
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 вересня 2020 р. № 520/10104/2020
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Тітова О.М., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Вовчанського відділу обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Вовчанського відділу обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області в якому просить суд:
- визнати неправомірною бездіяльність Вовчанського відділу обслуговування громадян ГУ ПФУ України в Харківській області та Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови перерахунку пенсії ОСОБА_1 з дня призначення пенсії з урахуванням страхового стажу за 2018 р.;
- зобов`язати Вовчанський відділ обслуговування громадян ГУ ПФУ України в Харківській області та Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області провести перерахунок та виплату пенсії з урахуванням виплачених сум ОСОБА_1 врахувавши до страхового стажу період з 01.01.2018р. по 12.07.2018р., починаючи з 13.07.2018р. по теперішній час та з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
В обґрунтування позовних вимог позивачкою зазначено, що з 13.07.2018 року їй призначено пенсію за віком в Чугуївському об`єднаному управлінні Пенсійного фонду України Харківської області, правонаступником якого на даний час є Головне управління Пенсійного фонду України Харківської області. Після призначення пенсії позивач дізналась, що їй згідно індивідуальних відомостей про застраховану особу відповідачем не було враховано страховий стаж за період з 01.01.2018 по 13.07.2018, у зв`язку із цим виплата пенсії здійснюється у меншому розмірі. На численні звернення позивача про перерахунок її пенсії з 13.07.2018 з урахуванням страхового стажу за період з 01.01.2018 по 13.07.2018 пенсійний орган зазначав, що на день звернення за призначенням пенсії (03.09.2018) відповідно до даних СПОВ за 2018 рік була відсутня інформація про нараховану заробітну плату та сплачені страхові внески.
Позивач вважає протиправними дії відповідачів щодо не врахування зазначеного страхового стажу та не перерахунку пенсії з його врахуванням з дати призначення пенсії.
Ухвалою суду від 05.08.2020 відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 263 Кодексу адміністративного судочинства України та запропоновано відповідачу надати відзив на позов.
Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана та вручена відповідачу, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.
Представником відповідача, 14.08.2020 надано відзив на позовну заяву, в якому він адміністративний позов не визнав, зазначив, що з 13.07.2018 року позивачу призначено пенсію за віком. На день звернення за призначенням пенсії (03.09.2018) відповідно до Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування за 2018 рік відсутня інформація про роботу. Звітність була подана та відображена в Пенсійному фонді України в підсистемі "Місячна звітність" 21.11.2018 без позначок про сплату страхових внесків. Станом на 28.01.2019 року (поза межами 3-х місяців із дня прийняття заяви про призначення пенсії) позначки про сплату страхових внесків також були відсутні.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі КАС України), суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні докази, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 , є внутрішньо переміщеною особою, що підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо перемішеної особи від 19.01.2018 №836, виданою Управлінням праці та соціального захисту населення Вовчанської районної державної адміністрації Харківської області.
Позивач перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області, обслуговуюсь у Вовчанському відділі обслуговування громадян (сервісний центр) управління обслуговування громадян з 13.07.2018 та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
13.07.2018 позивач досягла пенсійного віку.
На час досягнення пенсійного віку позивач працювала як ФОП ОСОБА_1 перебувала на обліку та була зареєстрована як платник податків та ЄСВ у Первомайській ОДПІ ГУ ДФС у Луганській області.
ОСОБА_1 03.09.2018 року звернулась із заявою про призначення пенсії за віком до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області. З 13.07.2018 року їй призначено пенсію за віком.
20.09.2018 рекомендованим листом з повідомленням про вручення на адресу Первомайської ОДПІ ДФС у Луганській області був направлений річний звіт з позначкою «Для призначення пенсії» за сім місяців 2018.
Звіт за 2018 був поданий позивачем пізніше, ніж заява про призначення пенсії, але у 3-місячний строк, визначений п.1.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою ПФУ №22-1 від 25.11.2005.
Поданий звіт за 2018 був відображений в підсистемі «Призначення пенсії» - 28.11.2018.
На виконання постанови Другого апеляційного адміністративного суду від 25.06.2020 року у справі №520/13047/19 за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 04.02.2020 року відповідача зобов`язано розглянути заяву ОСОБА_1 від 27.03.2019 року з прийняттям відповідного рішення.
З 01.04.2019 позивачу був проведений перерахунок пенсії з врахуванням стажу роботи з 01.01.2018 року по 31.07.2018 року за даними з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, що підтверджується копією рішення про перерахунок пенсії від 15.07.2020.
