
Справа № 420/5577/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 вересня 2020 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді ТанцюриК.О., розглянувши у порядку письмового провадження у м.Одесі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Одеській області, про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась до Одеського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Національної поліції в Одеській області про визнання протиправною бездіяльності Головного управління Національної поліції в Одеській області шляхом не здійснення індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 з 06.11.2015р. по 24.10.2016р.; зобов`язання Головне управління Національної поліції в Одеській області нарахувати та виплатити на користь ОСОБА_1 середній заробіток - грошове забезпечення за час затримки з 26.12.2016р. по 24.06.2020р. в розмірі 344348,64грн., з відрахуванням установлених законом податків та інших обов`язкових платежів; зобов`язання Головне управління Національної поліції в Одеській області нарахувати та виплатити на користь ОСОБА_1 заборгованість з індексації грошового забезпечення з 06.10.2015р. по 24.10.2016р. в розмірі 826,54 грн.; зобов`язання Головне управління Національної поліції в Одеські області нарахувати та виплатити на користь ОСОБА_1 ) 3% річних в розмірі 99,25грн., зобов`язання Головне управління Національної поліції в Одеській області нарахувати та виплатити на користь ОСОБА_1 інфляційне збільшення боргу 343,23грн.
Ухвалою суду від 01.07.2020р. відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказав, що ОСОБА_1 з 07 листопада 2015 на підставі рапорту, згідно с пунктами 9 та 12 розділу XI Закону України "Про Національній поліції", призначена в порядку переатестації на посаду старшого інспектора по особливим дорученням управління документального забезпечення Головного управління Національної поліції в Одеській області з присвоєнням спеціального звання - "підполковник поліції", про що був виданий наказ Головного управління Національної поліції в Одеській області від 07 листопада 2015 №44 о/с. Наказом Головного управління Національної поліції в Одеській області від 20 жовтня 2016 №1081 о / с, на підставі рапорту, з 24 жовтня 2016 за п .7 ч.1 ст.77 Закону України "Про Національну поліцію" було звільнено ОСОБА_1 зі служби з поліції (за власним бажанням). Позивач, посилаючись на відповідь відповідача №14/Г-199 від 21.04.2020р., зазначила, що Головне управління Національної поліції в Одеській області незаконно не нараховував та не сплачував індексацію грошового забезпечення. Позивач вказав, що аналіз КЗпП України та Закону України «Про оплату праці» свідчить про те, що всі суми належні до сплати працівникові мають бути виплачені у день його звільнення та, що прямо покладає на підприємство, установу, організацію обов`язок провести зі звільненим працівником повний розрахунок, виплатити всі суми, що йому належать та, що в разі невиконання такого обов`язку з вини власника або уповноваженого ним органу наступає передбачена статтею 117 КЗпП України відповідальність. Разом з тим, непроведения з вини власника або уповноваженого ним органу розрахунку з працівником у зазначені строки є підставою для відповідальності, передбаченої статтею 117 Кодексу, тобто виплати працівникові його середнього заробітку за весь час затримки по день фактичного розрахунку. Позивач, додаючи розрахунок заборгованості відповідача перед ОСОБА_1 зазначив, що заборгованість відповідача з індексації складає 826,54грн.; 3% річних -99,25 грн., інфляційне збільшення боргу - 343.23грн., загальна заборгованість - 1269,02грн., а затримка остаточного розрахунку - 344348,64 грн. У зв`язку з викладеним, позивач просить суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
16.07.2020р. до суду від Головного управління Національної поліції в Одеській області надійшов відзив на позов у якому відповідач вказав, що відповідач не погоджується із позовними вимогами ОСОБА_1 та просить суд відмовити у їх задоволенні у повному обсязі. Відповідач зазначав, що відповідно до ч.3 ст.94 Закону України «Про Національну поліцію» грошове забезпечення поліцейських індексується відповідно до Закону та 18 жовтня 2017 р. постановою Кабінету Міністрів України №782 внесено зміни до пункту 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003р. №1078, доповнено абзац п`ятий після слова «військовослужбовців» словом, «поліцейських». Поряд з цим, як зазначив відповідач, до 18 жовтня 2017 року у Порядку №1078-2003 була відсутня така категорія осіб, як «поліцейські». Враховуючи вищевикладене, як зазначив відповідач, нарахування індексації грошового забезпечення поліцейських було розпочато з жовтня 2017 року з базовим місяцем листопада 2015 року, тобто після набрання чинності постанови Кабінету Міністрів України №782 від 18 жовтня 2017 р. (з 24.10.2017р., в цей час позивач вже була звільнена). Також, відповідач наголосив на тому, що позивач звернувся до суду із порушення строку звернення передбаченого КАС України. У зв`язку з викладеним та посилаючись на те, що з системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних в справі, вбачається, що відповідач нараховуючи грошове забезпечення позивачу діяло в межах повноважень на законних підставах та у спосіб передбачений законодавством України, відповідач просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог позивача у повному обсязі.
