
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
про відкладення підготовчого засідання
м. Київ
27.08.2020Справа № 910/3012/20
Господарський суд міста Києва у складі судді Селівона А.М., за участю секретаря судового засідання Стеренчук М.О., розглянувши матеріали господарської справи
За позовом Публічного акціонерного товариства "Центренерго" вул.Козацька,120/4,літ."Є", м. Київ, 03022
до Державне підприємство "ЕНЕРГОРИНОК" вул. Симона Петлюри, 27, м. Київ, 01032
про стягнення 1 699 364 665,68 грн.
Представники сторін:
Від позивача Бугаєнко М.Б., довіреність № 331/22 від 03.08.2020;
Від відповідача Темченко О.О., довіреність № 57 від 01.07.2020.
ВСТАНОВИВ:
Публічне акціонерне товариство "Центренерго" звернулося до Господарського суду міста Києва з позовною заявою до Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго" про стягнення 1 699 364 665,68 грн., а саме 1 468 302 481,54 грн. основного боргу, 54 114 717,21 грн. пені, 55 171 303,92 грн. процентів річних, 121 776 163,01 грн. втрат від інфляції.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на неналежне виконання відповідачем умов укладеного між сторонами Договору № 71/01-ЕР від 07.09.1999 року в частині своєчасної оплати реалізованої позивачем електроенергії, внаслідок чого у відповідача утворилась заборгованість у вказаній сумі, за наявності якої позивачем нараховані пеня, проценти річних та втрати від інфляції.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 04.03.2020 року позовну заяву залишено без руху та встановлено позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви.
За результатами розгляду заяви позивача б/н б/д щодо усунення недоліків позовної заяви, ухвалою Господарського суду міста Києва від 31.03.2020 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі № 910/3012/20, приймаючи до уваги характер спірних правовідносин та предмет доказування, господарським судом на підставі ч.3 ст. 12 ГПК України постановлено розгляд справи здійснювати в порядку загального позовного провадження, підготовче засідання у справі призначено на 29.04.2020 року.
У зв`язку з перебуванням судді у відпустці, судове засідання, призначене на 29.04.2020 року не відбулось.
Судом прийнято до уваги, що Указом Президента України від 13 березня 2020 року № 87/2020 "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 березня 2020 року "Про невідкладні заходи щодо забезпечення національної безпеки в умовах спалаху гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2", постановою Кабінету Міністрів України № 211 від 11.03.2020 "Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" (із змінами та доповненнями), з урахуванням внесених змін згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 25.03.2020 №239 "Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України" та змін, внесених постановою Кабінету Міністрів України від 22.04.2020 № 291 "Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України", змінами, внесеними згідно з Постановою Кабінету Міністрів № 424 від 29.05.2020, та змінами внесеними згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 17.06.2020 №500 "Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України" установлено з 12 березня 2020 року до 31 липня 2020 року на усій території України карантин.
Також судом враховано положення постанови Кабінету Міністрів України від 20 травня 2020 р. № 392 "Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та етапів послаблення протиепідемічних заходів" щодо введення адаптивного карантину, зокрема, враховуючи постанову КМУ від 03.06.2020 року №435 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 20 травня 2020 року № 392", якою передбачено послаблення частини карантинних обмежень, в тому числі, починаючи з 11.05.2020 року відновлено діяльність адвокатів, нотаріусів, аудиторів, з 22.05.2020 року відновлено роботу громадського транспорту, а з 25.05.2020 року - роботу метрополітенів.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 30.06.2020 року підготовче засідання призначено на 30.07.2020 року.
Так, до початку судового засідання 27.04.2020 року від позивача надійшло клопотання про відкладення розгляду справи та продовження процесуальних строків; 27.04.2020 року від відповідача надійшло клопотання № 01/22-2340 від 27.04.2020 року про відкладення розгляду справи; 20.07.2020 року від відповідача надійшов відзив на позовну заяву № 01/22-3616 від 15.07.2020 року разом з доказами направлення на адресу позивача; 30.07.2020 року від відповідача надійшли клопотання № 01/22-3691 та № 01/22-3690 про залучення до участі у справі в якості третіх осіб, що не заявляють самостійних вимог на предмет спору Кабінету Міністрів України та Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг разом з доказами направлення на адресу позивача. Подані клопотання долучено судом до матеріалів справи.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 30.07.2020 року задоволено усне клопотання позивача та відкладено підготовче засідання на 27.08.2020 року.
У судове засідання 27.08.2020 року з`явились уповноважені представники позивача на відповідача.
Судом доведено до відома сторін, що до початку судового засідання 14.08.2020 року від відповідача надійшла відповідь на відзив разом з доказами направлення на адресу відповідача; 20.08.2020 року від позивача надійшли пояснення по справі; 20.08.2020 року від відповідача надійшли заперечення на відповідь на відзив № 02/22-4009 від 19.08.2020 року разом з доказами направлення на адресу позивача.
Подані клопотання долучено судом до матеріалів справи.
