Справа № 2- а-1342/10 рік
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 березня 2010 року м. Олевськ
Суддя Олевського районного суду Житомирської області Охрімчук І.Г. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 в своїх інтересах та в інтересах неповнолітніх дітей ОСОБА_2, ОСОБА_3 до Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області, управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира про визнання дій протиправними, а також стягнення допомоги громадянам, які проживають на території радіоактивного забруднення, стягнення доплати громадянам, які працюють на території радіоактивного забруднення
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить суд визнати дії відповідачів протиправними та стягнути на його користь 7588,60 грн. доплати, як особі, яка працює на території радіоактивного забруднення та 6828, 30 грн. недоплаченої допомоги, як особі, яка разом з неповнолітніми дітьми проживає на території радіоактивного забруднення та допустити негайне виконання постанови суду в частині стягнення цих коштів, у зв’язку з тим, що він є потерпілим внаслідок Чорнобильської катастрофи 4-ої категорії, проживає та працює на радіоактивно забрудненій території і має право на зазначені пільги.
Позивач, згідно поданої заяви, позовні вимоги підтримав повністю. Просить слухати справу у його відсутність.
Відповідач, згідно поданої заяви, стосовно позову заперечує. Просить слухати справу у відсутність представника.
В судовому засіданні встановлено, що позивач є потерпілим 4-ої категорії внаслідок Чорнобильської катастрофи. Територія на якій проживає та працює позивач, а саме м. Олевськ Житомирської області відповідно до “Переліку населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи ” затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 106 від 23 липня 1991 року – відноситься до зони посиленого радіологічного контролю, що стверджується відомостями паспорта громадянина України, посвідченням потерпілої внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Позивачка працює в Олевському районному суді Житомирської області і отримує щомісячно виплати згідно Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ по місцю роботи, що стверджується обставинами зазначеними у запереченні відповідача та довідками з місця роботи про виплачені кошти.
Відповідно до ст. 37, 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “ слідує, що громадянам які проживають на територіях радіоактивного забруднення, виплачується щомісячна грошова допомога у зоні посиленого радіологічного контролю -3 0 % процентів від мінімальної заробітної плати та доплата до заробітної плати в розмірі однієї мінімальної заробітної плати.
Допомога та доплата до заробітної плати в розмірі передбаченому законом позивачу виплачується не в повному розмірі. Виплачується щомісячно допомога в розміри 1.60 грн., доплата в розмірі 5.20 грн., відповідно до постанови КМ України від 26.07.1996 року № 836.
З 01.02.2009 року по 01.02.2010 року позивачу не доплачена допомога, як особі, яка разом з неповнолітніми дітьми ОСОБА_2 та ОСОБА_3 проживає на території радіоактивного забруднення в сумі 6828,30 грн., що стверджується розрахунком заборгованості наданому позивачем, який судом перевірено і встановлено, що розрахунок зроблено з урахуванням розміру мінімальної заробітної плати в Україні, яка була на протязі останнього року та відповідно до розміру допомоги встановленої законом.
Крім того за період з 01.02.2009 року по 01.02.2010 року позивачу не доплачена доплата до заробітної плати як особі, яка працює на території радіоактивного забруднення в сумі 7588, 60 грн. відповідно до ст. 39 зазначеного закону, що стверджується розрахунком заборгованості наданому позивачем, який судом перевірено і встановлено, що розрахунок зроблено з урахуванням розміру мінімальної заробітної плати в Україні, яка була на протязі зазначеного періоду та відповідно до розміру доплати встановленої законом..
Дослідивши та оцінивши докази по справі суд прийшов до висновку, що між сторонами виникли правовідносини, які регулюються ст. ст. 37, 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “ з яких слідує, що громадянам які проживають на територіях радіоактивного забруднення, виплачується щомісячна грошова допомога на придбання чистих продуктів харчування, у зоні посиленого радіоекологічного контролю – 30 % від мінімальної заробітної плати, а також виплачується щомісячна грошова доплата до заробітної плати в розмірі однієї мінімальної заробітної плати, яка встановлена на час виплати. Допомога та доплата нараховуються та виплачуються за місцем роботи та за місцем проживання.
