
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
15 липня 2020 року м. Рівне №460/2337/20
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Д.Є. Махаринця розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1 доУправління МВС України в Рівненській області Головне управління Національної поліції в Рівненській області про визнання протиправним та скасування наказу, поновлення на посаді, визнання протиправним рішення, зобов`язання вчинення певних дій, -В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до суду з позовом до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Рівненській області (далі - УМВС України в Рівненській області, відповідач 1), Головного управління Національної поліції в Рівненській області (далі - ГУНП в Рівненській області, відповідач 2), в якому просив суд:
1. Визнати протиправним та скасувати наказ УМВС України в Рівненській області № 2 від 25.02.2020 про звільнення ОСОБА_1 з органів внутрішніх справ згідно з пунктами 10 та 11 розділу ХІ Закону України «Про Національну поліцію» та пункту 64 «г» Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ.
2. Поновити ОСОБА_1 капітана міліції на посаді старшого оперуповноваженого ВБНОН УМВС України в Рівненській області.
3. Визнати протиправним рішення комісії ГУНП в Рівненській області від 25.02.2020 з питання розгляду кандидатури капітана міліції ОСОБА_1 , старшого оперуповноваженого ВБНОН УМВС України в Рівненській області, для прийняття на службу до ГУНП в Рівненській області.
4. Зобов`язати ГУНП в Рівненській області прийняти ОСОБА_1 на службу в органи Національної поліції у одному із територіальних підрозділів ГУНП в Рівненській області у відповідності до пункту 9 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» шляхом видання відповідного наказу на підставі поданої заяви.
5. Зобов`язати УМВС України в Рівненській області нарахувати на виплатити грошове забезпечення за час вимушеного прогулу з 25.02.2020
6. Стягнути з УМВС України в Рівненській області моральну шкоду в сумі 20000 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 23.09.2019 у справі № 460/1190/19 його адміністративний позов було задоволено частково, визнано протиправним та скасовано наказ УМВС України в Рівненській області від 23.04.2019 № 2 о/с в частині звільнення старшого оперуповноваженого ВБНОН УМВС України в Рівненській області капітана міліції ОСОБА_1 ; поновлено ОСОБА_1 на посаді старшого оперуповноваженого ВБНОН УМВС України в Рівненській області з 24.04.2019; зобов`язано ГУНП в Рівненській області розглянути кандидатуру ОСОБА_1 , старшого оперуповноваженого ВБНОН УМВС України в Рівненській області, для зайняття посади у відповідності до п. 9 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію», у ГУНП в Рівненській області. Проте, відповідачами не було належним чином виконано рішення суду від 23.09.2019 та незаконно звільнено повторно через скорочення штатів, з порушенням пунктів 10, 11 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» та Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ. Вважає рішення комісії ГУНП в Рівненській області щодо розгляду його кандидатури для зайняття посади в поліції, яким йому рекомендовано подати свою кандидатуру для участі у конкурсі протиправним, оскільки станом на момент його звільнення з посади, Типового порядку проведення конкурсу на службу в поліції та/або зайняття вакантної посади, затвердженого наказом МВС України № 1631 від 25.12.2015 та Положення з організації перевірки рівня фізичної підготовленості кандидатів до вступу на службу в Національну поліцію України, затвердженого наказом МВС України № 90 від 09.02.2016, не існувало.
Ухвалою суду від 21.04.2020 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження.
Від представника відповідача 2 ГУНП в Рівненській області надійшов відзив на позовну заяву та додаткові пояснення, у яких він зазначав, що в жодних правовідносинах, в тому числі трудових, позивач з ГУНП в Рівненській області з моменту його утворення не перебував. Вважає, що ГУНП в Рівненській області в повному обсязі та належним чином виконано рішення суду у справі № 460/1190/19 в частині зобов`язання розглянути кандидатуру позивача для зайняття посади у відповідності до п.9 розділу ХІ Закону України «Про Національну поліцію» та комісійно прийнято рішення рекомендувати останньому подати свою кандидатуру для проходження конкурсу, що оформлено відповідним протоколом. Оскільки позивач письмово відмовився від проходження конкурсу, він вважається таким, що відмовився від проходження служби в поліції, а відтак, відповідно до п. 10 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» останній підлягав звільненню через скорочення штатів. Крім того, зазначає, що суд позбавлений можливості зобов`язати ГУНП в Рівненській області прийняти позивача на роботу, оскільки прийняттю на службу передує встановлена законодавством процедура конкурсу та перевірки, яка може бути проведена лише визначеним органом державної влади. Просив у задоволенні позову відмовити.
