Рішення № 91405716, 09.09.2020, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.09.2020
Номер справи
360/2971/20
Номер документу
91405716
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

09 вересня 2020 рокуСєвєродонецькСправа № 360/2971/20

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Ірметова О.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

06 серпня 2020 року на адресу Луганського окружного адміністративного суду надійшли матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, в якій просив:

- визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради щодо відмови у наданні щомісячної адресної допомоги як внутрішньо переміщеній особі для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг з 17 липня 2020 року;

- зобов`язати Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради призначити та виплатити щомісячну адресну допомогу з дня звернення за її призначенням з 17 липня 2020 року.

Позовну заяву обґрунтовано тим, що листом Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради № 7570/10 від 24.07.2020 позивачу було відмовлено у подовженні щомісячної адресної допомоги на наступний шестимісячний термін. В своєму листі відповідач вказує, що позивач отримував щомісячну адресну допомогу у складі дружини ОСОБА_2 як працездатна непрацююча особа відповідно до п.7 Порядку призначення щомісячної адресної допомоги ВПО для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, із скороченням терміну призначення та зменшенням суми: з 05.11.2014 по 04.01.2015 у розмірі 442,00 грн. в місяць, з 05.01.2015 по 04.03.2015 у розмірі 221,00 грн. в місяць. Надалі позивачу було відмовлено у подовженні щомісячної адресної допомоги ВПО. 17.07.2020 позивач звернувся із заявою про призначення щомісячної адресної допомоги, надавши виписку з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців про реєстрацію 01.10.2015, але було відмовлено у подовжені щомісячної адресної допомоги ВПО.

Позивач вважає такі дії відповідача протиправними.

Ухвалою суду від 10 серпня 2020 року прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (а.с. 13-14).

27 серпня 2020 року від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву (а.с. 21-23), в обґрунтування якого зазначено, що 05.11.2014 позивача було взято па облік внутрішньо переміщених осіб в управлінні праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради разом з дружиною ОСОБА_2 , сином ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та донькою ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , про що було надано відповідні довідки № 1966 та № 1967.

05.11.2014 дружина позивача, ОСОБА_2 , як уповноважений представник сім`ї звернулася із заявою про призначення щомісячної адресної допомоги. Заяву було розглянуто та призначено щомісячну адресну допомогу позивачу, як працездатній непрацюючій особі, відповідно до п.7 Порядку призначення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат па проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 №505, із скороченням терміну призначення та зменшенням суми, дружині позивача як працездатній працюючій особі, яка доглядає за дитиною до 3 років, а ОСОБА_3 та ОСОБА_4 як дітям до 18-ти років: з 05.11.2014 по 04.01.2015 у розмірі 2400,00 грн. в місяць; з 05.01.2015 по 04.03.2015 у розмірі 2179, 00 грн. в місяць; з 05.03.2015 по 04.05.2015 у розмірі 1958,00 грн. в місяць.

Згідно п. 3 Порядку особам працездатного віку, яким грошова допомога була припинена відповідно до пункту 7 цього Порядку, грошова допомога на наступний строк не призначається, крім осіб, які після припинення виплати грошової допомоги втратили працездатність. Через те, що позивач не працевлаштувався у період призначення допомоги, не було підстав для перерахунку позивачу як працездатній працюючій особі.

За заявами від 26.01.2015, 13.05.2015 про призначення щомісячної адресної допомоги було розглянуто, позивача не було включено до розрахунку, допомогу було подовжено лише дружині позивача як працездатній працюючій особі, яка доглядає за дитиною до 3 років, та дітям позивача як особам до 18-ти років.

За заявою дружини позивача від 10.11.2015 допомогу було подовжено лише малолітнім дітям, а ОСОБА_2 та позивача не було включено до розрахунку.

В подальшому заяви від 10.05.2016, 10.11.2016, 10.05.2017, 26.04.2018, 25.10.2018 про призначення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам було розглянуто, допомогу було подовжено лише дружині як працездатній працюючій особі яка доглядає за дитиною до 6 років, а також сину та дочці як дітям до 18-ти років, а позивача не було включено до розрахунку.

Заяви від 26.04.2019, 25.10.2019 ОСОБА_2 звернулась щодо подовження щомісячної адресної допомоги. Зазначені заяви про призначення щомісячної адресної допомоги було розглянуто, позивача та дружину не було включено до розрахунку допомоги, допомогу було лише малолітнім дітям позивача.

