Ухвала суду № 91371439, 08.09.2020, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.09.2020
Номер справи
160/10741/20
Номер документу
91371439
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

08 вересня 2020 р. Справа № 160/10741/20 Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Лозицька І.О., розглянувши позовну заяву виконуючого обов`язки керівника Павлоградської місцевої прокуратури Дніпропетровської області в інтересах держави до Межиріцької сільської ради про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

07.09.2020 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду звернувся виконуючий обов`язки керівника Павлоградської місцевої прокуратури Дніпропетровської області з позовом до Межиріцької сільської ради, в якому просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Межиріцької сільської ради Павлоградського району Дніпропетровської області (код ЄДРПОУ 04338948) щодо не звернення до органу, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно із заявою про взяття на облік безхазяйної нерухомої речі, а саме: гідротехнічні споруди: гребля/глуха земляна непроїжджа/ L=720 м, d=4/0 м, Н=16,8 м, що знаходяться на зарегульованому водотоці балка Водяна, балка Березнеговата р. Вовча, яка розташована на території Межиріцької сільської об`єднаної територіальної громади поблизу с. Дачне Павлоградського району Дніпропетровської області (код ЄДРПОУ 04338948);

- зобов`язати Межиріцьку сільську раду Павлоградського району Дніпропетровської області (код ЄДРПОУ 04338948) вчинити дії, спрямовані на звернення до органу, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, із заявою про взяття на облік безхазяйного нерухомого майна, а саме гідротехнічної споруди: гребля/глуха земляна непроїжджа/ L=720 м, d=4/0 м, Н=16,8 м, що знаходяться на зарегульованому водотоці балка Водяна, балка Березнеговата р. Вовча, яка розташована на території Межиріцької сільської об`єднаної територіальної громади поблизу с. Дачне Павлоградського району Дніпропетровської області.

В обґрунтування свого позову позивач зазначив, що Межиріцькою сільською радою тривалий час, допущено протиправну бездіяльність, яка полягає у не вчиненні дій, спрямованих на набуття об`єднаною територіальною громадою Межиріцької сільської ади безхазяйного майна, а саме: гребля/глуха земляна непроїжджа/ L=720 м, d=4/0 м, Н=16,8 м, яка розташована на території Межиріцької сільської об`єднаної територіальної громади поблизу с. Дачне Павлоградського району Дніпропетровської області.

Позивач зазначає, що питання визначення, ведення обліку комунального майна та право на розпорядження вказаним майном об`єднаної територіальної громади Межиріцької сільської ради належить до повноважень органу місцевого самоврядування – Межиріцької сільської ради.

Суд при вирішенні питання щодо відкриття провадження у цій адміністративній справі, виходить з наступного.

У відповідності до вимог ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України), завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Відповідно до вимог п. 4 ч. 1 ст. 171 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, зокрема, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства.

За змістом п.1, п. 2 ч. 1 ст. 4 КАС України, адміністративна справа –це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір; публічно-правовий спір – спір, у якому:

хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв`язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або

хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов`язує надавати такі послуги виключно суб`єкта владних повноважень, і спір виник у зв`язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або

хоча б одна сторона є суб`єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв`язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб`єкта владних повноважень або іншої особи.

Відповідно до п. 1, п. 3 ч. 1 ст. 19 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження; спорах між суб`єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень.

Суд зазначає, що визначальною ознакою справи адміністративної юрисдикції, є суть (зміст, характер) спору. Публічно-правовий спір, на який поширюється юрисдикція адміністративних судів, є спором між учасниками публічно-правових відносин і стосується саме цих відносин. Натомість, однією з визначальних ознак приватноправових відносин, є наявність майнового чи немайнового, особистого інтересу учасника.

Спір буде мати приватноправовий характер, якщо він обумовлений порушенням або загрозою порушення приватного права чи інтересу, як правило, майнового, конкретного суб`єкта, що підлягає захисту в спосіб, передбачений законодавством для сфери приватноправових відносин, навіть і в тому випадку, якщо до порушення приватного права чи інтересу призвели управлінські дії суб`єктів владних повноважень.

Разом з тим, участь суб`єкта владних повноважень є обов`язковою ознакою класифікації спору як публічно-правового. Однак, не кожен спір за участю суб`єкта владних повноважень є публічно-правовим.

Як вбачається зі змісту позовної заяви та доданих до неї документів, позивач не погоджуються з бездіяльністю Межиріцької сільської ради, яка полягає у не вчиненні дій, спрямованих на набуття об`єднаною територіальною громадою Межиріцької сільської ради безхазяйного майна, а саме: гребля/глуха земляна непроїжджа/ L=720 м, d=4/0 м, Н=16,8 м, яка розташована на території Межиріцької сільської об`єднаної територіальної громади поблизу с. Дачне Павлоградського району Дніпропетровської області.

При цьому, за поясненнями позивача, на виконання розпорядження голови Дніпропетровської обласної державної адміністрації № Р-380/0/3-20 від 29.05.2020 року розпорядженням голови Межиріцької сільської ради № 303-р від 18.08.2020 про створення та направлення робочої комісії для візуального обстеження щодо наявності водних об`єктів та гідрологічних споруд створено робочу групу з питань виявлення та обстеження на території району безхазяйного нерухомого майна, а саме гідроспоруд, яка провела обстеження гідроспоруд із складанням відповідних актів обстеження.

