
Копія ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 вересня 2020 року Справа № 160/8953/20
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Златіна Станіслава Вікторовича ,
розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якій просить:
- рішення оформлене листом Головного Управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 01.02.2020 р. № 442-545/Д-03/8-0400/20 «Про розгляд звернення» щодо відмови виплатити грошову допомогу в розмірі 10 місячних пенсій ОСОБА_2 у зв`язку з не зарахуванням до спеціального (педагогічного) стажу, періодів роботи: з 01.01.1992 р. по 04.11.1993 р. на посаді викладача з класу скрипки в Тернівській дитячій музичній школі; з 05.11.1993 р. по 05.01.2017 р. на посаді викладача з класу скрипки в «Комунальному закладі «Початковий спеціалізований мистецький навчальний заклад «Тернівська школа естетичного виховання» Тернівської міської ради» та з 06.01.2017 р. по 13.04.2019 р. (дата досягнення пенсійного віку) на посаді викладача з класу скрипки у Комунальному закладі «Початковий спеціалізований мистецький навчальний заклад «Тернівська школа естетичного виховання» Тернівської міської ради» - визнати протиправним та скасувати.
- зобов`язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській об ласті, зарахувати періоди роботи ОСОБА_2 до спеціального (педагогічного) стажу, а саме з 01.01.1992 р. по 04.11.1993 р. на посаді викладача з класу скрипки в Тернівській дитячій музичній школі; з 05.11.1993 р. по 05.01.2017 р. на посаді викладача з класу скрипки в «Комунальному закладі «Початковий спеціалізований мистецький навчальний заклад «Тернівська школа естетичного виховання» Тернівської міської ради» та з 06.01.2017 р. по 13.04.2019 р. (дата досягнення пенсійного віку) на посаді викладача з класу скрипки у Комунальному закладі «Початковий спеціалізований мистецький навчальний заклад «Тернівська школа естетичного виховання» Тернівської міської ради» та виплатити ОСОБА_2 грошову допомогу у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення (яка не підлягає оподаткуванню) у зв`язку з тим, що вона має педагогічний стаж більш ніж 30 років та вийшла на пенсію за віком.
- компенсувати Позивачеві за рахунок Відповідача з його бюджетних асигнувань судові витрати в розмірі 840, 80 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що з 14.04.2019 року позивачці призначена пенсія за віком, оскільки педагогічний стаж роботи складає 39 років 8 місяці 13 днів. В 16.01.2020 року ОСОБА_2 звернулась до головного управління Пенсійного фонду України в Дніпроптеровській області за призначенням грошової допомоги в розмірі 10 місячний пенсій згідно з п. 7-1 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», як працівник освіти, що має стаж понад 30 років та вийшла на пенсію за віком.
14.02.2020 року листом від 07.02.2020 року позивач отримала від відповідача відповідь про відмову у виплаті грошової допомоги в розмірі 10 місячних пенсій згідно до п. 7-1 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», яка, на її думку, є протиправною, у зв`язку з чим вона звернулась до суду з даним позовом та просить позовні вимоги задоволити в повному обсязі.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05.08.2020 року відкрито провадження у справі №160/8953/20, розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.
Відповідач надав суду відзив на позовну заяву, у якому просить суд відмовити у задоволенні позову з наступних підстав. Періоди роботи вчителів у музичних закладах після 01.01.1992 року зараховується до спеціального стажу за умови, що музична школа є загальноосвітнім навчальним закладом. Комунальний заклад «Початковий спеціалізований мистецький навчальний заклад «Тернавської міської ради» не відноситься до загальноосвітніх навчальних закладів, що виключає можливість зарахування позивачу стажу, що дає право на пенсію за вислугу років. А тому період з 01.08.1979 року по 04.11.1993 рок та період з 05.11.1993 року по 05.01.2017 року та з 06.01.2017 року не зараховано позивачу до стажу роботи, що дає право на пенсію за вислугу років та виплату грошової допомоги згідно пункту 7-1 розділу XV Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Дослідивши матеріали справи, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення позову по суті, проаналізувавши застосування норм матеріального та процесуального права, встановив наступне.
