
УХВАЛА
м. Вінниця
02 вересня 2020 р. Справа № 802/4159/14-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді Воробйової Інни Анатоліївни, суддів: Дончика Віталія Володимировича, Мультян Марини Бондівни розглянувши у письмовому провадженні клопотання про заміну сторони у справі за позовом ОСОБА_1 до Державної фіскальної служби України, Вінницької митниці ДФС про визнання протиправним та скасування наказу, поновлення на посаді, стягнення середнього заробітку та зобов`язання вчинити дії
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Вінницького окружного адміністративного суду знаходиться адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Державної фіскальної служби України, Вінницької митниці ДФС про визнання протиправним та скасування наказу, поновлення на посаді, стягнення середнього заробітку та зобов`язання вчинити дії.
В підготовче засідання призначене на 02.09.2020 р. сторони не з`явились про дату, час розгляду справи повідомлені належним чином. В свою чергу, представником позивача подано клопотання про розгляд справи за її відсутності.
При цьому, суд вказує, що неявка сторін не є перешкодою для розгляду в письмовому провадженні клопотань позивача про заміну ДФС на ДМС та Вінницької митниці на Подільську митницю і відповідача про заміну ДФС на ДМС.
Оцінюючи клопотання сторін в частині заміни ДФС України її правонаступником Державною митною службою України суд вказує наступне.
Механізм здійснення заходів, пов`язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади (далі -органи виконавчої влади) та їх територіальних органів, регламентується Порядком здійснення заходів, пов`язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20 жовтня 2011 р. № 1074 (далі- Порядок №1074).
Відповідно до пункту 6 Порядку №1074, права та обов`язки органів виконавчої влади переходять поділу органу виконавчої влади - до органів виконавчої влади, утворених внаслідок такого поділу.
Орган виконавчої влади, утворений в результаті реорганізації, здійснює повноваження та виконує функції у визначених Кабінетом Міністрів України сферах компетенції з дня набрання чинності актом Кабінету Міністрів України щодо можливості забезпечення здійснення таким органом повноважень та виконання функцій органу виконавчої влади, що припиняється (п.12 Порядку №1074 ).
Відповідно до пунктів 1, 2 постанови КМУ "Про утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України" від 18 грудня 2018 р. № 1200, утворено Державну податкову службу України та Державну митну службу України, реорганізувавши Державну фіскальну службу шляхом поділу.
При цьому, Державна податкова служба є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів і який реалізує державну податкову політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок).
Державна митна служба є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів і який реалізує державну митну політику, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування митного законодавства.
Державна податкова служба та Державна митна служба є правонаступниками майна, прав та обов`язків реорганізованої Державної фіскальної служби у відповідних сферах діяльності.
Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадськиї формувань, 16.07.2019 р. здійснено державну реєстрацію ДМС України.
Відповідно до підпунктів 14 пункту 11 Положення про Державну митну службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 6 березня 2019 р. № 227 призначає на посаду та звільняє з посади за погодженням з Міністром фінансів керівників та заступників керівників територіальних органів Держмитслужби, у тому числі у разі покладення обов`язків за вакантними посадами, призначає на посаду та звільняє з посади керівників митних постів.
Отже, як видно саме керівник ДМС України здійснює призначення на посади заступника керівників територіальних органів Держмитслужби. При цьому, однією із позовних вимог є вимога про поновлення на посаді заступника керівника територіального органу.
Окрім того, відповідно до підпунтку 2 пункту 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про очищення влади", встановлено, що впродовж десяти днів з дня набрання чинності цим Законом керівник органу (орган), до повноважень якого належить звільнення та/або ініціювання звільнення з посади осіб, до яких застосовується заборона, зазначена в частині третій статті 1 цього Закону, на основі критеріїв, визначених частиною першою статті 3 цього Закону, на підставі відомостей, наявних в особових справах цих осіб інформує Міністерство юстиції України про їх звільнення з посад та надає відповідні відомості про застосування до таких осіб заборони, передбаченої частиною третьою статті 1 цього Закону, для їх оприлюднення на офіційному веб-сайті Міністерства юстиції України та внесення до Єдиного державного реєстру осіб, щодо яких застосовано положення Закону України "Про очищення влади", у порядку та строки, визначені цим Законом.
