Ухвала суду № 91372141, 04.09.2020, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.09.2020
Номер справи
320/7810/20
Номер документу
91372141
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

про передачу справи за підсудністю

04 вересня 2020 року справа № 320/7810/20

Суддя Київського окружного адміністративного суду Кушнова А.О., розглянувши позовну заяву фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 до Київської митниці Державної митної служби України про скасування рішень,

в с т а н о в и в:

До Київського окружного адміністративного суду звернулась фізична особа - підприємець ОСОБА_1 з позовом до Київської митниці Державної митної служби України, в якому позивач просить суд скасувати рішення про коригування митної вартості товарів №UA100530/2020/300030/2 від 11.08.2020 та картки відмови в прийнятті митної декларації №UA100530/2020/00496 від 31.07.2020, картки відмови в прийнятті митної декларації №UA100530/2020/00505 від 01.08.2020, картки відмови в прийнятті митної декларації №UA100530/2020/00540 від 03.08.2020.

Відповідно до частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, зокрема, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.

З`ясовуючи відповідність позовної заяви вказаним вимогам, суд зазначає таке.

Згідно з частиною першою статті 25 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об`єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.

Відповідно до частини другої статті 26 Кодексу адміністративного судочинства України позови до юридичних осіб пред`являються в суд за їхнім місцезнаходженням згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, якщо інше не передбачено цим Кодексом.

З аналізу вищенаведених правових норм вбачається, що КАС України встановлює декілька видів територіальної підсудності, в тому числі: загальну (залежно від місця проживання чи місцезнаходження відповідача) та альтернативну (за вибором позивача).

Тобто, якщо предметом адміністративної справи є оскарження правових актів індивідуальної дії, а також дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної особи, то позивач може застосувати альтернативну підсудність.

Предметом даного позову є скасування рішень про коригування митної вартості товарів №UA100530/2020/300030/2 від 11.08.2020 та картки відмови в прийнятті митної декларації №UA100530/2020/00496 від 31.07.2020, картки відмови в прийнятті митної декларації №UA100530/2020/00505 від 01.08.2020, картки відмови в прийнятті митної декларації №UA100530/2020/00540 від 03.08.2020.

Відтак, у даному випадку, застосуванню підлягають положення частини першої статті 25 Кодексу адміністративного судочинства України (підсудність справи за вибором позивача).

Як вбачається з позовної заяви, зареєстрованим місцем проживання позивача, є: АДРЕСА_1 .

Місцезнаходженням відповідача Київської митниці Державної митної служби України є: 03124, м.Київ, бульвар Вацлава Гавела, буд. 8-А.

Відтак, враховуючи, що місцем проживання позивача є Житомирська область, Житомирський район, с. Висока Піч, місцезнаходженням відповідача є місто Київ, вирішення спору має здійснюватись або Житомирським окружним адміністративним судом або Окружним адміністративним судом міста Києва.

Юрисдикція Київського окружного адміністративного суду згідно з Додатком № 1 до Указу Президента України від 16.11.2004 №1417/2004 Про утворення місцевих та апеляційних адміністративних судів, затвердження їх мережі розповсюджується на територію Київської області.

За таких обставин дана справа не підсудна Київському окружному адміністративному суду, а її розгляд, з урахуванням клопотання позивача, має здійснюватись за правилами територіальної підсудності Житомирським окружним адміністративним судом, за місцем проживання позивача.

Враховуючи наведене, суд вважає за необхідне передати дану справу за підсудністю до Житомирського окружного адміністративного суду.

Згідно з пунктом другим частини першої статті 29 Кодексу адміністративного судочинства України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.

Відповідно до частин шостої та восьмої статті 29 Кодексу адміністративного судочинства України питання про передачу адміністративної справи, крім випадку, визначеного пунктами 4-6 частини першої цієї статті, суд вирішує ухвалою. Ухвалу про передачу адміністративної справи з одного адміністративного суду до іншого може бути оскаржено.

Передача адміністративної справи з одного суду до іншого на підставі відповідної ухвали, яка підлягає оскарженню, здійснюється не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.

Разом з тим, суд вважає за необхідне роз`яснити позивачу, що у разі незгоди з територіальною підсудністю даної справи, визначеною цією ухвалою, позивач не позбавлений можливості подати до Житомирського окружного адміністративного суду клопотання про передачу справи на розгляд до Окружного адміністративного суду міста Києва, який знаходиться за адресою: 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра, 8, корпус 1.

Відповідно до частини першої статті 318 Кодексу адміністративного судочинства України, рішення суду підлягає скасуванню з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю, якщо рішення прийнято судом з порушенням правил юрисдикції (підсудності), визначених статтями 20, 22, 25-28 цього Кодексу.

Отже порушення окружним адміністративним судом правил як предметної, так і територіальної підсудності є підставою для скасування судового рішення з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю.

Наведене дає підстави стверджувати, що процесуальний закон забороняє адміністративним судам розглядати справи, які йому територіально не підсудні, і зобов`язує суд направити таку справу на розгляд за встановленою законом підсудністю.

Керуючись статтями 25, 26, 29, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

у х в а л и в:

1. Адміністративну справу №320/7810/20 за позовом фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 до Київської митниці Державної митної служби України про скасування рішень, - передати за підсудністю до Житомирського окружного адміністративного суду (місцезнаходження: 10014 м. Житомир вул. Мала Бердичівська, 23, вул. Мала Бердичівська, 17).

2. Передачу справи здійснити не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.

3. Копію ухвали надіслати (вручити) позивачеві.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня проголошення (підписання) ухвали.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII Перехідні положення Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Повний текст ухвали складено 04.09.2020.

Суддя Кушнова А.О.