Будь - яких інших заяв та клопотань від сторін на час проведення судового засідання 27.08.2020 року до суду не надходило.
У судовому засіданні 27.08.2020 року уповноважений представник відповідача надав усні пояснення по суті поданих 30.07.2020 року клопотань № 01/22-3691 та № 01/22-3690 про залучення до участі у справі в якості третіх осіб, що не заявляють самостійних вимог на предмет спору Кабінету Міністрів України та Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.
Уповноважений представник позивача щодо задоволення клопотань відповідача про залучення до участі у справі третіх осіб не заперечувала.
Розглянувши в судовому засіданні 27.08.2020 року подані клопотання відповідача про залучення до участі у справі Кабінету Міністрів України та Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг в якості третіх осіб, що не заявляють самостійних вимог на предмет спору суд зазначає, що за приписами ч.1 ст. 50 ГПК України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого провадження у справі або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права або обов`язки щодо однієї із сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за заявою учасників справи.
Разом з тим, відповідно до ч.2 ст. 50 ГПК України якщо суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до розгляду встановить, що рішення господарського суду може вплинути на права та обов`язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.
Про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов`язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі (ч. 4 ст. 50 ГПК України).
Вступ у справу третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, не тягне за собою розгляду справи спочатку.
У заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі.
При цьому зазначення на якій стороні (позивача чи відповідача) може вступити у справу третя особа залежить від того, з якою зі сторін у неї існує правовий зв`язок.
Що ж до наявності юридичного інтересу у третьої особи, то у вирішенні відповідного питання суд має з`ясовувати, чи буде у зв`язку з прийняттям судового рішення з даної справи таку особу наділено новими правами чи покладено на неї нові обов`язки, або змінено її наявні права та/або обов`язки, або позбавлено певних прав та/або обов`язків у майбутньому.
Судом встановлено, що в обґрунтування клопотання про залучення Кабінету Міністрів України відповідач зазначає, що відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України «Про управління об`єктами державної власності» встановлено, що Кабінет Міністрів України є суб`єктом управління, що визначає об`єкти управління державної власності стосовно яких виконує функції з управління, а також об`єкти управління державної власності, повноваження з управління якими передаються іншим суб`єктам управління, визначеним цим Законом.
Відповідно до пункту 20 Статуту Державного підприємства «Енергоринок» засновником підприємства є держава в особі Кабінету Міністрів України.
Таким чином, Кабінет Міністрів України здійснює формування та реалізацію державної політики в електроенергетиці шляхом прийняття фундаментальних нормативних актів, які і в подальшому забезпечують впровадження нового ринку електричної енергії, в тому числі й реалізацію положень Закону України «Про заходи, спрямовані на погашення заборгованості, що утворилась на оптовому ринку електричної енергії».
Так, виконання рішення у справі № 910/3012/20 безпосередньо вплине на правовий статус Кабінету Міністрів України і як на орган управління відповідача, і як на вищий орган виконавчої влади.
Щодо залучення до участі у справі в якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Національної комісії, що здійснює державне регулювання в сферах енергетики та комунальних послуг відповідач зазначає, що відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на погашення заборгованості, що утворилась на оптовому ринку електричної енергії» встановлено механізми погашення заборгованості, що утворилася на оптовому ринку електричної енергії України.
Згідно пункту 1 статті 1 Закону про погашення заборгованості - «алгоритм розподілу коштів - порядок розподілу уповноваженим банком коштів із поточних рахунків із спеціальним режимом використання, додаткових поточних рахунків із спеціальним режимом використання без платіжних доручень, що встановлюється Національною комісією, що здійснює державне регулювання в сферах енергетики та комунальних послуг (далі- Регулятор) відповідно до цього Закону.»
Відповідно до пункту 6 статті 1 Закону про погашення заборгованості встановлено, що «перелік поточних рахунків із спеціальним режимом використання затверджується та оприлюднюється Регулятором».
Таким чином, Національна комісія, що здійснює державне регулювання в сферах енергетики та комунальних послуг здійснює регулювання платіжно- розрахункових відносин щодо погашення заборгованості, яка виникла на оптовому ринку електричної енергії України шляхом встановлення алгоритму розподілу коштів з поточних рахунків із спеціальним режимом використання.
Враховуючи предмет спору у даній справі та вищезазначені договірні відносини, а також необхідність дослідження та встановлення судом обставин щодо стягнення з Державного підприємства «Енергоринок» 1 699 364 665, 68 грн., суд вважає за необхідне задовольнити клопотання відповідача та залучити до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Кабінет Міністрів України та Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, оскільки рішення у даній справі може вплинути на їх права та обов`язки щодо однієї зі сторін.
Суд зазначає, що завданням підготовчого провадження, виходячи із змісту ст. 177 ГПК України є: остаточне визначення предмета спору та характеру спірних правовідносин, позовних вимог та складу учасників судового процесу; з`ясування заперечень проти позовних вимог; визначення обставин справи, які підлягають встановленню, та зібрання відповідних доказів; вирішення відводів; визначення порядку розгляду справи; вчинення інших дій з метою забезпечення правильного, своєчасного і безперешкодного розгляду справи по суті.
