Рішення № 91360908, 07.09.2020, Охтирський міськрайонний суд Сумської області

Дата ухвалення
07.09.2020
Номер справи
583/1719/20
Номер документу
91360908
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 583/1719/20

2/583/458/20

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 вересня 2020 року Охтирський міськрайонний суд Сумської області в складі:

головуючого Плотникової Н.Б.

при секретарі Логвиненко Л.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Охтирка справу за позовом

Управління соціального захисту населення Охтирської міської ради

до ОСОБА_1

про стягнення надміру отриманих коштів у вигляді житлової субсидії,

ВСТАНОВИВ:

15.05.2020 Управління соціального захисту населення Охтирської міської ради звернулося до суду із позовом про стягнення надміру отриманих коштів у вигляді житлової субсидії. Свої вимоги мотивують тим, що відповідач звернувся до управління соціального захисту населення Охтирської міської ради з заявою та декларацією про призначення субсидії за адресою житла: АДРЕСА_1 , в якій засвідчив, що майно вартістю понад 50 тис. грн. не придбавав протягом 12 місяців перед зверненням. Відповідачу була призначена житлова субсидія на період з лютого 2016 року по квітень 2017 року. За вказаний період відповідач отримав субсидію в розмірі 23563,51 грн., з них невикористану субсидію в розмірі 4057,81 грн. було повернуто до бюджету.

На запит Управління до територіального сервісного центру МВС в Сумській області № 5943 отримано відповідь за № 31/18/5943-2092 від 21.12.2019, згідно з якою за ОСОБА_1 19.03.2015 був зареєстрований автомобіль VOLKSWAGEN PASSAT, 2014 року випуску, номерний знак НОМЕР_1 . 10.06.2015 вказаний автомобіль вартістю 689000 грн. перереєстровано на нового власника. ОСОБА_1 протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням субсидії придбав автомобіль (19.03.2015), вартість якого перевищує 50 тис. грн. При зверненні за субсидією надав недостовірні дані, що призвело до неправомірного отримання відповідачем бюджетних коштів в розмірі 19505,70 грн. Відповідачу по телефону було роз`яснено умови призначення житлової субсидії, допущені порушення та необхідність повернення коштів субсидії, однак кошти відповідачем не повернуті.

В зв`язку з чим просить суд стягнути з відповідача ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення Охтирської міської ради надмірно отримані кошти у вигляді житлової субсидії в розмірі 19505,70 грн. та судові витрати.

Представник позивача Сенченко Н.М. в судове засідання не з`явилася, подала заяву про проведення судового засідання без участі представника позивача, позовні вимоги підтримує в повному обсязі, проти ухвалення заочного рішення не заперечує.

Відповідач в судове засідання не з`явився, про дату, час і місце судового розгляду справи повідомлений належним чином, причини неявки суду не повідомив, відзиву не надав, справа розглядається в порядку заочного провадження.

В судове засідання сторони не з`явились, про час і місце судового засідання повідомлені. В зв`язку з чим справа розглядається відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у відсутність учасників справи та без здійснення фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Вивчивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.

Умови та порядок призначення житлових субсидій врегульовано Положенням про порядок призначення житлових субсидій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848.

Відповідно до п. 6 Положення ( в редакції, яка діяла на час призначення відповідачу субсидії) субсидія призначається одній із зареєстрованих у житловому приміщення (будинку) осіб.

Згідно п. 13 Положення ( в редакції, яка діяла на час призначення відповідачу субсидії) для призначення субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за місцем реєстрації: заяву про призначення житлової субсидії та декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за встановленими формами. Забороняється вимагати від громадян документи, що не передбачені цим Положенням.

Зазначені заява та декларація можуть бути надіслані поштою структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за місцем реєстрації заявника.

Громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру.

Судом встановлено, що 29.02.2016 р. ОСОБА_1 звернувся до управління соціального захисту населення Охтирської міської ради з заявою про призначення житлової субсидії. Разом із заявою позивач подав декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням субсидії, в якій вказав, що майно вартістю понад 50 тисяч гривень не придбавав протягом 12 місяців перед зверненням. (а.с.4).

Рішенням про призначення субсидії від 11.03.2016 р. відповідачу була призначена субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з лютого місяця 2016 по січень місяць 2017 включно щомісячно на суму 3484,71 грн. (а.с. 5).

Рішенням про призначення субсидії від 03.02.2017 р. відповідачу була призначена субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з лютого місяця 2017 по квітень місяць 2017 включно щомісяця в сумі 1549,06 грн. (а.с. 5 зворотна сторона).

