Рішення № 91375612, 03.09.2020, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.09.2020
Номер справи
620/2332/20
Номер документу
91375612
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

03 вересня 2020 року Чернігів Справа № 620/2332/20

Чернігівський окружний адміністративний суду складі:

головуючого судді Клопота С.Л.,

за участю секретаря Шевченко А.В.,

представника позивача Лугового О.Є.,

представника відповідача Паншиної І.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Борзнаагроптахопродукт" до Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області про визнання незаконним та скасування податкового повідомлення - рішення,

У С Т А Н О В И В:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Борзнаагроптахопродукт" звернулось до суду з адміністративним позовом до Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області та просить: визнати незаконним та скасувати податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Чернігівській області від 01.04.2020 № 0000443201.

Свої вимоги обґрунтовує тим, що при проведенні перевірки, співробітники відповідача не були уповноважені на проведення перевірки щодо роздрібної реалізації позивачем палива, оскільки такі повноваження не вказані ні в наказі про проведення перевірки, ні в направленні на проведення перевірки. Відтак, встановивши фак такої реалізації без відповідної ліцензії, вони вийшли за межі своїх повноважень, в наслідок чого було винесено незаконне податкове повідомлення-рішення.

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав та просив його задовольнити в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнала, просила відмовити в задоволенні позову, посилаючись на заперечення, які викладені у відзиві на позовну заяву, що приєднаний до матеріалів справи.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, суд вважає позов задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Працівниками Головного управління ДПС у Чернігівській області, на підставі наказу від 10.03.2020 № 597 «Про проведення факичної перевірки», згідно з вимогами п.п. 191.1.4, п.191,1, ст.191; п.п. 20.1.8, п.п. 20.1.9, п.п.20.1.10, п.п.20.1.11, п.п.20.1.12, п.п.20.1.13 п.20.1 ст.20; п.п. 75.1.3, п. 75.1 ст.75, п. 80.1, п.80.6, п.80.8 ст.80, п.п.80.2.5, п.80.2 ст.80, п.82.3 ст.82 Податкового кодексу України (далі - ГІКУ), та відповідно до направлень від 11.03.2020 р. № 761 та № 762 була проведена 12.03.2020 фактична перевірка АЗС, яка знаходиться за адресою: Чернігівська обл., Борзнянський район, м. Борзна, провулок 1-й провулок Київський, буд. 20А та належить ТОВ "Борзнаагроптахопродукт".

Згідно наявної інформації в органі ДПС - ТОВ "Борзнаагроптахопродукт" (код ЄДРПОУ - 5389468) отримано ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним за адресою Чернігівська обл., Борзнянський район, м. Борзна, провулок 1-й провулок Київський, буд. 20 А з 21.08.2019, в той час як наявність такої ліцензії Законом України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» від 19.12.1995 К2481/95-ВР (зі змінами та доповненнями) передбачена з 01.07.2019. Крім того, за результатами проведеного аналізу встановлені виторги РРО за касовим апаратом ФН № 3000201232, що належить ТОВ «Борзнаагроптахопродукт» та зареєстрований за адресою: Чернігівська обл., Борзнянський район, м. Борзна, провулок 1-й провулок Київський, буд. 20А в період з 01.07.2019 по 21.08.2019.

Перед початком проведення перевірки, згідно з вимогами п. 80.2 ст. 80 ПК України, пред`явлені службові посвідчення, направлення на перевірку та вручено копію наказу, про що директором ТОВ "Борзнаагроптахопродукт" ОСОБА_1 о 10 год. 26 хв. 12.03.2020 вчинено запис в направленнях на проведення перевірки, тобто в порядку ст.80 ПК України керівником підприємства було допущено до проведення фактичної перевірки.

З зазначеного вбачається, що компетентні співробітники відповідача були допущені позивачем до проведення перевірки.

В ході проведення перевірки встановлено реалізацію пального без наявності ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним, а саме: згідно Z - звітів з реєстратора розрахункових операцій ФН 3000201232, заводський номер TN - 80080113 за період з 01.07.2019 по 22.07.2019 було реалізовано за готівкові кошти та відпущено по відомостям пальне - Бензин А-92 (код УКТЗЕД 271024194), Бензин А-95 (код УКТЗЕД 271024194), та дизпаливо (код УКТЗЕД 2710194300), чим порушено ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» від 19.12.1995 №481/95-ВР (зі змінами та доповненнями).

За результатами перевірки складено акт від 12.03.2020 № 55/32/5389468, та винесено податкове повідомлення рішення від 01.04.2020 № 000044320.

Не погодившись з таким рішенням, позивач оскаржив його до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Законом України від 23 листопада 2018 року N 2628-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо покращення адміністрування та перегляду ставок окремих податків і зборів" внесено зміни до Закону України від 19 грудня 1995 року N 481 "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" (далі - Закон N 481), зокрема, запроваджено ліцензування видів господарської діяльності з виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним. Зазначені зміни набрали чинності з 01 липня 2019 року.