Відповідачем 1 УМВС України в Рівненській області, у встановлений судом строк відзив не подано. Таким чином суд, керуючись ч. 6 ст. 162 КАС України, вирішує справу за наявними матеріалами.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 проходив службу в органах внутрішніх справ з 19.09.2005; на підставі наказу УМВС України в Рівненській області від 06.11.2015 N 348 о/с згідно з пунктами 10 та 11розділу XI Закону України "Про Національну поліцію"та відповідно до Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ капітана міліції ОСОБА_1 (М -222391 ) звільнено з органів внутрішніх справі у запас Збройних Сил за пунктом 64 "г" Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ (через скорочення штатів) з посади старшого оперуповноваженого відділу боротьби з незаконним обігом наркотиків УМВС України в Рівненській області з 06.11.2015.
Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 17.04.2019 у справі N 817/16/16, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 11.09.2019 адміністративний позов ОСОБА_1 було задоволено повністю, визнано протиправним та скасовано наказ начальника Управління МВС України в Рівненській області N 348 о/с від 06.11.2015 в частині звільнення капітана міліції ОСОБА_1 з 06.11.2015 з посади старшого оперуповноваженого відділу боротьби з незаконним обігом наркотиків Управління МВС України в Рівненській області у запас Збройних Сил за пунктом 64 "г" (через скорочення штатів). Поновлено позивача на посаді старшого оперуповноваженого відділу боротьби з незаконним обігом наркотиків Управління МВС України в Рівненській області з 06.11.2015.
Наказом УМВС України в Рівненській області від 23.04.2019 N 1 о/с відповідно до рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 17.04.2019 року у справі N 817/16/16 поновлено капітана міліції ОСОБА_1 на посаді старшого оперуповноваженого відділу боротьби з незаконним обігом наркотиків Управління МВС України в Рівненській області, із 06.11. 2015 року.
Наказом Голови ліквідаційної комісії Управління МВС України в Рівненській області від 23.04.2019 року N 2 о/с згідно з пунктами 10 та 11розділу XI Закону України "Про Національну поліцію" та відповідно до Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ капітана міліції ОСОБА_1 (М-222391) звільнено з органів внутрішніх справі у запас Збройних Сил за пунктом 64 "г" Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ (через скорочення штатів) з посади старшого оперуповноваженого відділу боротьби з незаконним обігом наркотиків УМВС України в Рівненській області, 23.04.2019.
Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 23.09.2019 у справі № 460/1190/19 адміністративний позов ОСОБА_1 до УМВС України в Рівненській області, МВС України, ГУНП в Рівненській області задоволено частково.
Визнано протиправним та скасовано наказ Управління Міністерства внутрішніх справ України в Рівненській області від 23.04.2019 N 2 о/с в частині звільнення старшого оперуповноваженого відділу боротьби з незаконним обігом наркотиків УМВС України в Рівненській області капітана міліції ОСОБА_1 . Поновлено ОСОБА_1 на посаді старшого оперуповноваженого відділу боротьби з незаконним обігом наркотиків Управління Міністерства внутрішніх справ України в Рівненській області з 24.04.2019. Зобов`язано Головне управління Національної поліції в Рівненській області розглянути кандидатуру ОСОБА_1 , старшого оперуповноваженого відділу боротьби з незаконним обігом наркотиків Управління Міністерства внутрішніх справ України в Рівненській області, для зайняття посади у відповідності до пункту 9 Розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію", у Головному управлінні Національної поліції в Рівненській області та видати відповідний наказ з цього приводу.
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 13.01.2020 рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 23.19.2019 року у справі N 460/1190/19 скасовано в частині задоволених позовних вимог про зобов`язання Головне управління Національної поліції в Рівненській області видати відповідний наказ за наслідками розгляду кандидатури ОСОБА_1 , старшого оперуповноваженого відділу боротьби з незаконним обігом наркотиків Управління Міністерства внутрішніх справ України в Рівненській області, для зайняття посади у відповідності до пункту 9 Розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" у Головному управлінні Національної поліції в Рівненській області та прийнято нову постанову про відмову в задоволенні позову в цій частині. В решті рішення суду залишено без змін.