Управлінням соціального захисту населення Охтирської міської ради проведено перевірку правильності та повноти інформації, наданої на призначення субсидії заявником ОСОБА_1 та виявлено, що отримувач субсидії при зверненні за призначення субсидії зазначив недостовірні дані щодо не придбання майна вартістю понад 50 тисяч гривень протягом 12 місяців перед зверненням.

Згідно довідки Територіального сервісного центру № 5943 Регіонального сервісного центру МВС України в Сумській області № 31/18/5943-2092 від 21.12.2019 р. відповідно до облікових даних за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_1 , - 19.03.2015 р. був зареєстрований автомобіль VOLKSWAGEN PASSAT, 2014 року випуску, номерний знак НОМЕР_1 . 10.06.2015 даний транспортний засіб перереєстровано на нового власника, вартість 689000 грн.

Згідно з пп. 5 п. 5 Положення (в редакції, яка діяла на час призначення відповідачу субсидії) субсидія не призначається, якщо будь-хто із зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (осіб, які фактично проживають), яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням субсидії (призначенням субсидії без звернення) здійснив купівлю земельної ділянки, квартири (будинку), автомобіля, транспортного засобу (механізму), будівельних матеріалів, інших товарів довгострокового вжитку або оплатив послуги з будівництва, ремонту квартири (будинку) або автомобіля, транспортного засобу (механізму), телефонного (в тому числі мобільного) зв`язку, крім житлово-комунальних послуг у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами та медичних послуг, пов`язаних із забезпеченням життєдіяльності, на суму, яка на дату купівлі (оплати) перевищує 50 тис. гривень.

Відповідно до пунктів 1, 2 Порядку повернення коштів надміру виплачених за призначеними субсидіями, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 29.12.1997 № 39/283/90/5, повернення бюджетних асигнувань, надміру перерахованих за призначеними субсидіями, проводиться у випадках, зокрема виявлення подання громадянами свідомо документів із неправильними відомостями про доходи та майновий стан усіх зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб, приховання заробітку чи іншого доходу, подання фальшивих документів. В разі виявлення при перевірках подання громадянами свідомо документів із неправильними відомостями, органи соціального захисту населення вживають таких заходів: припиняють надання субсидії; повідомляють рекомендованим листом отримувачів житлової субсидії про припинення надання житлової субсидії, необхідність і терміни повернення надміру виплачених коштів (додаток 1); подають позовні заяви до суду (додаток 2) про стягнення надміру виплачених коштів (при неповерненні їх добровільно у встановлені терміни); повідомляють надавачів послуг про припинення надання субсидії. Терміни повернення надміру виплачених коштів встановлюються органом соціального захисту населення в кожному конкретному випадку з урахуванням матеріального стану отримувача субсидії, але не менше місяця з дня отримання повідомлення.

За нормами ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Згідно з п.п. 1, 2 ч. 1 ст. 1215 ЦК України не підлягає поверненню, зокрема, безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача; а також інше майно, якщо це встановлено законом.

Відповідно до наданого позивачем перерахунку за період з 01.02.2016 р. по 30.01.2017 р. з урахуванням розрахунку невикористаної суми субсидії відповідно до постанови КМУ № 534 від 23.08.2016 р. загальна сума до повернення складає 19505,70 грн.

Стаття 12 ЦПК України передбачає, що цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Статтею 81 ЦПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків встановлених цим Кодексом.

Будь-яких заперечень чи заяв про не визнання заявлених вимог від відповідача до суду не надходило, а отже, суд вважає за можливе покласти в основу рішення зазначені позивачем підстави на обґрунтування заявлених нею вимог.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є доведеними та обґрунтованими та з відповідача підлягає стягненню надмірно отримані кошти у вигляді житлової субсидії в розмірі 19505,70 грн.

Відповідно до ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача необхідно стягнути судовий збір в сумі 2102 грн.

На підставі викладеного, керуючись керуючись ст. ст. 1212, 1215 ЦК України, Положенням про порядок призначення житлових субсидій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848, ст. ст. ст. ст. 12, 81, 263-265, 280, 282 ЦПК України, суд -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Управління соціального захисту населення Охтирської міської ради задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ) на користь Управління соціального захисту населення Охтирської міської ради (код ЄДРПОУ: 23294808, вул. Перемоги, 1, м. Охтирка, Сумська область) надмірно отримані кошти у вигляді житлової субсидії в розмірі 19505,70 (дев`ятнадцять тисяч п`ятсот п`ять грн. 70 коп.) та судові витрати у вигляді судового збору у розмірі 2102 грн.

Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Рішення може бути оскаржене до Сумського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

До початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи через Охтирський міськрайонний суд Сумської області.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.

Суддя Охтирського

міськрайонного суду : Н.Б. Плотникова