Постановою Кабінету Міністрів України від 5 серпня 2015 р. N 609 (зі змінами та доповненнями) затверджено перелік органів ліцензування, згідно з яким, ліцензування роздрібної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами та пальним здійснюється територіальними органами ДФС.

Відповідно до п.п. 75.1.3 ст. 75 ПК України фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об`єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).

Відповідно до ст. 80 ПК України, фактична перевірка здійснюється без попередження платника податків (особи).

Відповідно до п. 80.2 ст. 80 ПК України фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції, під розписку до початку проведення такої перевірки, та за наявності хоча б однієї з таких підстав.

Відповідно до п.п. 80.2.5 ст. 80 ПК України у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів та цільового використання спирту платниками податків, обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами- лічильниками, а також здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального.

Законом України від 23 листопада 2018 року № 2628-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо покращення адміністрування та перегляду ставок окремих податків і зборів» внесено зміни до Закону України від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», зокрема, запроваджено ліцензування видів господарської діяльності з виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним. Зміни до Закону №481 набули чинності з 01.07.2019.

Відповідно до ст. 15 Закону № 481 роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин), тютюновими виробами або пальним може здійснюватися суб`єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них з ліцензій на роздрібну торгівлю. Ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним видаються (у тому числі іноземних суб`єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) уповноваженими Кабінетом Міністрів України органами виконавчої влади за місцем торгівлі суб`єкта господарювання терміном на п`ять років. Ліцензія на право роздрібної торгівлі пальним видається за заявою суб`єкта господарювання, а видача або рішення про відмову у її видачі видається заявнику не пізніше 20 календарних днів з дня одержання зазначених у цьому Законі документів.

Ліцензія видається за заявою суб`єкта господарювання, до якої додається документ, що підтверджує внесення річної плати за ліцензію.

Суб`єкти господарювання отримують ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним на кожне місце роздрібної торгівлі пальним.

Для отримання ліцензії на право оптової або роздрібної торгівлі пальним або на право зберігання пального разом із заявою додатково подаються завірені заявником копії таких документів:

- документи, що підтверджують право власності або право користування земельною ділянкою, або інше передбачене законодавством право землекористування на земельну ділянку, на якій розташований об`єкт оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, чинні на дату подання заяви га/або на дату введення такого об`єкта в експлуатацію, будь-якого цільового призначення;

- акт вводу в експлуатацію об`єкта або акт готовності об`єкта до експлуатації, або сертифікат про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, або інші документи, що підтверджують прийняття об`єктів в експлуатацію відповідно до законодавства, щодо всіх об`єктів у місці оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, необхідних для оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального;

- дозвіл на початок виконання робіт підвищеної небезпеки та початок експлуатації (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.

Після видачі/призупинення/анулювання ліцензії на право оптової або роздрібної торгівлі пальним або на зберігання пального центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, вносить відповідні відомості до Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального не пізніше наступного робочого дня з дня видачі/призупинення/анулювання відповідної ліцензії.

Відповідно до абзацу першого преамбули Закону № 481 - цей Закон визначає основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами та пальним, забезпечення їх високої якості та захисту здоров`я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального на території України.

Відповідно до ст. 17 Закону № 481 передбачено, що за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом- сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями та тютюновими виробами, пальним та зберігання пального посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.

До суб`єктів господарювання (у тому числі іноземних суб`єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі: роздрібної торгівлі пальним без наявності ліцензії - 250000 гривень.

Як встановлено в судовому засіданні, в результаті перевірки було встановлено факти реалізації позивачем пального, за відсутності у нього відповідної ліцензії.

Крім того, згідно постанови Бахмацького районного суду Чернігівської області від 08.10.2019 № 730/914/19 директора позивача ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративних правопорушень передбачених ч. 1 ст. 164 та ч. 5 ст. 164 КУпАП.

Що стосується посилань позивача на те, що компетентні співробітники відповідача, не мали права перевіряти порядок реалізації позивачем палив, оскільки це не зазначено ні в наказі про проведення перевірки, на в направленні на її проведення, суд зазначає наступне.

Перевіряючі особи були допущені позивачем до проведення перевірки і добровільно надавали документи, в тому числі і щодо реалізації палива.

Факт реалізації позивачем палива без наявності відповідної ліцензії жодним доказом не спростовується.

Спосіб та порядок проведення перевірки позивачем не оскаржується.

З наведеного вище, суд робить висновок, що виносячи податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Чернігівській області від 01.04.2020 № 0000443201, відповідач діяв обгрунтовано, підставно та в межах своїх повноважень і у суду відсутні правові підстави для скасування вказаного рішення.

Враховуючи вищевикладене, в задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Борзнаагроптахопродукт" необхідно відмовити.

Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

В задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Борзнаагроптахопродукт" (пров.Київський, 20, м.Борзна, Борзнянський район, Чернігівська область,16400) до Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області (вул.Реміснича, буд.11, м.Чернігів,14000) про визнання незаконним та скасування податкового повідомлення - рішення - відмовити в повному обсязі.

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Повний текст рішення виготовлено 08 вересня 2020 року.

Суддя С.Л. Клопот