
Справа № 555/1069/20
Номер провадження 2-а/555/23/20
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 серпня 2020 року м. Березне
Березнівський районний суд Рівненської області в складі :
головуючого судді - Старовецької Ю.В.
при секретарі - Григорієвій В.М.
за участю позивача - ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Березне адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Рівненській області про скасування постанови у справі про притягнення до адміністративної відповідальності,
В С Т А Н О В И В:
30.06.2020 року ОСОБА_1 звернувся із позовом до Сарненського ВП ГУ НП в Рівненській області про скасування постанови у справі про притягнення до адміністративної відповідальності.
01.07.2020 року було відкрито провадження у адміністративній справі, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликлм) сторін.
Відповідно до ухвали Березнівського районного суду Рівненської області від 28.07.2020 року пеервісного відповідача було замінено на належного - Головного управління Національної поліції у Рівненській області.
Стислий виклад позиції позивача.
Позивач в обґрунтування заявлених вимог вказує, що 21.06.2020 року інспектором сектору реагування патрульної поліції Сарненського відділу поліції ГУНП у Рівненській області Галушко О.М. була винесена постанова про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч.5 ст.121 КУпАП по факту того що, 21.06.2020 року на автомобільній дорозі Бутки - Кам`янське - Рокитне - Клесів Н - 07, керуючи транспортним засобом - автомобілем марки «ВАЗ - 21099», що має реєстраційний номерний знак НОМЕР_1 , обладнаним ременем пасивної безпеки, був не пристебнутий ременем безпеки, за що накладене адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 51 грн.
ОСОБА_1 вважає постанову незаконною, оскільки ним не порушувались вимоги ПДР України. Позивач покликається на те, що при винесені оскаржуваної постанови не зазначені будь-які докази наявності в його діях складу правопорушення, передбаченого ч.5 ст.121 КУпАП, а також вказує на те, що при розгляді справи про адміністративне правопорушення відповідач не дотримався процесуальних вимог.
У зв`язку з наведеними обставинами просить скасувати постанову відповідача про притягнення його до адміністративної відповідальності, а провадження у справі закрити за відсуністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Позивач ОСОБА_1 у судовому засіданні вказав, що 21.06.2020 року він був зупинений інспектором поліції Галушко О.М. та звинувачений у тому, що керував транспортним засобом, не будучи пристебнутий ременем пасивної безпеки, хоча дійсності це не відповідало. На його вимогу надати докази, що підтверджували б вказаний факт, інспектор поліції відповів йому, що він зможе з ними ознайомитись в судовому засіданні, якщо буде оскаржувати винесену ним постанову. Крім того, при розгляді справи про адміністративне правопорушення інсектор поліції не роз"яснював йому його права, не запросив його до службового автомобіля під час винесення постанови, а лише після спілкування з ним, сам прослідував до автомобіля і, повернувшись, вручив йому постанову. Вказані дії інспетора поліції були предметом розгляду Департаменту ВБ НПУ за його скаргою, і за результатами проведеної перевірки інспектор поліції був притягнутий до дисциплінарної відповідальності.
Представник відповідача Головного управління Національної поліції у Рівненській області в судове засідання не з`явився, хоча був повідомлений про час і місце розгляду справи належним чином; про причини неявки не повідомив, відзиву на позовну заяву не подав.
Відповідно до правил ч.6 ст.162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений законом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Згідно ч.4 ст.159 КАС України неподання суб`єктом владних повноважень відзиву на позов може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Встановлені судом фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.
Відповідно до постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серія БАА №232492 від 21.06.2020 року, винесеної інспектором сектору реагування патрульної поліції Сарненського відділу поліції ГУНП у Рівненській області Галушко О.М., позивач притягнутий до адміністративної відповідальності за ч.5 ст.121 КУпАП по факту того що, 21.06.2020 року на автомобільній дорозі Бутки - Кам`янське - Рокитне - Клесів Н - 07, керуючи транспортним засобом - автомобілем марки «ВАЗ - 21099», що має реєстраційний номерний знак НОМЕР_1 , обладнаним ременем пасивної безпеки, був не пристебнутий ременем безпеки, за що накладене адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 51 грн.
