
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
07 вересня 2020 року м. Рівне №460/5431/20Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді С.А. Борискін, розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1 доГоловного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинення певних дій, -В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області , в якому просив:
-визнати дії відповідача протиправними та зобов`язати переглянути виплату до пенсії за понаднормовий стаж роботи на 1% за кожний рік роботи понад 20 років з середньомісячного заробітку для обчислення пенсії, що складає з 01.05 2020 - 22 671,90 грн., ( 1% - 3400,79 грн.) та виплачувати її з 01.05.2020.
Мотивуючи вимоги позову зазначав, що він є потерпілою особою від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію за віком. На виконання постанови Кузнецовського міського суду Рівненської області від 07.08.2017 у справі №565/1266/17 відповідачем було проведено перерахунок його пенсії із збільшенням розміру пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад 20 років, але не вище 75% заробітку, на підставі ч.2 ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", починаючи з 18.04.2017. На виконання рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 03.09.2019 у справі №460/1467/19 пенсійним органом проводився перерахунок його пенсії із збільшенням розміру пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад 20 років, але не вище 75% заробітку, на підставі ч.2 ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", починаючи з 01.02.2018. Проте, з 01.05.2020 розмір заробітної плати при призначенні його пенсії збільшився, відповідно, нарахування 1% за понаднормовий стаж роботи понад 20 років буде збільшеним. За наведеного, позивач 14.05.2020 знову звернувся до відповідача із заявою, в якій просив переглянути нарахування та виплату його пенсії у відповідності до вимог ч.2 ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Відповідач, відмовив у перерахунку пенсії, з огляду на що позивач звернувся до суду з даним позовом. Просив позов задовольнити повністю.
Ухвалою суду від 29.07.2020 відкрито спрощене позовне провадження у справі (письмове провадження).
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, подав відзив на позовну заяву (а.с.46-47), де вказував, що на виконання рішення Рівненського окружного адміністративного суду у справі №460/1467/19 відповідачем було проведено перерахунок пенсії позивача з 01.02.2018 з урахуванням вимог ч.2 ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Разом з тим, відповідач зазначав, що виплати за рішеннями судів, якими зобов`язано органи Пенсійного фонду України здійснити перерахунок та виплату пенсій без обмеження строком, продовжуються до внесення змін до законодавства, яким керувався суд при винесенні рішення, або до зміни умов пенсійного забезпечення одержувача. У резолютивній частині рішення суду відсутні зобов`язання управління щодо виплати пенсії довічно в редакції, чинній на момент спірних правовідносин, а також зобов`язання проводити перерахунок доплати за понаднормативний стаж з урахуванням осучасненого заробітку, у тому числі з 01.05.2020. Відповідач стверджував, що діяв в межах своїх повноважень та у спосіб передбачений Конституцією України та законами України, у зв`язку з чим позовні вимоги є безпідставними та такими, що не підлягають до задоволення. На підставі наведеного, просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог повністю.
Відповідно до вимог ч.4 ст.229 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши матеріали та з`ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд встановив таке.
ОСОБА_1 перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію за віком за нормами Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" зі зниженням пенсійного віку відповідно до вимог Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Постановою Кузнецовського міського суду Рівненської області від 07.08.2017 у справі №565/1266/17 Володимирецьке об`єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області було зобов`язано здійснити перерахунок позивачу пенсії з 18.04.2017 із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад стаж 20 років, але не вище 75% заробітку на підставі ч.2 ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" по припинення права на вказаний вид збільшення пенсії на таких підставах.
Відповідно до ухвали Житомирського апеляційного адміністративного суду від 30.10.2017 постанову від 07.08.2017 змінено, виключено з абзацу другого резолютивної частини фразу "по день припинення права на вказаний вид збільшення пенсії на таких підставах".
На виконання вказаного судового рішення відповідним органом Пенсійного фонду було проведено перерахунок пенсії позивача із збільшенням розміру пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад 20 років.
31.05.2019 позивач звернувся до відповідача з заявою про відновлення виплати пенсії з урахуванням 1% заробітку за кожний рік роботи понад 20 років, починаючи з 01.02.2018.
31.05.2019 Володимирецьке об`єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області направило позивачу листа №974/С-84, відповідно до якого повідомило, що пенсія з 01.02.2018 визначена позивачу без врахування положень ч.2 ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Вказане не заперечується сторонами згідно із змістом позовної заяви та відзиву на позовну заяву.
Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 03.09.2019 у справі №460/1467/19, що набрало законної сили, позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області задоволено частково.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо виплати пенсії позивачу з 01.02.2018 без урахування вимог ч.2 ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області здійснити перерахунок та виплачувати пенсію з 01 лютого 2018 року ОСОБА_1 відповідно до ч.2 ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" зі збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад стаж 20 років, але не вище 75% заробітку.
У задоволенні позовних вимог про зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області виплачувати 1% за понаднормовий стаж роботи з розрахунку заробітної плати 20425 грн. 13 коп. відмовлено (а.с.29-32, 33).
14.05.2020 позивач звернувся до відповідача з заявою, в якій просив переглянути нарахування і виплату пенсії - 1% заробітку за кожний рік роботи понад стаж 20 років відповідно до ч.2 ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", та надати розпорядження про призначення йому пенсії за 2020 рік (а.с.34).
У відповідь на дану заяву відповідач відмовив у перерахунку пенсії позивача. Серед іншого вказав на те, що судовим рішенням у справі №460/1467/19 Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області не зобов`язано проводити перерахунок доплати за понаднормативний стаж, з урахуванням осучасненого заробітку, у тому числі з 01.05.2020 (а.с.35).
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам та вирішуючи спір по суті, суд виходить з такого.
Статтею 15 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" або їм надається право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом. Яким визначено основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, умов проживання і трудової діяльності, соціального захисту потерпілого населення.
З 01.01.2004 набрав чинності Закон України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", частиною 2 статті 27 якого встановлено, що за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.
Пунктом 13 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" встановлено, що у разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та цього Закону призначається одна пенсія за її вибором.
Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначено основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, умов проживання і трудової діяльності, соціального захисту потерпілого населення.
Статтею 49 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Таким чином, законодавцем надано право особі обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, які встановлені загальним Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", або спеціальним Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Відповідно до ч.2 ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", в редакції чинній на час призначення пенсії позивачу, право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком №1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку.
Відповідно до ч.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. У разі виплати застрахованій особі довічної пенсії, передбаченої цим Законом, мінімальний розмір пенсії за віком у солідарній системі зменшується на розмір зазначеної пенсії. За кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, зазначеного в абзаці першому цієї частини.
Для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ця розрахункова величина має пільговий характер і визначена в частині другій статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" як сума заробітку за кожний рік роботи понад установлений цим пунктом стаж роботи.
При цьому слід зазначити, що починаючи з 01.01.2004, з впровадженням в Україні пенсійної реформи, призначення та перерахунок пенсій особам, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській атомній електростанції є неможливим лише на підставі Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" без врахування положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Застосування окремих положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" не є перешкодою до застосування при обрахунку пенсії вимог Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" вказаній категорії осіб.
Таким чином, особам, яким призначена пенсія на підставі Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", перерахунок пенсії має здійснюватися за кожний повний рік стажу роботи понад установлений для них мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії (20 років - для чоловіків) шляхом збільшення пенсії на 1% заробітку за рік.
Вказане узгоджується з правовою позицією, висловленою Верховним Судом України у постанові від 07.07.2015 (справа №754/12702/14-а), у постанові від 20.09.2016 (справа №1601/12900/12) та Верховним Судом у постанові від 06.02.2018 (справа №560/675/17 (К/9901/684/17)).
Заява позивача про призначення пенсії свідчить про те, що позивач фактично обрав умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, встановлені спеціальним Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Постановою Кузнецовського міського суду Рівненської області від 07.08.2017 у справі №565/1266/17, Володимирецьке об`єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області було зобов`язано здійснити перерахунок позивачеві з урахуванням частини 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад стаж 20 років, але не вище 75% заробітку, починаючи з 18 квітня 2017 року по день припинення права на вказаний вид збільшення пенсії на таких підставах. Ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 30.10.2017 постанову від 07.08.2017 змінено, виключено з абзацу другого резолютивної частини фразу "по день припинення права на вказаний вид збільшення пенсії на таких підставах".
Разом з тим, з 11.10.2017 набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017 №2148-VIII (далі - Закон №2148-VIII), яким у статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" пункт 2 доповнено словами і цифрами "у разі призначення пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Зміни, що внесені до ч.2 ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", стосуються порядку обчислення фактичного середньомісячного заробітку для пенсії та не можуть бути перешкодою для перерахунку пенсії у зв`язку із понаднормовим страховим стажем.
При цьому, у відповідності до ч.1 ст.58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.
