Ухвала суду № 91349930, 07.09.2020, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
07.09.2020
Номер справи
640/11928/19
Номер документу
91349930
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 У Х В А Л А

07 вересня 2020 року м. Київ № 640/11928/19

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: судді Бояринцевої М.А., розглянувши матеріали справи за позовом

Товариства з обмеженою відповідальністю "Українська Транспортно-операторська компанія" доГоловного управління Державної фіскальної служби у м. Києві про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії, В С Т А Н О В И В:

До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю «Українська транспортно-операторська компанія» (далі - позивач та/або ТОВ «Українська транспортно-операторська компанія») з позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві (далі - відповідач та/або ГУ ДФС у м. Києві, контролюючий орган) та просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління ДФС у м. Києві щодо неподання відповідному органові Державної казначейської служби України висновку про повернення надміру сплачених сум грошового зобов`язання з податку на прибуток за заявою Товариства з обмеженою відповідальністю «Українська транспортно-операторська компанія» від 28.02.2019 року №02/19-03;

- зобов`язати Головне управління ДФС у м. Києві вчинити дії щодо подання відповідному органові Державної казначейської служби України висновку про повернення надміру сплачених сум грошового зобов`язання з податку на прибуток за заявою Товариства з обмеженою відповідальністю «Українська транспортно-операторська компанія» від 28.02.2019 року №02/19-03;

- стягнути на користь позивача сплачений ним судовий збір.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 17.07.2019 року прийнято позовну заяву до розгляду та відрито провадження в адміністративній справі 640/11928/19.

Крім того, вказаною ухвалою ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 02.10.2019 року у справі №640/11928/19 відмовлено Головному управлінню ДФС у м. Києві у задоволенні клопотання про зупинення провадження в адміністративній справі.

Мотивуючи позовні вимоги позивач вказує, що у Товариства з обмеженою відповідальністю «Українська транспортно-операторська компанія» наявна переплата грошових коштів з податку на прибуток підприємств в розмірі 5 943 659, 54 грн., однак протягом тривалого часу контролюючим органом не вчинено дій щодо повернення надміру сплачених сум грошового зобов`язання з податку на прибуток за заявою ТОВ «Українська транспортно-операторська компанія».

Представником відповідача подано відзив на позовну заяву, у якому останній вказує, що переплата, яка виникла в результаті зменшення по декларації, потребує підтвердження визначення «надміру сплачені грошові зобов`язання», з урахуванням положень норм підпункту 14.1.115 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, яку можна здійснити під час проведення контрольно-перевірочних заходів. При цьому, у відзиві на позовну заяву контролюючим органом вказано, що за даними інформаційної системи ДФС України в інтегрованій картці платника податків ТОВ Українська транспортно-операторська компанія» обліковується переплата в розмірі 5 943 659, 54 грн., однак така переплата не підтверджена контрольно-перевірочними заходами.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

07.06.2016 року Товариством з обмеженою відповідальністю «Українська транспортно-операторська компанія» подано до Державної податкової служби у Печерському районі Головного управління ДФС у м. Києві заяву вих. №06/16-01 про повернення надмірно сплачені суми з податку на прибуток в сумі 6 026 000, 00 грн.

Листом від 10.06.2016 року ДПІ у Печерському районі ГУ ДФС у м. Києві повідомлено, що в результаті проведення камеральної перевірки ТОВ «Українська транспортно-операторська компанія» обліковується переплата з податку на прибуток в розмірі 6 026 677, 54 грн., яка виникла з 10.03.2016 року, в результаті подання декларації з податку на прибуток за 2015 рік №9275971774 від 24.02.2016 року, згідно якої задекларовано зменшення платежу на 6 625 851, 00 грн., а тому дана переплата не відповідає вимогам статті 43 Податкового кодексу України.

08.11.2018 року Товариством з обмеженою відповідальністю «Українська транспортно-операторська компанія» подано до Державної податкової служби у Печерському районі Головного управління ДФС у м. Києві заяву вих. №11/18-01 про повернення надмірно сплачені суми з податку на прибуток в сумі 5 943 659, 54 грн.

В матеріалах справи відсутні докази щодо розгляду контролюючим органом наведеного вище листа.

В подальшому, 28.02.2019 року позивачем подано до Державної податкової служби у Печерському районі Головного управління ДФС у м. Києві заяву вих. №02/19-03 про повернення надмірно сплачені суми з податку на прибуток в сумі 5 943 659, 54 грн.

