
МАКАРІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Д.Ростовського, 35, смт. Макарів, Київська область, 08001, тел/факс (04578)5-13-39, e-mail inbox@mk.ko.court.gov.ua
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
справа №370/869/20
"21" серпня 2020 р. Макарівський районний суд Київської області у складі головуючого судді Мазки Н.Б., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом
Управління соціального захисту населення Макарівської районної державної адміністрації до ОСОБА_1 про повернення до бюджету надміру перерахованої житлової субсидії,
в с т а н о в и в:
позивач Управління соціального захисту населення Макарівської районної державної адміністрації звернулося до суду з позовом до відповідача ОСОБА_1 про повернення до бюджету надміру перерахованої житлової субсидії, посилаючись на те, що 09.06.2015 року Управління отримало від ОСОБА_1 заяву про призначення житлової субсидії від 09.06.2015 року, декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії від 09.06.2015 року. Надані заява та декларація були власноруч підписані відповідачем та завірені власним підписом.
Постановою Кабінету Міністрів України від 27.04.2018 року №329 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України та визнання такою, шо втратила чинність, постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 року №1022», яка опублікована 28.04.2018 року в газеті «Урядовий кур`єр» №83 і 15.05.2018 року в газеті «Офіційний вісник України» №37 було установлено, що особи, члени сім`ї яких не зареєстровані за адресою домогосподарства повинні були подати нову заяву і декларацію з 01.05.2018 року.
Відповідач ОСОБА_1 не повідомив позивача ні при зверненні в червні 2015 року ні з травня 2018 року по березень 2019 року про наявність членів сім`ї, які входять до складу домогосподарства незалежно від реєстрації їхнього місця проживання (фактичного місця проживання) та не звернувся із новою заявою про призначення житлової субсидії та декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії із зазначенням даних про членів сім`ї осіб зі складу домогосподарства незалежно від реєстрації їхнього місця проживання (фактичного місця проживання) або не написав заяву про відмову від житлової субсидії.
В абзаці 6 Заяви про призначення житлової субсидії від 09.06.2015 року відповідачем ОСОБА_1 зазначено, що у разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання житлової субсидії (зміни складу осіб, які зареєстровані (фактично проживають), джерел доходу, переліку отриманих житлово-комунальних послуг, придбання майна, товарів або оплати послуг на суму, що перевищує 50 тисяч гривень) зобов`язується протягом місяця повідомити про це структурний підрозділ з питань соціального захисту населення.
Крім того, у декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії від 09.06.2015 року відповідач зазначив, «що усвідомлює якщо в разі подання мною у неповному обсязі або недостовірних відомостей про осіб, які зареєстровані (фактично проживають) у житловому приміщені/будинку, їх доходи і витрати мені може бути відмовлено у призначенні житлової субсидії або припинення її надання. У такому разі зобов`язовується повернути надміру перераховану (виплачену) суму житлової субсидії у подвійному розмірі.» З вищезазначеним відповідач був ознайомлений заповнивши власноруч заяву і декларацію та поставивши свій підпис в документах.
Управлінням здійснено запити до Державної Фіскальної Служби, Пенсійного Фонду України, організацій-надавачів житлово-комунальних послуг тощо. Після одержання відповідей здійснено розрахунок та призначено субсидію з листопада 2018 року по грудень 2019 року в сумі 502.59 гривні щомісячно та із січня 2019 року по березень 2019 року в сумі 612.21 гривень.
При здійсненні розрахунку житлової субсидії відповідача враховувалися соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і доходи його, його дружини та його доньки і онука, оскільки в його особовій справі відсутні дані про членів сім`ї осіб зі складу домогосподарства незалежно від реєстрації їхнього місця проживання (фактичного місяця проживання), а саме чоловіка доньки ОСОБА_2 .
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України та визнання такою, що втратила чинність, постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 року №1022» від 27.04.2018 року №329 було установлено, що особи, члени сім`ї яких не зареєстровані за адресою домогосподарства повинні були подати нову заяву і декларацію з 01.05.2018 року.
Крім того, членом сім`ї відповідача, а саме: дружиною ОСОБА_3 відповідно до договору купівлі-продажу від 10.08.2018 року №868 була придбана квартира за адресою: АДРЕСА_1 .