ОСОБА_2 перебуває на обліку в головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з 14.04.2019 року.
Згідно з записами трудової книжки ОСОБА_2 серії НОМЕР_1 від 24.09.1979 року працювала:
- з 01.08.1979 р. по 04.11.1993 р. перебувала на посаді викладача з класу скрипки в Тернівській дитячій музичній школі ( Наказом №51 від 01.08.1979 р. Тернівська дитяча музичну школу було перейменовано в Школу естетичного виховання;
- з 05.11.1993 р.- 05.01.2017 р. перебувала на посаді викладача з класу скрипки в «Комунальному закладі «Початковий спеціалізований мистецьки навчальний заклад «Тернівська школа естетичного виховання» Тернівської міської ради. ( Рішення Тернівської міської ради від 28.10.2016 року №219-17/7 Тернівська школа естетичного виховання перейменована в «Комунальний заклад «Початковий спеціалізований мистецький навчальний заклад «Тернівська школа естетичного виховання» Тернівської міської ради.
- з 06.01.2017 р. і по теперішній час перебуває на посаді викладача з класу скрипки в Комунальному закладі «Мистецька школа Тернівської міської ради» (01.08.2019 року «Комунальний заклад «Початковий спеціалізований мистецьки навчальний заклад «Тернівська школа естетичного виховання» Тернівської міської радиперейменован у Комунальний заклад «Мистецька школа Тернівської міської ради».
16.01.2020 року позивач звернулась до головного управління пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з заявою про призначення грошової допомоги в розмірі 10 місячних пенсій на підставі п. 7-1 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов`язкове держане пенсійне страхування», як працівник освіти, що має стаж понад 30 років та вийшла на пенсію за віком.
07.02.2020 року вих. № 444-545/Д-03/8-0400/20 відповідачем надано відповідь, що згідно з документами пенсійної справи, на день досягнення пенсійного віку позивач з з 01.08.1979 р. працювала на посаді викладача з класу скрипки в Тернівській дитячій музичній школі, яку було перейменовано в Тернівську школу естетичного виховання, а в 06.01.2017 року - в «Комунальний заклад «Початковий спеціалізований мистецький навчальний заклад Тернівської міської ради, який, відповідно до п. 6 переліку типів позашкільних навчальних закладів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 06.05.2001 № 433, належать початкові спеціалізовані мистецькі навчальні заклади. Згідно з переліком закладів і установ освіти, охорони здоров`я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на вислугу років, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 № 909, правом на пенсію за вислугу років в позашкільних навчальних закладах користуються директори, їх заступники з навчально-виховної роботи, навчальної виховної роботи, завідуючі відділами (лабораторіями, кабінетами), художні керівники, керівники гуртків, секцій, студій та інших форм гурткової роботи. При цьому, відповідно до Примітки 2 Переліку робота за спеціальністю в закладах, установах і на посадах до 1 січня 1992 р., яка давала право на пенсію за вислугу років відповідно до раніше діючого законодавства, зараховується до стажу для призначення пенсії за вислугу років. Враховуючи, що Переліком закладів і установ, організацій і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженим постановою Ради Міністрів СРСР від 17.12.1959 №1397, була передбачена посада викладача в музичній школі, яка відносилася до навчальних закладів, до спеціального стажу можливо зарахувати період роботи на посаді викладача в музичній школі з 0108.1979 по 31.12.1991
Не погодившись з відмовою відповідача не виплати грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій, позивач звернулась до суду з цим позовом.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до пункту «е» статті 55 Закону № 1788-ХІІ право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти при наявності спеціального стажу роботи від 25 до 30 років за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, незалежно від віку.