17.07.2020 позивач звернувся із заявою про призначення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам. До заяви було надано виписку з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців про реєстрацію з 01.10.2015. Заяву було розглянуто, але враховуючи п. 3 Порядку, позивача та його дружину не було включено до розрахунку, допомогу призначено лише дітям позивача ОСОБА_3 та ОСОБА_4 як дітям до 18-ти років з 01.08.2020 по 31.01.2021 у розмірі 2000,00 грн. в місяць.

На підставі викладеного відповідач просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, суд дійшов до наступного.

05.11.2014 позивача взято на облік внутрішньо перемішених осіб УПтаСЗН Сєвєродонецької міської ради разом з дружиною, ОСОБА_2 , донькою ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , і сином ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , про що надано відповідну довідку № 1966 (а. с. 9).

05.11.2014 дружина позивача, ОСОБА_2 звернулася із заявою про призначення щомісячної адресної допомоги ВПО. Заяву було розглянуто та призначено щомісячну адресну допомогу як непрацюючій особі, відповідно до п.7 Порядку призначення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 №505 (надалі Порядок), із скороченням терміну призначення та зменшенням суми, чоловіку, ОСОБА_1 як непрацюючій особі, а сину та доньку як дітям до 18 років: з 05.11.2014 по 04.01.2015 у розмірі 2400,00 грн на місяць; з 05.01.2015 по 04.03.2015 у розмірі 2179,00 грн на місяць; з 05.03.2015 по 04.05.2015 у розмірі 1959,00 грн на місяць (а.с. 42).

Заяви ОСОБА_2 від 26.01.2015, 13.05.2015 про призначення щомісячної адресної допомоги було розглянуто, позивача не було включено до розрахунку, допомогу було подовжено лише дружині позивача як працездатній працюючій особі, яка доглядає за дитиною до 3 років, та дітям позивача як особам до 18-ти років: з 01.01.2015 по 04.01.2015 у розмірі 2400,00 грн. в місяць, з 05.01.2015 по 04.03.2015 у розмірі 2179, 00 грн. в місяць, з 05.03.2015 по 04.05.2015 у розмірі 1958,00 грн. в місяць, з 05.05.2015 по 04.11.2015 у розмірі 2210,00 грн. в місяць (а.с. 43, 53, 55).

За заявою дружини позивача від 10.11.2015 допомогу було подовжено лише малолітнім дітям, а ОСОБА_2 та позивача не було включено до розрахунку: з 10.10.2015 по 04.11.2015 у розмірі 2210,00 грн. в місяць; з 10.11.2015 по 09.05.2016 у розмірі 1768,00 грн. в місяць (а. с. 56, 59,

Надалі за заявами дружини позивача про продовження виплати грошової допомоги на наступний період від: 10.05.2016, 10.11.2016, 10.05.2017, 10.11.2017, 26.04.2018, 26.10.2018, 26.04.2019, 25.10.2019 (а.с. 62, 69, 74, 79, 87, 96,118,125) грошову допомогу було продовжено лише дружині як працездатній працюючій особі яка доглядає за дитиною до 6 років, а також сину та дочці як дітям до 18-ти років, а позивача не було включено до розрахунку.

17 липня 2020 року ОСОБА_1 звернувся до УПтаСЗН Сєвєродонецької міської ради із заявою про призначення щомісячної адресної допомоги на наступний період, до якої надав виписку з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців про реєстрацію 01.10.2015, відомості щодо застрахованої особи (а.с. 103-104, 112,113).

Рішенням відповідача від 28.07.2020 ОСОБА_1 не включено до розрахунку грошової допомоги з урахуванням постанови КМУ №212 від 31.03.2015 (а.с. 116).

В своєму листі №7570/10 від 24.07.2020 відповідач повідомив, що позивачу було відмовлено у поновленні щомісячної адресної допомоги ВПО як працюючій особі, на підставі пункту 3 Порядку, особам працездатного віку, яким грошова допомога була припинена відповідно до п. 7 цього Порядку, грошова допомога на наступний строк не призначається, які після припинення виплати грошової допомоги втратили працездатність. Через те, що позивач не працевлаштувався у період призначення допомоги, не було підстав для перерахування допомоги позивачу як працюючій особі (а.с. 6).

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.

Положеннями статті 46 Конституції України, громадянам гарантовано право на соціальний захист.

