
Справа № 420/4276/20
У Х В А Л А
04 вересня 2020 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Танцюри К.О. розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовом Військової частини А0704 до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості,-
В С Т А Н О В И В:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Військової частини А0704 до ОСОБА_1 про стягнення вартості наданих предметів речового майна, строки носіння яких не вийшли, з урахуванням зносу, в розмірі 8 194,24 грн.
Ухвалою суду від 23.07.2020р. поновлено Військовій частині А 0704 строк звернення до суду із позовною заявою до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості; відкрито провадження у адміністративній справі за позовною заявою Військової частини А0704 до ОСОБА_1 про стягнення вартості наданих предметів речового майна, строки носіння яких не вийшли, з урахуванням зносу, в розмірі 8 194,24 грн.; призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи
26.08.2020р. до суду від ОСОБА_1 надійшли заява про зупинення провадження у справі №420/4276/20 до закінчення на території Одеської області карантину та заява про пропуск військовою частиною строку звернення до суду та залишення позовної заяви без розгляду.
В обгрунтування вказаних заяв позивач вказала, що оскільки на всій території діє карантин ОСОБА_1 просить суд зупинити провадження у справі №420/4276/20 до закінчення на території Одеської області карантину. Поряд з цим, відповідач вказала, що вважає, що військовою частиною А0704 пропущено строк звернення до адміністративного суду із цим позовом. Так, позивач зазначила, що про існування оскаржуваних у цій справі довідок відповідача позивач дізнався 28.11.2018р.та відповідно строк звернення до суду сплив 28.02.2019р. У зв`язку з викладеним, посилаючись на практику Верховного Суду, відповідач просить суд залишити без розгляду адміністративний позов Військової частини А0704 до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 236 КАС України суд зупиняє провадження у справі в разі: 1) смерті або оголошення в установленому законом порядку померлою фізичної особи, ліквідації суб`єкта владних повноважень, іншого органу, а також злиття, приєднання, поділу, перетворення юридичної особи, які були стороною у справі, якщо спірні правовідносини допускають правонаступництво, - до встановлення правонаступника; 2) необхідності призначення або заміни законного представника сторони чи третьої особи - до вступу у справу законного представника; 3) об`єктивної неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного провадження, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, - до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі; суд не може посилатися на об`єктивну неможливість розгляду справи у випадку, коли зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду; 4) звернення обох сторін з клопотанням про надання їм часу для примирення - до закінчення строку, про який сторони заявили у клопотанні; 5) перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції, - до припинення перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції; 6) прийняття рішення про врегулювання спору за участю судді - до припинення врегулювання спору за участю судді.
Суд має право зупинити провадження у справі в разі: 1) захворювання учасника справи, підтвердженого медичною довідкою, що перешкоджає прибуттю до суду, якщо його особиста участь буде визнана судом обов`язковою, - до одужання; 2) знаходження учасника справи у довгостроковому відрядженні, якщо його особиста участь буде визнана судом обов`язковою, - до повернення з відрядження; 3) перебування учасника справи на альтернативній (невійськовій) службі не за місцем проживання або на строковій військовій службі - до припинення перебування на альтернативній (невійськовій) службі не за місцем проживання або на строковій військовій службі; 4) призначення судом експертизи - до одержання її результатів; 5) перегляду судового рішення у подібних правовідносинах (в іншій справі) у касаційному порядку палатою, об`єднаною палатою, Великою Палатою Верховного Суду - до набрання законної сили судовим рішенням касаційної інстанції; 6) направлення судового доручення щодо збирання доказів - до надходження ухвали суду, який виконував доручення, про виконання доручення або неможливість виконання доручення; 7) звернення із судовим дорученням про надання правової допомоги, вручення виклику до суду чи інших документів до іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави - до надходження відповіді від іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави на судове доручення про надання правової допомоги, вручення виклику до суду чи інших документів; 9) розгляду типової справи і оприлюднення повідомлення Верховного Суду про відкриття провадження у зразковій справі - до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі; 10) постановлення ухвали про тимчасове вилучення доказів державним виконавцем для дослідження судом - до закінчення виконавчого провадження з вилучення доказів для дослідження судом.