Виникла переплата коштів з державного бюджету в сумі 2841.81 гривня: 1617.39 гривень - перераховано на особові рахунки ОСОБА_1 , відкриті в організаціях - надавачах житлово-комунальних послуг, 1224.42 гривні - субсидія виплачена готівкою разом із пенсією через органи Пенсійного Фонду.
Неодноразово Управлінням вживалися заходи щодо повернення надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії громадянином до державного бюджету, проте на сьогоднішній день Відповідач так і не повернув надміру перераховану (виплачену) житлову субсидію.
Позивач Управління соціального захисту населення Макарівської районної державної адміністрації просить: стягнути з відповідача ОСОБА_1 2841.81 гривню виплачених надміру у вигляді житлової субсидії на житлово-комунальні послуги; стягнути судові витрати.
Згідно ухвали суду від 24.07.2020 року позовна заява прийнята до розгляду, відкрите провадження. Розгляд справи ухвалено проводити в порядку спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) учасників справи. Відповідачу встановлено 15-тиденний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву.
Відповідач ОСОБА_1 10.08.2020 року надав відзив, в якому зазначив, що у 2015 році управління призначило субсидію. Щороку надходило письмове повідомлення від позивача про надання субсидії, а у 2018 році цього повідомлення не надходило, бо підстав нарахування субсидії не було і призначення її було помилкове. Інформація про стан сім`ї також надана станом на 2015 рік. У 2019 році при зверненні до позивача за призначенням субсидії його. відповідача усно повідомили про факт помилкового нарахування субсидії за період з жовтня 2018 року по квітень 2019 року. ним було запропоновано відшкодувати отриману субсидію 2841.81 гривню у тому ж порядку та сумах, які ним були отримані. Спеціаліст позивача не надав письмових зауважень чи актів стосовно цього випадку. Впродовж 2019-2020 років ним від позивача не отримано ні актів, ні рахунків на погашення помилково нарахованої субсидії.
Згідно пункту 3 розділу XII «Прикінцевих положень» ЦПК України, під час карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню короновірусної хвороби (СОVID-19) строки визначені законом та судом продовжуються на строк дії такого карантину.
Сторонами не подано клопотань про продовження процесуальних строків.
Судом були створені учасникам процесу належні умови для ознайомлення з рухом справи шляхом надсилання процесуальних документів, наданням строку для подачі відзиву.
Кожен з учасників справи має право безпосередньо знайомитися з її матеріалами, зокрема з аргументами іншої сторони, та реагувати на ці аргументи відповідно до вимог ЦПК України.
Крім того, практика Європейського суду з прав людини з питань гарантій публічного характеру провадження у судових органах в контексті пункту 1 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, свідчить про те, що публічний розгляд справи може бути виправданим не у кожному випадку (рішення від 08.12.1983 року у справі «Axen v.Germany», заява №8273/78, рішення від 25.04.2002 року «Varela Assalino contre le Portugal», заява №64336/01).
Так, у випадках, коли мають бути вирішені тільки питання права, то розгляд письмових заяв, на думку ЄСПЛ, є доцільнішим, ніж усні слухання, і розгляд справи на основі письмових доказів є достатнім. В одній із зазначених справ заявник не надав переконливих доказів на користь того, що для забезпечення справедливого судового розгляду після обміну письмовими заявами необхідно було провести також усні слухання. Зрештою, у певних випадках влада має право брати до уваги міркування ефективності й економії. Зокрема, коли фактичні обставини не є предметом спору, а питання права не становлять особливої складності, та обставина, що відкритий розгляд не проводився, не є порушенням вимоги пункту 1 ст.6 Конвенції про проведення публічного розгляду справи.
За таких обставин суд здійснює розгляд справи в порядку письмового провадження, відповідно до приписів ч.13 ст.7 ЦПК України, якою передбачено, що розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо цим Кодексом не передбачено повідомлення учасників справи. У такому випадку судове засідання не проводиться.
Судом встановлено, що 09.06.2015 року ОСОБА_1 звернувся до Управління соціального захисту населення Макарівської районної державної адміністрації з заявою №925 про призначення житлової субсидії на оплату житлово-комунальних послуг, та надав декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії і довідку про склад сім`ї або зареєстрованих у житловому приміщення/будинку осіб за адресою: АДРЕСА_2 , (а.с.7, 8, 9).
