
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про роз`яснення судового рішення
"07" вересня 2020 р. Справа № 300/1601/19
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Скільського І.І., розглянувши за правилами письмового провадження заяву Військової частини 1241 Національної Гвардії України від 05.08.2020 №50/41-1182 про роз`яснення судового рішення у адміністративній справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Військової частини 1241 Національної Гвардії України про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання до вчинення дій, -
В С Т А Н О В И В:
На розгляді Івано-Франківського окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Військової частини 1241 Національної гвардії України про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії.
Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 15.10.2019 позов ОСОБА_1 , задоволено повністю. Визнано протиправною бездіяльність військової частини 1241 Національної гвардії України щодо невиплати ОСОБА_1 грошової компенсації вартості за неотримане речове майно. Стягнуто з військової частини 1241 Національної гвардії України на користь ОСОБА_1 грошову компенсацію вартості за неотримане під час проходження військової служби речове майно у розмірі 34 891 (тридцять чотири тисячі вісімсот дев`яносто одна гривня 55 коп.). Зобов`язано військову частину 1241 Національної гвардії України надати ОСОБА_1 належним чином засвідчену копію його арматурної картки.
Ухвалою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 20.12.2019 апеляційну скаргу Військової частини 1241 Національної гвардії України на рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 15.10.2019 у справі №300/1601/19 повернуто скаржнику.
Івано-франківським окружним адміністративним судом 20.01.2020 видано виконавчий лист, який отримано ОСОБА_1 22.01.2020, що підтверджується відміткою на заяві про його видачу (а.с.48).
На адресу суду 26.08.2020 від Військової частини 1241 Національної Гвардії України надійшла заява про роз`яснення судового рішення за №50/41-1182 від 05.08.2020, згідно якої представник Військової частини 1241 Національної Гвардії України просить роз`яснити рішення суду від 15.10.2019, у частині необхідності стягнення із суми виплаченої позивачу компенсації за вартість неотриманого речового майна військового збору у розмірі 1,5%, передбаченого Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу та деяких інших законодавчих актів України» від 31.07.2014.
Так, в обґрунтування необхідності такого роз`яснення, представник зазначає, що відповідач сплатив на користь ОСОБА_1 стягнуту судом компенсацію у розмірі 34 891,55 грн., з урахуванням військового збору 1,5%, що становить 523,37 грн. Однак, 14.07.2020 відповідачем отримано постанову від 09.07.2020 ВП №61080761, винесену заступником начальника Івано-Франківського міського відділу Державної виконавчої служби Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ), про арешт коштів боржника - Військової частини 1241 у розмірі 523,37 грн., що зумовлено частковим виконанням рішення суду, а саме: недоутриманням стягувачем 523,37 грн., відповідно до рішення суду, а також, несплатою боржником витрат виконавчого провадження у розмірі 200 гривень.
Відповідно до частини 3 статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає заяву про роз`яснення судового рішення у порядку, в якому було ухвалено відповідне судове рішення, протягом десяти днів з дня її надходження.
Так, розглянувши подану заяву за правилами письмового провадження, судом встановлено наведені нижче обставини.
Згідно з частиною 1 статті 254 КАС України, за заявою учасника справи, державного виконавця суд роз`яснює ухвалене ним судове рішення, яке набрало законної сили, не змінюючи змісту судового рішення, шляхом постановлення ухвали.
Згідно із статтею 370 КАС України, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Водночас, ясність судового рішення полягає у логічному, чіткому, переконливому і зрозумілому викладенні змісту рішення. Вимога логічності, зокрема, передбачає, що текст рішення має відображати причинно-наслідкові зв`язки у межах речення чи всього документу. Зокрема, мотивувальна частина рішення має відповідати його резолютивній частині. Невизначеність судового рішення означає, що таке рішення містить положення, які викликають суперечки щодо його розуміння та під час виконання.
Недотримання цих вимог може ускладнити або взагалі унеможливити виконання рішення суду, а тому роз`ясненню підлягають рішення суду у разі, якщо без такого роз`яснення їх важко виконати, оскільки високою є ймовірність неправильного виконання внаслідок неясності резолютивної частини рішення.
Тобто, роз`яснення рішення суду - це засіб виправлення недоліків судового акта, який полягає в усуненні неясності судового акта і викладенні рішення суду у більш ясній і зрозумілій формі.
Таким чином, роз`яснення судового рішення є за своєю суттю одним із способів усунення його недоліків, зміна форми його викладення таким чином, щоб ті частини судового рішення, які викликають труднощі для розуміння, були висвітлені ясніше та зрозуміліше, однак без виправлення і постановлення додаткового рішення цим же судом. Тобто, процесуальна процедура роз`яснення судового акта виключає можливість будь-яким чином змінювати зміст цього судового рішення.