Відповідач зазначив, що врахувати період страхового стажу з 01.01.2018 року по 31.07.2018 року з дати первинного призначення (тобто з 13.07.2018 року) не має підстав, оскільки на момент призначення пенсії дані про роботу з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування за 2018 рік взагалі були відсутні.
Відповідач зазначає, що на день звернення за призначенням пенсії (03.09.2018 року) відповідно до Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування за 2018 рік відсутня інформація про роботу. Звітність була подана та відображена в Пенсійному фонді України в підсистемі «Місячна звітність» 21.11.2018 року без позначок про сплату страхових внесків. Станом на 28.01.2019 (поза межами 3-х місяців із дня прийняття заяви про призначення пенсії) позначки про сплату страхових внесків також були відсутні.
Позивач неодноразово зверталась до органів ПФУ із письмовими та усними заявами з проханням зробити перерахунок та призначити їй пенсію з урахуванням страхового стажу за 2018 з дня її звернення із заявою про призначення пенсії за віком.
На звернення позивача були надані відповіді від Чугуївського об`єднаного управління ПФУ Харківської області №82-Б/1 від 12.04.2019, Вовчанського відділу обслуговування громадян ГУ ПФУ в Харківській обл. №7-Б/14 від 01.11.2019, №9/Б-14 від 12.11.2019, №2/Б-14 від 24.01.2020, №5/Б-14 від 07.02.2020, Головного управління ПФУ в Харківській області №7348/Б-14 від 02.01.2020.
В усіх вказаних відповідях відповідачі відмовили позивачу у здійсненні перерахунку та призначенні пенсії з урахуванням страхового стажу за 2018 з дня призначення пенсії.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам, суд прийшов до наступних висновків.
Стаття 4 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 за №1058-IV (далі - Закон №1058-IV), визначає складові законодавства про пенсійне забезпечення в Україні, яке базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, цього Закону, Закону про недержавне пенсійне забезпечення, законів, якими встановлюються умови пенсійного забезпечення, відміни від загальнообов`язкового державного пенсійного страхування та недержавного пенсійного забезпечення, міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення в Україні.
Відповідно до частини першої статті 2 Закону України «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні» від 16.12.1993 за №3721-XII, право на пенсію за віком має кожний громадянин похилого віку, який досяг пенсійного віку і має необхідний страховий стаж. Це право обумовлено трудовим внеском і не обмежується будь якими обставинами, включаючи наявність інших доходів. Порядок і умови пенсійного забезпечення громадян похилого віку встановлюється Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Відповідно до статті 1 Закону №1058-IV "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон №1058-IV) у цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:
застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до цього Закону підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування;
страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов`язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески;
страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов`язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування;
страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.
Частинами першою, другою та четвертою статті 24 Закону №1058-IV визначено, що страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом (частина друга статті 24 Закону №1058-IV).
Суд зазначає, що відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 04.06.1998 №794 «Про затвердження Положення про організацію персоніфікованого обліку відомостей у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування», на виконання Указу Президента України від 04.05.1998 №401 (401/98) «Про заходи щодо впровадження персоніфікованого обліку відомостей у системі обов`язкового державного пенсійного страхування» Кабінет Міністрів України постановив Пенсійному фонду разом із Міністерством праці та соціальної політики, Міністерством фінансів України та Державної податковою адміністрацією забезпечити з 01.10.1998 впровадження персоніфікованого обліку відомостей у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування.
Відповідно до пункту 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 04.06.1998 №794 «Про затвердження Положення про організацію персоніфікованого обліку відомостей у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування», установити, що починаючи з 01.07.2002 обчислення пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» (1788-12) здійснюється із заробітку особи за період роботи після 01.07.2000 за даними систем персоніфікованого обліку.
Згідно з абзацом 4 частини третьої статті 4 Закону № 1058-IV, виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються, серед іншого: пенсійний вік для чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат.
Як встановлено частиною першою статті 26 Закону №1058-IV, яка визначає умови призначення пенсії за віком, починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - не менше 26 років.
При цьому, частиною третьою статті 26 Закону №1058-IV передбачено, що у разі відсутності, починаючи з 1 січня 2019 року, страхового стажу, передбаченого частинами першою і другою цієї статті, право на призначення пенсії за віком мають особи після досягнення віку 65 років за наявності страхового стажу.
