Рішення № 91374265, 04.09.2020, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.09.2020
Номер справи
420/3985/20
Номер документу
91374265
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 420/3985/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 вересня 2020 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Корой С.М., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

12 травня 2020 року до Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 18.05.2020 року судом залишено без руху адміністративний позов ОСОБА_1 і надано позивачу строк для усунення недоліків.

30.06.2020 року (вх.№25198/20) від позивача до суду надійшла заява на виконання вимог ухвали суду разом із позовною заявою ОСОБА_1 до Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якій позивач просить суд:

- визнати дії Одеського обласного територіального центру комплектування соціальної підтримки по виконанню рішень Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 року, Шостого апеляційного суду м. Києва від 05.03.20Д9 року, Касаційного адміністративного суду в складі Верховного Суду від 12.10.2019 року (справа №816/3858/18, адміністративне провадження №9901/10882/19) про визнання протиправними і недійсними п.1,2 Постанови КМ У від 21.02.2018 року №103 та зміни до п.5 і доповненнями 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, затверджене Постановою КМ У від 13.02.2008 року №45 неправомірними, юридично безпідставними і такими, що порушують Конституцію України, права і свободи позивача, а саме: відмова ООТЦКСП про подання до ГУ ПФУ в Одеській області затвердженої довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, посилаючись на відсутність списків. Адже списки осіб, яким підлягає здійснення перерахунку є в наявності давно. За ними уже здійснювала перерахунок пенсії військовим пенсіонерам, в т.ч. і позивачу, як до 01.01.2018 року, так і з 01.01.2018 року;

- зобов`язати ООТЦКСП подати до ГУ ПФУ в Одеській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , що враховується при перерахунку пенсії з урахуванням всіх додаткових відсотків видів грошового забезпечення за період з 05.03.2019 року по 31.12.2019 року;

- визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області по виконанню рішень Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 року, Шостого апеляційного суду м. Києва від 05.03.2019 року, Касаційного адміністративного суду в складі Верховного Суду від 12.10.2019 року (справа№826/3858/18, адміністративне провадження №9901/010882/19) про визнання протиправними і недійсними п.1,2 Постанови КМУ від 21.02.2018 року№103 та зміни до п.5 і доповненнями 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, затверджене Постановою КМУ від 13.02.2008 року №45 - протиправною, юридично безпідставною а саме: не подання після набрання законної сили рішення вищевказаних судів затвердженого списку військових пенсіонерів встановленої форми, яких стосується рішення вищевказаних судів, тобто і ОСОБА_1 , до ООТЦКСП;

- зобов`язати ГУ ПФУ в Одеській області подати до ООТЦКСП оновлений список перерахунок грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 05.03.2019 року;

- після отримання довідки від ООТЦКСП про розмір грошового забезпечення провести перерахунок недоотриманої пенсії з урахуванням всіх додаткових видів відсоткових надбавок також з урахуванням фактично виплачених сум за період з 05.03.2019 року по 31.12.2019 року;

- стягнути на користь ОСОБА_1 з ГУ ПФУ в Одеській області недоотриману ним суму пенсії з урахуванням фактично виплачених сум за період з 05.03.2019 року по 31.12.2019 року.

Підстава звернення до суду - позивач вважає, що Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки порушив його права відмовою у поданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, а Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області порушило його права бездіяльністю, яка полягає у неподанні списку військових пенсіонерів встановленої форми.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що ОСОБА_1 , полковник у відставці, проходив військову службу в лавах Збройних Сил України і був звільнений у запас за станом віком. З 10.03.1996 року позивачу призначена пенсія за вислугою років. У позові вказано, що до 01 січня 2018 року пенсія позивачу обчислювалася відповідно ст. 43 Закону України «Про Пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», тобто пенсія обчислювалася з суми грошового забезпечення, що враховує: оклад за посадою, оклад за військовим (спеціальним) званням, відсотковою надбавкою за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премію, в розмірах встановлених законодавством. Проте, зазначено у позові, постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, звільненим з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», з 01.01.2018 року і по сьогоднішній день, при обчисленні пенсії враховується тільки три складових: оклад за посадою, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років, зазначених у довідці про розмір грошового забезпечення, поданої Одеським обласним військовим комісаріатом 02 квітня 2018 року до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області.