22.07.2020р. до суду від позивача надійшла відповідь на відзив у якій позивач вказала, що не погоджується із посиланням відповідача на те, що індексація грошового забезпечення позивача повинна здійснюватися лише з набранням чинності постановою КМУ № 782, оскільки така індексація прямо передбачена положеннями Закону України "Про Національну поліцію" та Закону України "Про індексацію грошових доходів населення". Більш того, як зазначила позивач, в силу положень ч. 2 ст. 8 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" за наявності підстав, визначених цим Законом, право населення на реалізацію зазначених гарантій не залежить від прийняття рішень відповідними органами. Позивач, посилаючись на те, що оскільки спеціальним законодавством, яке регулює оплату праці поліцейських, не встановлено дату проведення остаточного розрахунку зі звільненими працівниками та відповідальність роботодавця за невиплату або несвоєчасну виплату працівнику всіх належних сум, з метою забезпечення рівності прав та принципу недискримінації у трудових відносинах, вважає, що підлягає застосуванню норми статей 116 та 117 Кодексу законів про працю України як таких, що є загальними та поширюються на правовідносини, які складаються підчас звільнення зі служби в органах поліції.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
Наказом Головного управління Національної поліції в Одеській області від 07.11.2015р. №44 ОСОБА_1 призначено старшим інспектором з особливих доручень управління документального забезпечення ГУНП в Одеській області, відповідно до п.9, 12 розділу 11 Закону України «Про Національну поліцію»(а.с.18).
Наказом Головного управління Національної поліції в Одеській області від 20.10.2016р. №1081о/с підполковника ОСОБА_1 звільнено зі служби в поліції за п.7 ч.1 ст.77 Закону України «Про Національну поліцію» (за власним бажанням)(а.с.19).
Як вбачається з витягу особової картки ОСОБА_1 за період листопад 2015 року по жовтень 2016 року позивачу не нараховувалась індексація грошового забезпечення(а.с.16).
Частиною 2 ст.19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 5 ст.94 Закону України «Про Національну поліцію» від 2 липня 2015 року № 580-VIII визначено, що грошове забезпечення поліцейських індексується відповідно до закону.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначені Законом України "Про індексацію грошових доходів населення" від 03.07.1991р. №1282-XII.
Статтею 2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" визначено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема оплата праці (грошове забезпечення).
Відповідно до положень ст.4 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін. У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв`язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
При цьому, правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення і поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників визначені Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 р. N 1078.
Так, п. 1-1 Порядку №1078 встановлено, що підвищення грошових доходів громадян у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка. Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях. Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 р. - місяця опублікування Закону України від 6 лютого 2003 р. N 491-IV "Про внесення змін до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення". Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.
Пунктом 5 Порядку №1078 встановлено, що у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення. Сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу. Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу. У разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру. До чергового підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 1 1 цього Порядку.
Таким чином, Законом України "Про індексацію грошових доходів населення" та Порядком проведення індексації грошових доходів населення №1078 чітко визначено правила та порядок проведення індексації грошових доходів населення який поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, у тому числі і на Головне управління Національної поліції в Одеській області.
Як вбачається з витягу з особової картки ОСОБА_1 за період листопад 2015 року по жовтень 2016 року позивачу не нараховувалась індексація грошового забезпечення(а.с.16).