Згідно п. 2 ч. 3 ст. 236 КАС України суд не зупиняє провадження у справі за клопотанням учасника справи, поданим після закінчення підготовчого провадження, якщо зазначені у клопотанні підстави для зупинення провадження виникли до закінчення підготовчого провадження і такий учасник справи знав або повинен був про них знати.
При цьому, суд враховує, що постановою Кабінету Міністрів України від 20 травня 2020 року № 392 визначено, що на території регіонів із сприятливою епідемічною ситуацією запроваджується послаблення протиепідемічних заходів, передбачених пунктом 3 цієї постанови. У регіонах, в яких здійснюється послаблення протиепідемічних заходів, дозволяється:
з 22 травня: - проведення спортивних заходів без глядачів, в яких беруть участь не більше ніж 50 осіб. Спортивні заходи, в яких беруть участь понад 50 осіб, можуть проводиться за погодженням із Міністерством охорони здоров`я за результатами оцінки епідемічних ризиків; - проведення релігійних заходів за умови перебування не більше однієї особи на 10 кв. метрах площі будівлі, де проводиться релігійний захід; - діяльність готелів (крім функціонування ресторанів у готелях); - регулярні та нерегулярні пасажирські перевезення автомобільним транспортом у міському, приміському, міжміському внутрішньообласному та міжнародному сполученні за умови перевезення пасажирів у межах кількості місць для сидіння, передбаченої технічною характеристикою транспортного засобу або визначеної в реєстраційних документах на цей транспортний засіб;
з 25 травня: - перевезення пасажирів метрополітенами за умови забезпечення перевізником контролю за використанням засобів індивідуального захисту, зокрема респіраторів або захисних масок, у тому числі виготовлених самостійно; - відвідування закладів дошкільної освіти;
з 1 червня: - робота закладів фізичної культури і спорту, спортивних залів, фітнес-центрів (крім проведення групових занять з кількістю учасників більше ніж 10 осіб); - відвідування занять в групах не більше ніж 10 осіб в закладах освіти, проведення професійно-практичної підготовки та державної кваліфікаційної атестації в закладах професійної (професійно-технічної) освіти, підготовчих заходів до практичної підготовки на виробництві, лабораторних робіт та тренажерних занять, атестації здобувачів вищої освіти та відповідних підготовчих заходів, отримання документів про професійну (професійно-технічну) та вищу освіту, участь в освітньому процесі, пов`язаному з освітою дорослих, у публічному захисті наукових досягнень у формі дисертацій та відповідних підготовчих заходах; - перевезення пасажирів залізничним транспортом в усіх видах внутрішнього сполучення (приміському, міському, регіональному та дальньому) між регіонами в межах кількості місць для сидіння, передбачених технічною характеристикою транспортного засобу або визначеної в реєстраційних документах на цей транспортний засіб. У разі здійснення перевезення між регіонами транзитом через регіон, в якому не діють послаблення протиепідемічних заходів, дозволяється перевезення в межах кількості місць для сидіння, передбаченої технічною характеристикою транспортного засобу або визначеної в реєстраційних документах на цей транспортний засіб (без права посадки пасажирів у транзитному регіоні). У разі здійснення перевезення до регіону, в якому не застосовується послаблення протиепідемічних заходів, дозволяється перевезення в межах 50 відсотків кількості місць для сидіння, передбаченої технічною характеристикою транспортного засобу або визначеної в реєстраційних документах на цей транспортний засіб, за умови розсадки пасажирів з вільним місцем поруч, спереду, позаду; - міжобласні пасажирські перевезення автомобільним транспортом між регіонами в межах кількості місць для сидіння, передбаченої технічною характеристикою транспортного засобу або визначеної в реєстраційних документах на цей транспортний засіб. У разі здійснення перевезення до регіону, в якому не застосовується послаблення протиепідемічних заходів, дозволяється перевезення в межах 50 відсотків кількості місць для сидіння, передбаченої технічною характеристикою транспортного засобу або визначеної в реєстраційних документах на цей транспортний засіб, за умови розсадки пасажирів з вільним місцем поруч, спереду, позаду;
з 10 червня: - діяльність закладів харчування, зокрема приймання відвідувачів у приміщеннях, за умови дотримання протиепідемічних заходів; - діяльність закладів культури, зокрема з прийманням відвідувачів за рішенням власника (органу управління), у тому числі культурних заходів, за умови перебування не більше однієї особи на 5 кв. метрах площі приміщення, де проводиться захід; - діяльність закладів, що надають послуги з розміщення;
з 15 червня прийняття та відправлення повітряних суден, що виконують пасажирські перевезення авіаційним транспортом.