З метою виконання визначеного у ст. 177 ГПК України завдання підготовчого провадження суд вчиняє передбачені ч. 2 ст. 182 ГПК України дії, необхідні для забезпечення правильного і своєчасного розгляду справи по суті.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 183 Господарського процесуального кодексу України підготовче засідання проводиться за правилами, передбаченими статтями 196 - 205 цього Кодексу, з урахуванням особливостей підготовчого засідання, встановлених цією главою.
Суд відкладає підготовче засідання в межах визначеного цим Кодексом строку підготовчого провадження у випадках: 1) визначених частиною другою статті 202 цього Кодексу (наслідки неявки в судове засідання учасника справи); 2) залучення до участі або вступу у справу третьої особи, заміни неналежного відповідача, залучення співвідповідача; 3) в інших випадках, коли питання, визначені частиною другою статті 182 цього Кодексу, не можуть бути розглянуті у даному підготовчому засіданні.
Таким чином, у зв`язку із задоволенням клопотання відповідача та залученням до участі у справі третьої особи, з метою виконання завдання підготовчого провадження в справі та належної підготовки до розгляду справи по суті, з метою надання сторонам можливості реалізувати принцип змагальності, рівності всіх учасників процесу перед законом та судом, забезпечення участі представників у судовому засіданні та надання додаткових доказів в обґрунтування заявлених вимог та заперечень, а також з метою всебічного, повного і об`єктивного розгляду в судовому процесі всіх обставин справи, оцінки та дослідження доказів, суд приходить до висновку про необхідність продовження строку підготовчого провадження на 30 днів за ініціативою суду та відкладення підготовчого засідання.
Керуючись ст.ст. 46, 50, 90, 177, 179, 181, 183, 197, 233-235 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
1. Підготовче засідання відкласти на 24.09.20 о 16:00 год. Засідання відбудеться у приміщенні Господарського суду міста Києва за адресою: м. Київ, вул. Богдана Хмельницького, 44- Б, зал № 10 .
2. Клопотання відповідача - Державного підприємства "ЕНЕРГОРИНОК" про залучення до участі у справі третіх осіб, які не заявляються самостійних вимог на пердмет спору задовольнити.
3. Залучити до участі у справі третю особі, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача - Національну комісію, що здійснює державне регулювання в сферах енергетики та комунальних послуг (03057, м. Київ, вул. Смоленська, 19, код ЄДРПОУ 39369133).
4. Встановити третій особі - Національній комісії, що здійснює державне регулювання в сферах енергетики та комунальних послуг строк для подання пояснень щодо суті спору - протягом 15 днів з дня вручення даної ухвали. Третій особі надати докази надсилання учасникам справи копій пояснень.
5. Залучити до участі у справі третю особі, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача - Кабінет Міністрів України (01008, м. Київ, вул. Грушевського, 12/2, код ЄДРПОУ 00019442).
6. Встановити третій особі - Кабінету Міністрів України строк для подання пояснень щодо суті спору - протягом 15 днів з дня вручення даної ухвали. Третій особі надати докази надсилання учасникам справи копій пояснень.
7. Зобов`язати позивача направити на адресу третіх осіб копію позовної заяви та доданих до неї матеріалів, надавши суду відповідні письмові докази.
8. Повідомити про підготовче засідання учасників справи. У відповідності до ст. 60 ГПК України надати документи, що підтверджують повноваження представників учасників справи.
9. Повідомити учасників справи, що додаткові письмові докази, висновки експертів, клопотання, заяви, пояснення можуть бути подані до суду у строк до 18.09.2020 року (включно), з дотриманням вимог до форми та змісту заяв з процесуальних питань, встановлених статтею 170 Господарського процесуального кодексу України та з урахуванням дотримання принципів змагальності та рівності сторін.
10. Звернути увагу учасників справи на процесуальні права та обов`язки, передбачені ст. 46 ГПК України, зокрема в частині строків подання до суду заяв про збільшення/зменшення позовних вимог, зміни предмету або підстави позову та доказів направлення копій таких заяв та доданих до них документів іншим учасникам справи, а також щодо наслідків неподання таких доказів суду (ч.ч. 2, 3, 5 ст. 46 ГПК України).
11. Звернути увагу сторін, що збирання доказів у господарських справах не є обов`язком суду, крім випадків, встановлених ГПК України (ч. 1 ст. 14 ГПК України).
12. Попередити учасників судового процесу, що при ухиленні від виконання вимог суду до них можуть бути застосовані заходи процесуального примусу у вигляді штрафу, передбаченого ст. 135 Господарського процесуального кодексу України.
Ухвала набирає законної сили негайно після її оголошення 27.08.2020 року та не підлягає оскарженню.
Суддя А.М.Селівон