Як зазначено позивачем, окружний адміністративний суд м. Києва своїм рішенням від 12.12.2018 року, Шостий апеляційний суд м. Києва своїм рішенням від 05.03.2019 року і Касаційний адміністративний суд в складі Верховного Суду своєю постановою від 12.10.2019 року (справа №826/3858/18, адміністративне провадження №9901/10882/19), визнав протиправним і недійсним пункти 1,2 Постанови КМ України від 21.02.2018 року №103, зміни до пункту 5 і доповненнями 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, затверджене Постановою КМ України від 13.02.2008 року №45, призначених відповідно Закону У країни «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, і деяких інших осіб». Дана Постанова Верховного Суду є остаточною і оскарженню не підлягає.

Таким чином, як стверджує позивач, з 05 березня 2019 року з`явилися підстави для перерахунку пенсії з урахуванням не тільки посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням відсоткової надбавки за вислугу років, а також з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення.

Виходячи з вищевикладеного, 04.01.2020 року позивач звернувся до військового комісара Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки із заявою, в якій просив центр подати до ГУ ПФУ в Одеській області відповідну довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується при перерахунку пенсій з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення. Проте, ООТЦКСП в своїй відповіді від 06.02.2020 року №882 відмовив позивачу, мотивуючи це тим, що до ООТЦКСП не прийшов список осіб, пенсії яких підлягають перерахунку та наявність позивача в зазначеному списку.

Ухвалою суду від 06.07.2020 року прийнято до розгляду позовну заяву та відкрито провадження в адміністративній справі.

Справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за правилами ст.262 КАС України.

22.07.2020 року (вх. №ЕП/11146/20) від представника Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що Головне управління не погоджується з позовними вимогами, оскільки на виконання постанови Кабінету Міністрів України №103 було проведено перерахунок пенсії позивачу на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, наданої уповноваженим органом

Враховуючи викладене, відповідач просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог.

22.07.2020 року (вх.28521/20) від представника Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що відповідач позовні вимоги не визнає у повному обсязі, вважає їх необґрунтованими та такими, що не відповідають вимогам законодавства України.

У відзиві вказано, що оскільки Кабінетом Міністрів України було встановлено необхідність зазначення у Довідці виключно відомостей про розмір окладу за посадою, про розмір окладу за військовим званням, а також розмір відсоткової надбавки за вислугу років, у підготовленій довідці, посадовими особами уповноваженого органу - Одеського обласного військового комісаріату, було зазначено виключні відомості про визначені Кабінетом Міністрів України складові. Поряд з цим, звертає увагу відповідач, ані Порядок, затверджений постановою КМУ від 13.02.2008 №45, ані жоден інший нормативно-правовий акт не наділяє уповноважений орган (ОВК, ТЦКСП), що видає довідки про розмір грошового забезпечення, повноваженнями самостійно встановлювати розміри грошового забезпечення осіб, звільнених з військової служби, віднімати чи додавати до розміру вказаного у довідці грошового забезпечення окремі види грошового забезпечення.

Відповідач вказує, що чинним законодавством передбачено, що видача довідок про розмір грошового забезпечення здійснюється уповноваженим органом після надходження відповідного списку осіб пенсії яких підлягають перерахунку. Урядом, після ухвалення постанову Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103, не приймалось будь-якого іншого рішення про проведення нового перерахунку пенсії, які були призначені особам, які були звільнені з військової служби. До Одеського обласного військового комісаріату та в подальшому до Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки не надходило жодного повідомлення чи листа з боку Головного управління Пенсійного фонду України в Одеські області у якому було б зазначено про неправильність складання (невірність заповнення) довідки щодо позивача.

Враховуючи викладене, відповідач просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог.

03.08.2020 року (вх.№30009/20) від позивача до суду надійшла відповідь на відзив Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

03.08.2020 року (вх.№30011/20) від позивача до суду надійшла відповідь на відзив Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області.

Станом на дату вирішення даної адміністративної справи інших заяв по суті справи до суду не надходило, в тому числі,

Статтею 258 КАС України визначено, що суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Відповідно до ч.1 ст.120 КАС України перебіг процесуального строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов`язано його початок. Згідно з ч.6 ст.120 КАС України якщо закінчення строку припадає на вихідний, святковий чи інший неробочий день, останнім днем строку є перший після нього робочий день.

