Рішення № 91348979, 07.09.2020, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.09.2020
Номер справи
480/3258/20
Номер документу
91348979
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

07 вересня 2020 р. Справа №480/3258/20

Сумський окружний адміністративний суд у складі судді Гелети С.М., розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження у приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Миколаївської сільської ради Сумського району Сумської області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернулась до з позовною заявою до Миколаївської сільської ради Сумського району Сумської області (далі - відповідач, Миколаївська сільська рада), у якій просить визнати протиправними дії Миколаївської сільської ради та зобов`язати її повторно розглянути заяву від 26.01.2020, вхідний № 24 від 19.03.2020.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що в лютому 2020 року позивач звернулась до сільської ради із заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки сільськогосподарського призначення площею 1,9105 га, розташованої на території сільської ради. Однак, рішенням від 19.03.2020 Миколаївська сільська рада відмовила у наданні такого дозволу. Позивач не погоджується із такими діями сільської ради, оскільки на її думку вони не відповідають вимогам Земельного кодексу України.

Миколаївська сільська рада подала до суду відзив у якому проти позовних вимог заперечує, просить відмовити в їх задоволенні. На обґрунтування позиції по справі зазначила, що згідно з відомостями Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, земельна ділянка з кадастровим номером 5924786900:11:002:0201 перебуває у власності територіальної громади в особі Миколаївської сільської ради Сумського району Сумської області. Рішенням Миколаївської сільської ради від 26.06.2018 № 16 було зарезервовано земельну ділянку з кадастровим номером 5924786900:11:02:0188 площею 21,056 га за учасниками АТО. Рішенням від 24.06.2020 № 25 вказану земельну ділянку поділено на 11 земельних ділянок, серед яких ділянка з кадастровим номером 5924786900:11:002:0201 площею 1,9105 га щодо надання у власність якої зверталась ОСОБА_1 .

Оскільки вказана земля зарезервована для надання учасникам АТО, рішенням від 19.03.2020 Миколаївська сільська рада відмовила ОСОБА_1 у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою такої земельної ділянки.

На вказаний відзив позивач подала заперечення у яких з доводами сільської ради, наведеними у відзиві не погоджується, зазначає про те, що як на момент звернення до сільської ради та і на момент розгляду даної справи бажана земельна ділянка є вільною і нікому не передана у власність.

Ухвалою від 05.06.2020 відкрито провадження, розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Дослідивши матеріали справи, встановивши фактичні обставини та оцінивши надані сторонами докази в їх сукупності, суд частково задовольняє позовні вимоги, виходячи із наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 звернулась до Миколаївської сільської ради із заявою від 26.01.2020 (зареєстрована в сільській раді 03.02.2020 за № 24) у якій просила надати їй дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки кадастровим номером 5924786900:11:002:0201 площею 1,9105 га для особистого селянського господарства за рахунок земель комунальної власності, яка розташована на території Миколаївської сільської ради (а.с. 4).

Рішенням від 19.03.2020 № 19 ОСОБА_1 відмовлено у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою у зв`язку із тим, що дана земельна ділянка утворилась шляхом поділу земельної ділянки, яка рішенням від 26.06.2018 № 16 була зарезервована для учасників АТО/ООС (а.с. 6).

Звернувшись до суду за захистом своїх прав позивач вважає дії Миколаївської сільської ради протиправними, а відмову такою, що не відповідає положенням Земельного кодексу України в частині підстав відмови в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою.

Вирішуючи спір по суті позовних вимог, суд зазначає наступне.

Особливості безоплатної передачі земельних ділянок із земель державної або комунальної власності у власність врегульовані статтею 118 Земельного кодексу України.

Так, частиною 6 статті 118 Земельного кодексу України передбачено, що громадяни, які зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).

Згідно з ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.

Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Тобто, Земельним кодексом України передбачено вичерпні підстави для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність. При цьому, чинним законодавством не передбачено право суб`єкта владних повноважень відступати від положень статті 118 Земельного кодексу України.

Як встановлено судом, рішенням від 19.03.2020 № 19 сільська рада відмовила ОСОБА_1 у наданні дозволу, посилаючись на те, що рішенням від 26.06.2018 № 16 бажана земельна ділянка зарезервована для учасників АТО/ООС.

Тобто, відмовляючи в наданні дозволу, відповідач посилається на підстави не передбачені ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України.

Доводи сільської ради про "резервування" бажаної земельної ділянки для забезпечення землею учасників АТО суд вважає необґрунтованими, оскільки за даними Державного реєстру речових прав на нерухоме майно земельна ділянка з кадастровим номером 5924786900:11:002:0201 площею 1,9105 га знаходиться у комунальній власності та не передана у приватну власність.

Натомість частиною 7 ст. 118 Земельного кодексу України визначений перелік підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за результатами розгляду належним чином оформлених клопотання та додатків до нього, який є вичерпним.

За таких обставин суд приходить до висновку, що рішення Миколаївської сільської ради від 19.03.2020 № 19 не відповідає нормам Конституції України та Земельного кодексу, є протиправним та таким, що прийнято без урахування усіх обставин справи.

При цьому звернувшись до суду, позивач просила визнати дії Миколаївської сільської ради протиправними та зобов`язати її повторно розглянути заяву від 26.01.2020, вхідний № 24 від 03.02.2020.

Суд зазначає, що визнання у судовому порядку протиправними дій Миколаївської сільської ради не забезпечить належний захист прав позивача за умови чинності рішення про відмову в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою.

Натомість з урахуванням висновків суду щодо протиправності рішення Миколаївської сільської ради від 19.03.2020 № 19, яким ОСОБА_1 відмовлено у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою, відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС України суд вважає за необхідне, з метою повного захисту прав позивача, вийти за межі позовних вимог та скасувати рішення від 19.03.2020 № 19.

Крім того, суд задовольняє позовні вимоги в частині зобов`язання Миколаївської сільської ради повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 26.01.2020, вхідний № 24 від 03.02.2020.

Враховуючи задоволення позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, відповідно до ст. 139 КАС України, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Миколаївської сільської ради судові витрати в розмірі 840,80 грн.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 243-246, 255, 293, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 до Миколаївської сільської ради Сумського району Сумської області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Миколаївської сільської ради Сумського району Сумської області від 19.03.2020 № 19 "Про відмову в наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність".

Зобов`язати Миколаївську сільську раду Сумського району Сумської області (42322, Сумська область, Сумський район, с. Миколаївка, вул. Шевченко, 1, код ЄДРПОУ 04391434) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) від 26.01.2020 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2 га для ведення особистого селянського господарства та, за результатами її розгляду, прийняти рішення з урахуванням правової оцінки спірних правовідносин, наданої судом.

В задоволенні інших вимог - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Миколаївської сільської ради Сумського району (42322, Сумська область, Сумський район, с. Миколаївка, вул. Шевченко, 1, код ЄДРПОУ 04391434) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) суму судового збору в розмірі 840,80 грн.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне рішення складено 07.09.2020.

Суддя С.М. Гелета