В даному випадку Закон України “Про статус і соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “ визначає порядок і розміри допомоги та доплати. Виплата допомоги та доплати по постанові КМ України від 26.07.1996 року № 836 є неправомірним, оскільки постанова протирічить базовим положенням Конституції України про статус закону України, як акта вищої юридичної сили в системі нормативно-правових актів держави та самому Закону, який регулює зазначені відносини. Також в ст.22 Конституції України зазначено, що прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів не допускають звуженню змісту та обсягу існуючих прав і свобод громадян.
Таким чином відповідач неправомірно обмежував позивача у його правах на отримання допомоги в розмірі зазначеному в ст. 37, 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“, чим порушили її право на соціальний захист від наслідків Чорнобильської катастрофи.
Крім того виходячи з вище наведених обставин суд не може взяти до уваги пояснення відповідача з приводу правомірності виплат допомоги та доплати до заробітної плати по постанові КМУ.
Суд вважає, що позивачкою не пропущений строк на звернення до суду з даним позовом в частині стягнення доплати до заробітної плати, так як виплата коштів про стягнення яких просить позивачка передбачено законом України як актом вищої юридичної сили, відповідачем проводилось часткове нарахування та виплата доплати як потерпілій внаслідок аварії на ЧАЕС і доплата до заробітної плати є частиною заробітної плати, яка стягується без обмеження строком, відповідно до КЗпП України.
В даному випадку кошти на соціальний захист громадян, потерпілих внаслідок аварії на ЧАЕС виплачується з Державного бюджету, є щомісячними платежами та такими, що передбачені законом як актом вищої юридичної сили, тому суд вважає, що вимога про негайне виконання підлягає задоволенню.
Відповідно до ст. 256 КАС України слідує, що суд, який виніс постанову за заявою осіб або з власної ініціативи може звернути постанову до негайного виконання у разі стягнення всієї суми боргу при присуджені періодичних платежів з Держбюджету.
Керуючись ст. ст. 11,71,86, 160, 161, 186, 256 КАС України та ст. ст. 37,39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи“
П О С Т А Н О В И Л А:
Позов ОСОБА_1 в своїх інтересах та в інтересах неповнолітніх дітей ОСОБА_2, ОСОБА_3 до Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області, управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира про визнання дій протиправними, а також стягнення допомоги громадянам, які проживають на території радіоактивного забруднення, стягнення доплати громадянам, які працюють на території радіоактивного забруднення задовольнити.
Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області, управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира по невиплаті ОСОБА_1 допомоги на придбання чистих продуктів харчування та доплати до заробітної плати у відповідності із Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ - протиправними.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської РДА Житомирської області з рахунку № 35213006000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області на користь ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, проживаючого ІНФОРМАЦІЯ_2 6828, 30 грн. допомоги, як особі, яка разом з неповнолітніми дітьми ОСОБА_2 та ОСОБА_3 проживає на території радіоактивного забруднення.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської РДА Житомирської області з рахунку № 35213006000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області на користь держави 54.40 грн. судового збору.
Стягнути з управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира області з рахунку, призначеного для виплати доплати до заробітної плати особам, які працюють на території радіоактивного забруднення на користь ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, проживаючого ІНФОРМАЦІЯ_2 7588, 60 грн. доплати до заробітної плати, як особі, яка працює на території радіоактивного забруднення.
Стягнути з управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира області з рахунку, призначеного для виплати доплати до заробітної плати особам, які працюють на території радіоактивного забруднення на користь держави 75.89 грн. судового збору.
Постанову Олевського районного суду від 18 березня 2010 року в частині стягнення на користь ОСОБА_1 допомоги за проживання на радіоактивно забрудненій території та доплати до заробітної плати звернути до негайного виконання.
ОСОБА_1 від сплати судового збору звільнений відповідно до п. 18 ч. 1 ст. 4 Декрету КМ України «Про державне мито».
Постанова може бути оскаржена в Апеляційний суд Житомирської області через Олевський районний суд Житомирської області, протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження постанови суду, яка може бути подана протягом десяти днів з дня отримання сторонами копії постанови суду.
Суддя :