
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 серпня 2020 року Справа № 160/6287/20
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Захарчук-Борисенко Н.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи у письмовому провадженні у м. Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, 26, м.Дніпро, 49094) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
10.06.2020 ОСОБА_1 звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо невиплати ОСОБА_1 спадщини в повному обсязі, що складається з недоотриманої пенсії згідно свідоцтва про право на спадщину за законом №590/2019;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області виплатити залишок ОСОБА_1 недоотриманої пенсії у розмірі 4130,17 гривень, на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом №590/2019.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що ОСОБА_1 є громадянкою України та є внутрішньо переміщеною особою згідно довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 04.05.2018 №1412-40203. Згідно свідоцтва на спадщину за законом №590/2019, яке складається з недоотриманої пенсії у розмірі 100088,63 грн., позивач має право на Ѕ (одну другу) частину спадщини, що дісталась від її батька ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 . Відповідно до повідомлення про надходження поштового переказу від 21.02.2020 позивачу було проведено виплату у розмірі 45914,15 грн. Сума недоплати становить 4130,17 грн. На звернення позивача 28.04.2020 на веб-портал Пенсійного фонду України з питання виплати недоотриманої пенсії ОСОБА_2 було надано відповідь Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якій зазначено, що згідно ст. 46 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що нараховані суми пенсії, на виплату яких пенсіонер має право, але не отримав своєчасно з власної вини, виплачується за минулий час, але не більше ніж три роки до дня звернення за отриманням пенсії та вимоги п. 1.7 розділу І порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій. Враховуючи вищевказане позивач вважає дії відповідача протиправними, оскільки відсутні правові підстави для вчинення таких дій.
Ухвалою суду від 12.06.2020 було відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи у письмовому провадженні.
07.07.2020 до суду від Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області надійшов відзив на позовну заяву, в якій зазначив, що не згодний з позовною заявою у зв`язку з наступним.
28.04.2020 ОСОБА_1 звернулась на веб-портал Пенсійного фонду України з питань виплати недоотриманої пенсії. Головним управління ПФУ у Дніпропетровській області листом було надано відповідь від 12.05.2020 №7350-7308/К-04/8-0400/20.
Виплату Ѕ недоотриманої суми пенсії померлого ОСОБА_2 (батько ОСОБА_1 ), яка увійшла до складу спадщини, Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснило з урахуванням ст. 46 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» за період не більше ніж за три роки до дня звернення, тобто за період з 12.01.2017 по 30.04.2019 в розмірі 45914,15 грн. На підставі рішення від 06.12.2019, яким відкориговано суму недоотриманої пенсії за дні життя ОСОБА_2 .
29.07.2020 до суду від ОСОБА_1 надійшла відповідь на відзив, в якому на її думку послання відповідача на ст. 46 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», а саме: «нараховані суми пенсії, на виплату яких пенсіонер мав право, але не отримав своєчасно з власної вини, виплачуються за минулий час, але не більше ніж за три роки до дня звернення». Однак, позивач вказала, що виплати пенсії за минулий час визначаються згідно п. 2 ст. 46 Закону №1058, відповідно до якого нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачується за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Також, позивач послалася на зразкове рішення Верховного Суду від 03.05.2018 №205/402/18, в якому Верховний Суд дійшов наступних висновків, зокрема, «реєстрація особи як внутрішньо переміщеної надає можливість державним органам врахувати її особливі потреби. Очевидно, що статус внутрішньо переміщеної особи надає особі спеціальні, додаткові права (або "інші права", як це зазначено у ст. 9 Закону № 1706-VII), не звужуючи, між тим, обсяг конституційних прав та свобод особи та створюючи додаткові гарантії їх реалізації. Відповідно до ч. 3 ст. 4 Закону № 1058-IV умови, норми та порядок пенсійного забезпечення визначаються виключно законами про пенсійне забезпечення, питання щодо припинення пенсійних виплат (які є складовою порядку пенсійного забезпечення) не можуть регулюватися підзаконними актами.».
Суд зазначає, що відповідно до положень ст.257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності. За правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.
Згідно з положеннями ч.5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, проаналізувавши доводи позову і заперечень проти нього, суд встановив наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є громадянкою України згідно копії паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 , виданого Будьоннівським РВ ДМУ ГУМВС України в Донецькій області 25.11.2008 (а.с.6-9).
Відповідно до довідки від 04.05.2018 №1412-40203 ОСОБА_1 є внутрішньо переміщеною особою.
Згідно копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 , виданим Кальміуським районним у місті Маріуполі відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області, ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Судом встановлено, що ОСОБА_1 має право на Ѕ частки на спадщину (дочка померлого ОСОБА_2 ), що підтверджується копією свідоцтва про право на спадщину за законом.
Спадщина, на яку у вказаній частці видано дане свідоцтво складається з: недоотриманої пенсії у розмірі 100088,63 грн., належної спадкодавцю згідно довідки, виданої Відділом з питань виплати пенсій №16 Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 29.10.2019 №1526/04-18/06.
28.04.2020 позивач звернулась на веб-портал Пенсійного фонду України з питання виплати недоотриманої пенсії ОСОБА_2 .
Згідно листа Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області від 12.05.2020 №7350-7308/К-04/8-0400/20, вбачається, що на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом ОСОБА_1 за період з 12.01.2017 по 30.04.2019 було виплачено суму в розмірі 45914,15 грн., враховуючи норми ст. 46 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та вимоги п. 1.7 розділу І Порядку, нараховані суми пенсії,на виплату яких пенсіонер мав право, але не отримав з власної вини, виплачується за минулий час, але не більше ніж за три роки до дня звернення за отриманням пенсії. Дата звернення позивачки - 13.01.2020.
