
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Харків
27 серпня 2020 р. Справа № 520/2227/2020
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді - Супруна Ю.О.,
при секретарі судового засідання - Дробязги Т.В.,
за участю:
представника позивача - Щербиної А.Ю.
розглянувши в місті Харкові в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Пушкінська, буд. 46, м. Харків, 61057, код ЄДРПОУ 43143704) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) про стягнення податкового боргу, -
В С Т А Н О В И В:
Головне управління ДПС у Харківській області (надалі за текстом - ГУ ДПС у Харківській області, позивач) звернулось до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до ОСОБА_1 (надалі за текстом - ОСОБА_1 , відповідач), в якому просить суд:
- стягнути до бюджету України з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , рнокпп НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) суму податкового боргу в загальному розмірі 2050537,65 грн..
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що фізична особа ОСОБА_1 , внесена до Державного реєстру фізичних осіб України за реєстраційним номером облікової картки НОМЕР_1 .
Фізична особа ОСОБА_1 , станом на дату звернення до суду з даним позовом має заборгованість із сплати податку на доходи з фізичних осіб, військового збору та адміністративних штрафів та інших санкцій у розмірі 2050537,65 грн., в тому числі:
- податок на доходи з фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування в сумі 1892673,20 грн., а саме: 340,00 грн. штрафні санкції по податковому повідомленню-рішенню від 29.08.2019 № 0007541305; 1283600,16 грн. податкові зобов`язання по податковому повідомленню-рішенню від 29.08.2019 №0007551305; 320900,04 грн. штрафні санкції по податковому повідомленню рішенню від 29.08.2019 № 0007551305; 287833,00 грн. пеня за несвоєчасну сплату грошових зобов`язань, визначених в податковому повідомленні-рішенні від 29.08.2019 № 0007551305;
- військовий збір, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування в сумі 157694,45, а саме: 106966,69 грн. податкові зобов`язання по податковому повідомленню-рішенню від 29.08.2019 № 0007561305; 26741,67 грн. штрафні санкції по податковому повідомленню-рішенню від 29.08.2019 № 0007561305; 23986,09 грн. пеня, пеня за несвоєчасну сплату грошових зобов`язань, визначених в податковому повідомленні-рішенні від 29.08.2019 № 0007561305;
- адміністративні штрафи та інші санкції - надходження коштів, контроль за справлянням яких закріплено за ГУ 170,00 грн. штрафні санкції по податковому повідомленню-рішенню від 29.08.2019 № 0007571305.
Згідно з п.п. 59.1 ст. 59 ПК України, платнику направлено податкову вимогу від 19.09.2019 № 127659-54 на суму 2050537,65 грн. Упродовж періоду з моменту направлення податкової вимоги по теперішній час борг не погашався.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 11.03.2020 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами загального позовного провадження та призначено справу у підготовче засідання.
Так, ухвалою від 11.03.2020 року з питань відкриття спрощеного провадження у справі відповідачу наданий п`ятнадцятиденний строк для подання відзиву з дня отримання ухвали про відкриття провадження у справі. Вказана ухвала направлена відповідачу рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення на адресу, вказану у відповіді на запит щодо доступу до персональних даних ГУ ДМС України у Харківській області, сформованому судом з метою перевірки актуальності, зазначеної позивачем адреси. Вказана повістка повернута до суду із відміткою Укрпошти "не проживає".
За приписами частини 11 статті 126 Кодексу адміністративного судочинства України розписку про одержання повістки (повістку у разі неможливості вручити її адресату чи відмови адресата її одержати) належить негайно повернути до адміністративного суду. У разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
З огляду на вищевикладене, суд вважає, що вжив всі залежні від нього заходи для повідомлення відповідача належним чином для реалізації ним права судового захисту своїх прав та інтересів.
Враховуючи те, що відповідно до приписів чинного адміністративного законодавства, суд вжив всі залежні від нього заходи для повідомлення відповідача належним чином для реалізації ним права судового захисту своїх прав та інтересів, відповідач, у встановлений судом строк, правом надати відзив не скористався.
В судовому засіданні представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги в повному обсязі та просив їх задовольнити посилаючись на зміст обґрунтувань адміністративного позову.
Суд, вивчивши доводи позову, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з наступних підстав та мотивів.
Фізична особа ОСОБА_1 має заборгованість із сплати податку на доходи з фізичних осіб, військового збору та адміністративних штрафів та інших санкцій у розмірі 2050537,65 грн., в тому числі:
- податок на доходи з фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування в сумі 1892673,20 грн., а саме: 340,00 грн. штрафні санкції по податковому повідомленню-рішенню від 29.08.2019 № 0007541305; 1283600,16 грн. податкові зобов`язання по податковому повідомленню-рішенню від 29.08.2019 №0007551305; 320900,04 грн. штрафні санкції по податковому повідомленню рішенню від 29.08.2019 № 0007551305; 287833,00 грн. пеня за несвоєчасну сплату грошових зобов`язань, визначених в податковому повідомленні-рішенні від 29.08.2019 № 0007551305;
- військовий збір, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування в сумі 157694,45, а саме: 106966,69 грн. податкові зобов`язання по податковому повідомленню-рішенню від 29.08.2019 № 0007561305; 26741,67 грн. штрафні санкції по податковому повідомленню-рішенню від 29.08.2019 № 0007561305; 23986,09 грн. пеня, пеня за несвоєчасну сплату грошових зобов`язань, визначених в податковому повідомленні-рішенні від 29.08.2019 № 0007561305;
- адміністративні штрафи та інші санкції - надходження коштів, контроль за справлянням яких закріплено за ГУ 170,00 грн. штрафні санкції по податковому повідомленню-рішенню від 29.08.2019 № 0007571305.