На підставі вищевикладеного, врахувуючи послаблення протиепідемічних заходів, а також те, що розгляд справи проводиться за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи, суд вважає, що відсутні підстави для зупинення провадження по справі №420/4276/20.
Щодо заяви відповідача про пропуск військовою частиною строку звернення до суду та залишення позовної заяви без розгляду, суд зазначає наступне.
Частинами 1,2 ст.122 КАС України передбачено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно із ч.1 ст.121 КАС України суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.
Частина перша статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року передбачає, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
У своїй практиці Європейський суд з прав людини звертав увагу, що "стаття 6 Конвенції містить гарантії справедливого судочинства, одним з аспектів яких є доступ до суду. Рівень доступу, наданий національним законодавством, має бути достатнім для забезпечення права особи на суд з огляду на принцип верховенства права в демократичному суспільстві. Для того, щоб доступ був ефективним, особа повинна мати чітку практичну можливість оскаржити дії, які становлять втручання у її права" (рішення від 4 грудня 1995 року у справі "Белле проти Франції" (Bellet v. France), Series A № 333-B, crop.42, пункт 36).
Як вбачається з доданих до позовної заяви документів, 28.11.2018р. ОСОБА_1 було звільнено з військової служби і виключено зі списків особового складу частини за підпунктом “д” (через службову невідповідність) п. 2 ч.5 ст.26 Закону України “Про військовий обов`язок і військову службу” та листом Військової частини А0704 від 27.06.2019р. №1/1/72/833 повідомлено ОСОБА_1 про обов`язок в строк до 15 липня 2019 року погасити заборгованість у розмірі 8194,24грн.
15.11.2019р. Військова частина А0704 звернулась до Васильківського міськрайонного суду Київської області із позовною заявою до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за отримане речове майно.
Ухвалою Васильківського міськрайонного суду Київської області від 15.01.2020р. по справі №362/6724/19 відкрито провадження по справі за позовом Військової частини А0704 до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості.
Ухвалою Васильківського міськрайонного суду Київської області від 08.04.2020р. по справі №362/6724/19 закрито провадження по справі, яка надійшла на адресу позивача 06.05.2020р.
15.05.2020р. Військова частина А0704 направила засобами поштового зв`язку до Одеського окружного адміністративного суду вказану позовну заяву.
З огляду на вищевикладене, практику Європейського суду з прав людини та право доступу до такого судочинства, суд, в ухвалі суду від 23.07.2020р. прийшов до висновку про поновлення Військовій частині А 0704 строку звернення до суду із позовною заявою до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості.
Частиною 4 чт.123 КАС України визначено, що якщо після відкриття провадження у справі суд дійде висновку, що викладений в ухвалі про відкриття провадження у справі висновок суду про визнання поважними причин пропуску строку звернення до адміністративного суду був передчасним, і суд не знайде інших підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, суд залишає позовну заяву без розгляду.
Враховуючи вищевикладене та те, що суд дійшов висновку, що викладений в ухвалі про відкриття провадження у справі висновок суду про визнання поважними причин пропуску строку звернення до адміністративного суду був не передчасним, суд вважає, що заява ОСОБА_1 про залишення позовної заяви без розгляду задоволенню не підлягає.
Зважаючи на вищевикладене, суд прийшов до висновку про відсутність підстав для зупинення провадження у справи та залишення позовної заяви без розгляду та відповідно відмовити у задоволенні заяв позивача про зупинення провадження у справі №420/4276/20 до закінчення на території Одеської області карантину та про пропуск військовою частиною строку звернення до суду.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. ст. 123, 236, 248, 256 КАС України, суд
У Х В А Л И В:
У задоволенні заяви ОСОБА_1 про зупинення провадження у справі до закінчення на території Одеської області карантину – відмовити.
У задоволенні заяви ОСОБА_1 від 26.08.2020р. про залишення позовної заяви військової частини А0704 без розгляду у зв`язку з пропуском строку звернення до суду - відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя К.О. Танцюра