Рішення № 91348982, 07.09.2020, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.09.2020
Номер справи
480/4112/20
Номер документу
91348982
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

07 вересня 2020 р. Справа № 480/4112/20

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кравченка Є.Д., розглянувши в порядку спрощеного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області про зобов`язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

До Сумського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з адміністративним позовом до Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі - відповідач), в якому з урахуванням уточнених позовних вимог просить:

- провести з 01.07.2018 перерахунок розміру пенсії ОСОБА_1 за даними архівної довідки про заробітну плату від 11.05.2018 № ЗФ-33-05-14/01-М-1316 з виконанням наступних дій: врахувати виплати за період відпусток, допомоги за періоди тимчасової непрацездатності та сторнування з цих видів виплат у відповідності з нормою абзацу 3 ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення", у місяцях, за які вони нараховані, що вказано у відповідних примітках архівної довідки; здійснити конвертацію заробітної плати для визначення розміру пенсії за даними виконання п. а за офіційно встановленим курсом до моменту призначення пенсії - 15 лютого 1998 р. згідно з пунктом 3 ст. ст. 6, 7 "Угоди про гарантії прав громадян держав-учасників Співдружності Незалежних Держав в області пенсійного забезпечення" від 13.03.1992; у відповідності з отриманим результатом розміру пенсії з 01.07.2018 провести перерахунки пенсії призначеної з 01.03.2019 та з 01.05.2020;

- провести виплату перерахованого розміру пенсії за весь період з 01.07.2018 у повному обсязі з урахуванням раніше проведених виплат.

Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач перебуває на пенсійному обліку в Головному Управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області. В липні 2018 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою з проханням перерахувати його пенсію на підставі довідки про заробітну плату від 11.05.2018 № ЗФ-33-05-14/01-М-1316 виданої архівним відділом АТ "Норільський гірничо-металургійний комбінат імені А. П. Завенягіна". Пенсію за даними архівної довідки було перераховано 11.12.2018.

Ознайомившись з матеріалами перерахунку пенсії, виконаного 11.12.2018, позивачем було виявлено, що незважаючи на наявність у відповідних примітках архівної довідки даних для врахування сум виплат за періоди відпусток, допомоги за періоди тимчасової непрацездатності та сторнування з цих видів оплати при визначенні коефіцієнтів заробітної плати (Кз) для розрахунку пенсії в місяцях, за які вони нараховані, їх включено в розрахунок пенсії в місяцях нарахувань. На думку позивача, ця дія відповідача є невиконанням абзацу 3 статті 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та ч. 2 ст. 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Крім того, 27.02.2019 відповідачем здійснено новий перерахунок пенсії у зв`язку з виявленням власних помилок, під час проведення якого неправомірно змінено дату вибору офіційно встановленого курсу валют для конвертації заробітної плати для визначення розміру пенсії. Так, пенсію позивачу призначено 15.02.1998 за місцем проживання в Російській Федерації. Натомість, курс валют для конвертації заробітної плати для визначення розміру пенсії був застосований відповідачем станом на 01.09.1998, на дату взяття на пенсійний облік в Україні.

Позивач вважає, що такі дії відповідача суперечать змісту ст.ст. 6, 7 Угоди про гарантії прав громадян Співдружності Незалежних Держав в області пенсійного забезпечення від 13 березня 1992 року.

ОСОБА_1 стверджує, що неправомірні дії відповідача під час перерахунку пенсії призвели до зменшення її розміру, що порушує право позивача на належне соціальне забезпечення.

Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 17.07.2020 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Копія ухвали про відкриття провадження у справі була направлена відповідачу та отримана його представником 23.07.2020, проте у встановлений судом строк відзиву на позовну заяву відповідач не подав.

Згідно із ч. 6 ст. 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовна заява підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером, перебуває на обліку в Головному Управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області, отримує пенсію за віком згідно Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Як вбачається з матеріалів електронної пенсійної справи ОСОБА_1 пенсію йому призначено з 15.02.1998.

11.07.2018 ОСОБА_1 звернувся до Сумського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області із заявою про перерахунок пенсії на підставі архівної довідки про заробітну плату ОСОБА_1 від 11.05.2018 № ЗФ-33-05-14/01-М-1316, виданої АТ "Норільський гірничо-металургійний комбінат імені А.П. Завенягіна" (а.с. 8).