Зі змісту рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 15.10.2019 видно, що судом не вирішено питання утримання з суми, що підлягає стягненню на користь позивача - ОСОБА_2 податків та зборів, що спричинило ускладнення виконання рішення суду, накладення арешту на кошти боржника у розмірі, що перевищує присуджену судом до стягнення суму компенсації та перешкоджає закінченню виконавчого провадження у зв`язку із повним виконанням рішення суду боржником.
Тому, з даного приводу суд вважає необхідним роз`яснити судове рішення, зазначивши, що відповідно до пунктів 16-1, 1.1-1.6 підрозділу 10 «Інші перехідні положення» Податкового кодексу України зі змінами, внесеними, зокрема, згідно із Законом №71-VIII від 28.12.2014 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи», тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України, встановлюється військовий збір.
Платниками збору є особи, визначені пунктом 162.1 статті 162 цього Кодексу, відповідно до якого, такими є, серед інших, фізичні особи - резиденти, які отримують доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи.
Об`єктом оподаткування збором є доходи, визначені статтею 163 цього Кодексу: загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід; доходи з джерела їх походження в Україні, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання); іноземні доходи - доходи (прибуток), отримані з джерел за межами України.
Ставка збору становить 1,5 відсотка від об`єкта оподаткування, визначеного підпунктом 1.2 цього пункту. Нарахування, утримання та сплата (перерахування) збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому статтею 168 цього Кодексу, за ставкою, визначеною підпунктом 1.3 цього пункту. Відповідальними за утримання (нарахування) та сплату (перерахування) збору до бюджету є особи, визначені у статті 171 цього Кодексу (зокрема, роботодавець, який виплачує такі доходи на користь платника податку).
Платники збору зобов`язані забезпечувати виконання податкових зобов`язань у формі та спосіб, визначені статтею 176 цього Кодексу.
Звільняються від оподаткування збором доходи, що згідно з розділом IV цього Кодексу не включаються до загального оподатковуваного доходу фізичних осіб (не підлягають оподаткуванню, оподатковуються за нульовою ставкою).
Згідно з пунктом 164.1 статті 164 Податкового кодексу України, загальний оподатковуваний дохід - будь-який дохід, який підлягає оподаткуванню, нарахований (виплачений, наданий) на користь платника податку протягом звітного податкового періоду.
Загальний оподатковуваний дохід складається з доходів, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання), доходів, які оподатковуються у складі загального річного оподатковуваного доходу, та доходів, які оподатковуються за іншими правилами, визначеними цим Кодексом.
Так, підпунктом «г» 164.2.17 пункту 164.2 вказаної статті передбачено, що до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включається дохід, отриманий платником податку як додаткове благо (крім випадків, передбачених статтею 165 цього Кодексу) у вигляді суми грошового або майнового відшкодування будь-яких витрат або втрат платника податку, крім тих, що обов`язково відшкодовуються згідно із законом за рахунок бюджету або звільняються від оподаткування згідно з цим розділом.
Будь-яких застережень чи винятків стосовно оподаткування доходу платника податків отриманого внаслідок компенсації вартості неотриманого речового майна положення розділу IV Податкового кодексу України не містять.
Водночас, підпунктом 1.7 підрозділу 10 «Інші перехідні положення» Кодексу встановлено, що тимчасово, на період проведення антитерористичної операції та/або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, що здійснюються шляхом проведення операції Об`єднаних сил (ООС), не підлягають оподаткуванню військовим збором доходи у вигляді грошового забезпечення працівників правоохоронних органів, військовослужбовців та працівників Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, осіб рядового, начальницького складу, військовослужбовців, працівників Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та інших осіб на період їх безпосередньої участі в антитерористичній операції та/або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, що здійснюються шляхом проведення операції Об`єднаних сил (ООС).
Враховуючи відсутність у матеріалах справи доказів, що свідчили б про безпосередню участь ОСОБА_1 в антитерористичній операції та операціях Об`єднаних сил (ООС), а також інших обставин, що свідчили б про відповідність, встановленим податковим законодавством, критеріям при визначенні категорій осіб, які звільняються від сплати військово збору, з доходу ОСОБА_1 у вигляді компенсації за вартість неотриманого речового майна, як військовослужбовця, що проходив військову службу за контрактом у Військовій частині 1241, утримується сума військового збору у розмірі 1,5%, яка становить 523,37 грн.
На підставі наведеного та керуючись статями 241, 243, 248, 254, 256, 294, 295, підпунктом 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України,суд,-
У Х В А Л И В:
Заяву Військової частини 1241 Національної Гвардії України про роз`яснення рішення - задовольнити.
Роз`яснити, що при виконанні рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 15.10.2019 у справі №300/1601/19, Військова частина 1241 Національної Гвардії України при здійсненні виплати ОСОБА_1 компенсації за неотримане речове майно, із суми, яка визначена у резолютивній частині рішення суду в розмірі 34 891, 55 грн., повинна утримати військовий збір у розмірі 1,5%, що становить 523,37 грн.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Ухвала набирає законної сили, з моменту її підписання суддею.
Суддя /підпис/ Скільський І.І.