Рішення № 91348452, 26.08.2020, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.08.2020
Номер справи
461/2598/20
Номер документу
91348452
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №461/2598/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 серпня 2020 року зал судових засідань №7

Львівський окружний адміністративний суд,

у складі:

головуючої-судді Братичак У.В.,

секретар судового засідання Тронка О.В.,

за участю сторін:

позивача ОСОБА_1

представника позивача Бельського Р.Л.,

представника відповідача Горбонос І.К.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові в порядку загального позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області про скасування рішення, -

в с т а н о в и в :

ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ) звернувся до Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області (місцезнаходження: вул.Січових Стрільців, 11, м.Львів, 79007; код ЄДРПОУ: 37831493) з позовною заявою, в якій просить скасувати рішення Головного управління Державної міграційної служби у Львівській області №1690 від 07.11.2019 про скасування посвідки на тимчасове проживання серії НОМЕР_1 , виданої громадянину Арабської Республіки Єгипет ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Посилається на те, що рішенням Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області №1690 від 07.11.2019 скасована його посвідка на тимчасове проживання в Україні. Вважає таке рішення необґрунтованим та занадто суворим. Вказує на те, що Головне управління Державної міграційної служби України у Львівській області не звернуло увагу на відсутність систематичності у порушенні ним правопорядку, оскільки єдиний випадок скоєння адміністративних порушень не може бути підставою для позбавлення посвідки на тимчасове проживання, що в свою чергу не дає йому можливості отримати освіту в Україні. Наведене і зумовило позивача звернутись до суду за судовим захистом.

Від відповідача, Головного управління Державної міграційної служби у Львівській області, надійшов відзив на позовну заяву, в якому посилається на те, що 04.11.2019 до ГУ ДМС України у Львівській області надійшло обґрунтоване звернення Департаменту патрульної поліції Управління патрульної поліції у Львівській області Національної поліції України щодо прийняття рішення про скасування посвідки на тимчасове проживання в Україні громадянину Арабської Республіки Єгипет ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . В даному зверненні зазначено, що ОСОБА_1 систематично порушує адміністративне законодавство України, а саме 23.08.2019 вчинив адміністративне правопорушення за ст. 121-1, ч.1 ст.121 КУпАП, ч.2 ст.126 КУпАП та за ч.1 ст.130 КУпАП. У зв`язку з наведеним ТУ ДМС України у Львівській області було прийнято рішення про скасування посвідки громадянину Арабської Республіки Єгипет ОСОБА_1 . Вважає вказане рішення обґрунтованим, а тому просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

Ухвалою від 18.05.2020 відкрито провадження у справі; справу вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження.

Ухвалою суду від 16.07.2020 року закрито підготовче провадження у справі та призначено її до судового розгляду по суті.

В судовому засіданні позивач та його представник позовні вимоги підтримали повністю з підстав, викладених в обґрунтуваннях позовної заяви та наданих суду поясненнях, просили позов задовольнити повністю.

В судовому засіданні представник відповідача просила відмовити в задоволенні позовних вимог, з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, повно і всебічно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, якими обґрунтовуються позовні вимоги та заперечення, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянин Арабської Республіки Єгипет, 01.12.2014 отримав посвідку на тимчасове проживання в Україні серії НОМЕР_1 , яка була дійсною до 15.07.2020.

04.11.2019 на адресу Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області надійшло обґрунтоване звернення Департаменту патрульної поліції Управління патрульної поліції у Львівській області Національної поліції України щодо прийняття рішення про скасування посвідки на тимчасове проживання в Україні громадянину Арабської Республіки Єгипет ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , посвідка на тимчасове проживання в Україні НОМЕР_1 від 01.12.2014, дійсна до 15.07.2020.

В даному зверненні зазначено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , систематично порушує адміністративне законодавство України, а саме:

-23.08.2019 вчинив адміністративне правопорушення за ст. 121-1, ч.1 ст.121 КУпАП, накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 340 грн. Сплачено 27.08.2019;

-23.08.2019 вчинив адміністративне правопорушення за ч.2 ст.126 КУпАП, накладено адміністративне стягнення у розмірі 510 грн. Сплачено 27.08.2019.

-23.08.2019 вчинив адміністративне правопорушення за ч.1 ст.130 КУпАП, накладено адміністративне стягнення у розмірі 510 грн. Станом на 28.10.2019 рішення не прийнято.

В подальшому, рішенням Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області від 07.11.2019 №1690 було скасовано посвідку на тимчасове проживання ОСОБА_1 .

Позивач, не погоджуючись з таким рішенням відповідача звернувся до суду з даним позовом.

Вказані обставини та зміст спірних правовідносин підтверджені наявними у справі доказами.

Вирішуючи спір, суд застосовує наступні норми права.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч.1 ст.26 Конституції України іноземці та особи без громадянства, що перебувають в Україні на законних підставах, користуються тими самими правами і свободами, а також несуть такі самі обов`язки, як і громадяни України, - за винятками, встановленими Конституцією, законами чи міжнародними договорами України.

Інтерес іноземця на збереження у недоторканності підстави знаходження на території певної країни підпадає під охорону ст.8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року.