Відповідно частини 1 статті 47 Основного Закону України визначено, що держава створює умови за яких кожний громадянин матиме змогу побудувати житло, придбати його у власність або взяти в оренду.

При цьому, з огляду на положення пункту 2 частини 1 статті 116 Конституції України, Кабінет Міністрів України є одним з органів державної влади, який вживає заходів щодо забезпечення прав людини і громадянина.

Механізм надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг (далі - грошова допомога) визначає "Порядок надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 505 (надалі за текстом - Порядок № 505).

Відповідно до пункту 2 Порядку № 505 передбачено, що грошова допомога надається громадянам України, які постійно проживають на території України і переміщуються з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, або змушені були покинути своє постійне місце проживання в населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, і перемістилися в населені пункти, на території яких органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі (далі - особа, яка переміщується), а також стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, структурних підрозділах з питань соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням та виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.

Разом з цим, з огляду на інші положення пункту 2, така допомога могла бути призначена і на кожний наступний шестимісячний строк, у випадку подання представником сім`ї до уповноваженого органу заяви, в якій повідомляється про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги, а також пред`явлення довідки всіх членів сім`ї про взяття їх на облік як осіб, які переміщуються, строк дії яких продовжено на наступний період.

Відповідно до п. 3 Порядку № 505 особам працездатного віку, яким грошова допомога була припинена відповідно до пункту 7 цього Порядку, грошова допомога на наступний строк не призначалась.

З аналізу зазначених норм вбачається, що особам працездатного віку, яким грошова допомога була припинена відповідно до п.7 Порядку, грошова допомога на наступних 6 місяців не призначається.

Як вбачається з листа Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради №7570/10 від 24.07.2020, УСЗН Сєвєродонецької міської ради було призначено щомісячну адресну грошову допомогу ОСОБА_1 як працездатній непрацюючій особі, проте в подальшому у зв`язку з тим, що позивач не працевлаштувалась, на наступний період вказана грошова допомога не призначалась.

В подальшому у зв`язку з працевлаштуванням позивача, ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про призначення щомісячної адресної допомоги, проте позивача не було включено до розрахунку щомісячної адресної грошової допомоги.

Суд зазначає, що пункт 3 Порядку № 505 не передбачає абсолютну заборону на призначення щомісячної адресної допомоги тим особам, яким вона була припинена відповідно до пункту 7 вказаного Порядку, а містить чітке і однозначне правило щодо не призначення допомоги саме на наступний строк, під яким слід розуміти один шестимісячний строк (оскільки тільки на такий строк допомога і призначається), що йде за тим, у якому виплату допомоги було припинено особі на підставі пункту 7 Порядку № 505.

Таким чином, оскільки пункт 3 Порядку № 505 станом на момент звернення позивача із заявою щодо призначення щомісячної адресної грошової допомоги (17.07.2020), вичерпав свою дію відносно ОСОБА_1 , а тому суд вважає, що відповідачем неправомірно не нараховано та не виплачено позивачу грошову допомогу для покриття витрат на проживання та на оплату житлово-комунальних послуг з моменту звернення - з 17.07.2020.

Отже, виходячи з системного аналізу наведених норм законодавства, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.

Позивачем при зверненні до суду було сплачено судовий збір у розмірі 840,80 грн, що підтверджується квитанцією № 3 від 04.08.2020 (а.с. 4).

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи те, що позовні вимоги задоволені, судовий збір підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача у розмірі 840,80 грн.

Керуючись статтями 2, 7, 8, 9, 19, 20, 32, 77, 139, 241-246, 250, 295 Кодексу адміністративного судочинства, суд -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради щодо відмови ОСОБА_1 у наданні щомісячної адресної допомоги як внутрішньо переміщеній особі для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг з 17 липня 2020 року.

Зобов`язати Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради (ідентифікаційний код: 24179564, місцезнаходження: 93400, Луганська обл., місто Сєвєродонецьк, вулиця Новікова, будинок 15-Б) призначити та виплатити ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ) щомісячну адресну допомогу, передбачену постановою Кабінету Міністрів України «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг» від 01 жовтня 2014 року № 505, відповідно до поданої заяви від 17 липня 2020 року.

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради (ідентифікаційний код: 24179564, місцезнаходження: 93400, Луганська обл., місто Сєвєродонецьк, вулиця Новікова, будинок 15Б) на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ), витрати зі сплати судового збору в сумі 840,80 грн (вісімсот сорок гривень 80 коп.).

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або справа розглянута в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.В. Ірметова