
Долинський районний суд Кіровоградської області
________________
03.09.2020 Справа №: 388/825/20
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03.09.2020 рокум. Долинська
Суддя Долинського районного суду Кіровоградської області Баранський Д.М., розглянув матеріали, що надійшли від Долинського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області про притягнення до адміністративної відповідальності: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер: НОМЕР_1 , українця, громадянина України, не працює, проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, –
ВСТАНОВИВ:
14 липня 2020 року о 21.01 годині у м. Долинській по пров. Знам`янському Долинського району Кіровоградської області, ОСОБА_1 керував автомобілем «ВАЗ 2107», реєстраційний номер НОМЕР_2 з ознаками алкогольного сп`яніння (запах алкоголю з порожнини рота, нестійка хода, виражене тремтіння пальців рук). Від проходження огляду на стан сп`яніння у встановленому законом порядку водій відмовився в присутності двох свідків.
У судовому засіданні ОСОБА_1 вину в адміністративному правопорушенні не визнав. Пояснив, що дійсно подія відбувалась 14 липня 2020 року о 21.01 годині. У цей час керував автомобілем «ВАЗ 2107», реєстраційний номер НОМЕР_2 про пров. Знам`янському у м. Долинській Долинського району Кіровоградської області та був зупинений працівниками поліції. Дійсно мав запах алкоголю з порожнини рота, оскільки попередньо вживав пиво. При свідках продував на місці події у спеціальний прилад для виявлення стану алкогольного сп`яніння, однак цей прилад не виявив стану алкогольного сп`яніння. Після цього за направленням працівників поліції проходив огляд на стан алкогольного сп`яніння у медичному закладі. При здійсненні цього огляду також не було виявлено стану алкогольного сп`яніння. Після цього разом із поліцейськими попрямували на місце події та ними було складено протокол про адміністративне правопорушення. Протокол про адміністративне правопорушення не підписував, оскільки із ним не погоджувався. Дії щодо проведення огляду на стан сп`яніння здійснювалися за участю запрошених працівниками поліції свідків.
ОСОБА_1 при здійсненні провадження у справі про адміністративне правопорушення не мав будь-яких заяв, клопотань, доводів чи міркувань. Йому роз`яснено права та обов`язки згідно з положеннями ст. 63 Конституції України та ст. 268 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
За змістом протоколу про адміністративне правопорушення серії ОБ № 108153 від 14 липня 2020 року, цього ж дня о 21.01 годині у м. Долинській по пров. Знам`янському Долинського району Кіровоградської області, ОСОБА_1 керував автомобілем «ВАЗ 2107», реєстраційний номер НОМЕР_2 з ознаками алкогольного сп`яніння (запах алкоголю з порожнини рота, нестійка хода, виражене тремтіння пальців рук). Від проходження огляду на стан сп`яніння у встановленому законом порядку водій відмовився в присутності двох свідків.