Правовий статус іноземців та осіб без громадянства, які перебувають в Україні та порядок їх в`їзду в Україну та виїзду з України, визначено Законом України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» від 22.09.2011 №3773-VI (далі - Закон № 3773-VI).

Пунктом 18 частини 1 статті 1 Закону № 3773-VI визначено, що посвідка на тимчасове проживання - документ, що посвідчує особу іноземця або особу без громадянства та підтверджує законні підстави для тимчасового проживання в Україні.

Згідно із статтею 3 Закону № 3773-VI іноземці та особи без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах, користуються тими самими правами і свободами, а також несуть такі самі обов`язки як і громадяни України, за винятками встановленими Конституцією, законами чи міжнародними договорами України.

Іноземці та особи без громадянства зобов`язані неухильно додержуватися Конституції та законів України, інших нормативно-правових актів, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей, інтереси суспільства та держави.

Відповідно до п.13 ст.4 Закону № 3773-VI іноземці та особи без громадянства, які прибули в Україну з метою навчання та отримали посвідку на тимчасове проживання, вважаються такими, які на законних підставах перебувають на території України на період навчання.

Згідно з п.13 ст.5 Закону № 3773-VI підставою для видачі посвідки на тимчасове проживання у випадку, передбаченому частиною тринадцятою статті 4 цього Закону, є заява іноземця або особи без громадянства, дійсний поліс медичного страхування, документ, що підтверджує факт навчання в Україні, та зобов`язання навчального закладу повідомити центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, про відрахування з такого закладу.

25 квітня 2018 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №322 «Про затвердження зразка, технічного опису бланка та Порядку оформлення, видачі, обміну, скасування, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсною та знищення посвідки на тимчасове проживання» (далі - Порядок №322).

Відповідно до п.п.4 п.63 Порядку №322 посвідка скасовується територіальним органом/територіальним підрозділом ДМС, який її видав, у разі коли дії іноземця або особи без громадянства загрожують національній безпеці, громадському порядку, здоров`ю, захисту прав і законних інтересів громадян України та інших осіб, що проживають в Україні.

Як встановлено судом, на підставі п.п.4 п.63 Порядку №322 скасовано посвідку на тимчасове проживання ОСОБА_1 .

За визначенням п.3 ст.1 Закону України «Про Національну безпеку України» громадська безпека і порядок - захищеність життєво важливих для суспільства та особи інтересів, прав і свобод людини і громадянина, забезпечення яких є пріоритетним завданням діяльності сил безпеки, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб та громадськості, які здійснюють узгоджені заходи щодо реалізації і захисту національних інтересів від впливу загроз.

За приписами пп.6, 9 ст.1 Закону України «Про Національну безпеку України» загрози національній безпеці України - явища, тенденції і чинники, що унеможливлюють чи ускладнюють або можуть унеможливити чи ускладнити реалізацію національних інтересів та збереження національних цінностей України; національна безпека України - захищеність державного суверенітету, територіальної цілісності, демократичного конституційного ладу та інших національних інтересів України від реальних та потенційних загроз.

Законодавством детально не врегульовано питання визначення, які конкретно обставини є достатніми для висновку про загрозу національній безпеці, зокрема, чи є достатнім для цього висновку факт вчинення позивачем адміністративних правопорушень.

Суд також звертає увагу на те, що адміністративні правопорушення, вчинені ОСОБА_1 лише 23.08.2019, що не може говорити про систематичність таких правопорушень.

Разом з тим, частина 2 ст.2 КАС України містить вимоги до рішення владного суб`єкта, однак оскаржуване рішення не містить обгрунтування реальності загрози від діяльності іноземця національній безпеці, громадському порядку, здоров`ю, захисту прав і законних інтересів громадян України та інших осіб, що проживають в Україні, а також не є пропорційним, тобто не прийняте з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).

Натомість судом встановлено, що життєдіяльність іноземця в Україні не суперечить інтересам Держави та не виходить поза межі мети прибуття до України (одержання освіти), політичною діяльністю іноземець не займається, несумісних з безпечним існуванням Держави України ідей іноземець не пропагандує, іноземець не є ані прибічником, ані прихильником будь-яких течій та громадських формувань, котрі діють проти України.

Враховуючи вищенаведене, виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до ст.139 КАС України на користь позивача слід стягнути понесені судові витрати, сплачені ним при поданні позовної заяви до суду.

Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд, -

в и р і ш и в:

позов задовольнити повністю.

Скасувати рішення Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області (місцезнаходження: вул.Січових Стрільців, 11, м.Львів, 79007; код ЄДРПОУ: 37831493) №1690 від 07.11.2019 про скасування посвідки на тимчасове проживання серії НОМЕР_1 , виданої громадянину Арабської Республіки Єгипет ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області (місцезнаходження: вул.Січових Стрільців, 11, м.Львів, 79007; код ЄДРПОУ: 37831493) на користь ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ) судові витрати в сумі 840 (вісімсот сорок) грн 80 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст рішення складено 07 вересня 2020 року.

Суддя Братичак Уляна Володимирівна