З урахуванням положень ч.1 ст.120, ч.6 ст.120 КАС України, ст.258 КАС України, враховуючи період перебування головуючого судді по справі у відпустці, дана адміністративна справа вирішується судом у межах строку, визначеного ст. 258 КАС України.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, відзиву на позовну заяву, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 72-79 КАС України, судом встановлено наступні факти та обставини.

Відповідно до розрахунку на пенсію за інвалідністю за пенсійною справою позивача, полковнику ОСОБА_1 з 10.03.1996 року призначено пенсію за вислугу років.

В матеріалах пенсійної справи наявна довідка за квітень 2018 року №ЮО90154 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахування пенсій, у порядку, визначеному рішенням Кабінету Міністрів України, яка видана Одеським обласним військовим комісаріатом ОСОБА_1 про те, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. №103 розмір посадового окладу, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною посадою за нормами, чинними на 01.03.2018 р., за посадою начальник служби РАО аеромобільної дивізії, становить усього 9720 грн.:

- посадовий оклад - 5070,00 грн.;

- оклад за військовим званням (майор) - 1410,00 грн.;

- надбавка за вислугу років (50%) - 3240,00 грн.

На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018р. №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017р. № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», Головним управлінням Пенсійного фонду в Одеській області здійснено перерахунок пенсії за вислугу років ОСОБА_1 та визначено основний розмір пенсії з 01.01.2018р. - 70% грошового забезпечення.

Вищевказаний перерахунок був здійснений з наступних видів грошового забезпечення позивача:

- посадовий оклад - 5070,00 грн.;

- оклад за військовим званням (майор) - 1410,00 грн.;

- надбавка за вислугу років (50%) - 3240,00 грн.

Судом встановлено, що в провадженні Одеського окружного адміністративного суду перебувала справа №420/1592/19 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому позивач просив суд визнати неправомірною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області у перерахунку і підвищенні пенсії, зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок і підвищення належної ОСОБА_1 пенсії з розрахунку основного розміру пенсії 90% грошового забезпечення з 01.01.2019р.

Рішенням Одеського окружного адміністративного по справі №420/1592/19 від 09.12.2019 року, яке набрало законної сили 09.01.2020 року визнано неправомірною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області у перерахунку і підвищенні ОСОБА_1 пенсії та зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок і підвищення належної ОСОБА_1 пенсії з розрахунку основного розміру пенсії 90% грошового забезпечення з 01.01.2019р.

14.01.2020 року позивач звернувся до Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки із заявою, в якій з посиланням на рішенням по справі №826/3858/18, просив надати Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 із зазначенням всіх додаткових видів грошового забезпечення для проведення перерахунку його пенсії (а.с.12).

Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки направив позивачу лист від 06.02.2020 року №882 (а.с.13), в якому зазначено, що оскільки після 05.03.2019 Списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку з прізвищем позивача від Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області не надходило, - тому у Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, відсутні підстави для складання та направлення запитуваної позивачем довідки.

Позивач, не погоджуючись з діями Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо відмови у поданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, та бездіяльністю Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо неподання списку військових пенсіонерів встановленої форм, звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Вирішуючи спір, що виник між сторонами, суд виходить з наступного.

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Пунктом 6 частини 1 статті 92 Конституції України визначено, що основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на військовій службі, визначає Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Статтею 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон № 2011-XII) визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Відповідно до ч.2, ч.3 ст.9 Закону № 2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Згідно зі ст. 43 Закону № 2262-ХІІ пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч.1, 2, 4 ст. 63 Закону № 2262-XII перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

З викладеного вбачається, що Кабінету Міністрів України надано повноваження встановлювати умови та порядок перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.

Кабінет Міністрів України постановою від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» затвердив Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок № 45).

Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до абзацу 1 пункту 5 Порядку № 45 (в редакції постанови № 103) передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

При цьому у Додатку 2 до Порядку № 45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою № 103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Суд зазначає, що Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року, в адміністративній справі № 826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.

Таким чином, оскільки зміни внесені постановою №103, зокрема до додатку 2 до Порядку № 45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними у рішенні, яке набрало законної сили з 05.03.2019 року у справі № 826/3858/18, тому до 04.03.2019 року включно діяла редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка не містила інших видів грошового забезпечення, крім посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавка за вислугу років.

Водночас суд зазначає, що алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема ГУ ПФУ та Одеським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки у зв`язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 не змінився.