Згідно із пунктом 7-1 розділу XV Прикінцевих положень Закону № 1058-IV особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону № 1058-IV, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е» - «ж» статті 55 Закону № 1788-ХІІ і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію, при призначенні пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення.
Відповідно до пункту «е» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» працівники освіти, охорони здоров`я та соціального забезпечення при наявності спеціального трудового стажу роботи від 25 до 30 років за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, незалежно від віку, мають право на пенсію за вислугу років.
Згідно з статті 29 Закону України «Про освіту» структура освіти включає: дошкільну освіту; загальну середню освіту; позашкільну освіту; професійно-технічну освіту; вишу освіту; післядипломну освіту; аспірантуру; докторантуру; самоосвіту.
Відповідно до статті 21 Закону України «Про позашкільну освіту» педагогічні працівники позашкільних навчальних закладів мають право на пенсію за вислугою років за наявності педагогічного стажу роботи не менше ніж 25 років.
На підставі пункту 6 Переліку типів позашкільних навчальних закладів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 433 від 06.05.2001, початкові спеціалізовані мистецькі навчальні заклади (школи естетичного виховання: музичні, художні, хореографічні, театральні, хорові, мистецтв та інші), належать до позашкільних навчальних закладів.
Постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 № 909 затверджений перелік закладів і установ освіти, охорони здоров`я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років.
Порядок обчислення стажу, який дає право на призначення грошової допомоги, та механізм виплати цієї допомоги встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Згідно з пунктом 2 Порядку обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги та її виплати, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів Україні 23.11.2011 № 1191 (далі - Порядок № 1191), передбачено, що до страхового стажу, який визначає право на виплату грошової допомоги, зараховуються періоди роботи в закладах та установах державної та комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пункту «е», пункту «ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», що передбачені Переліком закладів і установ освіти, охорони здоров`я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 № 909.
Положеннями пункту 6 Порядку № 1191 для визначення розміру грошової допомоги враховується місячний розмір пенсії, обчислений згідно зі статтями 27 і 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» станом на день її призначення.
Згідно з пунктом 7 Порядку № 1191, виплата грошової допомоги здійснюється органами Пенсійного фонду України одноразово у розмірі десяти місячних пенсій за рахунок коштів Державного бюджету України одночасно з першою виплатою пенсії, яка призначена до виплати.
Статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України № 637 від 12.08.1993 затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (далі - Порядок).
Пунктом 1 Порядку передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Суд встановив, що невиплата ГУ ПФУ у Дніпропетровській області ОСОБА_2 грошової допомоги зумовлена не зарахуванням відповідачем до спеціального стажу роботи, який дає право на призначення такої грошової допомоги, стаж роботи ОСОБА_2 в період з 01.01.1992 р. по 04.11.1993 р. на посаді викладача з класу скрипки в Тернівській дитячій музичній школі; з 05.11.1993 р. по 05.01.2017 р. на посаді викладача з класу скрипки в «Комунальному закладі «Початковий спеціалізований мистецький навчальний заклад «Тернівська школа естетичного виховання» Тернівської міської ради» та з 06.01.2017 р. по 13.04.2019 р. на посаді викладача з класу скрипки у Комунальному закладі «Початковий спеціалізований мистецький навчальний заклад «Тернівська школа естетичного виховання» Тернівської міської ради», оскільки початкові спеціалізовані мистецькі навчальні заклади (школа естетичного виховання: музичні, художні, хореографічні, театральні, хорові, мистецтв та інші) не відносяться до загальноосвітніх навчальних закладах та не входять до Постанови № 909.
Однак суд звертає увагу на те, що за клопотанням Міністерства соціального захисту населення України, Кабінет Міністрів України погодився поширити на викладачів музичних, художніх, хорових, хореографічних шкіл, шкіл мистецтв та інших шкіл естетичного виховання порядок призначення пенсій за вислугу років, передбачений постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 № 909, без внесення змін до неї (доручення Кабінету Міністрів України від 06.01.95 № 397/21).