Рішенням Сумського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області від 17.10.2018 № 183038 ОСОБА_1 було відмовлено у перерахунку пенсії у зв`язку з тим, що надана ним довідка суперечить вже наявним довідкам у пенсійній справі. Повідомлено, що перерахунок буде проведений після додаткової перевірки достовірності виданих документів (а.с. 13).

Перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки АТ "Норільський гірничо-металургійний комбінат імені А.П. Завенягіна" від 11.05.2018 № ЗФ-33-05-14/01-М-1316 був проведений 11.12.2018, що підтверджується протоколом перерахунку пенсії, відомостями з ЕПС (а.с.14, 17-18, 19).

При проведенні перерахунку пенсії на підставі вищевказаної довідки виплати за періоди відпусток, допомоги за періоди тимчасової непрацездатності та сторнування з цих видів виплат були враховані відповідачем у заробіток для обчислення пенсії у місяцях нарахувань.

27.02.2019 Головним Управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 , при проведенні якого змінено дату офіційно встановленого курсу валют для конвертації заробітної плати для визначення розміру пенсії, а саме застосовано курс валют, встановлений на 01.09.2020 (на дату взяття позивача на облік в Україні) (а.с. 23, 26).

Надаючи оцінку правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:

Зп = Зс х (Ск : К), де:

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;

Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки;

Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn );

К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу), визначається за формулою:

Зв = З + Зд, де:

Зв - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу);

З - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, з якої фактично сплачено страхові внески згідно з цим Законом за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу). У разі якщо сума страхових внесків, сплачена виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід (прибуток), для обчислення пенсії враховується розмір мінімальної заробітної плати;

Зд - сума заробітної плати (доходу) або з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, застрахованої особи, розрахована виходячи із передбаченої частиною третьою статті 24 цього Закону доплати, за місяць, за який визначається коефіцієнт заробітної плати (доходу) або з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати.

Згідно із п. 2 ч. 1 ст. 41 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов`язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), - у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум.

Відповідно до абз. 1 ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" № 1788-XII до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов`язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Згідно із абз. 3 ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" № 1788-XII у заробіток для обчислення пенсії включається за відповідні періоди допомога по тимчасовій непрацездатності чи середній заробіток, що зберігається за працівником.

Виходячи з аналізу вищенаведених норм, суд дійшов висновку, що здійснюючи перерахунок пенсії ОСОБА_1 11.12.2018, відповідач безпідставно включив в заробіток місяців, коли були нараховані виплати за наступні місяці відпусток, попередні місяці допомоги з тимчасової непрацездатності, або записи сторнування цих виплат, в суми виплат за місяці нарахувань, в той час як вказані виплати повинні включатись в заробіток місяців, за які вони були нараховані.

Враховуючи викладене, суд вважає що позовні вимоги в частині зобов`язання відповідача провести перерахунок і виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.07.2018 за даними архівної довідки про заробітну плату від 11.05.2018 № ЗФ-33-05-14/01-М-1316 з врахуванням виплат за період відпусток, допомоги за періоди тимчасової непрацездатності та сторнування з цих видів виплат у місяцях, за які вони нараховані, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Щодо позовних вимог про зобов`язання відповідача провести перерахунок і виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.07.2018 здійснивши конвертацію заробітної плати для визначення розміру пенсії за даними офіційно встановленого курсу валют станом на момент призначення пенсії, суд зазначає наступне.

Згідно зі статтею 17 Закону України «Про міжнародні договори України» укладені й належним чином ратифіковані міжнародні договори України є невід`ємною частиною національного законодавства. Якщо міжнародним договором України, укладання якого відбулось у формі закону, встановлено інші правила, ніж ті, що передбачені законодавством України, то застосовуються правила міжнародного договору України.

З 1 січня 2004 року набрав чинності Закон України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», згідно статті 4 якого визначено, що законодавство про пенсійне забезпечення складається із законів України та з міжнародних договорів щодо пенсійного забезпечення, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України. Якщо міжнародним договором України, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України, встановлено інші норми, ніж ті, що передбачені законодавством України про пенсійне забезпечення, то застосовуються норми міжнародного договору.

