Справа № 2- а-237 / 10
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 березня 2010 року м. Олевськ
Суддя Олевського районного суду Житомирської області Охрімчук І.Г. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 в своїх інтересах та в інтересах неповнолітніх дітей до Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області про визнання дій протиправними та стягнення заборгованості по допомозі на придбання чистих продуктів харчування, доплати до заробітної плати у зв’язку з проживанням та роботою на радіоактивно забрудненій території та допомоги по догляду за дитиною до трьох річного віку
В С Т А Н О В И Л А :
Позивачка звернулася до суду з позовом в якому просить суд визнати дії відповідача протиправними та стягнути на її користь 10 057 грн. доплати, як особі, яка працює на території радіоактивного забруднення, та 6 489.90 грн. недоплаченої допомоги, як особі, яка проживає на території радіоактивного забруднення разом з неповнолітніми дітьми та стягнути 5 124 грн. допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьох річного віку, у зв’язку з тим, що вона та її неповнолітні діти є потерпілими внаслідок Чорнобильської катастрофи 4-ої категорії, проживають та позивачка працювала на радіоактивно забрудненій території до відпустки по догляду за дитиною і на даний час позивачка перебуває у відпустці по догляду за дитиною і мають право на зазначені пільги.
Позивачка, згідно поданої письмової заяви, позовні вимоги підтримала повністю, просить слухати справу у її відсутність.
Відповідач, згідно поданої заяви, стосовно позову заперечує і просить слухати справу у відсутність представника.
В судовому засіданні встановлено, що позивачка та її неповнолітні діти є потерпілими внаслідок Чорнобильської катастрофи. Територія на якій вони проживають та працює позивачка, а саме м. Олевськ Житомирської області відповідно до “Переліку населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи ” затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 106 від 23 липня 1991 року – відноситься до зони посиленого радіоекологічного контролю, що стверджується відомостями паспорта громадянина України, посвідченнями потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи, довідкою Олевської міської ради. Позивачка перебуває у відпустці по догляду за дитиною ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 до досягненням нею трьох річного віку, відповідно до довідки з її місця роботи, довідкою про отримання допомоги по догляду за дитиною та свідоцтва про народження дитини.
Позивачка працює в УПСЗН Олевської РДА Житомирської області і отримує щомісячно виплати згідно Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “ по місцю роботи, що стверджується обставинами зазначеними у запереченні відповідача та довідками з місця роботи.
Відповідно до ст. 37, 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “ слідує, що громадянам які проживають на територіях радіоактивного забруднення, виплачується щомісячна грошова допомога у зоні посиленого радіоекологічного контролю - 3 0 % процентів від мінімальної заробітної плати та доплата до заробітної плати в розмірі однієї мінімальної заробітної плати. Згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами зумовленими народженням та похованням» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трьохрічного віку має надаватись у розмірі прожиткового мінімуму встановленого для дітей віком до 6 років.
Допомога та доплата до заробітної плати в розмірі передбаченому законом позивачці та її неповнолітнім дітям виплачується не в повному розмірі. Виплачується щомісячно допомога в розмірі 2.10 грн. кожному, доплата в розмірі 10.50 грн. працюючій позивачці, відповідно до постанови КМ України від 26.07.1996 року № 836. Крім того допомога по догляду за дитиною до трьох річного віку позивачці виплачується відповідно до закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» в розмірі 130 грн.
З 01.10.2008 року по 01.10.2009 року позивачці не доплачена допомога, як особі, яка проживає, разом з неповнолітніми дітьми, на території радіоактивного забруднення в сумі 6 489.90 грн., що стверджується розрахунком заборгованості наданому позивачкою, який судом перевірено і встановлено, що розрахунок зроблено з урахуванням розміру мінімальної заробітної плати в Україні, яка була на протязі зазначеного періоду та відповідно до розміру допомоги встановленої законом.
З 01.09.2004 року по 01.12.2007 року позивачці не доплачена доплата до заробітної плати, як особі, яка працює на території радіоактивного забруднення в сумі 10 057 грн., що стверджується розрахунком заборгованості наданому позивачкою, який судом перевірено і встановлено, що розрахунок зроблено з урахуванням розміру мінімальної заробітної плати в Україні, яка була на протязі зазначеного періоду та відповідно до розміру доплати встановленої законом.
За розрахунками позивачки, в порушення вимогам ст.43 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами зумовленими народженням та похованням» їй не доплачено 5 124 грн. за період з 01.10.2008 року по 01.10.2009 року, що стверджується розрахунком наданим позивачкою.