Згідно з Рішенням Конституційного суду України від 09.02.1999 №1-рп/99 принцип, закріплений у частині 1 статті 56 Конституції України, треба розуміти так, що дія нормативно-правового акта в часі починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Крім того, як встановлено судом, рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 03.09.2019 у справі №460/1467/19, що набрало законної сили, Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області зобов`язано здійснити перерахунок та виплачувати пенсію з 01.02.2018 ОСОБА_1 відповідно до ч.2 ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" зі збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад стаж 20 років, але не вище 75% заробітку.
Зазначене судове рішення було прийняте при зазначених вище обставинах, які в силу вимог ч.4 ст. 78 КАС України не потребують доказуванню.
Враховуючи, що пенсія по віку позивачу призначена з 2011 року, Законом №2148-VIII п.2 ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" доповнено з 11.10.2017, а відтак вказані зміни, на переконання суду, не можуть бути застосовані до спірних правовідносин, що виникли значно раніше ніж Закон №2148-VIII набрав чинності.
При цьому судом встановлено, що позивачу видано Рівненською обласною державною адміністрацією посвідчення громадянина, який постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю (категорії 4) серії НОМЕР_1 (а.с.8).
Отже, суд вкотре підтверджує, що позивач має право на одержання пенсії на умовах, визначених Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що вже було встановлено судовими рішеннями.
Разом з тим з матеріалів справи вбачається, що розмір доплати позивачу за понаднормативний стаж, з 01.05.2020 пенсійним органом обрахований на підставі ст.28 ч.1 абз.2 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" у розмірі 802,93 грн., а не у відповідності до ч.2 ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (а.с.49).
Таким чином, суд погоджується з твердженнями позивача про те, що пенсійний орган не виплачує йому збільшення до пенсії за понаднормовий стаж з 01.05.2020 у належному розмірі, відповідно до ч.2 ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", із врахуванням проведеного перерахунку пенсії.
Суд зазначає, що відповідно до ст.45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" та Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, днем звернення за перерахунком пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами.
Частиною 4 статті 45 вказаного вище Закону визначено, що перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п`ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Право на перерахунок пенсії реалізується особою на підставі власного волевиявлення шляхом подання до органу Пенсійного фонду України відповідної заяви.
Судом встановлено протиправність дій відповідача щодо виплати пенсії позивачу без урахування вимог ч.2 ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 01.05.2020, тому суд вважає за необхідне прийняти рішення про визнання дій відповідача протиправними та зобов`язання здійснити перерахунок та виплачувати пенсію з 01.05.2020 позивачу відповідно до ч.2 ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" зі збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад стаж 20 років, але не вище 75% заробітку, з врахуванням проведеного перерахунку пенсії.
Щодо визначення розміру заробітної плати, з якого повинен здійснюватися розрахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до ч.2 ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, то суд не вправі підміняти орган Пенсійного фонду України у його повноваженнях щодо розрахунку пенсії на підставі поданих пенсіонером документів.
Дані повноваження є дискреційними повноваженнями суб`єкта владних повноважень, проте, суд наголошує що повинні здійснюватися у відповідності до вимог ч.2 ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач, як суб`єкт владних повноважень частково не обґрунтував обставини, на яких ґрунтуються його заперечення, а позивач частково не довів ті обставини, на яких ґрунтуються його вимоги.
Підсумовуючи наведене в його сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги належать до задоволення частково.
Відповідно до ч.3 ст.139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
При зверненні до суду з даним позовом, позивачем сплачена сума судового збору в сумі 840,80 грн. згідно з квитанцією від 22.07.2020 №24, оригінал якої знаходиться в матеріалах справи (а.с.36), що підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень в розмірі 420, 40 грн.
Керуючись ст.241-246, 255, 295 КАС України, суд
В И Р І Ш И В :
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (вул. Короленка, 7, м. Рівне, 33028, код ЄДРПОУ 21084076) про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинення певних дій - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо невиплати ОСОБА_1 збільшення до пенсії за понаднормовий стаж з 01.05.2020, відповідно до ч.2 ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", із врахуванням проведеного перерахунку пенсії.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області здійснити перерахунок та виплачувати ОСОБА_1 збільшення до пенсії за понаднормовий стаж з 01.05.2020, відповідно до ч.2 ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", із врахуванням проведеного перерахунку пенсії.
У задоволенні позовних вимог про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області виплачувати ОСОБА_1 1% за понаднормовий стаж роботи з розрахунку заробітної плати 22671,90 грн. - відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 420, 40 грн. за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень - Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складений 07 вересня 2020 року.
Суддя С.А. Борискін