Водночас, однією із позовних вимог є вимога про зобов"язання проінформувати Міністерство юстиції України про відкликання відомостей про застосування до позивача заборони, передбаченої Законом України "Про очищення влади".
Щодо питання про заміну Вінницької митниці ДФС її правонаступником Подільською митницею Держмитслужби, суд вказує наступне.
Відповідно до пункту 2 постанови КМУ "Про утворення територіальних органів Державної митної служби" від 2 жовтня 2019 р. № 858, постановлено реорганізувати деякі територіальні органи Державної фіскальної служби шляхом їх приєднання до відповідних територіальних органів Державної митної служби за переліком згідно з додатком 2, зокрема Вінницьку митницю ДФС приєднано до Подільської митниці Держмитслужби.
Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, 15.11.2019 р. проведено державну реєстрацію Подільської митниці Держмитслужби. В свою чергу, позивач просить, серед іншого, стягнути з Вінницької митниці ДФС середній заробіток за час вимушеного прогулу.
Відтак, визначаючись щодо правових підстав для проведення заміни правонаступником, суд посилається на слідуюче.
Згідно частини восьмої статті 4 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань", у разі приєднання юридичних осіб здійснюється державна реєстрація припинення юридичних осіб, що припиняються у результаті приєднання, та державна реєстрація змін до відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі, щодо правонаступництва юридичної особи, до якої приєднуються. Приєднання вважається завершеним з дати державної реєстрації змін до відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі, щодо правонаступництва юридичної особи, до якої приєднуються.
Частинами першою, другою статті 104 Цивільного кодексу України (ЦК України) визначено, що юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов`язки переходять до правонаступників.
Отже, до Подільської митниці Держмитслужби перейшли всі повноваження Вінницької митниці ДФС, відтак, перша є правонаступником останньої. Аналогічно до Державної митної служби України перейшли повноваження ДФС України в частині державної митної політики.
Відповідно до статті 52 КАС України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов`язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов`язкові для особи, яку він замінив.
За таких обставин, враховуючи вищенаведене, суд доходить висновку про необхідність заміни відповідача - Вінницької митниці ДФС на її правонаступника - Подільську митницю Держмитслужби в частині вимог щодо стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу; ДФС України на Державну митну службу України в частині вимог про поновлення на посаді та зобов"язання проінформувати Міністерство юстиції України про відкликання відомостей.
Разом з тим, визначаючись щодо заміни ДФС України на ДМС України в частині визнання протиправним та скасування наказу про звільнення №1010-о від 24.10.2014 р., то в цій частині клопотання не підлягає задоволенню, оскільки ДФС України лише перебуває в стані припинення, і саме цей орган приймав оскаржуване рішення. Відповідно, відсутні підстави для заміни ДФС України на Державну митну службу України.
За наведених обставин, заявлені клопотання підлягають частковому задоволенню.
Враховуючи необхідність проведення заміни сторін їх правонаступниками, про що повідомити останніх суд, керуючись частиною другою статті 181 України, вирішив відкласти підготовче засідання, оскільки питання, визначені частиною другою статті 180 цього Кодексу, не можуть бути розглянуті за відсутності сторін..
Керуючись ст.ст. 52, 181, 256 КАС України суд, -
УХВАЛИВ:
клопотання представників позивача та відповідача задовольнити частково.
Замінити відповідача Державну фіксальну службу України на її правонаступника Державну митну службу України в частині вимог про поновлення на посаді заступника начальника Вінницької митниці Міндоходів та зобов`язання проінформувати про відкликання відомостей.
Замінити відповідача Вінницьку митницю ДФС на її правонаступника Подільську митницю Держмитслужби в частині вимог про стягнення середнього заробітку.
В задоволенні клопотання представника позивача та представника ДФС щодо заміни ДФС її правонаступником ДМС України в частингі вимог про оскарження наказу про звільнення - відмовити.
Відкласти підготовче засідання на 15.09.2020 на 13:00 год.
Ухвала суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.
Головуюючий суддя Воробйова Інна Анатоліївна
Судді Дончик Віталій Володимирович
Мультян Марина Бондівна