На підставі вказаного рішення суду, наказом УМВС України в Рівненській області від 21.10.2019 № 5 о/с «По особовому складу» поновлено капітана міліції ОСОБА_1 на посаді старшого оперуповноваженого відділу боротьби з незаконним обігом наркотиків УМВС України в Рівненській області, із 24.04.2019, копія відповідного наказу наявна в матеріалах справи.
25.02.2020 відбулось засідання комісії ГУНП в Рівненській області, в порядок денний якого було включено питання про розгляд кандидатури ОСОБА_1 для прийняття на службу до ГУНП в Рівненській області відповідно до рішення суду у адміністративній справі № 460/1190/19.
За наслідками розгляду даного питання комісією прийнято рішення рекомендувати ОСОБА_1 подати свою кандидатуру для участі в конкурсі на службу до Національної поліції на зайняття вакантної посади на загальних засадах. Вказане рішення оформлено протоколом № 44 від 25.02.2020.
Листом від 13.03.2020 № 1553/116/01/26-2020 ГУНП в Рівненській області ОСОБА_1 повідомлено про прийняте рішення, роз`яснено умови та порядок проведення конкурсу на заміщення вакантних посад в ГУНП в Рівненській області, запропоновано ОСОБА_1 подати свою кандидатуру для участі у конкурсі, а також запропоновано останньому в 3-денний термін з моменту отримання даного листа повідомити ГУНП про намір чи відсутність наміру прийняти участь у конкурсі. При цьому ОСОБА_1 повідомлено про те, що у разі відмови від проходження конкурсу, або у разі неотримання відповіді у зазначений вище строк, ГУНП в Рівненській області вважатиме ОСОБА_1 таким, що відмовився від проходження служби в поліції.
19.03.2020 на адресу ГУНП в Рівненській області надійшла відповідь ОСОБА_1 , зміст якої свідчить про те, що останній відмовляється брати участь у конкурсі, і продовжує наполягати на тому, щоб бути призначеним на посаду в ГУНП в Рівненській області без проходження конкурсу.
Наказом УМВС України в Рівненській області від 25.02.2020 № 2 о/с старшого оперуповноваженого відділу боротьби з незаконним обігом наркотиків УМВС України в Рівненській області капітана міліції ОСОБА_1 звільнено у запас Збройних Сил (з постановкою на військовий облік) за пунктом 64 «г» (через скорочення штатів) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, згідно з пунктами 10 та 11 розділу ХІ Закону України «Про Національну поліцію».
Не погодившись із зазначеним наказом, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами у справі, суд виходить з наступного.
Правовий порядок в Україні за визначенням ст. 19 Конституції України ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 18 Закону України від 20 грудня 1990 року N 565-XII "Про міліцію" порядок та умови проходження служби в міліції регламентується Положенням про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженим постановою Кабінету Міністрів УРСР від 29 липня 1991 року N 114 (далі - Положення N 114).
За змістом пункту 64 "г" Положення N 114 особи середнього, старшого і вищого начальницького складу звільняються зі служби в запас (з постановкою на військовий облік) через скорочення штатів - при відсутності можливості подальшого використання на службі.
02 липня 2015 року прийнято Закон України N 580-VIII "Про Національну поліцію" (далі - Закон N 580-VIII).
Відповідно до пункту 1 Розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону N580-VIII останній набирає чинності через три місяці з дня, наступного за днем його опублікування, крім пунктів 1, 2, 3, 7 - 13, 15, 17 - 18 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" цього Закону, які набирають чинності з дня, наступного за днем його опублікування.
Закон N580-VІІІ опубліковано в газеті "Голос України" 06 серпня 2015 року, відтак, він набрав чинності 07 листопада 2015 року, а пункти 1, 2, 3, 7 - 13, 15, 17- 18 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" цього Закону набрали чинності 07 серпня 2015 року.