На відеозаписі з місця події, що доданий до протоколу про адміністративне правопорушення, який був оглянутий у судовому засіданні, відображено як поліцейський підходячи до ОСОБА_1 одразу його повідомляє, що відбувається відеофіксація з місця події. Поліцейський повідомив водія, що у нього є ознаки алкогольного сп`яніння. ОСОБА_1 на місці події погоджується на вимогу поліцейського пройти на місці огляд на стан алкогольного сп`яніння. Поліцейським зупинено двох свідків та запропоновано бути присутніми при здійсненні огляду водія на стан алкогольного сп`яніння, на що свідки погодились. Перед проходженням огляду на стан алкогольного сп`яніння поліцейський продемонстрував роботу спеціального приладу для виявлення стану алкогольного сп`яніння, шляхом його продування та демонстрацію відображених показників. ОСОБА_1 при здійсненні огляду на стан алкогольного сп`яніння здійснював втягування повітря зі спеціального приладу, замість його продування до необхідного моменту. Поліцейський неодноразово вимагає від водія здійснювати продування приладу, а той у свою чергу здійснює втягування повітря у себе, що не дозволяє приладу зафіксувати необхідні кількісні показники для огляду на стан сп`яніння. За таких дій водія поліцейський запропонував пройти огляд на стан алкогольного сп`яніння у медичному закладі. ОСОБА_1 погодився пройти такий огляд. Будучи у медичному закладі ОСОБА_1 за вказівкою лікаря проходив огляд на стан алкогольного сп`яніння за допомогою спеціального приладу. Лікар повідомив водія, що для проходження огляду на стан сп`яніння необхідно спочатку зробити вдих повітря у легені, а потім випустити це повітря у спеціальний прилад до необхідного моменту. У свою чергу водій здійснює вдихання повітря, а не продування. Такі дії водія є систематичними. У зв`язку із цим лікар не зміг провести огляд ОСОБА_1 на стан алкогольного сп`яніння. Поліцейський після таких дій водія повідомив, що відносно нього буде складено протокол про адміністративне правопорушення за відмову пройти огляд на стан алкогольного сп`яніння. Після цього, поліцейський у присутності запрошених свідків на місці події пропонував водієві пройти огляд на стан алкогольного сп`яніння, однак той відмовився. Поліцейський у черговий раз повідомив водія, що у разі відмови пройти огляд на стан сп`яніння щодо нього буде складено протокол про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Водій відмовився підписувати складений щодо нього протокол про адміністративне правопорушення, а також у нього тимчасово вилучено посвідчення водія.
У судовому засіданні ОСОБА_1 підтвердив, що подія відображена на відеозаписі мала місце 14 липня 2020 року.
Умисні, систематичні дії водія, які виражаються у невиконанні інструкцій (вказівок) поліцейського чи лікаря щодо продування у прилад для вимірювання стану алкогольного сп`яніння з метою проходження огляду на стан алкогольного сп`яніння, внаслідок чого неможливо зафіксувати кількісні показники стану алкогольного сп`яніння, свідчать про ухилення від проходження огляду на стан алкогольного сп`яніння.
За змістом письмових пояснень свідків ОСОБА_2 та ОСОБА_3 ці свідки 14 липня 2020 року були запрошені працівниками поліції бути свідками. ОСОБА_1 було запропоновано пройти огляд на стан алкогольного сп`яніння за допомогою газоаналізатора або у медичному закладі, однак він відмовився.
Вищезазначені обставини є беззаперечними.
Сукупність вищезазначених доказів, дають підстави вважати, що 14 липня 2020 року о 21.01 годині у м. Долинській по пров. Знам`янському Долинського району Кіровоградської області, ОСОБА_1 керував автомобілем «ВАЗ 2107», реєстраційний номер НОМЕР_2 з ознаками алкогольного сп`яніння (запах алкоголю з порожнини рота, нестійка хода, виражене тремтіння пальців рук) та від проходження огляду на стан сп`яніння у встановленому законом порядку відмовився в присутності двох свідків.
Згідно з п. 1.3 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року N 1306, учасники дорожнього руху зобов`язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил, а також бути взаємно ввічливими.
Пунктом 2.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року N 1306 передбачено, що водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідальність за ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення настає, зокрема за відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
За змістом пунктів 2-4, 6, 8 Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2008 року N 1103, огляд проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ і Держспоживстандартом; лікарем закладу охорони здоров`я (в сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку). Огляд на місці зупинки транспортного засобу проводиться у присутності двох свідків. Водій транспортного засобу, що відмовився від проведення огляду на місці зупинки транспортного засобу або висловив незгоду з його результатами, направляється поліцейським для проведення огляду до відповідного закладу охорони здоров`я. У разі відмови водія транспортного засобу від проведення огляду в закладі охорони здоров`я поліцейський в присутності двох свідків складає протокол про адміністративне правопорушення, у якому зазначає ознаки сп`яніння і дії водія щодо ухилення від огляду.
Відповідно до пунктів 2, 3 Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров`я України 9 листопада 2015 року N 1452/735, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 11 листопада 2015 року за N 1413/27858 (далі – Інструкція), огляду на стан сп`яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України (далі – поліцейський) є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп`яніння згідно з ознаками такого стану. Ознаками алкогольного сп`яніння є: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці.