Зокрема, на час звернення позивача до відповідача із заявою про видачу оновленої довідки про розміри його грошового забезпечення (в обґрунтування якої позивач посилався на вищевказане Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року, залишене без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року, в адміністративній справі № 826/3858/18) пункт 3 Порядку № 45 передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Відповідно до абзаців 2, 4, 5 п.2.6 Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 31.12.2014 року №937, на обласні військові комісаріати покладаються: оформлення та подання до органів, що призначають пенсії, документів для призначення за Законом пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам сімей померлих військовослужбовців і осіб, звільнених з військової служби; визначення розміру грошового забезпечення для обчислення і перерахунку пенсій органами, що призначають пенсії, відповідно до Закону № 2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їх сімей» (зі змінами) та Порядку № 45 і Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (зі змінами), затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 (далі - Порядок № 3-1). У разі якщо розмір грошового забезпечення на день призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам їх сімей змінився, обласний військовий комісаріат складає довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій згідно з нормами, що діють на день призначення пенсії за відповідною посадою.

Тобто, на відповідача покладено функції по складанню довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку за формою згідно із додатком 1 до Порядку № 45.

Правлінням Пенсійного фонду України 30.01.2007 року було прийнято постанову №3-1 «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок №3-1), відповідно до п.23 якого перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно з п. 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

З викладеного вбачається, що пенсійний орган може здійснити перерахунок пенсії особи як на підставі рішення, прийнятого Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ, так і на підставі відповідної заяви пенсіонера та доданих до неї документів.

Аналогічний правовий висновок міститься у постанові Верховного Суду від 10.10.2019 у справі № 553/3619/16-а.

30.08.2017 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», яка набрала чинності 01.03.2018 року.

Вказаною Постановою №704 затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Постановою №704 встановлено, зокрема, такі додаткові види грошового забезпечення:

- надбавка за особливості проходження служби в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов`язків за посадою (абзац четвертий підпункту 1 пункту 5 постанови № 704);

- надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу (пункт 6 постанови № 704).

Підпунктом 2 пункту 5 постанови № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Суд зазначає, що позивач у позовній заяві просить суд зобов`язати Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки видати йому довідку із зазначенням додаткових видів грошового забезпечення не вказуючи дату станом на яку він просить її видати.

При цьому, незважаючи на не зазначення позивачем у своїй заяві дати визначення розміру його грошового забезпечення, саме з 05.03.2019 року - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати ОСОБА_1 має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою № 704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону №2011-ХІІ.

За таких обставин, суд вважає, що Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки повинен був врахувати посилання позивача у його заяві від 14.01.2020 року на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва по справі №826/3858/18 від 12.12.2018 року та видати йому довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 року із зазначенням додаткових видів грошового забезпечення.

Враховуючи викладене, суд вважає за доцільне вимоги позивача щодо визнання протиправними дій та зобов`язання Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки вчинити дії задовольнити частково шляхом визнання протиправними дій Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці та наданні Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 05.03.2019 року для проведення перерахунку пенсії та зобов`язання Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки підготувати та надати Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 року з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії для проведення перерахунку пенсії.

Щодо вимог позивача про визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області по виконанню рішень Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 року, Шостого апеляційного суду м. Києва від 05.03.2019 року, Касаційного адміністративного суду в складі Верховного Суду від 12.10.2019 року (справа №826/3858/18, адміністративне провадження №9901/010882/19) про визнання протиправними і недійсними п.1,2 Постанови КМУ від 21.02.2018 року№103 та зміни до п.5 і доповненнями 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, затверджене Постановою КМУ від 13.02.2008 року №, юридично безпідставною, а саме: не подання після набрання законної сили рішення вищевказаних судів затвердженого списку військових пенсіонерів встановленої форми, яких стосується рішення вищевказаних судів, тобто і ОСОБА_1 , до ООТЦКСП та зобов`язання ГУ ПФУ в Одеській області подати до ООТЦКСП оновлений список на перерахунок грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 05.03.2019 року, суд зазначає наступне.

Відповідно до пункту 23 Порядку № 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно з пунктом 24 Порядку № 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.

Як було зазначено вище, 30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 704, яка набрала чинності 01.03.2018 та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

При цьому підпунктом 2 пункту 5 постанови № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Таким чином, з 05.03.2019 - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою № 704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ та статті 9 Закону № 2011-ХІІ.