Згідно статті 1 Угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення від 13 березня 1992 (далі - Угода), пенсійне забезпечення громадян держав-учасників цієї Угоди і членів їх сімей здійснюється по законодавству держави, на території якої вони проживають.

Статтею 5 Угоди від 13 березня 1992, встановлено, що вона розповсюджує свою дію на всі види пенсійного забезпечення громадян, які встановлені чи будуть установлені законодавством держави-учасниць угод.

Згідно зі статтею 6 зазначеної Угоди від 13.03.1992 призначення пенсій громадянам держав-учасниць Угоди здійснюється за місцем проживання. Для встановлення права на пенсію, в тому числі пенсію на пільговій основі і за вислугу років, громадянам держав-учасниць Угоди враховується трудовий стаж, отриманий на території будь-якої із цих країн, а також на територіях колишнього СССР за час до вступу в силу даної Угоди (пункти 1, 2 статті 6).

Обчислення пенсій проводиться з заробітку (доходу) за періоди роботи, що зараховуються до трудового стажу. У разі, якщо в державах-учасницях Угоди введена національна валюта, розмір заробітку (доходу) визначається виходячи з офіційно встановленого курсу на момент призначення пенсії (пункт 3 статті 6 вказаної Угоди).

Відповідно до статті 7 Угоди при переселенні пенсіонера в межах держав-учасниць Угоди виплата пенсії за попереднім місцем проживання припиняється, якщо пенсія того ж виду передбачена законодавством держави за новим місцем проживання пенсіонера. Розмір пенсії переглядається у відповідності із законодавством держави-учасниці Угоди за новим місцем проживання пенсіонера з виконанням умов, передбачених пунктом 3 статті 6 даної Угоди.

Відповідно до статті 5 Угоди від 13.03.1992 ця Угода розповсюджується на всі види пенсійного забезпечення громадян, які встановлені чи будуть встановлені законодавством держав-учасниць Угоди.

Судом встановлено, що пенсію позивачу було призначено з 15.02.1998 за попереднім місцем проживання в Російській Федерації, з 01.09.1998 позивача взято на пенсійний облік в Україні.

При цьому, здійснивши перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 27.02.2019, відповідач всупереч вимог пункту 3 статті 6 Угоди обчислив розмір заробітку (доходу), виходячи з офіційно встановленого курсу валют на момент взяття на пенсійний облік в Україні (01.09.1998), а не на момент призначення пенсії (15.02.1998).

Таким чином, суд вважає, що позовні вимоги в частині зобов`язання відповідача провести перерахунок і виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.07.2018 здійснивши конвертацію заробітної плати для визначення розміру пенсії за даними офіційно встановленого курсу валют станом на момент призначення пенсії - 15.02.1998, є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Що стосується позовних вимог про зобов`язання відповідача провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2019 та з 01.05.2020, то суд не вбачає підстав для їх задоволення, оскільки зобов`язання відповідача провести перерахунок і виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.07.2018 є належним, ефективним та достатнім способом захисту прав позивача.

Згідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною другою статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно із частиною першою статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтується її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ч. 4 ст. 159 КАС України неподання суб`єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

Враховуючи вищевикладене, а також неподання відповідачем відзиву на позовну заяву, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Отже, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області судовий збір у розмірі 840, 80 грн.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області про зобов`язання вчинити дії - задовольнити частково.

Зобов`язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.07.2018 за даними архівної довідки про заробітну плату від 11.05.2018 № ЗФ-33-05-14/01-М-1316 з урахуванням раніше проведених виплат та з виконанням наступних дій:

- врахувати виплати за період відпусток, допомоги за періоди тимчасової непрацездатності та сторнування з цих видів виплат у місяцях, за які вони нараховані;

- здійснити конвертацію заробітної плати для визначення розміру пенсії за даними офіційно встановленого курсу валют на момент призначення пенсії - 15.02.1998.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м. Суми, вул. Пушкіна, 1, ідентифікаційний код 21108013) судовий збір у розмірі 840 (вісімсот сорок) грн. 80 коп.

У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Є.Д. Кравченко