Справа № 2- а-485 / 10
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 квітня 2010 року м. Олевськ
Суддя Олевського районного суду Житомирської області Охрімчук І.Г. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 в своїх інтересах та в інтересах неповнолітніх дітей до Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області про визнання дій протиправними та стягнення заборгованості по допомозі на придбання чистих продуктів харчування у зв’язку з проживанням на радіоактивно забрудненій території та допомоги по догляду за дитиною до трьох річного віку
В С Т А Н О В И Л А :
Позивачка звернулася до суду з позовом в якому просить суд визнати дії відповідача протиправними та стягнути на її користь 2 918.80 грн. недоплаченої допомоги, як особі, яка проживає на території радіоактивного забруднення та стягнути 5 124 грн. допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьох річного віку, у зв’язку з тим, що вона є потерпілою внаслідок Чорнобильської катастрофи, проживає на радіоактивно забрудненій території і на даний час позивачка перебуває у відпустці по догляду за дитиною, а тому вважає, що вона має право на зазначені пільги.
Позивачка, згідно поданої письмової заяви, позовні вимоги підтримала повністю, просить слухати справу у її відсутність.
Відповідач, згідно поданої заяви, стосовно позову заперечує і просить слухати справу у відсутність представника.
В судовому засіданні встановлено, що позивачка є потерпілою внаслідок Чорнобильської катастрофи третьої категорії. Територія на якій вона проживає, а саме с. Комсомольськ Олевського району Житомирської області відповідно до “Переліку населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи ” затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 106 від 23 липня 1991 року – відноситься до зони добровільного гарантованого відселення, що стверджується відомостями паспорта громадянина України, посвідченням потерпілої внаслідок Чорнобильської катастрофи, довідкою сільської ради. Позивачка перебуває на обліку у відповідача по догляду за дитиною ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 до досягненням нею трьох річного віку, відповідно до довідки відповідача про отримання допомоги по догляду за дитиною та свідоцтва про народження дитини.
Позивачка проживає на радіоактивно забрудненій зоні і отримує щомісячно виплати згідно Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “ по місцю проживання, що стверджується обставинами зазначеними у запереченні відповідача та довідками з місця проживання.
Відповідно до ст. 37 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “ слідує, що громадянам які проживають на територіях радіоактивного забруднення, виплачується щомісячна грошова допомога у зоні гарантованого добровільного відселення - 40 % процентів від мінімальної заробітної плати. Згідно Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трьохрічного віку має надаватись у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім’ї з розрахунку за попередні шість місяців, але не менше 130 грн.
Допомога в розмірі передбаченому законом позивачці виплачується не в повному розмірі. Виплачується щомісячно допомога в розмірі 2.10 грн., відповідно до постанови КМ України від 26.07.1996 року № 836. Крім того допомога по догляду за дитиною до трьох річного віку позивачці виплачується відповідно до закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» в розмірі 130 грн.
З 01.10.2008 року по 01.07.2009 року позивачці не доплачена допомога, як особі, яка проживає на території радіоактивного забруднення в сумі 2 918.80 грн., що стверджується розрахунком заборгованості наданому позивачкою, який судом перевірено і встановлено, що розрахунок зроблено з урахуванням розміру мінімальної заробітної плати в Україні, яка була на протязі зазначеного періоду та відповідно до розміру допомоги встановленої законом.
За розрахунками позивачки, в порушення вимогам ст.15 ЗУ «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» їй не доплачено 5 124 грн. за період з 01.11.2008 року по 01.11.2009 року, що стверджується розрахунком наданим позивачкою.
Дослідивши та оцінивши докази по справі суд прийшов до висновку, що між сторонами виникли правовідносини, які регулюються ст. ст. 37 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ з якої слідує, що громадянам які проживають на територіях радіоактивного забруднення, виплачується щомісячна грошова допомога на придбання чистих продуктів харчування, у зоні гарантованого добровільного відселення – 40 % від мінімальної заробітної плати. Допомога нараховується та виплачується за місцем проживання. Крім того між сторонами виникли правовідносини, які врегульовані ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» відповідно до якого слідує, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трьохрічного віку має надаватись у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім’ї з розрахунку за попередні шість місяців, але не менше 130 грн. Закон України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами зумовленими народженням та похованням» на позивачку не розповсюджується, так як вона не працює і є не застрахованою особою.
В даному випадку Закон України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ визначає порядок і розміри допомоги. Виплата допомоги як особі, яка проживає на радіоактивно забрудненій території по постанові КМ України від 26.07.1996 року № 836 є не правомірним, оскільки постанова протирічить базовим положенням Конституції України про статус закону України, як акта вищої юридичної сили в системі нормативно-правових актів держави та самому Закону, який регулює зазначені відносини. Також в ст.22 Конституції України зазначено, що прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів не допускають звуженню змісту та обсягу існуючих прав і свобод громадян.
Таким чином відповідач неправомірно обмежував позивачку у її праві на отримання допомоги в розмірі зазначеному в ст. 37 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ чим порушили її право на соціальний захист від наслідків Чорнобильської катастрофи. Крім того виходячи з вище наведених обставин суд не може взяти до уваги пояснення відповідача з приводу правомірності виплат допомоги по постанові КМУ, так як вони спростовуються встановленими судом обставинами .
Згідно Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трьохрічного віку має надаватись у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім’ї з розрахунку за попередні шість місяців, але не менше 130 грн. Щодо виплати позивачці зазначеної допомоги суд прийшов до висновку, що позов в цій частині не підлягає до задоволення, так як не встановлено дій відповідача, які протирічать закону та неправомірно обмежують позивачку та її дитину у їхніх правах на отримання допомоги в розмірі зазначеному в ЗУ «Про державну допомогу сім’ям з дітьми». Законом України «Про Державний бюджет на 2008 рік» було внесено зміни до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», яким було змінено розмір допомоги по догляду за дитиною до трьох річного віку з одного неоподаткованого мінімуму на розмір, що становить різницю між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім’ї з розрахунку на за попередні шість місяців, але не менше 130 грн. Вказані зміни до закону не були визнані не конституційними і діють на даний час, а тому підлягають застосуванню.
Керуючись ст. ст. 11,71,86, 99, 160,161, 186 КАС України та ст. ст. 37 Закону України “ Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи“, Законом України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми»
ПОСТАНОВИЛА:
Позов ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області, по не виплаті ОСОБА_1 допомоги на придбання чистих продуктів харчування у відповідності із Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ - протиправними.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської РДА Житомирської області з рахунку № 35213006000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області на користь ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2, жительки вул. Жовтневої 18 а с. Комсомольське Олевського району Житомирської області 2 918.80 грн. допомоги, як особі, яка проживає на території радіоактивного забруднення.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської РДА Житомирської області з рахунку № 35213006000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області на користь держави 54.40 грн. судового збору.
У частині позову ОСОБА_1 про визнання дій Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області щодо виплати щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку не у відповідності із Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами зумовленими народженням та похованням» – відмовити за безпідставністю.
ОСОБА_1 від сплати судового збору звільнена відповідно до п.18 ч. 1 ст.4 Декрету КМУ „Про державне мито”.
Постанова може бути оскаржена в Апеляційний суд Житомирської області, через Олевський районний суд Житомирської області, протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження постанови суду, яка може бути подана протягом десяти днів з дня отримання сторонами копії постанови суду.
Суддя :