Позивач не погодившись з такими діями відповідача, звернувся з даним адміністративним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до статті 8 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
Згідно з статтею 46 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що нараховані суми пенсії, на виплату яких пенсіонер мав право, але не отримав своєчасно з власної вини, виплачуються за минулий час, але не більше ніж за три роки до дня звернення за отриманням пенсії.
Відповідно до частини першої статті 52 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», сума пенсії, яка належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв`язку з його смертю, виплачується по місяць смерті включно членам його сім`ї, які проживали разом з пенсіонером на день його смерті, у тому числі непрацездатним членам сім`ї, зазначеним у частині 2 статті 36 цього Закону, які знаходилися на його утриманні, незалежно від того, проживали вони разом з померлим пенсіонером чи ні, положеннями частини другої вказаної статті передбачено, що члени сім`ї, зазначені в частині 1 цієї статті, повинні звернутися за виплатою суми пенсії померлого пенсіонера протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.
Згідно із частиною третьою статті 52 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», у разі відсутності членів сім`ї, зазначених у частині першій цієї статті, або у разі звернення ними за виплатою вказаної суми в установлений частиною другою цієї статті строк сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв`язку з його смертю, входить до складу спадщини.
Так, Цивільним кодексом України регулюються правовідносини у сфері спадкування.
Відповідно до частини першої статті 1216 Цивільного кодексу України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Положеннями Цивільного кодексу України передбачено, що до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно із частиною першою статті 1227 Цивільного кодексу України, суми заробітної плати, пенсії, стипендії, аліментів, допомог у зв`язку з тимчасовою непрацездатністю, відшкодувань у зв`язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я, інших соціальних виплат, які належали спадкодавцеві, але не були ним одержані за життя, передаються членам його сім`ї, а у разі їх відсутності - входять до складу спадщини.
Законом України «Про пенсійне забезпечення», а саме статтею 91 визначено, що суми пенсії, що належали пенсіонерові і залишилися недоодержаними у зв`язку з його смертю, передаються членам його сім`ї, а в разі їх відсутності - входять до складу спадщини.
Аналізуючи зазначені положення законодавства суд вважає, що у даних спірних правовідносинах застосуванню підлягає саме стаття 52 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», як така, що регулює правовідносини, які виникли після смерті пенсіонера та після визнання певної суми недоотриманої пенсії спадщиною.
Натомість стаття 46 зазначеного Закону подібних вказівок не містить та, на думку суду, призначена для реалізації саме особою, яка безпосередньо отримує пенсію. Також положення зазначеної статті застосовуються лише у випадку встановлення власної вини пенсіонера, що полягає у недоотриманні пенсії. Втім наявність або відсутність вини не може бути інкримінованою лише за судженням установи пенсійного фонду.
Крім того, суд зазначає, у постанові Великої Палати Верховного Суду від 04.09.2018 по справі №805/402/18 (провадження № 11-644асі18), Верховний Суд дійшов наступних висновків зокрема, «реєстрація особи як внутрішньо переміщеної надає можливість державним органам врахувати її особливі потреби. Очевидно, що статус внутрішньо переміщеної особи надає особі спеціальні, додаткові права (або "інші права", як це зазначено у ст. 9 Закону № 1706-VII), не звужуючи, між тим, обсяг конституційних прав та свобод особи та створюючи додаткові гарантії їх реалізації. Відповідно до ч. 3 ст. 4 Закону № 1058-IV умови, норми та порядок пенсійного забезпечення визначаються виключно законами про пенсійне забезпечення, питання щодо припинення пенсійних виплат (які є складовою порядку пенсійного забезпечення) не можуть регулюватися підзаконними актами.».
Таким чином, враховуючи положення статті 52 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", які підлягають застосуванню в контексті цієї справи, суд приходить до висновку про визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо невиплати ОСОБА_1 спадщини в повному обсязі, що складається з недоотриманої пенсії згідно свідоцтва про право на спадщину за законом №590/2019 та зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області виплатити залишок ОСОБА_1 недоотриманої пенсії у розмірі 4130,17 гривень, на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом №590/2019.
Частиною 1 статті 2 КАС України встановлено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Відповідно до частини першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що позовна заява підлягає задоволенню.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з положень ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, у зв`язку з чим, з Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань на користь позивача судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 840,80 грн. відповідно до квитанції від №0.0.1726505510.1 від 04.06.2020, оригінал якої міститься в матеріалах справи.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 9, 77, 132, 143, 243-246 КАС України, суд,-
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_3 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, 26, м.Дніпро, 49094, код ЄДРПОУ 21910427) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо невиплати ОСОБА_1 спадщини в повному обсязі, що складається з недоотриманої пенсії згідно свідоцтва про право на спадщину за законом №590/2019.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області виплатити залишок ОСОБА_1 недоотриманої пенсії у розмірі 4130,17 гривень, на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом №590/2019.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, 26, м.Дніпро, 49094, код ЄДРПОУ 21910427) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_3 ) судові витрати в розмірі 840,80 грн. відповідно до квитанції від №0.0.1726505510.1 від 04.06.2020, оригінал якої міститься в матеріалах справи.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Н.В. Захарчук-Борисенко