Пунктом 8 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону N 580-VIII передбачено, що з дня опублікування цього Закону всі працівники міліції (особи рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ), а також інші працівники Міністерства внутрішніх справ України, його територіальних органів, закладів та установ вважаються такими, що попереджені у визначеному порядку про можливе майбутнє звільнення через скорочення штатів.
Тобто, зазначена норма закону поширює свою дію на працівників міліції (осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ), які з часу набрання нею чинності працювали в органах МВС та обіймали певні посади.
Пунктами 9, 10 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України N580-VIII передбачено, що працівники міліції, які виявили бажання проходити службу в поліції, за умови відповідності вимогам до поліцейських, визначеним цим Законом, упродовж трьох місяців з дня опублікування цього Закону, можуть були прийняті на службу до поліції шляхом видання наказів про призначення за їх згодою чи проходження конкурсу на посади, що заміщуються поліцейськими, у будь-якому органі (закладі, установі) поліції. Посади, що пропонуються особам, зазначеним у цьому пункті, можуть бути рівнозначними, вищими або нижчими щодо посад, які ці особи обіймали під час проходження служби в міліції. Працівники міліції, які відмовилися від проходження служби в поліції та/або не прийняті на службу до поліції в тримісячний термін з моменту попередження про наступне вивільнення, звільняються зі служби в органах внутрішніх справ через скорочення штатів. Указані в цьому пункті особи можуть бути звільнені зі служби в органах внутрішніх справ до настання зазначеного в цьому пункті терміну на підставах, визначених Положенням про проходження служби рядовим та начальницьким складом органів внутрішніх справ.
За такого правового регулювання, суд вважає, що позивач був попередженим про можливе майбутнє звільнення в силу Закону України N 580-VIII, оскільки позивача на виконання рішення суду поновлено на службі наказом УМВС України в Рівненській області від 21.10.2019 № 5 о/с, а звільнено зі служби через скорочення штатів наказом УМВС України в Рівненській області від 25.02.2020 № 2 о/с, тобто після спливу більше ніж трьох місяців після попередження про можливе майбутнє звільнення.
Враховуючи приписи пунктів 9-10 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону N 580-VIII та підпункту "г" пункту 64 Положення, працівник міліції міг бути звільнений зі служби в органах внутрішніх справ через скорочення штатів виключно у разі відмови від проходження служби в поліції та/або неприйняття на службу до поліції в тримісячний термін з моменту попередження про наступне вивільнення, за умови відсутності можливості подальшого використання на службі.
Також, відповідно до наведених норм Закону N580-VIII працівник міліції міг бути прийнятий на службу до поліції, за умови його відповідності вимогам до поліцейських, або шляхом видання наказу про призначення за його згодою, або за результатами проходження конкурсу.
За змістом статті 52 вказаного Закону N580-VІІІ з метою добору осіб, здатних професійно виконувати повноваження поліції та посадові обов`язки за відповідною вакантною посадою, у випадках, передбачених цим Законом, проводиться конкурс на службу в поліції та/або на зайняття вакантної посади (далі - конкурс).
Проведення конкурсу здійснюється з урахуванням рівня професійної компетентності, особистих якостей і досягнень кандидатів на прийняття на службу та зайняття вакантної посади.
Конкурс на службу в поліції обов`язково проводиться серед осіб, які вперше приймаються на службу в поліції з призначенням на посади молодшого складу поліції.
Конкурс проводиться відповідною поліцейською комісією.
В силу частини 1 статті 51 Закону N 580-VІІІ для забезпечення прозорого добору (конкурсу) та просування по службі поліцейських на підставі об`єктивного оцінювання професійного рівня та особистих якостей кожного поліцейського, відповідності їх посаді, визначення перспективи службового використання в органах поліції утворюються постійні поліцейські комісії.
Отже, Законом N580-VІІІ передбачено певну процедуру прийняття на службу в органи Національної поліції, що вимагає вчинення певних дій як осіб, які приймаються на службу в поліції (як таких, що приймаються на службу вперше, так і для колишніх працівників міліції, які виявили бажання працювати в поліції), а також посадових осіб органів (закладів, установ) поліції.