Зазначене ґрунтується і на положеннях Рішення Конституційного Суду України від 18.06.2007 № 4-рп/2007, у пункті 3.4 якого вказано, що Конституційний Суд України неодноразово розглядав проблему, пов`язану з реалізацією права на соціальний захист, неприпустимістю обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція та закони України виокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, яким пенсія призначається за спеціальними законами. У рішеннях Конституційного Суду України підкреслюється, що пільги, компенсації, гарантії є видом соціальної допомоги і необхідною складовою конституційного права на достатній життєвий рівень, тому звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за статтею 22 Конституції України не допускається.
Відповідно до статті 22 Конституції України права і свободи людини та громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються й не можуть бути скасовані. Під час прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів не допускається звуження змісту й обсягу наявних прав і свобод.
Крім того, суд вважає за необхідне зазначити, що конституційне та законодавче регулювання захисту прав і свобод людини узгоджується із міжнародно-правовими актами, а саме Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 (далі - Конвенція), яка була ратифікована Законом України від 17.07.1997 № 475/97-ВР, та відповідно до статті 9 Конституції України є частиною національного законодавства.
Статтею 17 Закону України від 23.02.2006 № 3477-IV «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» встановлено, що суди застосовують під час розгляду справ Конвенцію і практику Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ) як джерело права.
Європейський Суд з прав людини у своєму рішенні від 14.20.2010 у справі «Щокін проти України», зокрема у пунктах 52, 56, зазначив, що тлумачення й застосування національного законодавства є прерогативою національних органів. Суд, однак, зобов`язаний переконатися в тому, що спосіб, у який тлумачиться й застосовується національне законодавство, призводить до наслідків, сумісних із принципами Конвенції з погляду тлумачення їх у світлі практики Суду. На думку ЄСПЛ, відсутність у національному законодавстві необхідної чіткості та точності, які передбачали можливість різного тлумачення, порушує вимогу «якості закону», передбачену Конвенцією, і не забезпечує адекватний захист від свавільного втручання публічних органів державної влади в майнові права заявника. Таким чином, у випадку існування неоднозначного або множинного тлумачення прав та обов`язків особи в національному законодавстві, органи державної влади зобов`язані застосувати підхід, який був би найбільш сприятливим для особи.
Одночас, положеннями ст. 6 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики ЄСПЛ. Звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.
З огляду на проаналізовані норми законодавства й ураховуючи наявність у національному законодавстві правових «прогалин» щодо захисту прав людини та основних свобод, зокрема, у сфері пенсійного забезпечення викладачів у позашкільних закладах освіти, визначених у Конвенції, а також з метою реалізації положень ст. 46 Конституції України щодо недопущення обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави, суд зробив висновок, що викладачі позашкільних навчальних закладів, які входять до структури освіти України, мають право отримання пенсії за вислугу років.
Таким чином, викладач музичної школи є педагогічним працівником позашкільного навчального закладу, тобто працівником освіти. Стаж роботи викладачем в дитячій музичній школі має зараховуватись до пільгового стажу осіб у розумінні п. "е" ст. 55 Закону N 1788-XII при розгляді територіальними органами Пенсійного фонду України відповідних заяв про призначення пенсії навіть попри те, що зазначена посада прямо не передбачена затвердженим Переліком № 909.
Така правова позиція викладена в постанові Великої Палати Верховного Суду від 30 січня 2019 року у справі № 876/5312/17.