Отже, оглядові на стан сп`яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп`яніння згідно з ознаками такого стану, тобто внаслідок, зокрема запаху алкоголю з порожнини рота водія транспортного засобу, нестійкої ходи, вираженого тремтіння пальців рук.
Саме за наявності у ОСОБА_1 згідно з протоколом про адміністративне правопорушення від 14 липня 2020 року запаху алкоголю з порожнини рота, нестійкої ходи, вираженого тремтіння пальців рук, поліцейським йому запропоновано пройти огляд на стан сп`яніння.
Оскільки ОСОБА_1 особисто у своїх поясненнях зазначав, що мав запах алкоголю з порожнини рота внаслідок попереднього вживання пива, а також стан його алкогольного сп`яніння вбачається з поведінки водія, що відображена на відеозаписі з місця події, відповідно у поліцейського були підстави вимагати його огляду на стан алкогольного сп`яніння.
Згідно з п. 7 Інструкції, установлення стану алкогольного сп`яніння здійснюється на підставі огляду, який проводиться згідно з вимогами цієї Інструкції поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів, показники яких після проведення тесту мають цифровий показник більше 0,2 проміле алкоголю в крові.
Відповідно до чч. 1-5 ст. 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення особи, які керують транспортними засобами, річковими або маломірними суднами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами, річковими або маломірними суднами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції. Огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, проводиться з використанням спеціальних технічних засобів поліцейським у присутності двох свідків. У разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров`я. Перелік закладів охорони здоров`я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров`я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється. Огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров`я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення. Огляд у закладі охорони здоров`я та складення висновку за результатами огляду проводиться в присутності поліцейського. Кожний випадок огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, у закладі охорони здоров`я реєструється в порядку, визначеному спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі охорони здоров`я.
Аналізуючи вищезазначене, можливо зробити висновок, що оглядові на стан алкогольного сп`яніння підлягають водії транспортних засобів щодо яких у поліцейського є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп`яніння згідно з ознаками такого стану, тобто внаслідок, зокрема запаху алкоголю з порожнини рота, нестійкої ходи, вираженого тремтіння пальців рук. Такий огляд проводиться з використанням спеціальних технічних засобів поліцейським у присутності двох свідків. У разі незгоди водія на проведення огляду на стан алкогольного сп`яніння, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров`я. У разі відмови водія транспортного засобу від проведення огляду в закладі охорони здоров`я поліцейський в присутності двох свідків складає протокол про адміністративне правопорушення, у якому зазначає ознаки сп`яніння і дії водія щодо ухилення від огляду.
Вищезазначений порядок у цій справі про адміністративне правопорушення повністю дотриманий.
Доводи ОСОБА_1 не спростовують встановлені у цій справі про адміністративне правопорушення фактичні обставини.
Таким чином, можливо дійти висновку про наявність у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, тобто відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп`яніння.
Призначаючи адміністративне стягнення суд враховує особу правопорушника, обставини правопорушення, характер і тяжкість учиненого.
Відповідно до чч. 1-2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі. Ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Таким чином, з ОСОБА_1 підлягає стягненню в дохід держави судовий збір у розмірі 420,40 грн, тобто 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Керуючись ст. ст. 23, 33-35, 38, ч. 1 ст. 130, ст. ст. 221, 247, 251, 252, 283, 284, 285 Кодексу України про адміністративні правопорушення, –
ПОСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накласти адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі шестиста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 10200 (десять тисяч двісті) грн з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід ДЕРЖАВИ 420,40 грн (чотириста двадцять гривень сорок копійок) судового збору (рахунок для сплати № UA908999980313111256000026001, банк ГУК у м. Києві, код 37993783, код класифікації бюджетів 22030106).
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови до Кропивницького апеляційного суду. Апеляційна скарга, подана після закінчення цього строку, повертається апеляційним судом особі, яка її подала, якщо вона не заявляє клопотання про поновлення цього строку, а також якщо у поновленні строку відмовлено (ч. 2 ст. 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення).
Суддя Долинського районного судуД. М. Баранський