Судом при розгляді даної справи встановлено, що заявами від 25.09.2019, 12.11.2019 та 07.02.2020 позивач просив розглянути його кандидатуру на зайняття посади в Головному управлінні Національної поліції в Рівненській області на виконання рішення суду у справі № 460/1190/19, за результатом розгляду яких керівник повинен був прийняти рішення у формі наказу про призначення позивача або, у разі сумнівів щодо його відповідності вимогам до поліцейських, рекомендувати останньому подати свою кандидатуру для участі у конкурсі на заміщення вакантних посад, та у разі отримання згоди позивача прийняти участь у конкурсі - організувати проведення такого конкурсу.
За наслідками розгляду зазначених заяв позивача та на виконання рішення суду у справі № 460/1190/19, 25.02.2020 було проведено засідання комісії ГУНП в Рівненській області з питання розгляду кандидатури капітана міліції ОСОБА_1 , старшого оперуповноваженого відділу боротьби з незаконним обігом наркотиків УМВС України в Рівненській області для прийняття на службу до ГУНП в Рівненській області.
За наслідками розгляду даного питання комісією прийнято рішення рекомендувати ОСОБА_1 подати свою кандидатуру для участі в конкурсі на службу до Національної поліції на зайняття вакантної посади на загальних засадах. Вказане рішення оформлено протоколом № 44 від 25.02.2020.
04.03.2020 за вих. № 1348/116/02/12-2020 та 13.03.2020 за вих. № 1553/116/01/26-2020 відповідачем ГУНП в Рівненській області на адресу ОСОБА_1 направлено листи з повідомленням про прийняте рішення, роз`яснено умови та порядок проведення конкурсу на заміщення вакантних посад в ГУНП в Рівненській області, запропоновано ОСОБА_1 подати свою кандидатуру для участі у конкурсі, а також запропоновано останньому в 3-денний термін з моменту отримання даного листа повідомити ГУНП про намір чи відсутність наміру прийняти участь у конкурсі. При цьому ОСОБА_1 попереджено, що у разі відмови від проходження конкурсу, або у разі неотримання відповіді у зазначений вище строк, ГУНП в Рівненській області вважатиме ОСОБА_1 таким, що відмовився від проходження служби в поліції.
19.03.2020 на адресу ГУНП в Рівненській області надійшла відповідь ОСОБА_1 , зміст якої свідчить про те, що останній відмовляється брати участь у конкурсі.
На підставі наведеного, суд приходить до висновку, що після отримання позивачем пропозиції прийняти участь у конкурсі на службу в поліції, і відмовившись від участі у такому конкурсі, позивача слід вважати таким, що відмовився від проходження служби в поліції, а відтак у відповідача були наявні підстави звільнити його через скорочення штатів на підставі пункту 10 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію».
При цьому суд відхиляє доводи позивача щодо неналежного виконання відповідачем рішення суду у справі № № 460/1190/19, в частині зобов`язання ГУНП в Рівненській області розглянути кандидатуру ОСОБА_1 на зайняття посади.
Додатково з цього приводу суд зазначає, що постановою старшого державного виконавця ВПВР Управління забезпечення примусового виконання рішень у Рівненській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) від 26.06.2020 закінчено виконавче провадження ВП № 61385327 з виконавчого листа №460/1190/19, виданого Рівненським окружним адміністративним судом 21.02.2020, про зобов`язання ГУНП в Рівненській області розглянути кандидатуру ОСОБА_1 , старшого оперуповноваженого відділу боротьби з незаконним обігом наркотиків УМВС України в Рівненській області, для зайняття посади у відповідності до п. 9 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію», у Головному управлінні Національної поліції в Рівненській області, у звязку з фактичним виконанням в повному обсязі рішення суду в зазначеній частині. Зазначена постанова позивачем не оскаржена.
Заява про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду, у порядку, визначеному ст. 383 КАС України, в цій частині не подавалась.
Згідно відомостей, розміщених на офіційному веб-потралі Національної поліції, з моменту поновлення позивача на посаді в УМВС України в Рівненській області і по даний час, оголошувалось два конкурси на заміщення вакантних посад в ГУНП в Рівненській області. При цьому як стверджує відповідач - позивач не скористався своїм правом на участь у таких конкурсах.