Вирішуючи позовні вимоги, суд зробив висновок про необхідність зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, зарахувати періоди роботи ОСОБА_2 до спеціального (педагогічного) стажу, а саме з 01.01.1992 р. по 04.11.1993 р. на посаді викладача з класу скрипки в Тернівській дитячій музичній школі; з 05.11.1993 р. по 05.01.2017 р. на посаді викладача з класу скрипки в «Комунальному закладі «Початковий спеціалізований мистецький навчальний заклад «Тернівська школа естетичного виховання» Тернівської міської ради» та з 06.01.2017 р. по 13.04.2019 р. (дата досягнення пенсійного віку) на посаді викладача з класу скрипки у Комунальному закладі «Початковий спеціалізований мистецький навчальний заклад «Тернівська школа естетичного виховання» Тернівської міської ради».
Стосовно позовних вимог про визнання протиправним та скасування рішення оформлене листом Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 07.02.2020 р. № 442-545/Д-03/8-0400/20 «Про розгляд звернення» щодо відмови виплатити грошову допомогу в розмірі 10 місячних пенсій ОСОБА_2 та зобов`язання головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області виплатити грошову допомогу ОСОБА_2 розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення (яка не підлягає оподаткуванню) у зв`язку з тим, що вона має педагогічний стаж більш ніж 30 років та вийшла на пенсію за віком, судом встановлено наступне.
Пункт 7-1 Розділу XV Прикінцеві положення Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е» - «ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію, при призначенні пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення.
Перелік закладів і установ освіти, охорони здоров`я та соціального захисту і посад, робота на яких дає права на пенсію за вислугу років, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 4 листопада 1993 року № 909.
Зазначеним переліком визначено, що в загальноосвітніх навчальних закладах, військових загальноосвітніх навчальних закладах, музичних і художніх школах передбачені посади: вчителі, логопеди, вчителі-логопеди, вчителі-дефектологи, викладачі, сурдопедагоги, тифлопедагоги, вихователі, завідуючі та інструктори слухових кабінетів, директори, завідуючі, їх заступники з навчально-виховної (навчальної, виховної), навчально-виробничої частини або роботи з виробничого навчання, завідуючі навчальною і навчально-виховною частиною, соціальні педагоги (організатори позакласної та позашкільної виховної роботи з дітьми), практичні психологи, педагоги-організатори, майстри виробничого навчання, керівники гуртків, секцій, студій та інших форм гурткової роботи.
Порядок виплати надбавок за вислугу років педагогічним та науково-педагогічним працівникам навчальних закладів і установ освіти, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2001 року № 78 «Про реалізацію окремих положень частини першої статті 57 Закону України «Про освіту», частини першої статті 25 Закону України «Про загальну середню освіту», частини другої статті 18 і частини першої статті 22 Закону України «Про позашкільну освіту».
Пунктом 4 вище зазначеного порядку № 78 працівникам підприємств, установ, організацій, які крім основної роботи займалися викладацькою роботою у навчальних закладах обсягом не менше ніж 180 годин на навчальний рік, до стажу педагогічної роботи для виплати надбавки за вислугу років зараховуються місяці, протягом яких проводилася викладацька робота.
Працівникам підприємств, установ, організацій, які крім основної роботи працювали за сумісництвом на посадах науково-педагогічних або педагогічних працівників з обсягом роботи не менше ніж на 0,25 посадового окладу (ставки заробітної плати), до стажу педагогічної роботи для виплати надбавки за вислугу років зараховується період роботи на цих посадах.
Порядок обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги, та її виплати, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1191 «Про затвердження Порядку обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги, та її виплати».
Відповідно до п. 2 Порядку до страхового стажу, що визначає право на виплату грошової допомоги, зараховуються періоди роботи в закладах та установах державної та комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е»-«ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», що передбачені переліком закладів і установ освіти, охорони здоров`я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 4 листопада 1993 року № 909 «Про перелік закладів і установ освіти, охорони здоров`я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років».
Згідно з п. 5 цього Порядку грошова допомога надається особам, яким починаючи з 01 жовтня 2011 року призначається пенсія за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 зазначеного Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е»-«ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію.