В ході обстеження встановлено, що на території Межиріцької сільської об`єднаної територіальної громади, на території с. Межиріч, Павлоградського району, Дніпропетровської області розташована балка Водяна, балка Березнеговата р. Вовча, площею 106,00 га.

На даній балці знаходяться гідротехнічна споруда, а саме: гребля/глуха земляна непроїжджа/ L=720 м, d=4/0 м, Н=16,8 м, що знаходяться на зарегульованому водотоці балка Водяна, балка Березнеговата р. Вовча, яка розташована на території Межиріцької сільської об`єднаної територіальної громади поблизу с. Дачне Павлоградського району Дніпропетровської області, що підтверджується актом візуального обстеження щодо наявності водних об`єктів та гідрологічних споруд на території Межиріцької сільської ради від 18.08.2020 року, складеного представниками комісії Межиріцької сільської ради, затвердженими розпорядженням Межиріцького сільського голови № 303-р від 18.08.2020 року.

Позивач пояснює, що згідно вказаного Акту, технічний стан вищевказаної гідротехнічної споруди – має задовільний стан, спостерігається невелика фільтрація води.

Позивач вказує, що власник (балансоутримувач) вказаних гідротехнічних споруд згідно вищевказаного Акту, не встановлений, тобто гідротехнічні споруди є безхазяйними.

Зважаючи на викладене вище, та на те, що у справі спір має приватноправовий характер, суд приходить до висновку, що компетентним судом для вирішення вказаних правовідносин, є суд цивільної юрисдикції. При цьому, розгляд справи в порядку адміністративного судочинства суперечить ст. 19 КАС України, якою визначені межі компетенції адміністративних судів.

Відтак, спір у цій справі стосується майнового права щодо комунального права власності територіальної громади на нерухоме майно – гідротехнічна споруда, а саме: гребля/глуха земляна непроїжджа/ L=720 м, d=4/0 м, Н=16,8 м, що знаходяться на зарегульованому водотоці балка Водяна, балка Березнеговата р. Вовча, яка розташована на території Межиріцької сільської об`єднаної територіальної громади поблизу с. Дачне Павлоградського району Дніпропетровської області.

Таким чином, спір має приватноправовий характер та підлягає розгляду за правилами Цивільного процесуального кодексу України.

Така позиція узгоджується з правовою позицією, висловленою Великою Палатою Верховного Суду в постанові від 16.05.2018 року у справі № 337/2535/2017. Так, Велика Палата Верховного Суду у цій постанові відзначає, що однією з визначальних ознак приватноправових відносин, є наявність майнового чи немайнового, особистого інтересу учасника.

З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що позовну заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.

Згідно з п.1 ч.1 ст.170 КАС України, суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.

За таких обставин, враховуючи, що позовну заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства, суд вважає за необхідне, відмовити заявнику у прийнятті заяви та відкритті провадження за вказаною позовною заявою на підставі п.1 ч.1 ст.170 КАС України.

Крім того, суд зазначає, що відповідно до ч. ч. 1-2 ст. 6 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Згідно з положеннями ст.9 Конституції України та ст.17, ч.5 ст.19 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», суди та органи державної влади повинні дотримуватись положень Європейської конвенції з прав людини та її основоположних свобод 1950 року, застосовувати в своїй діяльності рішення Європейського суду з прав людини з питань застосування окремих положень цієї Конвенції.

Відповідно до ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 р., кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.

У рішенні Європейського суду з прав людини (далі –Суд) від 20.07.2016 року у справі «Сокуренко і Стригун проти України» (заяви №29458/04, №29465/04) зазначено, що відповідно до прецедентної практики Суду термін «встановленим законом» у статті 6 Конвенції спрямований на гарантування того, «що судова гілка влади у демократичному суспільстві не залежить від органів виконавчої влади, але керується законом, що приймається парламентом [рішення у справі «Занд проти Австрії» (Zand v.Austria), заява № 7360/76]. У країнах з кодифікованим правом організація судової системи також не може бути віддана на розсуд судових органів, хоча це не означає, що суди не мають певної свободи для тлумачення відповідного національного законодавства. (…) фраза «встановленого законом» поширюється не лише на правову основу самого існування «суду», але й дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність. У своїх оцінках Суд дійшов висновку, що не може вважатися судом «встановленим законом», національний суд, що не мав юрисдикції судити деяких заявників, керуючись практикою, яка не мала регулювання законом.

За таких обставин, суд вважає за необхідне відмовити у відкритті провадження у справі та роз`яснити позивачу, що його позов підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства у загальному місцевому суді за правилами, встановленими Цивільним процесуальним кодексом України.

Керуючись статтями 6, 7, 170, 171, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Відмовити у відкритті провадження за позовною заявою виконуючого обов`язки керівника Павлоградської місцевої прокуратури Дніпропетровської області в інтересах держави до Межиріцької сільської ради про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії.

Копію ухвали разом з позовною заявою та доданими до неї матеріалами надіслати позивачу.

Роз`яснити заявнику, що відповідно до ч. 5 ст. 170 Кодексу адміністративного судочинства, повторне звернення тієї ж особи до адміністративного суду з тих самих предмета і підстав та до того самого відповідача, як той, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.

Ухвала набирає законної сили в порядку статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в строки передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи ухвала суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя І.О. Лозицька