Листом від 15.03.2019 року №48440/10/26-15-12-03-11 Головне управління ДФС у м. Києві повідомило ТОВ «Українська транспортно-операторська компанія» про наступні обставини: «За даними інформаційної системи ДФС України в інтегрованій картці платника податків ТОВ "УКР-ТОК" за кодом бюджетної класифікації 11021000 (податок на прибуток приватних підприємств) (далі - ІКП) станом на 14.03.2019 обліковується переплата в сумі 5 943 659,54 гривень. Зазначена сума переплати виникла за наслідками подання:

- податкової декларації з податку на прибуток підприємства за 2015 рік (від 24.02.2016 № 9275971774), в якій задекларовано зменшення податкового зобов`язання в сумі 6 625 851,00 грн. (в додатку ЗП задекларовано зменшення зобов`язання на суму нарахованого авансового внеску з податку на прибуток відповідно до п. 38 підрозд. 4 розд. XX Кодексу в сумі 15 739 154,00 грн.);

- податкової декларації з податку на прибуток підприємства за І півріччя 2016 року (від 05.08.2016 № 9137106065), в якій задекларовано зменшення нарахованого податку на прибуток за попередній звітний період в сумі 364 277,00 грн.;

- уточнюючої декларації з податку на прибуток за 2016 рік (від 09.03.2017 № 9270677404), в якій за рахунок виправлення помилок задекларовано зменшення податкового зобов`язання з податку на прибуток за зазначений період на 104 407,00 грн. (самостійне виправлення помилок за минулі періоди рядок 27 декларації - 104 107,00 грн.);

- уточнюючої декларації з податку на прибуток за 2016 рік (від 10.04.2017 № 9270845639), в якій за рахунок виправлення помилок задекларовано зменшення податкового зобов`язання з податку на прибуток за зазначений період на 65 204,00 грн. (самостійне виправлення помилок за минулі періоди рядок 27 декларації - 65 204,00 грн.)

Переплата, що виникла в результаті зменшення по декларації, потребує підтвердження визначення «надміру сплачені грошові зобов`язання» (з урахуванням норм пп. 14.1.115 п. 14.1 ст. 14 Кодексу), що можливо здійснити під час проведення контрольно-перевірочних заходів.

Отже, питання щодо повернення сплачених сум з податку на прибуток підприємств за напрямом перерахування коштів, що виникли внаслідок зменшення задекларованих зобов`язань з податку на прибуток може бути розглянуто після проведення контрольно-перевірочних заходів та з врахуванням пункту 102.5 статті 102 Кодексу.».

Товариство з обмеженою відповідальністю «Українська транспортно-операторська компанія» вважає такі дії контролюючого органу протиправною бездіяльністю, з огляду на що звернулось до суду з метою захисту своїх порушеним прав та охоронюваних законом інтересів.

У відповідності до частини 1 статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу (ч. 1 ст. 77 КАС України).

При цьому, частиною 2 статті 77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Частиною 4 статті 77 КАС України встановлено, що докази суду надають учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.

Згідно із положеннями частини 3 статті 80 КАС України про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу.

У разі неподання суб`єктом владних повноважень витребуваних судом доказів без поважних причин або без повідомлення причин суд, залежно від того, яке ці докази мають значення, може визнати обставину, для з`ясування якої витребовувався доказ, або відмовити у її визнанні, або розглянути справу за наявними в ній доказами, а у разі неподання доказів позивачем - також залишити позовну заяву без розгляду (ч. 9 ст. 80 КАС України).

Підсумовуючи вище викладене суд вважає за необхідне витребувати від Головного управління ДФС у м. Києві письмові пояснення чи проведена документальна планова/позапланова виїзна/невиїзна перевірка Товариства з обмеженою відповідальністю «Українська транспортно-операторська компанія» у 2019 році, та у разі здійснення останньої надати належним чином засвідчені копії документів, складених за її результатами (акт перевірки, прийняті податкові повідомлення-рішення, у разі їх прийняття).

Керуючись ст. 72, 77, 80, 118, 241, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

УХВАЛИВ:

1. Витребувати від Головного управління ДФС у місті Києві письмові пояснення чи проведена документальна планова перевірка Товариства з обмеженою відповідальністю «Українська транспортно-операторська компанія» у 2019 році, та у разі здійснення останньої надати належним чином засвідчені копії документів, складених за її результатами (акт перевірки, прийняті податкові повідомлення-рішення у разі їх прийняття, тощо).

2. Витребувані документи надати суду протягом 5 календарних днів з дня отримання даної ухвали суду.

3. Копію ухвали направити Головному управлінню ДФС у м. Києві (04116, м. Київ, вул. Шолуденка, б. 33/19, код ЄДРПОУ 39439980).

Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту підписання.

Ухвала є обов`язковою до виконання.

Суддя М.А. Бояринцева