
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про відмову у задоволенні заяви про встановлення судового контролю
за виконанням рішення суду
03 вересня 2020 року ЛуцькСправа № 140/252/19 Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Валюха В.М., розглянувши в порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Ковельського об`єднаного управління Пенсійного фонду України про зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 12.03.2019, яке набрало законної сили, у даній справі позов задоволено повністю, зобов`язано Ковельське об`єднане управління Пенсійного фонду України (далі - Ковельське ОУПФУ) здійснити виплату ОСОБА_1 грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій на день її призначення відповідно до пункту 7-1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV, зарахувавши до спеціального стажу роботи, який дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е» - «ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-ХІІ, період проходження військової служби з 22.05.1977 по 01.06.1979 на посаді фельдшера та період перебування у відпустці без збереження заробітної плати з 21.07.1980 по 21.08.1980.
12.08.2020 позивач ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою про встановлення судового контрою за виконанням рішення суду у цій справі, яке обґрунтоване тим, що рішення суду у цій справі в частині виплати коштів не виконане, а встановлення судового контролю над виконанням рішення суду забезпечить ефективний механізм виконання судового рішення (а. с. 81-82).
Вказану заяву передано на розгляд судді 25.08.2020, після виходу судді з відпустки, наданої наказом голови суду від 13.07.2020 № 02-10/115/20 (а. с. 99а).
В поданому до суду відзиві від 19.08.2020 № 0300-0802-8/26239 (а. с. 106-108) представник відповідача Олексюк О.П. просить відмовити у задоволенні вказаної заяви з тих підстав, що при ухваленні рішення суду судовий контроль не встановлювався, при цьому, невиконання судового рішення в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин.
З урахуванням приписів частини третьої статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), беручи до уваги те, що статтею 382 КАС України не визначений порядок розгляду заяви про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення, дану справу по суті було розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні), тому за встановленим судом порядком вказану заяву розглянуто в порядку письмового провадження.
Дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що зазначену заяву необхідно залишити без задоволення, з огляду на таке.
Згідно із частиною першою статті 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
З матеріалів справи вбачається, що рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 12.03.2019, яке набрало законної сили, у даній справі позов задоволено повністю, зобов`язано Ковельське ОУПФУ здійснити виплату ОСОБА_1 грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій на день її призначення відповідно до пункту 7-1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV, зарахувавши до спеціального стажу роботи, який дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е» - «ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-ХІІ, період проходження військової служби з 22.05.1977 по 01.06.1979 на посаді фельдшера та період перебування у відпустці без збереження заробітної плати з 21.07.1980 по 21.08.1980 (а. с. 67-69).
26.04.2019 Волинський окружний адміністративний суд направив позивачу виконавчі листи № 479/19 та № 480/19 на виконання рішення суду від 12.03.2019 у даній справі (а. с. 74).
Постановою державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області Трофимюка П.В. відкрито виконавче провадження № 59102142 з виконання виконавчого листа № 479/2019, виданого 25.04.2019 Волинським окружним адміністративним судом (а. с. 85), та в подальшому, постановою цього ж виконавця від 11.06.2019 вказаний виконавчий лист повернутий стягувачу (а. с. 86).
При вирішенні заяви про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду від 12.03.2019 у цій справі суд враховує, що при ухваленні вказаного рішення судовий контроль встановлений не був та позивач не просив про встановлення такого контролю в порядку статті 382 КАС України. При цьому, позивач не позбавлений права звернутися із заявою про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду після його ухвалення.
Разом з тим, за приписами частини першої статті 382 КАС України встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у вигляді зобов`язання подати звіт про виконання судового рішення є правом, а не обов`язком суду.
Суд звертає увагу, що відповідачем у цій справі та первісним боржником у виконавчому провадженні є Ковельське ОУПФУ, саме щодо вказаного боржника було відкрите виконавче провадження № 59102142 з виконання виконавчого листа № 479/2019, виданого 25.04.2019 Волинським окружним адміністративним судом, а заява позивача про заміну сторони виконавчого провадження зареєстрована в суді лише 25.08.2020.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 03.09.2020 замінено в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Ковельського ОУПФУ про зобов`язання вчинити дії сторону виконавчого провадження з виконання виконавчих листів № 479/19 та № 480/19 від 25.04.2019, виданих на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 12.03.2019, боржника Ковельське ОУПФУ на правонаступника Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області) (а. с. 114).
В той же час, у заяві про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду від 12.03.2019 у цій справі позивач просить встановити судовий контроль саме щодо ГУ ПФУ у Волинській області, яке на момент звернення до суду із цією заявою відповідачем у справі та боржником виконавчого провадження не було.
На думку суду, встановлення судового контролю за виконанням рішення суду є можливим та доцільним щодо того боржника, який є стороною виконавчого провадження, та після того, як вжиті органом державної виконавчої служби заходи не призвели до виконання судового рішення.
Проте, ГУ ПФУ у Волинській області не було стороною (боржником) виконавчого провадження № 59102142 з виконання виконавчого листа № 479/2019, виданого 25.04.2019 Волинським окружним адміністративним судом.
Ухвалою суду від 03.09.2020 проведено заміну боржника Ковельське ОУПФУ на ГУ ПФУ у Волинській області, що дає право стягувачу ОСОБА_1 повторно пред`явити вказаний виконавчий лист до виконання та виконавче провадження буде здійснюватися саме відносно боржника ГУ ПФУ у Волинській області.
Суд також враховує, що рішення Волинського окружного адміністративного суду від 12.03.2019 у цій справі частково виконане, а позивач не оскаржував в судовому порядку дії та рішення органу державної виконавчої служби щодо неналежного примусового виконання судового рішення.
Відтак, суд дійшов висновку про передчасність подання заяви про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення та відсутність правових підстав для її задоволення станом на день її розгляду.
Керуючись статтями 167, 248, 382 КАС України, суд
УХВАЛИВ:
В задоволенні заяви ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Ковельського об`єднаного управління Пенсійного фонду України про зобов`язання вчинити дії відмовити.
Копію ухвали направити заявнику та Головному управлінню Пенсійного фонду України у Волинській області.
Ухвала набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 256 КАС України, та може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя В.М.Валюх