Відповідно до частини першої статті 27 Закону №1058-IV розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп х Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.
Згідно абзацу 2 частини 4 статті 26 Закону №1058-IV, наявність страхового стажу, передбаченого частинами першою - третьою цієї статті, який дає право на призначення пенсії за віком, визначається на дату досягнення особою відповідного віку і не залежить від наявності страхового стажу на дату звернення за призначенням пенсії.
Відповідно до частини першої статті 44 Закону №1058-IV, заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії (частина п`ята статті 45 Закону №1058-IV).
03.09.2018 звернувся до пенсійного органу саме із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до статті 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Надаючи оцінку доводам відповідача про неможливість зарахування до страхового стажу періоду з 01.01.2018 по 13.07.2018, суд виходить з наступного.
Підпунктом 2 пункту 2.1 Порядку надання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2015 №22-1 (далі - Порядок №22-1) передбачено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу). За період роботи, починаючи з 01.01.2004, структурний підрозділ, відповідальний за ведення персоніфікованого обліку (далі - відділ персоніфікованого обліку), надає структурному підрозділу, відповідальному за призначення пенсії, довідку з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб) за формою згідно з додатком 1 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18.06.2014 №10-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08.07.2014 за № 785/25562 (далі - Положення №10-1), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення.
Статтею 21 Закону № 1058-IV врегульовані питання персоніфікованого обліку у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування.
При цьому, абзацом 2 частини 1 статті 21 Закону №1058-IV передбачено, що персоніфікований облік у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування є складовою частиною Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, порядок ведення якого встановлюється Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування».
На кожну застраховану особу відкривається персональна облікова картка, в якій використовується реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки та офіційно повідомили про це відповідний орган доходів і зборів і мають відмітку в паспорті) (частина 2 статті 21 Закону №1058-IV).
Персональна облікова картка застрахованої особи повинна містити такі відомості: частина персональної облікової картки, яка відображає страховий стаж, заробітну плату (дохід) та розмір сплачених страхових внесків: ідентифікаційний номер страхувальника; рік, за який внесено відомості; розмір страхового внеску до Пенсійного фонду за відповідний місяць; сума сплачених страхових внесків до Пенсійного фонду за відповідний місяць; страховий стаж; ознака особливих умов праці, які дають право на пільги в пенсійному забезпеченні; сума заробітної плати (грошового забезпечення, доходу), з якої сплачено страхові внески за відповідний місяць; сума доходу (прибутку) осіб, які провадять підприємницьку діяльність і обрали особливий спосіб оподаткування (єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок) (пункт 2 частини третьої статті 21 Закону №1058-IV).
Згідно з пунктом 1 частини другої статті 22 Закону №1058-IV відомості, що містяться в системі персоніфікованого обліку, використовуються виконавчими органами Пенсійного фонду для: підтвердження участі застрахованої особи в системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування; обчислення страхових внесків; визначення права застрахованої особи або членів її сім`ї на отримання пенсійних виплат згідно з цим Законом; визначення розміру, перерахунку та індексації пенсійних виплат, передбачених цим Законом; надання застрахованій особі на її вимогу або у випадках, передбачених цим Законом та Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування»; надання страховим організаціям, що здійснюють страхування довічних пенсій; надання аудитору, який відповідно до цього Закону здійснює аудит Накопичувального фонду; обміну інформацією з централізованим банком даних з проблем інвалідності.
Пунктами 1, 16 Положення про організацію персоніфікованого обліку відомостей у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.06.1998 №794, передбачено, що персоніфікований облік полягає в збиранні, обробленні, систематизації та зберіганні передбачених законодавством про пенсійне забезпечення відомостей про фізичних осіб, що пов`язані з визначенням права на виплати з Пенсійного фонду та їх розмір за загальнообов`язковим державним пенсійним страхуванням (далі - відомості про фізичних осіб). На кожну фізичну особу відкривається персональна облікова картка, в якій використовується постійний індивідуальний ідентифікаційний номер Державного реєстру фізичних осіб - платників податків та інших обов`язкових платежів. Персональна облікова картка фізичної особи повинна мати таку структуру, з поміж іншого: 2) частина персональної облікової картки, що відображає сплату страхового збору (внесків) та стаж роботи фізичної особи: ідентифікаційний номер роботодавця; рік, за який внесено відомості; тривалість трудової або іншої діяльності, яка зараховується до стажу роботи; сума заробітку (доходу), на який нараховується страховий збір (внески) на пенсійне страхування (помісячно); розмір страхового збору (внесків) на пенсійне страхування за відповідний місяць; відомості, які підтверджують наявність особливих умов праці, які дають право на пенсію на пільгових умовах.