Дослідивши та оцінивши докази по справі суд прийшов до висновку, що між сторонами виникли правовідносини, які регулюються ст. ст. 37, 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ з яких слідує, що громадянам які проживають на територіях радіоактивного забруднення, виплачується щомісячна грошова допомога на придбання чистих продуктів харчування, у зоні посиленого радіоекологічного контролю – 30 % від мінімальної заробітної плати, а також виплачується щомісячна грошова доплата до заробітної плати в розмірі однієї мінімальної заробітної плати, яка встановлена на час виплати. Допомога та доплата нараховуються та виплачуються за місцем роботи та за місцем проживання. Крім того між сторонами виникли правовідносини, які врегульовані ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами зумовленими народженням та похованням» відповідно до якої слідує, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трьохрічного віку має надаватись у розмірі прожиткового мінімуму встановленого для дітей віком до 6 років.
В даному випадку Закон України “Про статус і соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ визначає порядок і розміри допомоги та доплати. Згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами зумовленими народженням та похованням» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трьохрічного віку має надаватись у розмірі прожиткового мінімуму встановленого для дітей віком до 6 років. Виплата допомоги та доплати по постанові КМ України від 26.07.1996 року № 836 та виплата допомоги по догляду за дитиною відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» є неправомірним, оскільки постанова протирічить базовим положенням Конституції України про статус закону України, як акта вищої юридичної сили в системі нормативно-правових актів держави та самому Закону, який регулює зазначені відносини і до позивачки як до застрахованої особи повинен застосовуватись Закон України«Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами зумовленими народженням та похованням». Також в ст.22 Конституції України зазначено, що прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів не допускають звуженню змісту та обсягу існуючих прав і свобод громадян.
Таким чином відповідач неправомірно обмежував позивачку та її неповнолітніх дітей у їх правах на отримання допомоги в розмірі зазначеному в ст. 37, 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ та ст. 43 «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами зумовленими народженням та похованням» чим порушили їх право на соціальний захист від наслідків Чорнобильської катастрофи та право на соціальний захист у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності.
Крім того виходячи з вище наведених обставин суд не може взяти до уваги пояснення відповідача з приводу правомірності виплат допомоги та доплати до заробітної плати по постанові КМУ, так як вони спростовуються встановленими судом обставинами.
Суд вважає, що позивачкою не пропущений строк на звернення до суду з даним позовом в частині стягнення доплати до заробітної плати, так як виплата коштів про стягнення яких просить позивачка передбачено законом України як актом вищої юридичної сили, відповідачем проводилось часткове нарахування та виплата доплати як потерпілій внаслідок аварії на ЧАЕС і доплата до заробітної плати є частиною заробітної плати, яка стягується без обмеження строком, відповідно до КЗпП України.
Враховуючи те, що вимога позивачки щодо негайного виконання рішення суду є не мотивованою та не обґрунтованою, тому вона не може бути задоволена.
Керуючись ст. ст. 11,71,86, 99, 160,161, 186 КАС України та ст. ст. 37,39 Закону України “ Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи“, ст. 43 «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами зумовленими народженням та похованням»
ПОСТАНОВИЛА:
Позов ОСОБА_3 - задовольнити частково.
Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області, по не виплаті ОСОБА_3 та її неповнолітнім дітям допомоги на придбання чистих продуктів харчування та доплати до заробітної плати у відповідності із Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ - протиправними.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської РДА Житомирської області з рахунку № 35213006000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області на користь ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2, жительки АДРЕСА_1 6 489.90 грн. допомоги, як особі, яка проживає на території радіоактивного забруднення, в тому числі і на її неповнолітніх дітей.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської РДА Житомирської області з рахунку № 35213006000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області на користь держави 68.30 грн. судового збору.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської РДА Житомирської області з рахунку № 35215004000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області на користь ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2, жительки АДРЕСА_1 10 057грн. доплати до заробітної плати, як особі, яка працює на території радіоактивного забруднення.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської РДА Житомирської області з рахунку №35215004000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області на користь держави 100.57 грн. судового збору.
Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області щодо виплати ОСОБА_3 щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку не у відповідності із ст.43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами зумовленими народженням та похованням» – неправомірними.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області з рахунку 35413056002310 код 03192610 МФО 811039 УДК в Житомирській області на користь ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2, жительки АДРЕСА_1 5 124 грн., недоплаченої допомоги по догляду за дитиною віком до трьох років.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області з розрахункового рахунку: 35413056002310 код 03192610 МФО 811039 УДК в Житомирській області на користь держави 54.64 грн. судового збору.
В задоволенні решти позовних вимог ОСОБА_3 відмовити.
ОСОБА_3 від сплати судового збору звільнена відповідно до п.18 ч. 1 ст.4 Декрету КМУ „Про державне мито”.
Постанова може бути оскаржена в Апеляційний суд Житомирської області, через Олевський районний суд Житомирської області, протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження постанови суду, яка може бути подана протягом десяти днів з дня отримання сторонами копії постанови суду.
Суддя :