Разом з цим, до моменту отримання належної довідки від відповідача у пенсійного органу не виникає обов`язку з перерахунку пенсії позивача.

Відповідно до п. 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.

Згідно із частинами другою і третьою статті 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що Головне управління Пенсійного фонду України не мало повноважень на складення та направлення до Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки списку, зокрема, на ім`я позивача для видачі довідки для перерахунку пенсії позивачу, оскільки визначена пунктами 2, 3 Порядку № 45 процедура перерахунку пенсій, передбачає певний алгоритм вчинення різними органами державної влади дій, які передують складанню списків та які не були вчинені: Кабінет Міністрів повинен прийняти рішення про перерахунок пенсії, про що повідомити Пенсійний фонд України, який у свою чергу, повідомляє свої територіальні органи про наявність підстав для складання списків осіб для перерахунку пенсії та направлення їх до органів, які видають довідки.

За таких обставин, вимоги до ГУ ПФУ в Одеській області про визнання його бездіяльності протиправною та зобов`язання ГУ ПФУ в Одеській області подати до ООТЦКСП оновлений список на перерахунок грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 05.03.2019 року задоволенню не підлягають.

Щодо вимог позивача про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області після отримання довідки від ООТЦКСП про розмір грошового забезпечення провести перерахунок недоотриманої пенсії з урахуванням всіх додаткових видів відсоткових надбавок та фактично виплачених сум за період з 05.03.2019 року по 31.12.2019 року та стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області недоотриманої позивачем суму пенсій з урахуванням фактично виплачених сум за період з 05.03.2019 року по 31.12.2019 року, суд зазначає наступне.

Відповідно до Порядку № 45 Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснює перерахунок пенсії на підставі довідок, що надійшли від уповноважених на їх видачу органів, в яких визначено розмір грошового забезпечення для такого перерахунку. Форма довідки про розмір грошового забезпечення позивача, в тому числі складові грошового забезпечення, передбачена додатком 2 Порядку № 45.

Права самостійно визначати розміри грошового забезпечення позивача відповідач не має.

Як вже встановлено судом, згідно довідки від 02 квітня 2018 року №ЮО95765 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахування пенсій, у порядку, визначеному рішенням Кабінету Міністрів України, яка видана Одеським обласним військовим комісаріатом ОСОБА_1 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. №103 розмір посадового окладу, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною посадою за нормами, чинними на 01.03.2018 р., за посадою начальник служби РАО аеромобільної дивізії, становить усього 9720 грн.:

- посадовий оклад - 5070,00 грн.;

- оклад за військовим званням (майор) - 1410,00 грн.;

- надбавка за вислугу років (50%) - 3240,00 грн.

Вказана сума була правомірно врахована відповідачем для обчислення пенсії з 01 січня 2018 року, що відповідало вимогам чинного законодавства.

Оскільки відповідач є територіальним органом виконавчої влади, який у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, указами Президента, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету міністрів, які прийняті відповідно до Конституції та законів України, іншими нормативно-правовими актами, він не мав підстав здійснювати перерахунок пенсії позивачу без врахування положень Порядку № 45 та постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103, які діяли станом на момент виникнення права перерахунок пенсії.

Доказів того, що позивачу було нараховано, однак недоотримано суму пенсії за період з 05.03.2019 року по 31.12.2019 року до суду не надано, а отже у суду відсутні підстави для їх стягнення з Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області.

В той же час, враховуючи вищенаведені висновки суду щодо зобов`язання Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки підготувати та надати Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 року з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії для проведення перерахунку пенсії, суд, для ефективного захисту прав, свобод, інтересів позивача вважає за доцільне зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з 01.04.2019 року (з урахуванням виплачених сум) на підставі наданої Одеським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 року.

Суд зазначає, що 01.04.2019 року є першим числом місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Відповідно до частин першої та другої статті 6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Згідно з положеннями статті 9 Конституції України та статтями 17, частиною п`ятою статті 19 Закону України від 23.02.2006 № 3477-IV «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди та органи державної влади повинні дотримуватись положень Європейської конвенції з прав людини та її основоположних свобод 1950 року, застосовувати в своїй діяльності рішення Європейського суду з прав людини з питань застосування окремих положень цієї Конвенції.