Відповідно розрахунків та призначення субсидії вбачається, що заявнику ОСОБА_1 з листопада 2018 року по грудень 2019 року призначена субсидія в сумі 502.59 гривні щомісячно та із січня 2019 року по березень 2019 року - в сумі 612.21 гривень (а.с.10, 11)..
Згідно Акту про проведення перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення житлових субсидій та соціальної допомоги, складеного Відділом державних соціальних інспекторів управління соціального захисту населення Макарівської районної державної адміністрації, встановлено, що ОСОБА_1 не звернувся в травні 2018 року до управління із новою заявою про призначення житлової субсидії та декларацією про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії із зазначенням даних про членів сім`ї зі складу господарства незалежно від реєстрації їхнього місця проживання (фактичного місця проживання), не повідомив про наявність зятя, його персональні дані та не подав заяву про відмову від житлової субсидії. Також в місячний термін не повідомив про придбання квартири 10.08.2018 року дружиною ОСОБА_3 за адресою: АДРЕСА_1 , на суму, що перевищує 50 тисяч гривень. Внаслідок не виконання зобов`язань ОСОБА_1 призначено житлову субсидію за період з листопада 2018 року по березень 2019 року на суму 2841.81 гривня, яка підлягає поверненню до державного бюджету (а.с.16).
Між сторонами склалися правовідносини, які регулюються вимогами пункту 13 Положення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 року № 848 Про спрощення надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, яким передбачено, що для призначення субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за місцем реєстрації: заяву про призначення житлової субсидії та декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за встановленими формами. Забороняється вимагати від громадян документи, що не передбачені цим Положенням.
Громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру.
Житлова субсидія не призначається (у том числі на наступний період), якщо будь-хто зі складу домогосподарства або член сім`ї особи із складу домогосподарства має у своєму володінні транспортний засіб, що підлягає державній реєстрації і з дати випуску, яких минуло менше ніж 5 років (крім мопеда) (підпункт 2 пункт 6 Положення у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до абзацу 4 пункту 22 Положення, за рішенням комісії надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється за поданням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, управителя об`єднання, виконавців комунальних послуг у разі, коли у заяві та/або декларації громадянин зазначив недостовірні дані, що вплинуло на встановлення права на житлову субсидію або визначення її розміру на суму, яка перевищує 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день призначення житлової субсидії.
Сума надмірно перерахованої (виплаченої) субсидії є майном, збереженим без достатньої правової підстави, тому на правовідносини з повернення цієї суми поширюються приписи глави 83 ЦК України.
Відповідно до ч.1 ст.1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Відповідно до п.10 Порядку, уповноважені органи мають право перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення грошової допомоги, а також здійснювати запити та безоплатно отримувати відомості від підприємств, установ та організацій усіх форм власності, необхідні для призначення грошової допомоги та контролю за правильністю її надання.
Згідно п.11 Порядку, уповноважений представник сім`ї, якому призначено грошову допомогу, зобов`язаний повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин.
У разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються у судовому порядку.
Згідно п.12 Порядку, виплата грошової допомоги припиняється з наступного місяця у разі: виявлення уповноваженим органом факту подання недостовірної інформації або неповідомлення про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги.
Оцінюючи належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд визнає їх достовірними, належними, допустимими, а позов таким, що підлягає задоволенню, оскільки поведінка відповідача як набувача житлової субсидії не була добросовісною, а позивачем було прийнято рішення про надання такої допомоги за неповних даних наданих відповідачем, що є підставою для стягнення з відповідача безпідставно набутих грошових коштів.
Керуючись вимогами ч.1 ст.1212 ЦК України, Положення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 року № 848 Про спрощення надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива ст.263-265 ЦПК України, суд
в и р і ш и в:
позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , який має ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_2 , на користь Управління соціального захисту населення Макарівської районної державної адміністрації адреса: провулок Гетьманський, б.2, смт Макарів Макарівського району Київської області, ЄДРПОУ 03193850, 2841.81 гривню (дві тисячі вісімсот сорок одна гривня 81 копійка) виплачених надміру у вигляді житлової субсидії на житлово-комунальні послуги; а також судовий збір в сумі 2102.00 гривні.
Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а якщо воно не проголошувалося - з дати складення повного його тексту.
Рішення набирає законної сили відповідно до ст.273 ЦПК України.
Судове рішення складено 21.08.2020 року.
Суддя