) проведення АТО, тому з 20.01.2016 обчислення винагороди позивачу за участь в АТО повинно здійснюватися з розрахунку 1200,00 грн на місяць.

З урахуванням зазначеного, враховуючи положення Постанови № 18, Наказу № 385, Інструкції, суд приходить до висновку, що обчислення винагороди повинно здійснюватися з дня фактичного початку участі в операціях і заходах до дня завершення такої участі, тобто винагорода виплачується військовослужбовцям за відповідні місяці із дня фактичної участі в операціях до дня завершення такої участі.

Обраховуючи розмір винагороди позивача за безпосередню участь в АТО, суд враховує, що згідно з Інструкцією про виплату грошового забезпечення, доплата за службу в нічний час є складовою грошового забезпечення та носить постійний характер, відповідно, має враховуватися під час обчислення суми винагороди, а разові премії до свят та індексація носять разовий характер, відповідно, не враховуються при обчисленні суми винагороди за безпосередню участь в АТО.

Таким чином, з урахуванням довідки за вихідним № 13/114/1349 від 05.06.2020 та наказів залучення позивача до участі в АТО, розмір винагороди за безпосередню участь в АТО за період роботи з липня 2015 року о квітень 2018 року у 12 державній пожежно-рятувальній частині Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області мав складати:

за липень 2015 року - 589,82 грн (3346,87 грн/31 день х 5 днів участі в АТО); за серпень 2015 року - 689,13 грн (3051,89 грн/31 день х 7 днів участі в АТО); за вересень 2015 року - 1772 ,20 грн (3322,88 грн/30 день х 16 днів участі в АТО); за жовтень 2015 року - 2503,73 грн (3527,99 грн/31 день х 22 днів участі в АТО); за листопад 2015 року - 2277,56 грн (3596,15 грн/30 день х 19 днів участі в АТО), за грудень 2015 року - 1775,75 грн (3440,52 грн/31 день х 16 днів участі в АТО), всього 9608,19 грн;

за січень 2016 року - 526,14 грн (4077,61 грн/31 день х 4 днів участі в АТО (період з 01.01.2016 по 10.01.2016); за лютий 2016 року - 496,55 грн (1200,00 грн/29 день х 12 днів участі в АТО), за березень 2016 року - 580,65 грн (1200,00 грн/31 день х 15 днів участі в АТО), за квітень 2016 року - 280,00 грн (1200,00 грн/30 день х 7 днів участі в АТО), за травень 2016 року - 619,35 грн (1200,00 грн/31 день х 16 днів участі в АТО), за червень 2016 року - 80,00 грн (1200,00 грн/ 30 днів х 2 днів участі в АТО), за липень 2016 року - 425,81 грн (1200,00 грн/31 день х 11 днів участі в АТО), за серпень 2016 року - 619,35 грн (1200,00 грн/31 день х 16 днів участі в АТО), за вересень 2016 року - 560,00 грн (1200,00 грн/30 день х 14 днів участі в АТО), за жовтень 2016 року - 619,35 грн (1200,00 грн/31 день х 16 днів участі в АТО); за листопад 2016 року - 640,00 грн (1200,00 грн/30 день х 16 днів участі в АТО); за грудень 2016 року - 580,65 грн (1200,00 грн/31 день х 15 дні участі в АТО), а всього 6027,85 грн;

за січень 2017 року - 619,35 грн (1200 грн/31 день х 16 дні участі в АТО), за лютий 2017 року - 600,00 грн (1200,00 грн/28 днів х 14 дні участі в АТО), за квітень 2017 року - 240,00 грн (1200,00 грн/30 днів х 6 днів участі в АТО), за травень 2017 року - 619,35 грн (1200,00 грн/31 день х 16 днів участі в АТО), за червень 2017 року - 600,00 грн (1200,00 грн/30 днів х 15 днів участі в АТО), за липень 2017 року - 348,39 грн (1200,00 грн/31 день х 9 днів участі в АТО), за серпень 2017 року - 851,61 грн (1200,00 грн/ 31 день х 22 дні участі в АТО), за вересень 2017 року - 600,00 грн (1200,00 грн/ 30 днів х 15 днів участі в АТО), за жовтень 2017 року - 580,65 грн (1200,00 грн/31 день х 15 днів участі в АТО), за листопад 2017 року - 640,00 грн (1200,00 грн/30 днів х 16 днів участі в АТО), за грудень 2017 року - 309,68 грн (1200,00 грн/31 день х 8 дні участі в АТО), а всього 6009,03 грн;

за січень 2018 року - 541,94 грн (1200,00 грн/31 день х 14 днів участі в АТО), за лютий 2018 року - 600,00 грн (1200,00 грн/28 днів х 14 днів участі в АТО), за березень 2018 року - 541,94 грн (1200,00 грн/31 день х 14 днів участі в АТО), за квітень 2018 року - 560,00 грн (1200,00 грн/ 30 днів х 14 днів участі в АТО), а всього 2243,88 грн.