Право на виплати зі сфери соціального забезпечення було включено до змісту статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод вперше у рішенні від 16.12.1974 у справі «Міллер проти Австрії», де Суд встановив принцип, згідно з яким обов`язок сплачувати внески у фонди соціального забезпечення може створити право власності на частку активів, які формуються відповідним чином. Позиція Суду була підтверджена і в рішенні «Гайгузус проти Австрії» від 16.09.1996, в якому зазначено, що якщо особа робила внески у певні фонди, в тому числі пенсійні, то такі внески є часткою спільних коштів фонду, яка може бути визначена у будь-який момент, що, у свою чергу, може свідчити про виникнення у відповідної особи права власності.

Відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини у справі «Кечко проти України» (рішення від 08.11.2005) в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Проте якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними.

Європейський Суд з прав людини в своєму рішенні «Великода проти України» від 03.06.2014 зазначив, що законодавчі норми можуть змінюватися, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист.

Європейський суд з прав людини підкреслює особливу важливість принципу «належного урядування». Він передбачає, що в разі коли йдеться про питання загального інтересу, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб (див. рішення у справах «Беєлер проти Італії» [ВП] (Beyeler v. Italy [GC]), заява № 33202/96, п. 120, ECHR 2000, «Онер`їлдіз проти Туреччини» [ВП] (Oneryэldэz v. Turkey [GC]), заява № 48939/99, п. 128, ECHR 2004-XII, «Megadat.com S.r.l. проти Молдови» (Megadat.com S.r.l. v. Moldova), заява № 21151/04, п. 72, від 8 квітня 2008 року, і «Москаль проти Польщі» (Moskal v. Poland), заява № 10373/05, п. 51, від 15 вересня 2009 року). Також, на державні органи покладено обов`язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок (див., наприклад, рішення у справах «Лелас проти Хорватії» (Lelas v. Croatia), заява № 55555/08, п. 74, від 20.05.2010 року, і «Тошкуце та інші проти Румунії» (Toscuta and Others v. Romania), заява № 36900/03, п. 37, від 25.11.2008) і сприятимуть юридичній визначеності у правовідносинах.

У рішенні від 31.07.2003 у справі «Дорани проти Ірландії» Європейський суд з прав людини зазначив, що поняття «ефективний засіб» передбачає запобігання порушенню або припиненню порушення, а так само встановлення механізму відновлення, поновлення порушеного права. Причому, як наголошується у рішенні Європейського суду з прав людини у справі «Салах Шейх проти Нідерландів», ефективний засіб - це запобігання тому, щоб відбулося виконання заходів, які суперечать Конвенції, або настала подія, наслідки якої будуть незворотними. При вирішенні справи «Каіч та інші проти Хорватії» (рішення від 17.07.2008) Європейський Суд з прав людини вказав, що для Конвенції було б неприйнятно, якби стаття 13 декларувала право на ефективний засіб захисту, але без його практичного застосування. Таким чином, обов`язковим є практичне застосування ефективного механізму захисту. Протилежний підхід суперечитиме принципу верховенства права.

При обранні способу відновлення порушеного права позивача суд виходить з принципу верховенства права щодо гарантування цього права статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, як складової частини змісту і спрямованості діяльності держави, та виходячи з принципу ефективності такого захисту, що обумовлює безпосереднє поновлення судовим рішенням прав особи, що звернулась за судовим захистом без необхідності додаткових її звернень та виконання будь-яких інших умов для цього.

Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п. 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.

Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «РуїсТоріха проти Іспанії» від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).

Згідно п.41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту.

Оцінюючи правомірність дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст.2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури.

Частиною 1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Частиною 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно із ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Відповідно до ч.1, ч.5 ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.

За таких обставин, враховуючи вищевикладене у сукупності, позовна заява підлягає частковому задоволенню.

Керуючись ст.ст. 7, 9, 241-246, 250, 255, 262, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці та наданні Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 05.03.2019 року для проведення перерахунку пенсії.

Зобов`язати Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки підготувати та надати Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 року з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії для проведення перерахунку пенсії.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з 01.04.2019 року (з урахуванням виплачених сум) на підставі наданої Одеським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 року.

У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи:

Позивач:

- ОСОБА_1 (адреса проживання: АДРЕСА_1 ; р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 );

Відповідачі:

- Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65107, код ЄДРПОУ 20987385);

- Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (вул.Пироговська, 6, м.Одеса, 65044, код ЄДРПОУ 08402040)

Суддя С.М. Корой

.