Водночас, суд наголошує, що відсутність фінансового ресурсу для виплати індексації грошового забезпечення, не звільняє відповідача від обов`язку діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
У зв`язку з викладеним та враховуючи те, що Законом України "Про індексацію грошових доходів населення" та Порядком №1078 чітко визначено правила та порядок проведення індексації грошових доходів населення який поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, у тому числі і на
Головне управління Національної поліції в Одеській області, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача про визнання протиправною бездіяльності Головного управління Національної поліції в Одеській області шляхом не здійснення індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 з 06.11.2015р. по 24.10.2016р. є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Поряд з цим, враховуючи те, що індексація грошового забезпечення не була проведена, позовні вимоги позивача підлягають задоволенню шляхом зобов`язання Головне управління Національної поліції в Одеській області нарахувати та виплатити на користь ОСОБА_1 заборгованість з індексації грошового забезпечення з 06.10.2015р. по 24.10.2016р.
Щодо позовних вимог позивача в частині зобов`язання відповідача нарахувати та виплатити на користь ОСОБА_1 заборгованість з індексації грошового забезпечення з 06.10.2015р. по 24.10.2016р. у конкретному розмірі, а саме 826,54 грн., суд зазначає, що оскільки нарахування індексації грошового забезпечення за спірні періоди відносно ОСОБА_1 не проводилось, позовні вимоги про зобов`язання відповідача нарахувати і виплатити індексацію грошового забезпечення із зазначенням у певному розмірі, є передчасними та задоволенню не підлягають.
Щодо вимог позивача про зобов`язання виплатити на користь ОСОБА_1 середній заробіток - грошове забезпечення за час затримки з 26.12.2016р. по 24.06.2020р. в розмірі 344348,64грн., 3% річних в розмірі 99,25грн., інфляційне збільшення боргу 343,23грн., суд зазначає наступне.
Статтею 43 Конституції України проголошено, що право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом.
З особою, звільненою зі служби в поліції, мають бути проведені усі необхідні розрахунки. У даному випадку мало місце звільнення зі служби в поліції без проведення остаточного розрахунку, а саме, не виплачено індексацію грошового забезпечення.
При розгляді даної справи суд враховує, що для визначення розміру середнього заробітку при звільненні мають враховуватись такі обставини, як розмір недоплаченої суми, істотність цієї частки порівняно із середнім заробітком працівника, обставини за яких було встановлено наявність заборгованості, дії відповідача щодо її виплати.
Як встановлено судом, при звільненні з військової служби позивачу не було виплачено індексацію грошового забезпечення.
Для проведення розрахунків належної до стягнення суми суд має встановити розмір недоплаченої суми та визначити істотність цієї частки порівняно із середнім заробітком працівника. Водночас, нарахування індексації грошового забезпечення належить до дискреційних повноважень відповідача, а тому після набрання даним рішенням законної сили та його виконання відповідачем, позивач не позбавлений права звернутись з позовом про виплату 3% річних, інфляційного збільшення, у разі їх ненарахування при нарахуванні індексації грошового забезпечення, та стягнення середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що позовні вимоги у цій частині наразі є передчасними, а тому не підлягають задоволенню.
Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд вважає, що адміністративний позов ОСОБА_1 підлягає частковому задоволенню.
Враховуючи те, що справа прийнята до провадження Одеським окружним адміністративним судом 01 липня 2020 року, строки розгляду даної справи визначені ст.258 КАС України, у зв`язку з перебуванням у відпустці головуючого судді Танцюри К.О. у період з 17.08.2020р. по 31.08.2020р. включно, в силу положень ст.120 КАС України, рішення суду складено 01.09.2020р.(перший робочий день).
Керуючись ст.ст. 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Одеській області шляхом не здійснення індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 з 06.11.2015р. по 24.10.2016р.
Зобов`язати Головне управління Національної поліції в Одеській області(код ЄДРПОУ 40108740, м. Одеса, вул. Філатова 15-А) нарахувати та виплатити на користь ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) заборгованість з індексації грошового забезпечення з 06.10.2015р. по 24.10.2016р.
У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
Рішення набирає законної сили згідно ст.255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 293, 295 та п. 15-5 розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя К.О. Танцюра
.