Відповідно до п. 6 Порядку для визначення розміру грошової допомоги враховується місячний розмір пенсії, обчислений згідно із статтями 27 і 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», станом на день її призначення.
Згідно з п. 7 вказаного Порядку виплата грошової допомоги здійснюється органами Пенсійного фонду України одноразово у розмірі десяти місячних пенсій за рахунок коштів Державного бюджету України одночасно з першою виплатою пенсії, яка призначена до виплати.
Отже, суд зробив висновок, що ОСОБА_2 має право на пенсію за вислугою років відповідно до статті 55 Закону № 1788-ХІІ, а оскільки на момент призначення їй пенсії за віком вона працювала у зазначеному вище закладі також на посаді викладача, також має і право на отримання грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій за віком, що передбачено пунктом 7-1 розділу XV Прикінцевих положень Закону 1058-IV.
Аналогічний висновок зроблений Верховним Судом у постанові від 06.07.2020 року справа № 163/55/17 адміністративне провадження № К/9901/22367/18.
Згідно з частиною 2 статті 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
На підставі викладеного позов ОСОБА_2 області підлягає задоволенню.
Частиною 1 ст. 139 КАС України визначено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи, що позивачем при поданні даного адміністративного позову було сплачено судовий збір у розмірі 840,80 грн., що підтверджується квитанція № 0.0.1785787492.1 від 30.07.2020р., суд вважає за необхідне стягнути дану суму на користь позивача.
Керуючись ст. ст. 241-246, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26, код ЄДРПОУ 21910427) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного Управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 01.02.2020 р. № 442-545/Д-03/8-0400/20 «Про розгляд звернення» щодо відмови виплатити грошову допомогу в розмірі 10 місячних пенсій ОСОБА_2 у зв`язку з не зарахуванням до спеціального (педагогічного) стажу, періодів роботи: з 01.01.1992 р. по 04.11.1993 р. на посаді викладача з класу скрипки в Тернівській дитячій музичній школі; з 05.11.1993 р. по 05.01.2017 р. на посаді викладача з класу скрипки в «Комунальному закладі «Початковий спеціалізований мистецький навчальний заклад «Тернівська школа естетичного виховання» Тернівської міської ради» та з 06.01.2017 р. по 13.04.2019 р. (дата досягнення пенсійного віку) на посаді викладача з класу скрипки у Комунальному закладі «Початковий спеціалізований мистецький навчальний заклад «Тернівська школа естетичного виховання» Тернівської міської ради» - визнати протиправним та скасувати.
Зобов`язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській об ласті, зарахувати періоди роботи ОСОБА_2 до спеціального (педагогічного) стажу, а саме з 01.01.1992 р. по 04.11.1993 р. на посаді викладача з класу скрипки в Тернівській дитячій музичній школі; з 05.11.1993 р. по 05.01.2017 р. на посаді викладача з класу скрипки в «Комунальному закладі «Початковий спеціалізований мистецький навчальний заклад «Тернівська школа естетичного виховання» Тернівської міської ради» та з 06.01.2017 р. по 13.04.2019 р. (дата досягнення пенсійного віку) на посаді викладача з класу скрипки у Комунальному закладі «Початковий спеціалізований мистецький навчальний заклад «Тернівська школа естетичного виховання» Тернівської міської ради» .
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області виплатити грошову допомогу ОСОБА_2 грошову допомогу у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення (яка не підлягає оподаткуванню) у зв`язку з тим, що вона має педагогічний стаж більш ніж 30 років та вийшла на пенсію за віком.
Стягнути на користь ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 за рахунок бюджетних асигнувань головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, буд. 26) сплачені позивачем судові витрати, пов`язані зі сплатою судового збору у розмірі 840,80 грн. 80 коп.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя (підпис) С.В. Златін
Виготовлено з автоматизованої системи документообігу суду
Суддя С.В, Златін
Рішення не набрало законної сили станом на 04.09.2020 року
Суддя С.В. Златін