Рішення № 91334596, 03.09.2020, Рівненський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.09.2020
Номер справи
1740/2432/18
Номер документу
91334596
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

з питань судового контролю

03 вересня 2020 р. Р і в н е №1740/2432/18

Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Махаринця Д.Є., розглядаючи у порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю та накладення штрафу на керівника суб`єкта владних повноважень в порядку виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Державної установи «Городищенська виправна колонія (№96)» про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинення певних дій,

В С Т А Н О В И В:

Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 23.05.2019 адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено частково вирішено:

визнати протиправною бездіяльність Державної установи «Городищенська виправна колонія (№96)» щодо незабезпечення належних житлових, побутових, санітарно-гігієнічних умов тримання засудженого ОСОБА_1 , у відповідності до вимог чинного законодавства, які визначають умови відбування покарання засуджених до довічного позбавлення волі;

зобов`язати Державну установу «Городищенська виправна колонія (№96)» (с. Городище, Рівненського району, Рівненської області, 35341, код ЄДРПОУ 08564386) у п`ятимісячний строк привести житлові, побутові та санітарно-гігієнічні умови утримання засудженого ОСОБА_1 (адреса перебування: 35341, Рівненська область, Рівненський район, село Городище, Державна установа «Городищенська виправна колонія (№96)») у відповідність до вимог чинного законодавства, які визначають умови утримання та відбування покарання засудженими до довічного позбавлення волі.

у задоволенні позовних вимог щодо зобов`язання Державної установи «Городищенська виправна колонія (№96)» привести житлові, побутові та санітарно-гігієнічні умови утримання засудженого ОСОБА_1 у відповідність до вимог чинного законодавства, саме у двомісячний строк та згідно ч.1 ст. 382 КАС України подати звіт про виконання судового рішення- відмовити.

Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 18.09.2019 апеляційні скарги Державної установи «Городищенська виправна колонія (№96)» та ОСОБА_1 залишено без задоволення, рішення суду першої інстанції від 23.05.2019 - без змін.

Постановою Верховного Суду від 28.04.2020 касаційну скаргу Державної установи «Городищенська виправна колонія (№96)» задоволено частково, рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 23.05.2019 та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 18.09.2019 року у справі №1740/2432/18 змінено, виключивши із їх мотивувальних частин посилання на положення Правил внутрішнього розпорядку установ виконання покарань, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 29 грудня 2014 року № 2186/5, положення Правил внутрішнього розпорядку установ виконання покарань, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 28 серпня 2018 року № 2823/5, а також Типових правил щодо обладнання секторів для тримання засуджених до довічного позбавлення волі, затверджених наказом Державного департаменту України з питань виконання покарань № 124 від 28 липня 2005 року. В решті рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 23.05.2019 та постанова Восьмого апеляційного адміністративного суду від 18.09.2019 року у справі №1740/2432/18 залишені без змін.

14.08.2020 року позивач подав до суду заяву про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду та накладення штрафу на керівника Державної установи «Городищенська виправна колонія (№96)» в порядку статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України.

Заява про встановлення судового контролю обґрунтована тим, що рішенням Рівненського окружного адміністративного суду зокрема, зобов`язано Державну установу «Городищенська виправна колонія (№96)» (с. Городище, Рівненського району, Рівненської області, 35341, код ЄДРПОУ 08564386) у п`ятимісячний строк привести житлові, побутові та санітарно-гігієнічні умови утримання засудженого ОСОБА_1 (адреса перебування: 35341, Рівненська область, Рівненський район, село Городище, Державна установа «Городищенська виправна колонія (№96)») у відповідність до вимог чинного законодавства, які визначають умови утримання та відбування покарання засудженими до довічного позбавлення волі. Рішення набрало законної сили. Заявник вказує, що відповідач мав виконати рішення суду зобов`язального характеру у строк до 18.02.2020, проте цього не зробив. Дані обставини є підставою для встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у порядку статті 382 КАС України.

За приписами частини четвертої статті 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Перевіривши правову та фактичну обґрунтованість заяви про встановлення судового контролю та накладення штрафу на керівника суб`єкта владних повноважень, суд зазначає наступне.

Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 23.05.2019, зокрема, зобов`язано Державну установу «Городищенська виправна колонія (№96)» у п`ятимісячний строк привести житлові, побутові та санітарно-гігієнічні умови утримання засудженого ОСОБА_1 у відповідність до вимог чинного законодавства, які визначають умови утримання та відбування покарання засудженими до довічного позбавлення вол.

Рішення суду набрало законної сили 18.09.2019.

Відповідно до статей 129, 129-1 Конституції України обов`язковість рішень суду визначена як одна з основних засад судочинства. Суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Відповідно до статті 13 Закону України від 02.06.2016 № 1402-VIII «Про судоустрій і статус суддів» та статті 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України. Невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом.

Аналогічна норма закріплена в статті 370 КАС України, згідно з якою судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Питання судового контролю за виконанням судових рішень врегульовано статтею 382 КАС України.

Згідно з частиною 1 статті 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Частиною 2 цієї статті передбачено, що за наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Таким чином, нормами статті 382 КАС України чітко визначено етапи здійснення судового контролю:

(1) зобов`язання суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення;

(2) розгляд звіту суб`єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту - встановлення нового строку подання звіту;

(3) накладення на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штрафу у разі невиконання рішення суду.

Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод (далі - ЄКПЛ або Конвенція) та Протоколи до неї є частиною національного законодавства України відповідно до статті 9 Конституції України як чинний міжнародний договір, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України. Ратифікація Конвенції відбулася на підставі Закону України №475/97-ВР від 17.07.1997; Конвенція набула чинності для України 11.09.1997.

За приписами статті 8 КАС України, суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.

Статтею 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» №3477-IV від 23.02.2006, суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.

Згідно з усталеною практикою Європейського суду з прав людини для цілей статті 6 Конвенції виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватися як складова частина «судового розгляду» (зокрема, пункт 43 рішення від 20.07.2004 у справі «Шмалько проти України»).

Як зазначив Європейський суд з прав людини у рішенні від 06.09.1978 у справі «Класс та інші проти Німеччини», «одним з основоположних принципів демократичного суспільства є принцип верховенства права, пряме посилання на який міститься у преамбулі Конвенції. Із принципу верховенства права випливає, зокрема, що втручання органів виконавчої влади у права людини має підлягати ефективному нагляду, який, як правило, повинна забезпечувати судова влада. Щонайменше це має бути судовий нагляд, який найкращим чином забезпечує гарантії незалежності, безсторонності та належної правової процедури» (пункт 55).

З огляду на викладене, встановлення судом контролю за виконанням судового рішення є заходом для забезпечення конституційного права на судовий захист.

Суд зазначає, що при ухваленні рішення по суті спору від 23.05.2019, судом не встановлювався відповідачу строк для подання до суду звіту про виконання рішення суду.

Таким чином, заява позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду підлягає задоволенню в частині зобов`язання відповідача подати до суду Звіт про виконання судового рішення.

Щодо заяви в частині накладення штрафу на керівника Державної установи за невиконання судового рішення, суд зазначає, що така вимога є передчасною, оскільки накладення штрафу відповідно до статті 382 КАС України можливе виключно після подання до суду Звіту про виконання рішення суду та його розгляду судом.

Таким чином, суд дійшов висновку про необхідність зобов`язання відповідача подати до суду Звіт про виконання рішення суду.

Керуючись статтями 241, 248, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

У Х В А Л И В:

Заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю та накладення штрафу на керівника суб`єкта владних повноважень в порядку виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Державної установи «Городищенська виправна колонія (№96)» про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинення певних дій - задовольнити частково.

Зобов`язати Державну установу «Городищенська виправна колонія (№96)» у чотиримісячний строк подати до Рівненського окружного адміністративного суду Звіт про виконання судового рішення у справі №460/2703/18.

У задоволенні заяви про встановлення судового контролю в частині накладення штрафу на керівника суб`єкта владних повноважень - відмовити.

Ухвала набирає законної сили негайно після її підписання.

Ухвала може бути оскаржена. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Д.Є. Махаринець