Зазначені податкові повідомлення-рішення направлені на адресу відповідача, проте конверт повернувся з відміткою пошти: "не проживає".
Відповідно до пп. 54.3.3 п. 54.3 ст. 54 Податкового кодексу України контролюючий орган зобов`язаний самостійно визначити суму грошових зобов`язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо, зокрема, згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов`язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.
Згідно п. 57.3 ст. 57 ПК України у разі визначення грошового зобов`язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов`язаний сплатити нараховану суму грошового зобов`язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу. У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов`язання платник податків зобов`язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.
Судом з`ясовано, що з метою погашення заборгованості податковим органом на адресу позивача направлялась податкова вимога форми "Ф" від 19.09.2019 № 127659-54 на суму 2050537,65 грн., яка надіслана засобами поштового зв`язку на адресу відповідача, проте конверт повернувся з відміткою пошти: "не проживає".
Після направлення податкової вимоги форми "Ф" від 19.09.2019 № 127659-54 податковий борг не був погашений, у зв`язку з чим податкова вимога додатково відповідачу не надсилалася.
Відповідно до п. 59.5 ст. 59 ПК України у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Згідно п.п. 14.1.153. п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України податкова вимога - письмова вимога органу державної податкової служби до платника податків щодо погашення суми податкового боргу.
Підпунктом 14.1.175. п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України визначено, що податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Тобто, податкове зобов`язання платника податків, вважається узгодженим та набуло статусу податкового боргу.
Згідно інтегрованої картки платника податку, податковий борг ОСОБА_1 складає 2050537,65 грн. та не був сплачений у повному обсязі, що підтверджується також розрахунком заборгованості.
Станом на день звернення ГУ ДПС у Харківській області з зазначеним позовом до суду податкові повідомлення-рішення від 29.08.2019 № 0007541306, № 0007551305, №0007561305, № 0007571305 в судовому чи адміністративному порядку не оскаржувались.
Податкова вимога форми "Ф" від 19.09.2019 № 127659-54 є дійсною, в судовому порядку не оскаржувалась, не є скасованою, зміненою або відкликаною.
Даних щодо сплати відповідачем податкової заборгованості у розмірі 2050537,65 грн. на дату розгляду справи суду не надані.
Згідно п. 16.1.4. ст. 16 Податкового кодексу України платник податків зобов`язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Підпунктом 20.1.34 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України, органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.
Відповідно до п. 95.1 та п. 95.2 ст. 95 Податкового кодексу України, контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
Згідно п.п. 95.3 ст. 95 Податкового кодексу України, стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в органі, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
За приписами п. 87.11 ст. 87 Податкового кодексу України орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податків -фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішення суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.
Отже, позивачем у передбачений законом спосіб заявлені позовні вимоги на погашення наявної суми податкового боргу відповідача.
Згідно ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Згідно ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
За таких обставин, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, на підставі наданих доказів, суд вважає, що адміністративний позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню.
Разом із тим, суд бере до уваги, що за змістом вимоги п. 1 ст. 6 Конвенції щодо обґрунтовування судових рішень не може розумітись як обов`язок суду детально відповідати на кожен довід заявника. Стаття 6 Конвенції також не встановлює правил щодо допустимості доказів або їх оцінки, що є предметом регулювання в першу чергу національного законодавства та оцінки національними судами. Проте Європейський суд з прав людини оцінює ступінь умотивованості рішення національного суду, як правило, з точки зору наявності в ньому достатніх аргументів стосовно прийняття чи відмови в прийнятті саме тих доказів і доводів, які є важливими, тобто такими, що були сформульовані заявником ясно й чітко та могли справді вплинути на результат розгляду справи.
У ході розгляду справи суд надав оцінку усім обставинам справи, котрі мають юридичне значення для правильного вирішення спору та здатні вплинути на результат вирішення спору. Інші доводи сторін висновки суду не спростовують.
Отже, розглянувши подані сторонами документи і матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (частина 1 статті 143 КАС України).
Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст.ст. 13, 14, 139, 241, 243, 246, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Головного управління ДПС у Харківській області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу - задовольнити в повному обсязі.
Стягнути до бюджету України з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , рнокпп НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) суму податкового боргу в загальному розмірі 2050537,65 гривень.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення виготовлено та підписано 07 вересня 2020 року.
Суддя Ю. О. Супрун