Нормами Положення №10-1 визначено порядок формування реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб) з метою забезпечення ведення єдиного обліку застрахованих осіб у системі загальнообов`язкового державного соціального страхування та їх ідентифікації, накопичення, зберігання та автоматизованої обробки інформації про сплату платниками єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та про набуття застрахованими особами права на отримання страхових виплат та порядок надання інформації з Реєстру застрахованих осіб.
Пунктом 4 Положення №10-1 передбачено, що реєстр застрахованих осіб забезпечує: облік застрахованих осіб у системі загальнообов`язкового державного соціального страхування та їх ідентифікацію; накопичення, зберігання та автоматизовану обробку інформації про страховий стаж та заробітну плату (дохід, грошове забезпечення, допомогу, компенсацію), про набуття застрахованими особами права на отримання страхових виплат за окремими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування; нарахування та облік виплат за окремими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Відповідно до пунктів 2, 5 Положення №10-1 індивідуальні відомості про застраховану особу з реєстру застрахованих осіб надаються страхувальникам та/або застрахованій особі на паперових носіях за формою згідно з додатком 1 або додатком 2 до цього Положення. Індивідуальні відомості про застраховану особу з реєстру застрахованих осіб надаються для призначення/перерахунку пенсій за формами згідно з додатком 1 або додатком 3 до цього Положення.
Додаток 1 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування (пункт 2 розділу III) передбачає індивідуальні відомості про застраховану особу Форма ОК-5.
З системного аналізу вищенаведених норм права слідує, що страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог Закону №1058-IV за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку. Індивідуальні відомості про застраховану особу з реєстру застрахованих осіб згідно з додатком 1 до Положення №10-1 (Форма ОК-5), надані територіальному органу Пенсійного фонду, є підставою для призначення пенсії.
Разом з тим, суд звертає увагу на таке.
У відповідності до статті 4 Закону України від 08 липня 2010 року №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон №2464-VI) платниками єдиного внеску є, зокрема, фізичні особи - підприємці, зокрема ті, які використовують працю інших осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством про працю, чи за цивільно-правовим договором (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців);
Згідно з абзацами 1, 3 пункту 4.1 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 2). Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.
Пунктом 4.2 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1 встановлено, що при прийманні документів орган, що призначає пенсію:
1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;
2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;
3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності). Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі;
4) видає пам`ятку пенсіонеру (додаток 3), копія якої зберігається у пенсійній справі.
Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України (абзац перший пункту 4.3 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку №22-1).
Згідно з абзацом першим пункту 4.7 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку №22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об`єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
З огляду на положення частин першої та другої статті 24 Закону №1058-IV, законодавцем визначено дві обов`язкові умови для включення стажу роботи особи до страхового стажу, а саме:
1) особа підлягала загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню;
2) сплата страхових внесків у сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Суд погоджується з доводами відповідача, що на день звернення за призначенням пенсії (03.09.2018 року) відповідно до Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування за 2018 рік відсутня інформація про роботу. Звітність була подана та відображена в Пенсійному фонді України в підсистемі «Місячна звітність» 21.11.2018 року без позначок про сплату страхових внесків. Станом на 28.01.2018 (поза межами 3-х місяців із дня прийняття заяви про призначення пенсії) позначки про сплату страхових внесків також були відсутні (форма ОК-5 від 28.01.2019).
Суд встановив, що ФОП ОСОБА_1 своєчасно та у встановленому розмірі сплатила на рахунок Первомайській ОДПІ ГУ ДФС у Луганській області, де перебувала на обліку, ЄСВ, що підтверджується квитанціями про сплату: 19.02.2018 ЄСВ за січень 2018 у розмірі 819,00 грн., 19.03.2018 ЄСВ за лютий 2018 у розмірі 819,00 грн., 02.05.2018 ЄСВ за березень 2018 у розмірі 819,00 грн., 15.05.2018 ЄСВ за квітень 2018 у розмірі 819,00 грн., 19.06.2018 ЄСВ за травень 2018 у розмірі 819,00 грн., 17.07.2018 ЄСВ за червень 2018 у розмірі 819,00грн., 06.08.2018 ЄСВ за липень 2018 у розмірі 819,00 грн. (а.с. 22-28).