Норми права, які застосовував суд, мотиви суду.
Відповідно до ст.5 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
Адміністративна відповідальність в Україні та процедура притягнення до адміністративної відповідальності ґрунтуються на конституційних принципах та правових презумпціях, які зумовлені визнанням і дією принципу верховенства права в Україні. Конституція України має найвищу юридичну силу, закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй (частина друга статті 8 Конституції України).
Згідно положень ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її у точній відповідності із законом. Орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується не всебічному, повному і об`єктивному дослідженні усіх обставин справи у їх сукупності (ст.245 КУпАП).
Відповідно до ст.280 КпАП України орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно вимог ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа), встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото - і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Пунктом 9 ст.31 Закону України «Про Національну поліцію» передбачено, що поліція може застосовувати технічні прилади і технічні засоби, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, засоби фото-, і кінозйомки, відеозапису.
Візуальне спостереження за дотриманням правил дорожнього руху працівниками органу Національної поліції може бути доказом у справі лише у тому випадку, коли воно зафіксовано у встановленому законом порядку. Для підтвердження порушення позивачем Правил дорожнього руху України відповідач, відповідно до статті 251 КУпАП, мав би надати, зокрема, відеозапис події, фото, пояснення свідків тощо. Сам по собі опис адміністративного правопорушення у постанові про накладення адміністративного стягнення не може бути належним доказом вчинення особою такого порушення. Така постанова по своїй правовій природі є рішенням суб`єкта владних повноважень щодо наслідків розгляду зафіксованого правопорушення, якому передує фіксування цього правопорушення.
В іншому випадку, на думку суду, застосування адміністративного стягнення до особи за відсутності будь-яких доказів її протиправної дії чи бездіяльності не відповідатиме принципу верховенства права і міститиме ознаки свавільного застосування адміністративних повноважень. Така позиція суду ґрунтується також на правових висновках, які зробив Конституційний Суд України у своєму рішенні у справі №23-рп/2010 від 22 грудня 2010 року.
Відповідно до вимог ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
В судовому засіданні встановлено, що стороною відповідача не було подано відзиву, не представлено суду доказів, які б підтверджували факт вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення.
За змістом ч.3 ст.62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на припущеннях і усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Відповідно до п.3 частини 3 ст.286 КАС України, за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право скасувати рішення суб`єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню; відповідачем, як суб`єктом владних повноважень, не доведено у передбаченому законом порядку правомірність винесення оскаржуваної постанови та наявність в діях ОСОБА_1 порушення, за яке передбачена відповідальність за ч.5 ст.121 КУпАП.
Згідно ч. 1 ст. 132 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
Частиною 1 статті 139 КАС України встановлено, що при задоволенні позову сторони, які не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем під час звернення до суду сплачено судовий збір у розмірі 420 грн. 40 коп., що підтверджується відповідною квитанцією.
З урахуванням зазначених процесуальних норм сплачений позивачем судовий збір підлягає стягненню з суб`єкта владних повноважень, а саме Головного управління Національної поліції у Рівненській області за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень.
Керуючись ст.ст.7,245,251,280 КУпАП, ст.ст.9,77,132,139,242-246,268-272,286 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Рівненській області про скасування постанови у справі про притягнення до адміністративної відповідальності задовольнити.
Скасувати постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксованого не в автоматичному режимі серія БАА №232492 від 21 червня 2020 року, винесену інспектором сектору реагування патрульної поліції Сарненського відділу поліції ГУНП у Рівненській області Галушко Олександром Миколайовичем щодо ОСОБА_1 за ч.5 ст.121 КУпАП та провадження у справі закрити.
Стягнути з Головного управління Національної поліції у Рівненській області, за рахунок бюджетних асигнувань, на користь ОСОБА_1 сплачений ним судовий збір в розмірі 420 (чотириста двадцять гривень) 40 копійок.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Восьмого апеляційного адміністративного суду (вул.Саксаганського,13 м.Львів, 79005) через Березнівський районний суд Рівненської області. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя: Ю. В. Старовецька