Що стосується позовної вимоги про визнання протиправним рішення комісії ГУНП в Рівненській області від 25.02.2020 з питання розгляду кандидатури капітана міліції ОСОБА_1 , старшого оперуповноваженого ВБНОН УМВС України в Рівненській області, для прийняття на службу до ГУНП в Рівненській області, суд зазначає наступне.
Як вже було вказано вище, проведення конкурсу на службу в поліції та/або на зайняття вакантної посади, з метою добору осіб, здатних професійно виконувати повноваження поліції та посадові обов`язки за відповідною вакантною посадою, передбачено статтею 52 Закону N 580-VІІІ, а також п. 9 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» указаного закону.
Посилання позивача на ту обставину, що станом на момент звільнення його з посади Типового порядку проведення конкурсу на службу в поліції та/або зайняття вакантної посади, затвердженого наказом МВС України № 1631 від 25.12.2015 та Положення з організації перевірки рівня фізичної підготовленості кандидатів до вступу на службу в Національну поліцію України, затвердженого наказом МВС України № 90 від 09.02.2016, не існувало, суд не бере до уваги, оскільки на час виникнення спірних правовідносин указані нормативні акти були чинними.
Також позивачем при зверненні до суду з адміністративним позовом заявлено вимогу про зобов`язання Головного управління Національної поліції в Рівненській прийняти ОСОБА_1 на службу в органи Національної поліції у одному із територіальних підрозділів ГУНП в Рівненській області у відповідності до пункту 9 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» шляхом видання відповідного наказу на підставі поданої заяви.
Вказана вимога не підлягає до задоволення з огляду на наступне.
Статтею 59 Закону N 580-VІІІ передбачено, що служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень. Рішення з питань проходження служби оформлюються письмовими наказами по особовому складу на підставі відповідних документів, перелік та форма яких установлюються Міністерством внутрішніх справ України. Видавати накази по особовому складу можуть керівники органів, підрозділів, закладів та установ поліції відповідно до повноважень, визначених законом та іншими нормативно-правовими актами, та номенклатурою посад, затвердженою Міністерством внутрішніх справ України.
Відповідно до частин 1 та 2 ст.47 Закону N 580-VIII призначення на посади поліцейських здійснюють посадові особи органів (закладів, установ) поліції відповідно до номенклатури посад, яку затверджує Міністерство внутрішніх справ України.
У разі проведення конкурсу для визначення кандидата для призначення на відповідну посаду призначення на посади поліцейських здійснюють посадові особи органів (закладів, установ) поліції згідно з номенклатурою посад, яку затверджує Міністерство внутрішніх справ України, та відповідно до результатів конкурсу.
Зважаючи на такі законодавчі приписи, адміністративний суд не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції цього органу державної влади.
Таким чином, адміністративний суд позбавлений можливості зобов`язати орган державної влади прийняти позивача на роботу, оскільки прийняттю на службу до Національної поліції передує встановлена законодавством процедура конкурсу та перевірки, яка може бути проведена лише вищезазначеним органом державної влади.
Вказане узгоджується із правовою позицією, висловленою Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у постанові від 18 грудня 2019 року (справа N 819/492/17).
Відповідно до ч.1 ст.72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності (ч. 3ст. 90 КАС України).
Здійснивши перевірку оскаржуваних рішень відповідачів щодо відповідності визначеним ч.2 ст.2 КАС України критеріям, суд приходить до висновку про їх відповідність указаним критеріям, а тому у задоволенні позову слід відмовити повністю.
Оскільки позовні вимоги щодо зобов`язання УМВС України в Рівненській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошового забезпечення за час вимушеного прогулу з 25.02.2020, а також стягнення на його користь моральної шкоди в розмірі 20 000 грн. є похідними від позовної вимоги щодо поновлення на посаді, то такі позовні вимоги задоволенню не підлягають як і весь позов вцілому.
В зв`язку з відмовою у задоволенні позову підстави для розподілу судового збору відсутні.
Керуючись статтями 241-246, 255, 287, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В :
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління МВС України в Рівненській області, Головного управління Національної поліції в Рівненській області про визнання протиправним та скасування наказу, поновлення на посаді, визнання протиправним рішення , зобов`язання вчинення певних дій відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Д.Є. Махаринець