Ухвала суду № 91347017, 04.09.2020, Оболонський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
04.09.2020
Номер справи
756/10862/20
Номер документу
91347017
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

04.09.2020 Справа № 756/10862/20

Справа пр. №2/756/5376/20

ун. №756/10862/20

У Х В А Л А

04 вересня 2020 року м. Київ

Суддя Оболонського районного суду міста Києва Андрейчук Т.В., розглянувши матеріали позовної заяви та доданих до неї документів ОСОБА_1 до відділу реєстрації актів цивільного стану Оболонського районного управління юстиції в м. Києві про зобов`язання вчинити дії, -

в с т а н о в и в:

У вересні 2020 року позивач ОСОБА_1 звернулась до Оболонського районного суду м. Києва в порядку цивільного судочинства з позовом до відповідача відділу реєстрації актів цивільного стану Оболонського районного управління юстиції в м. Києві про зобов`язання вчинити дії.

04 вересня 2020 року дана справа була передана на розгляд судді Андрейчуку Т.В.

Суддя, дослідивши позовну заяву та додані до неї документи, дійшов такого висновку.

За положеннями ст. 19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.

Позивач, заявляючи вимоги про зобов`язання відділу реєстрації актів цивільного стану Оболонського районного управління юстиції в м. Києві задовольнити заяву її чоловіка ОСОБА_2 про внесення змін до актового запису про шлюб від 23 грудня 1993 року №3783, складеного Центральним відділом реєстрації шлюбів м. Києва з Державним центром розвитку сім`ї, та про визнання ОСОБА_2 таким, що не має по батькові, обґрунтовувала їх тим, що нею було укладено шлюб з громадянином Сирійської Арабської Республіки ОСОБА_3 .

Заявник стверджувала, що в актовому записі про шлюб від 23 грудня 1993 року №3783, складеному Центральним відділом реєстрації шлюбів м. Києва з Державним центром розвитку сім`ї, невірно вказано громадянство її чоловіка та у графі "по батькові нареченого" зазначено " ОСОБА_3 ", тоді як там мають бути відсутні будь-які відомості.

Позивач зазначила, що її чоловік звернувся до відділу реєстрації актів цивільного стану Оболонського районного управління юстиції в м. Києві, проте йому було відмовлено у виправленні вищевказаних помилок з підстави ненадання ОСОБА_5 свідоцтва про народження.

Відповідно до ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція) кожен при вирішенні питання щодо його прав та обов`язків має право на справедливий і відкритий розгляд незалежним і безстороннім судом, встановленим законом. У розвиток вказаного положення Європейський суд з прав людини в рішенні від 25 лютого 1993 року у справі "Доббертен проти Франції" (Dobbertin v. France) зазначив, що ч. 1 ст. 6 Конвенції змушує держави-учасниці організувати їхню судову систему в такий спосіб, щоб їхні суди і трибунали виконували кожну зі своїх функцій (п. 44), притаманну відповідній судовій установі.

Відтак, розмежування юрисдикційних повноважень між загальними і спеціалізованими судами гарантує право кожної людини на ефективний судовий захист.

За правилами ст. 1 КАС України цей Кодекс визначає юрисдикцію та повноваження адміністративних судів, встановлює порядок здійснення судочинства в адміністративних судах.

Справа адміністративної юрисдикції - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв`язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій (п. п. 1, 2 ч. 1 ст. 4 КАС України).

Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 4 КАС України суб`єктом владних повноважень є орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб`єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.

Верховний Суд у своїй постанові від 05 грудня 2018 року у справі №495/367/17 зазначає наступне.

Публічно-правовий спір, на який поширюється юрисдикція адміністративних судів, є спором між учасниками публічно-правових відносин і стосується саме цих відносин. Однією з визначальних ознак приватноправових відносин є наявність майнового чи немайнового, особистого інтересу учасника. Спір буде мати приватноправовий характер, якщо він обумовлений порушенням або загрозою порушення приватного права чи інтересу, як правило, майнового, конкретного суб`єкта, що підлягає захисту в спосіб, передбачений законодавством для сфери приватноправових відносин, навіть і в тому випадку, якщо до порушення приватного права чи інтересу призвели управлінські дії суб`єктів владних повноважень.

Разом з тим участь суб`єкта владних повноважень є обов`язковою ознакою класифікації спору як публічно-правового. Однак, не кожен спір за участю суб`єкта владних повноважень є публічно-правовим.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Великої Палати Верховного Суду від 16 травня 2018 року у справі №337/2535/2017, від 19 лютого 2020 року у справі №161/20662/18.

Так, позовні вимоги ОСОБА_1 ґрунтуються на протиправності дій службової особи відділу реєстрації актів цивільного стану Оболонського районного управління юстиції в м. Києві, яка діяла у даному випадку як суб`єкт, наділений владними функціями приймати рішення про внесення змін до актового запису про шлюб. Тобто, у цій справі спір не має цивільно-правового характеру, оскільки дослідженню підлягають виключно владні, управлінські рішення та дії службової особи відділу реєстрації актів цивільного стану Оболонського районного управління юстиції в м. Києві, яка у межах спірних правовідносин діє як суб`єкт владних повноважень.

З огляду на викладене, суддя вважає, що даний спір підвідомчий суду адміністративної юрисдикції.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 186 ЦПК України суддя відмовляє у відкритті провадження, якщо заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.

Позаяк позовна заява ОСОБА_1 про зобов`язання вчинити дії за характером спору підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства, у відкритті провадження слід відмовити.

Зважаючи на вищенаведене, та, керуючись ст. 186 ЦПК України, суддя, -

у х в а л и в:

Відмовити у відкритті провадження у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до відділу реєстрації актів цивільного стану Оболонського районного управління юстиції в м. Києві про зобов`язання вчинити дії.

Копію ухвали з позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами невідкладно надіслати особі, яка звернулась з нею до суду.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала може бути оскаржена до Київського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення.

Суддя Т.В. Андрейчук

.