
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 вересня 2020 року м. ПолтаваСправа № 440/2870/20
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Чеснокової А.О.,
за участі:
секретаря судового засідання - Безеги А.А.
позивача - ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
05 червня 2020 року позивач звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області, в якій просить суд:
визнати дії Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області неправомірними;
зобов`язати відповідача виключити пункт 8 статті 3 Положення про порядок проведення громадських слухань на території Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області.
В обґрунтування позовних вимог посилався на те, що пункт 8 статті 3 Положення про порядок проведення громадських слухань на території Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області суперечить положенням статті 13 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", оскільки місить не передбачені Законом обмеження - щодо неможливості проведення громадських слухань менше, як за шість місяців до проведення місцевих виборів та виборів сільського голови. Оскільки спірний нормативно-правовий акт органа місцевого самоврядування поширює свою дію безпосередньо на ОСОБА_1 як жителя Щербанівської сільської ради, позивач вважає що закріплене в пункті 8 статті 3 Положення про порядок проведення громадських слухань на території Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області обмеження порушує його права.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 09 червня 2020 року позовну заяву залишено без руху через невідповідність останньої вимогам статей 160-161 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 23 червня 2020 року зазначену позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі, справу призначено до розгляду за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче судове засідання.
Ухвалою від 22 липня 2020 року, постановленою без виходу суду до нарадчої кімнати, закрито підготовче судове засідання, справу призначено до розгляду по суті.
У наданому до суду відзиві на позов представник відповідача посилався на те, що пункт 4 статті 13 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" наділяє органи місцевого самоврядування правом самостійно визначати порядок організації громадських слухань. У зв`язку із цим вважає, що Положення про порядок проведення громадських слухань на території Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області не суперечить вимогам чинного законодавства. Крім того зауважив, що порушення прав позивача у спірних правовідносинах не мало місця.
Позивач у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.
Представник відповідача у судове засідання не з`явився, надав суду клопотання, у якому підтримав висловлені у відзиві заперечення проти позову, а також просив здійснювати розгляд справи по суті за його відсутності.
Дослідивши матеріали позовної заяви, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив такі обставини та відповідні до них правовідносини.
Рішенням тридцять третьої сесії сьомого скликання Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області від 26 травня 2020 року затверджено Положення про порядок проведення громадських слухань на території Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області.
Пункт 8 статті 3 розділу І зазначеного Положення передбачає, що громадські слухання не можуть проводитись менш як за шість місяців до проведення місцевих виборів та виборів сільського голови.
Позивач вважає зазначену норму Положення такою, що містить обмежуючі умови щодо проведення громадських слухань у спосіб, не передбачений Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні".
Вищевказані обставини стали підставою для звернення позивача до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.
Згідно з статтею 19 Конституції України, органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.
За приписами статті 13 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" територіальна громада має право проводити громадські слухання - зустрічатися з депутатами відповідної ради та посадовими особами місцевого самоврядування, під час яких члени територіальної громади можуть заслуховувати їх, порушувати питання та вносити пропозиції щодо питань місцевого значення, що належать до відання місцевого самоврядування. Громадські слухання проводяться не рідше одного разу на рік. Пропозиції, які вносяться за результатами громадських слухань, підлягають обов`язковому розгляду органами місцевого самоврядування. Порядок організації громадських слухань визначається статутом територіальної громади.
Згідно ч.1 ст. 19 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" з метою врахування історичних, національно-культурних, соціально-економічних та інших особливостей здійснення місцевого самоврядування представницький орган місцевого самоврядування на основі Конституції України та в межах цього Закону може прийняти статут територіальної громади села, селища, міста.
Аналіз положень частини першої статті 19 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" дає підстави вважати, що прийняття статуту територіальної громади є правом, а не обов`язком представницького органа місцевого самоврядування.
У свою чергу частиною першою статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Частиною першою статті 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" врегульовано, що акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов`язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об`єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Відтак, Закон України "Про місцеве самоврядування в Україні" наділяє органи місцевого самоврядування правом самостійно визначати порядок організації громадських слухань у межах, встановлених зазначеним Законом імперативних положень.
Дослідивши Положення про порядок проведення громадських слухань на території Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області, суд дійшов висновку, що останнє не суперечить вимогам Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та відповідає завданням, покладеним на органи місцевого самоврядування.
Крім того, приписами частини першої статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
При цьому, за усталеною правовою позицією касаційної інстанції право на захист це самостійне суб`єктивне право, яке з`являється у володільця регулятивного права лише в момент порушення чи оспорення останнього (аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду України від 20 жовтня 2015 № 21-2497а15 та від 27 жовтня 2015 № 21-3658а15).
Згідно з частини першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Суд наголошує, що захист прав здійснюється у разі їх порушення. З цього випливає, що під час розгляду кожної справи суд повинен встановити чи має місце порушення прав позивача, адже без цього не можна виконати завдання судочинства. Якщо позивач не довів факту порушення особисто своїх прав, то навіть у разі, якщо дії суб`єкта владних повноважень є протиправними, підстав для задоволення позову немає. Звернення до суду є способом захисту порушених суб`єктивних прав, а не способом відновлення законності та правопорядку у публічних правовідносинах.
Об`єктом судового захисту є права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб. Для розкриття цих категорій необхідно звернути увагу на Рішення Конституційного Суду України у справі за конституційним поданням 50 народних депутатів України щодо офіційного тлумачення окремих положень частини першої статті 4 ЦПК України (справа про охоронюваний законом інтерес) від 01 грудня 2004 року № 18-рп/2004 (справа № 1-10/2004). Системний аналіз, який провів Конституційний Суд України, свідчить, що поняття "охоронюваний законом інтерес" у всіх випадках вживання його у законах України у логічно-смисловому зв`язку з поняттям "права" має один і той же зміст.
З урахуванням наведених вище міркувань Конституційний Суд України вирішив, що поняття "охоронюваний законом інтерес" треба розуміти як прагнення до користування конкретним матеріальним та/або нематеріальним благом, як зумовлений загальним змістом об`єктивного і прямо не опосередкований у суб`єктивному праві простий легітимний дозвіл, що є самостійним об`єктом судового захисту та інших засобів правової охорони з метою задоволення індивідуальних і колективних потреб, які не суперечать Конституції і законам України, суспільним інтересам, справедливості, добросовісності, розумності та іншим загальноправовим засадам.
Суд захищає лише порушені, невизнані або оспорювані права, свободи та інтереси учасників адміністративних правовідносин. Визнання протиправним рішення, дії чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень можливе лише за позовом особи, право або охоронюваний законом інтерес якої порушені такою діяльністю.
Проаналізувавши викладене, суд не вбачає у спірних правовідносинах ознак допущення протиправності з боку суб`єкта владних повноважень, оскільки позивачем на обґрунтування своєї позиції не надано жодних доказів, які б свідчили про те, що спірне Положення про порядок проведення громадських слухань на території Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області порушує його права або охоронювані законом інтереси.
За викладених обставин відсутні підстави вважати пункт 8 статті 3 Положення про порядок проведення громадських слухань на території Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області протиправним.
Таким чином, з`ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову.
Підстави для розподілу судових витрат у розумінні статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України відсутні.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 6, 8, 9, 11, 77, 243-246 Кодексу адміністративного судочинства України, -
В И Р І Ш И В :
Відмовити в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області (вул. Центральна, 2, с. Щербані, Полтавський район, Полтавська область, 38750, ЄДРПОУ 24565876) повністю.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 07 вересня 2020 року.
Суддя А.О. Чеснокова