Відповідач констатуючи фактичну сплату ЄСВ позивачем за спірний період, з 01.04.2019 здійснив перерахунок пенсії позивача з врахуванням стажу роботи з 01.01.2018 року по 31.07.2018 року за даними з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, що підтверджується копією рішення про перерахунок пенсії від 15.07.2020.
Проте технічно не правильне відображення відомостей в Реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування позбавило позивача на зарахування страхового стажу з дати призначення пенсії.
Враховуючи факт того, що Вовчанський відділ обслуговування громадян ГУ ПФУ України в Харківській області є структурним підрозділом Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області належним та ефективним способом захисту порушених прав є визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови перерахунку пенсії ОСОБА_1 з дня призначення пенсії з урахуванням страхового стажу за 2018 рік.
Також суд встановив, що бажаний перерахунок пенсії позивача здійснено з 01.04.2019, тому відновлюючи порушене право слід зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області провести перерахунок та виплату пенсії з урахуванням виплачених сум ОСОБА_1 , врахувавши до страхового стажу період з 01.01.2018 по 12.07.2018, починаючи з 13.07.2018 по 31.03.2019.
Щодо вимоги позивача зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області нарахувати та виплатити компенсацію за несвоєчасну виплату пенсії, суд зазначає наступне.
Відповідно до положень ст. ст. 1 та 2 Закону №2050-ІІІ, підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи).
Компенсація громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати (далі - компенсація) провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом. Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії; соціальні виплати; стипендії; заробітна плата (грошове забезпечення) та інші.
Згідно положень п.2 та 3 Порядку №159, компенсація громадянам втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати (далі - компенсація) проводиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати грошових доходів, нарахованих громадянам за період, починаючи з 1 січня 2001 року. Компенсації підлягають такі грошові доходи разом із сумою індексації, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру, серед яких, пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, щомісячної державної грошової допомоги та компенсаційних виплат).
Кошти, які підлягають нарахуванню в порядку компенсації частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати, мають компенсаторний характер. Вони спрямовані на забезпечення достатнього життєвого рівня та купівельної спроможності особи у зв`язку з інфляційними процесами та зростанням споживчих цін на товари та послуги.
Використане у ст. 3 Закону №2050-ІІІ та п. 4 Порядку №159 формулювання, що компенсація обчислюється як добуток "нарахованого, але не виплаченого грошового доходу" за відповідний місяць, означає, що має існувати обов`язкова складова обчислення компенсації - невиплачений грошовий дохід, який може бути або нарахований, або який можна нарахувати, зокрема, і на підставі судового рішення.
Водночас, зміст і правова природа спірних правовідносин у розумінні положень ст. 1 - 3 Закону №2050-ІІІ, окремих положень Порядку дають підстави вважати, що право на компенсацію втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати особа набуває незалежно від того, чи були такі суми їй попередньо нараховані, але не виплачені.
Аналогічний підхід до застосування вказаних норм права висловлений Верховним Судом України у постановах від 11 липня 2017 року (справа № 21-2003а16), та Верховним Судом у постановах від 20 лютого 2018 року (справа № 336/4675/17), від 21 червня 2018 року (№ 523/1124/17), від 03 липня 2018 року (справа № 521/940/17), від 18 липня 2018 року (справа № 490/6755/15-а), від 12.02.2019 (справа №814/1428/18) та від 15.04.2019 року (справа №727/7818/16-а (адміністративне провадження №К/9901/45555/18).
Таким чином, суд дійшов висновку, що позовна вимога підлягає задоволенню шляхом зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області нарахувати та виплатити компенсацію за несвоєчасну виплату пенсії. Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про часткове задоволення вимог адміністративного позову.
Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до ст. 139 КАС України.
Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) до Вовчанського відділу обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (вул. Шевченка, буд. 2, м. Вовчанськ, Харківська область, 62504, код ЄДРПОУ 14099344), Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022, м.Свободи, 5, Держпром, 3 під., 2 пов., код ЄДРПОУ 14099344) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови перерахунку пенсії ОСОБА_1 з дня призначення пенсії з урахуванням страхового стажу за 2018 рік.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області провести перерахунок та виплату пенсії з урахуванням виплачених сум ОСОБА_1 , врахувавши до страхового стажу період з 01.01.2018 по 12.07.2018, починаючи з 13.07.2018 по 31.03.2019 та з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.М. Тітов