З наведених розрахунків, відповідач повинен був виплатити 23889,01 грн за участь в АТО.

Відповідачем сплачено позивачу винагороду за безпосередню участь в АТО у загальному розмірі 13794,62 грн.

Отже, відповідачем позивачу не донараховано та не сплачено винагороду за безпосередню участь в АТО у загальному розмірі 10094,39 грн (23889,01 грн - 13794,62 грн).

Розрахунок суми винагороди за безпосередню участь в АТО у спірному періоді, наведений позивачем у позовній заяві, є відмінним від розрахунку суми такої винагороди, здійсненого судом, оскільки позивачем під час розрахунку неправильно визначено кількість днів, коли позивач був залучений до безпосередньої участі в АТО, та зроблено неправильний арифметичний розрахунок суми винагороди за безпосередню участь в АТО.

З урахуванням наведеного, суд вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь позивача винагороду за безпосередню участь в АТО в сумі 10094,39 грн.

Що стосується обраного позивачем способу захисту порушених прав, суд зазначає таке.

Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.

Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Пунктом 10 частини другої статті 245 КАС України визначено, що у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

Зважаючи на вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з обранням належного способу захисту порушених прав позивача, яким, на думку суду, є саме стягнення з відповідача невиплаченої винагороди за безпосередню участь в АТО, а не визнання протиправною бездіяльність.

Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов`язаний оцінити, виконуючи свої зобов`язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

За встановлених в цій справі фактичних обставин та з урахуванням правового регулювання спірних правовідносин, суд дійшов висновку, що основні (суттєві) аргументи позовної заяви є обґрунтованими, у зв`язку з чим позов слід задовольнити частково.

Згідно з пунктом 6 постанови Пленуму Верховного суду України від 24.12.1999 № 13 "Про практику застосування судами законодавства про оплату праці", задовольняючи вимоги про оплату праці, суд має навести в рішенні розрахунки, з яких він виходив при визначенні сум, що підлягають стягненню. Оскільки, справляння і сплата прибуткового податку з громадян є відповідно обов`язком роботодавця та працівника, суд визначає зазначену суму без утримання цього податку й інших обов`язкових платежів, про що зазначає в резолютивній частині рішення.

Відповідно до пункту 171.1 статті 171 Податкового кодексу України особою, відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з доходів у вигляді заробітної плати, є роботодавець, який виплачує такі доходи на користь платника податку.

Податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов`язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в статті 167 цього Кодексу (підпункт 168.1.1 пункту 168.1 статті 168 Податкового кодексу України).

Таким чином, відповідач як податковий агент згідно вимог Податкового кодексу України зобов`язаний виплатити позивачеві винагороду за безпосередню участь в антитерористичній операції, утримавши з нього при виплаті законодавчо встановлені податки та збори.

Питання про розподіл судових витрат судом не вирішується, оскільки позивач відповідно до пункту 1 частини першої статті 5 Закону України "Про судовий збір" звільнений від сплати судового збору.

Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 77, 90, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов адвоката Хорольського Ігоря Володимировича в інтересах ОСОБА_1 до 12 державної пожежно-рятувальної частини Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області про стягнення винагороди за безпосередню участь в антитерористичній операції задовольнити частково.

Стягнути з 12 державної пожежно-рятувальної частини Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області (ідентифікаційний код 38141401, місцезнаходження: 93400, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Новікова, 1-б) на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ) винагороду за безпосередню участь в антитерористичній операції за період з липня 2015 року по квітень 2018 року в загальній сумі 10094,39 грн (десять тисяч дев`яносто чотири грн 39 коп.), з відрахуванням установлених законом податків та інших обов`язкових платежів.

В іншій частині позовних вимог відмовити за необгрунтованістю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Т.В. Смішлива